Sercanca Çözümler..

Citroen Xsara – Enjektör Geri Dönüş Hortumları

24.05.2021
374
Citroen Xsara – Enjektör Geri Dönüş Hortumları

Bu yazıyı kendi aracım olan 1.4 HDI için yazsamda bir çok araçta benzer sorunlar için aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Sonuçta hortumların bir ömrü var ve çatlama yapınca yakıt sızdırması oluşabilir.

Dizel veya Benzinli araçlarda yakıt hortumlarının durumları belli periyotlarda kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir. Eğer ihmal edilirse yangına kadar gider.

Yolda yanmış bir araç

Tabiki resim temsili olsada yakıt hortumları yüzünden benzer olaylar yaşanabilmektedir. Özellikle Motor kısmında yakıt hortumlarında kaçak olduğunda egzoz manifoltuna damyalan yakıtlar alev almakta ve araca ciddi zararlar vermektedir.

Yanmış bir dizel Xsara Motoru

Arabayı kullanırken birden ağır bir mazot kokusu aldım ve yolun durumundan dolayı hiç durmadan sanayiye devam ettim. Uygun bir yere gittiğimde kaputu açınca muazzam bir duman ile karşılaştım. Ağır bir koku ile birlikte dumanlarda çıkıyordu.

Biraz soğuduğunda inceledim ve enjektör geri dönüş yakıt hortumlarından biri çatlayıp, egzoz üzerine yakıt atıyormuş. Yangın çıkmadan fark etmem ve değiştirmem olası felaketlerin önüne geçse de benden önceki sahiplerinin ihmal ettikleri belliydi. Hortumların çatlak olmasının bir diğer etkisi hava yapması ve dizelin uzun süre sonra marş yaptığınızda geç çalışmasıdır.

Öncelikle hortumları değiştirme işlemini kendiniz yapacaksanız üstteki hava filtre kutusunu sökmeniz gerekmektedir. Dilerseniz parçacılardan komple geri dönüş hortum setini ortalama 70 TL civarında alabilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi 10 TL ye hortum alıp değiştirebilirsiniz.

Enjektör hortumları

Resimde gördüğünüz gibi Enjektörlerin üzerinde bulunan ince hortumlar zamanla motor sıcaklığından kaynaklı çatlamalara maruz kalmaktadır. değiştirmişken mutlaka hepsini değiştirin.

Hortumlar

Sekmanları kırmadan çıkartın ve hortumları tutan plastik parçaları yukarı doğru çekin. Hortumlar ve plastik parçalar yerinden çıkacaktır.

Çıkan hortumlardan birini alarak hortum satan bir yere gidip dizel için aynı hortumdan isteyin. Eğer aracınız benzinli ise belirtip ona göre hortum isteyin. Yanlış hortum seçimi sonucu hortumlar hızlı bir şekilde kötü duruma gelebilir.

Yeni Hortum

Yeni aldığım hortumun dışı örgülü şekilde aldım. Satıcı daha uzun ömürlü olacağını söyledi. Eskileri ile aynı boylarda kestim ve plastik parçalara sıkı sıkıya soktum. Yeni hortumların içi biraz dar olduğu için az bir şey gres yağ kullandım. Zorlarsanız Plastik parçaları kırabilirsiniz.

Yeni Hortumlar ve Plastik Parçalar

Yeni hortumları plastik birleştirme parçalarına takınca eskisi gibi yerlerine güzelce takıp sekmanlarını yerlerine takın.

Yeni Hortumlar Takmaya Hazır

Artık hortumları değiştirdiğimize göre gönül rahatlığıyla arabayı kullanabilirsiniz. Eğer egzoza damlayan mazot yüzünden ağır koku varsa su dökerek temizleyebilirsiniz. Ben su dökerek temizledim.

Telegram Kullanan Arkadaşlar Grubumuza davetlidir.
https://t.me/xsarapaylasim

Başka Bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.