Sercanca Çözümler..

Alfa Romeo 156 – Yol Bilgisayarı Tamiri

27.02.2021
2.190
Alfa Romeo 156 – Yol Bilgisayarı Tamiri

Bir arkadaşım kendine 2005 model Alfa Romeo 156 almış. Yol bilgisayarının çalışmadığını görünce söküp bana bakmam için verdi. Ufak bir araştırma sonrasında kronik olan kondansatör arızası olduğunu anladım. Yol bilgisayarını dikkatlice söktüm ve içerisindeki kondansatörleri değiştirdim. Elimin altında LCR metre olmadığı için tamamını değiştirme kararı aldım. Elinizde LCR metre varsa tek tek ölçüp sorunlu olanı bulabilirsiniz.

İlaveten zamanla nemden kaynaklı oksitlenmeler vardı. PCB yi komple balata spreyi ile temizledim. yeşeren ve beyaz olan yerleri temizledim.

Kondansatörleri alırken aşağıdaki görselden faydalanabilirsiniz. Toplam maliyeti alacağınız yere göre 10-15 TL arasında olacaktır.

Değişmesi gereken Üç farklı tipte toplamda Sekiz adet kondansatör bulunmaktadır. Lehim makinası ile kondansatörleri tek tek sökün. Yeni kondansatörleri takarken yönlerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Eskilerdeki siyah olan kısımlar Eksi diğer yönleri Artıdır.

Büyük ihtimal piyasada aynı kılıfta kondansatör bulamazsınız. Aynı değerlerde resimdeki gibi kondansatör alıp kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz nokta elektrolitik (kutuplu) kondansatör olmalarıdır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi PCB üzerine lehimlendiğinde boyları yüksek olabilir. Böyle bir durumda üstteki plastiğe değecektir. Eğer o şekilde olmasını istemiyorsanız kondansatörleri yanlara engel olmayacak ve zarar görmeyecek şekilde yatırabilirsiniz.

Yol bilgisayarını dışarıda deneyemeyeceğiniz için arabaya takıp test edebilirsiniz. Ekranda yatay veya dikey olarak çıkmayan piksellerin maalesef tamirlik çözümü bulunmamaktadır. 2.el çıkma yol bilgisayarı bulup takmanız gerekmektedir.

Umarım bu çalışma işinize yarar. Piyasada tamir için yaklaşık 100 TL ücret talep edilmektedir. Kendiniz yapabilirseniz 10-15 TL ye çözmüş olursunuz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Piyasada tamir için 100 Tl istediklerini söylemişsiniz. Ben parası neyse vereceğim ama yapacak bir elektrikçi bulamadım. Herkes başından savdı. İzmirde bunu yapabilecek bir tamirci tanıyorsanız bana yazın lütfen. İyi akşamlar dilerim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   100 TL sembolik rakam olarak görün. Her usta farklı fiyat çekebilir. izmirde maalesef tanıdığımız yok. Herhangi bir elektronikçi bile değişimini sağlayabilir.

 2. Ali dedi ki:

  Yol bilgisayarını arkadaşınız sökmüş sanırım. Bir ustadan yardım almadan bunu biz sökebilir miyiz? Ve söküp kondansatörleri onardıktan sonra takabilir miyiz? Bu konudaki tecrübenizi dayanarak fikrinizi almak istedim. Teşekkür ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kendiniz tabiki sökebilirsiniz. arabanın sahibi kendisi söküp bana vermişti.

 3. Sinan yalçın dedi ki:

  Selamın aleyküm bende alfa 156 var yolbilgisayarı ekranı çalişmşyor yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yani bu sekil yardımcı olamam. Bu araba ile Bu yazıda yazdıklarımdan öte tecrübem olmadı.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.