Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Gösterge Arkasındaki Yeşil Film Tamiratı

Fiat Uno – Gösterge Arkasındaki Yeşil Film Tamiratı

Bir çok arkadaşın başına gelen kötü olaylardan birisi göstergeyi sökerken arkasında bulunan soketleri çıkarma esnasında yeşil filmin yırtılmasıdır. Yırtılan film göstergenin elektronik bağlantılarını sağlamaktadır. Eğer bu şekilde bırakılırsa ya göstergeniz garip çalışır yada bazı fonksiyonları çalışmaz.

Yırtılan gösterge filmini eğer onarımı mümkünse lehimleme yöntemi ile yapılabilir. Fakat mümkün değil ise yedek parça olarak bulunan malzeme olmadığı için göstergenin komple değişmesi gerekmektedir.

Değerli arkadaşım Mehmet AYDIN ile beraber geçmişte unosunun göstergesini sökmüştük. Aynı durumu yaşadığımızda aşağıdaki şekilde çözüm üretmiştik. Eğer imkanınız varsa aynı işlemi yaparak göstergenizi çalışır hale getirebilirsiniz.

Göstergenin yırtılmış hali aşağıdadır.

gosterge filmi yirtik

Göstergenin onarılmış hali aşağıda görüldüğü gibi

gosterge filmi onarilmis

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Uğur dedi ki:

  Merhaba sercan bey benim filmimde aynı fotodaki gibi yırtıldı leğim taptırdım fakat elfiren lambası yanmıyor hararet ibresi yukarıya çıkıyor ve devir saati çalışmıyor neden olabilir

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba, Sorun temassızlıktan kaynaklı. Soketlere bakmak gerek birde yırtılan yerdeki yapılan işçiliğin kalitesi de önemli.

 2. Selim dedi ki:

  Merhaba sercan bey. 98 model uno aracım var göstergenin içerisinden ses geliyor saat tıkirtisi gibi. Hıza bağlı seste artıyor tık tık tık diye sorunu ustalar çözemedi. Böyle bir durumla karşılaştığınız oldu mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Kadir dedi ki:

   Selim bey merhaba, benim aracımda da aynı sorun vardı, km telini değiştirdim, sorun çözüldü.

 3. mutlu dedi ki:

  sercan bey bide dijital saatimin ışığı birden gitti anlamadım teyibim çalışıyor çakmaklık çalışıyor ama saat ışığı birden gitti

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sigortası atmış olabilir. yada ampül patlamış olabilir. oto elektrikçiye götürün 10 dk sürmez halleder. 5-10 tl para alır diye tahmin ediliyorum.

 4. mutlu dedi ki:

  uno 97 model sx iç ayna lambası değişimi

 5. mutlu dedi ki:

  sercan bey aynanın üstündeki lambayı nasıl değişeceğiz anlamadımgitti

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sanırım sizde sx var. s modellerde kolay sökülüyor. eminim sx lerde de kolay sökülebilir.

 6. Tarık kartal dedi ki:

  Bugün başıma geldi. Neyseki oto müzik sistemleri ile uğraşan abi aynı şekilde halletti.Bu arada ben ledi aydınlatması aşağı olacak sekilde yapistirmadim.ampul olan üst kısım daki beyaz bölmeyi açtım. İçinde yeşil mercek var. Merceğin üstüne aşağı bakicak şekilde koydum ve üstüne beyaz üç vidali kapağı monte ettim.Led şerit üç çipli olduğundan tatlı bir yeşil oldu.Eğer kadran içi tavana yapistirsaydim ki önceki öyle idi ısıdan dolayi ya sarkiyor yada kadranin içine düşme riski oluyordu ama şimdi çok sağlam ve aydınlatma orjinal oldu.

 7. Ercan Tek dedi ki:

  Azda ben yorum yazıyım dimi ama ? şaka maka gerçekten çok başarılı bir site abim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Eyvallah Kardeşim..

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.