Sercanca Çözümler..

Aparatlar – Akü Takviye Kablosu Yapımı

Aparatlar – Akü Takviye Kablosu Yapımı

Araçların aküleri bittiğinde genelde yapılan işlem başka bir aküden paralel bağlantı alınması oluyor. Bunu yapabilmek için Takviye Kablosu ile başka bir akünün Artı ucu kendi aracınızda bulunan akünün Artı ucuna bağlanıyor. Aynı şekilde Eksi ucu da kendi akünüzün Eksi ucuna bağlanır. Eğer yanlış bağlantı yaparsanız ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Piyasa da bir çok şekilde ve özellikte takviye kablosu bulunmaktadır. Almış olduğunuz herhangi bir takviye kablosunu kullandığınızda eğer sürekli marş basıyor ve aracı çalıştıramıyorsanız ve başka arızanız yoksa emin olun mevcut kablonun kaldırabileceği akımı taşıyamamasından kaynaklıdır.

Elinizde bir takviye kablosu varsa bunu bu yazıdaki işlemleri yaparak güçlendirebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki şekilde bir takviye kablonuz varsa maşalarını sökün.

Takviye-Kablosu

Eğer maşaları ayrı almak isterseniz aşağıdaki gibi sağlam kaliteli tercih edin.

masalar

Enerji kablosu olarak 3×2,5 TTR Kablosu kullanacağız. içerisindeki tüm damarları topladığımızda 7,5 mm2 kesitli kablo elde edeceğiz. Eğr takviye kablosunu kamyon gibi daha büyük araçlarda kullanmak isterseniz 3×4 gibi bir kablo kullanabilirsiniz.

3x2.5TTR

Malzemeleri toparladıktan sonra Kabloyu soyun. 3 adet damarla karşılaşacaksınız. Yaklaşık 5 cm kadar tüm damarları da soyun. Soyduğunuz tüm damarların ortaya çıkan Tellerini birleştirin.

Maşaların Kablo bağlantı yerlerini düzgünce açın ve soymuş olduğunuz kablonun iletkenlerini sıkı ve çok fazla alana temas edecek şekilde sabitleyin.

kablo

Kabloların uzunluğunu 2 mt ile 3 mt arasında olacak şekilde kesmeniz doğru tercih olacaktır.

Masali kablolar

Bu şekilde yaptığınız takviye kablosu sizi yarı yolda bırakmaz. piyasadan alacağınız kablolardan fazla güvenebilirsiniz. Her ne kadar kablolar kalın gibi satılsa da maalesef umulduğu şekilde akımı taşıyamamaktadır.

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  16mm2 Kaynak kablosu 2000cc benzinli otomobil için yeterli olur mu?

 2. F . Erhan dedi ki:

  7.5 mm2 kablo kesiti yetersizdir. Kablo hasar görmez , lakin yeterince akım taşıyamayacağı için marş motoru zayıf dönecek ve araba çalışmayabilecektir. Standart kablonun otomobiller için 25 mm2 ile 50 mm2 arasında olması gerekir. Dizel araçlarda ve silindir hacmi biraz daha büyük araçlarda 35 mm2 den büyük olması istenen akımı rahat verebilecektir. Benzinli ve silindir hacmi daha kücük araçlarda 25 mm2 kesit alan yeterli olabilir. Değerler bakır kablo içindir. Alüminyum kablo tercih edilmemelidir. Akım değeri olarak kablonun minimum 120 amper maksimum 220 amper olması otomobiller için yeterlidir. ( Ama gerçek 120 amper , ticari değerler her zaman abartılı yazılıyor.)

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Haklısınız.

   Lakin 7.5 mm2 olan Takviye kablom beni henüz yarı yolda bırakmadı.

 3. Ramazan dedi ki:

  Hazır Alınan Takviye Kablosu ile karşılaştırırsak ne fark olacaktır ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   Sağlamlık ve kablo metrajını kendinizin ayarlaması sanırım yeterlidir.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.