Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Külbütör Contasının Değişimi

06.02.2016
1.974
Fiat Uno – Külbütör Contasının Değişimi

Unolar üstten egzantirikli motora sahiptir. Hemen hava filtre kutusunun altında yer alan külbütör kapağının içinde subapların hareketini sağlayan egzantirik mili bulunur. Burada sürekli bir mekanik hareket söz konusu olduğu için yağlama sistemi bu kısımda aktif çalışır. Yağ sızıntısını engellemek amacı ile külbütör kapağı ve külbütör arasında bir conta bulunmaktadır. Piyasada aynı conta iki farklı tür olarak satılmaktadır. Size tavsiyem kauçuk olan contayı almanızdan yana olacaktır. Birde parçacılarda mantar conta adında alternatifi bulunmaktadır. Mümkünse uzak durmanız daha doğru olacaktır.

Bu yazımızda külbütör kapak contasının nasıl değiştirildiğini anlatacağım. Kendinizin de kolaylıkla adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Değişim adımlarına geçmeden önce parçacıdan “Fiat Uno Kauçuk Külbütör Contası” almamız gerekmektedir.

1-Kulbutor_contasi

Değişim nedeni olarak aşağıdaki resimde gözüken yağ sızıntısını gösterebilirim. Benzer bir sızıntı farklı yerlerde görürseniz mutlaka contayı değiştirmeniz gerekmektedir.

2-yag_akintisi

1.Adım

Hava filtresini sökerek başlamamız gerekmektedir. Hava filtresini güzelce sökün ve aşağıdaki resimde işaretlediğim yerlerde bulunan somunları 10 lokma ile sökün.

3-kulbutor_sokuk_hali

2. Adım

Külbütör kapağını sökünce çıkan eski contayı dikkatlice yerinden çıkartıp çöpe atabilirsiniz. Yalnız mümkünse doğaya zararlı olduğu için geri dönüşüm atığı olarak değerlendirip buna göre en yakın geri dönüşüm atık kutusuna atın.

4-eski_conta

3.Adım

Yeni contayı takmadan önce mutlaka contanın bastığı yüzeyleri güzelce temizleyip yağdan ve kirden arındırın. Daha sonra yeni contayı güzelce yerine oturtun.

5-yeni_conta

Bu işlemlerden sonra üst kapağı takıp güzelce vidaları eşit şekilde sıkın. Yalnız fazla zorlamayın aksi halde contayı fazla ezer ve buda zamanla yağ akıtmaya kadar gider. Tabiri caizse tatlı sıkı şekilde sıkmaya özen gösterin

6--son-hali

Bu işlemden sonra aracınızda külbütör kapağı yağ kaçırmayı kesecektir. Eğer devam ederse mutlaka aracınızı bir servise gösterin.

Esen Kalın,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Ali tuncer dedi ki:

  Selam Sercan abi ben ankaradan ali 60s kullanıyorum fakat sen anlıyorsun bu işlerden aracım sesli şıkırtılı çalışıyor neden yapar çözebilirmiyiz herkes farklı bişey söylüyor

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Selam Ali kardesim. Şıkırtı sesi subaptan geliyordur. Görmeden tek tahminim bu yönde. İstisna olarak birsey bir yere sürtüyor olabilir. İncelemek lazim. Subaptan geliyorsa mutlaka motor ustasına göster subap ayarı yaparlar. Sürme söz konusu ise düzeltirler. Bilye seside olma ihtimali var. Sorun büyümeden motor ustasına göstersen iyi olur.

 2. Ahmet dedi ki:

  Alabileceğimiz en iyi markasi hangisi orjinali var birde oem parça siyah bi conta var hamgisini önerirsiniz.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   marka model bilmem ama kauçuk olanı tavsiye ederim. mantar olan uzun ömürlü olmuyor.

 3. özgür dedi ki:

  reis selamünaleyküm üst kapaktan akan yağ motorun altından damlama yaparmı conta değişince damlama kesilir mi cvp bek telekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   yağ sızan yerdeki conta değiştirilince düzelecektir.

 4. Haluk dedi ki:

  mantar conta daha iyi olduğunu duymuştum.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   mantar conta kullandığımda memnun kalmadım. çok yumuşak eziliyor yada sızdırıyordu. lastik olan daha iyi.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.