Sercanca Çözümler..

12F675-LM35 Termometre v2

12F675-LM35 Termometre v2

2010 yılında eğitim amaçlı bir termometre devresi yapıp full paylaşmıştım. Açıkçası o kadar basit bir uygulamaydı ki herhangi bir amaçlı ticari beklentim olmadı. Fakat günümüzde bazı arkadaşlar bu termometreyi yapıp yüksek meblağlara sattıklarını gördüm. Eğer imkanınız varsa kendiniz devreyi basıp kullanabilirsiniz. Maliyeti malzemeyi aldığınız yere göre 10-20 TL arasında değişmektedir. Oysa bu basit devre internette 50-80 TL arasında satılmaktadır.

Neyse zamanında yaptığım bu devrenin kendi sitemde de bulunmasını istedim ve sizler için arşivi didikleyip gerekli dokümanlara ulaştım. Hatta devrenin 3. versiyonu hazırladım. Kısa zaman sonra onuda paylaşacağım.

Birazda termometre devremizden söz edelim.

Devre Şeması

Devreyi çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir kıyaslama yapmıştım. Aynı zamanda ufak bir video hazırlamıştım.

Sıcaklık Sensörü

Sensör olarak LM35 kullanmayı tercih etmiştim. Piyasada bulunurluğu ve çıkışının özel bir  protokole muhtaç kalmadan ADC ile rahatça okunması tercih sebeplerim arasındadır. Dezavantaj olarak 0-5V arası beslendiğinde 0-100 derece arası çalışması. datasheetinde bulunan bağlantı şekline göre bağlanırsa eksi değerleri de gösterebiliyor. datasheet -55 ile 150 derece arasında çalışabilir. Her 1 derece hassasiyet için çıkışında 10mV değer değişimi yapmaktadır.

Mikrodenetleyici

Basit ve bulunabilirliğini göz önünde bulundurarak PIC 12F675 mikrodenetleyicisini tercih etmiştim. Ufak boyutu ve özellikleri ile basit işlerde sürekli kullanıyorum. Bizim için en önemli özelliği ADC sinin olması. Sensörden gelen veri, PIC12F675 in ADC ünitesi ile okunarak sıcaklık değeri hesaplanmaktadır. Aynı zamanda okunan derece bilgisini kullanıcıya tarama yöntemi ile displaylere aktarmaktadır.

Display Ekranı

Display ekranı olarak 7 Segment tercih etmiştim. Pin yetersizliğinden kaynaklı olarak 74HC164 shift register entegresi kullandım. Bu sayede 1 den fazla 7 segment displayi kontrol edebildim. Fakat bu versiyonda 3 adet display olmasına karşın 2 adet display mikrodenetleyici tarafından kontrol edilmektedir. Displayleri ortak katot kullandım. Açıkçası elimdeki displayler ortak katottu. Baskı devreyi 3 adet 7 segment için yapmak zorunda kaldım. Daha öncede söylediğim gibi son display derece sembolünü göstermektedir. Kullanıp kullanmamak size kalmış. Az malzeme kullanma düşüncesi beni doğal olarak displayin gnd hattına 330 Ohm direnç takmaya itti. normalde displayin her bağlantısına 1 adet olmak üzere toplamda 7 adet direnç kullanılır. Eğer displayleri tarama yöntemi ile sürülürse gnd hattına takılmasında bir sakınca yoktur. Sonuçta çokçokçokk önemli bir devre değil. Hafif ısınmaya göz yumulur.

PIC12F675 ile display sürmek istiyorsak mecburi shift register kullanmak gerekecek. Ben pin sayısını göz önünde bulundurarak 74HC164 kullanmayı seçtim. genelde 74HC595 kullanıyorum ama onun içinde 3 pin gerekiyor. 74HC164 için 2 pin yeterli.

Baskı Devre

Baskı devreyi hazırlarken açıkçası özenerek yapmadım. Proteus ile çizdim. Baskı devre çalışır vaziyette. Basıp devreyi kullanabilirsiniz. Yada kendiniz şemaya göre tasarım yapıp kullanabilirsiniz.

Yazılım

Programı Jalv2 ile yazmıştım. O dönemde aktif kullandığım bir dildi. Her ne kadar tutulmasa da kaynak azlığı bulunsa da Jalv2 ile ufak tefek uygulamalar yazıyorum. V2 nin tüm kodu aşağıdaki gibi. Eğer düzenlemek isterseniz tekrar derlemeniz gerekecek. Gerekli gördüğüm tüm açıklamaları not ettim.

Tüm Dosyalara buradan erişebilirsiniz.

12F675-LM35 Termometre v2 Dosyalar

Devrenin yeni versiyonu

Jalv2 – 12F675-LM35 Termometre v3

Bu Uygulamada Neler Öğrenebiliriz ?

 • Jalv2 dilinin temel kullanımı
 • Jalv2 dilinde 12F675 kullanımı ve sigorta ayarları
 • Jalv2 dilinde LM35 kullanımı ve sıcaklığın hesaplanması
 • Jalv2 dilinde 74LS164 shift register kullanımı
 • Shift register kullanarak port çoklama 
 • Shift register kullanarak 7 segment display kullanımı
 • Jalv2 dilinde 12F675 için ADC kullanımı

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Okan kula dedi ki:

  Bizim 12f675 entegrenin içine kod atılırken hex kodu istemektedir bu kodu bana söyleyebilirseniz sevinirim proje ödevidir yardımcı olursanız memnun kalırım

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yazının sonundaki dosyaları indirin. içerisinde .hex uzantılı dosya mevcuttur.

   1. Okan kula dedi ki:

    Dosya indirildi ama dosya açılmıyor siz burdan hex kodunu yazsanız

    1. Sercan TEK dedi ki:

     dosyayı indirin rardan çıkartın. içinde klasörde bulacaksınız. o dosyayı programlayıcının yazılımına gösterin. o yazacak.

     Bu kadar basit işlemi yapamazsanız bu işe devam etmeyin.

     Sadece hex dosyası aşağıdadır.

     http://dosya.co/whk3kfoq7l9n/program.hex.html

 2. Mehmet Oğuzhan YILMAZ dedi ki:

  Hocam selamlar ben bu projeyi yapmak istiyorum ama hiç bir bilgim yok yardım edebilirmisiniz?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Uzaktan yönlendirerek yapılmaz bu devre. Oturup başında çalışmak gerek. Siz başlayın devamı gelir elbet.

 3. İLKAY dedi ki:

  hocam iyi günler öncelikle elinize emeğinize sağlık …devreyi kurdum çalışıyor fakat 22 yerne 42 gösteriyor neden olabilir sizce lm35 de ısı ya maruz kalınca değeri yükseltiyor herhangi bir sorun yok animasyonlu programda açılıyor yani programlama da sorun yok sizce nerede yanlış yapmış olabilirim …şimdiden tşkler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hocam Selamlar,

   devreyi ben olmak üzere bir çok arkadaş yapmış ve çalıştırmıştır. hiç dediğiniz sorun ile karşılaşmadım. Bir ihtimal display ayakları yanlış bağlantılı olmuş olabilir. LM35 Hatalı ölçüyor olabilir. 12F675 ile ilgili bir sorun olabilir. Deneme şansınız varsa dediklerimi denemenizi önereceğim.

 4. serkan dedi ki:

  hocam merhaba hayırlı günler.bu yazılımın mantığını anlatırmısınız. ccs c de yazmaya çalıştım ama olmadı. mail adresinden dönerseniz iletişim kurabiliriz.buradan göremeye bilirim.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   Yazılımın mantığı kodlardaki açıklamaları okuyunca çıkacaktır. Extra neyi yazmam gerekli anlayamadım. açıklamaları baz alırsanız çözeceğinize eminim.

 5. Cevdet dedi ki:

  Hocam merhaba

  Lise 2. Sınıfta iken yapmistim ama çalistiramamistim. İnternetten satın almıştım. Sanırım biraz fazla ödemişim. Olsun dersten geçmiştim. Benim aldigim devrede ilk acilista animasyon yoktu.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   internetten satın aldığınız devre büyük ihtimal v2 değil v1 olandır. PIC12F675 MCU yu programlayıcıya takıp v2 hex kodunu atabilirsiniz.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.