Sercanca Çözümler..

Citroen Xsara – İnceleme ve Dikkat Edilecek Sorunları

20.12.2020
10.063
Citroen Xsara – İnceleme ve Dikkat Edilecek Sorunları

Uzun bir aradan sonra sonunda yeniden yazmaya karar verdim. Ama bu süre zarfında aracımı değiştirdim ve hiç bir bilgim yokken tamamen şans eseri Citroen Xsara 1.4 HDI aldım. Bazı sorunlarını aldıktan sonra öğrendim ve hemen hemen hepsini çözdüm.

Bu yazı dizinde yaptıklarımın hepsine yer vereceğim. Fakat Aracım 1.4 HDI motorlu olduğu için ağırlığımız maalesef benzinli motorlar olmayacaktır. Genel konularda yapılan işlemlerin uyumlu olup olmadığı konusunda bilgi vereceğim.

Öncelikle Xsara genel olarak 2 farklı versiyonda üretilmiştir. X1 olarak kısaltılmış olan Xsara 1 (1997-2000) ve X2 olarak kısaltılmış olan Xsara 2 (2000-2005). Her 2 kasanında uyumlu olan parçaları olsada genel görünüşlerinde de farklılıklar mevcuttur. Mesela X1 farkları ince ve uzundur. Ama X2 de daha büyüktür. Piyasada pörtlek far diye söyleyenler duyarsanız X2’den söz ettiğini anlayabilirsiniz.

Her arabada olduğu gibi kronik sorunları olsa da fiyatına göre gayet konforlu bir aile aracıdır. Ama almadan önce kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu yazıda özellikle bu dikkat edilecek noktalara değinmek istiyorum.

İnceleme konusunda çok yazmayacağım. Youtube üzerinde bir video paylaştım. Bilgi almak isteyen arkadaşlar direkt videoyu izleyip yazımıza geri dönebilirler.

Bir araba alırken her zaman standart bakılması gereken yerleri mutlaka vardır. Bir çoğumuzun teknik bilgisi yeterli gelmediğinde alınacak arabayı ustaya ya da expere gösterir ve ona göre karar veririz. Ama her arabanında kendine özel kronik sorunları ve dikkat edilmesi gereken yerleri olduğu için öncesinde çevrenizden, ustalardan bilgi alabilir veya internet üzerinden yapılacak bir araştırma ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

En değerli bilgi her zaman arabayı kullanmış olan kişilerin tecrübeleridir. Benim gibi paylaşmayı seven kişilerin yazıları, videoları adeta altın değerindedir. Mutlaka faydalı bilgiler barındırırlar.

Ben araba alırken 3 kritere dikkat ederim.

 1. Kaporta Düzgün mü ? (boya , değişen takındım yoktur)
 2. İç Trim aksamları, Motor ve Mekanik Düzgün mü ?
 3. Elektriksel sorunları neler ?

Xsarayı alırken 3 kritere baktım ve arabayı aldım.

Açıkçası Xsara için araştırma yapmadım ama genel bilgim ve kişisel kriterlerimi karşılamasından dolayı almayı tercih ettim.

Şimdi maddeler halinde Xsara alırken nelere dikkat edeceğimize bakalım.

1- Hararet Sorunu

Xsara’ larda genel olarak hararet sorunu vardır. Sanayi ustaları Xsara’ nın teknolojisini henüz anlamadıkları için alakasızca müdahale edip bu sıcaklık seviyesi normal deyip gönderiyorlar. Ama bir çok Xsara 100 derece üzerinde çalışır. Sebebi çok farklı şeyler olsa da mutlaka alırken hararet durumunu sorun ve mümkünse test edin.

Xsara Hararet Saati

2- Ayna Kumanda Kontrol Düğmesi Sağlam mı ?

Xsara’larda kanayan en büyük yaralardan birisi Ayna Kumanda Kontrol Düğmesidir. Genelde elle tutulan yerleri kırılır ve kaybolur. Farklı versiyonlarda farklı kumanda düğmeleri üretildiği için birbirlerine uymazlar. Ama işi bilen biri farklı arabanınkini uyarlayabilir. Tabi uğraşmak isterse.

Genelde satılan kumanda düğmeleri pahalıdır. Aliexpress gibi yurtdışı alışveriş sitelerinden temin ederseniz daha uyguna gelecektir. Fakat sizinkinin hangi tipte ve özellikte olduğunu bilmeniz gerekiyor. Mesela katlanır ayna olanlarda farklı, tek sağ ayna hareketli olanlarda farklı, X1 ve X2 lerde farklıdır.

Xsara Ayna Ayar Kumandası

3- Orta Konsol Kol Dayama Kapağı

Orta konsolda bulunan kol dayama kapağının bağlantısı çok zayıf olduğu için zamanla kopar ve kapak kaybolur. Kayboldu ise bulması zordur. Çıkmacıları gezmek ve bulmak şans ve zaman işidir. Kimisi yapıştırıcı ile yapmaya çalışmış ve her yeri yapıştırıcıya bulaştırmış olabilirler. Kapak elinizde ise bir şekilde tamiri mümküdür. Bazı arkadaşlar üniversal kolçak alıp bir şekilde takıp kullanıyorlar.

Kopuk Kolçak Kapağı

4- Orta Havalandırma Izgarası

Orta Izgara çok sorun olan bir parçadır. Telefon tutacağı takıldığı için genelde kırılır. Kolay bulunmaz ve kozmatik görüntüsü kötüdür. Çıkmacılar dışında bulmak zordur.

Kırılmış Bir Orta Izgara
Kırılan Orta Izgaraya uydurma yapılmış hali

5- Torpido Kapağı ve Sağ havalandırma Izgarası

Torpido Kapaklarının açma mandalları genelde kırılır. Tamiri zordur ama duruma göre eldeki parçalar tamir edilebilir. Çıkma bulabilirseniz komple değiştirmek gerekmektedir.

En büyük sorunlardan bir diğeri ise sağ havalandırma ızgarasının kırık olmasıdır. Piyasada sıfırı olmadığı için çıkmacılara düşünce çok hızlı elden çıkan bir parçadır. Eğer arabanızdaki sağlamsa başkasının kurcalamasına izin vermeyin. İnternette bu parça üzerinden insanları dolandıranlar bile var. Aman dikkat edin.

Kırılmış Sağ Havalandırma Izgaraları
Torpido Kapağı ve Sağ Havalandırma Izgarası

6- Dörtlü Düğmesi

Xsara’larda farklı soket tiplerine sahip dörtlü düğmesi kullanılmış ve piyasaya yeterli miktarda sürülmemiştir. Bir çoğunda kırıktır veya çalışmamaktadır. Bulunabilirliği düşük olduğu için alacağınız arabada mutlaka düğmenin yerinde olduğunu ve çalıştığını teyit edin. Üzerine çalışma yapmadım ama farklı arabalarınkinden uyarlanabileceğini düşünüyorum.

Xsara Dörtlü Düğmesi

7- Motor kapakları

Motor Kapakları X2 modellerinde motorun sağında ve solunda mevcuttur. Piyasada bulabilirsiniz ama fiyatları yüksektir. Alacağınız arabada mevcut olması sizin için avantaj olacaktır.

Xsara 2 Sağ ve Sol Motor Kapakları

8- Elektriksel Sorunlar

Xsara üretildiği dönemlerde otomobillerde CANBUS iletişim altyapısı kullanılmaya başlanmıştır. Elektronik alt yapının kullanılması konusunda Xsara öncülerden denilebilir. Bir çok arıza genelde elektronik olarak ortaya çıkar. Karmaşık yapısı yüzünden sanayideki ustalar genelde bu arabalardan uzak durdukları gibi insanlara kötü referans olurlar. Bir çok yaşanan sorunlar sigorta kutusundan ve soketlerdeki oksitlenmelerden kaynaklıdır.

Alacağınız arabada Elektriksel sorunlar görürseniz genelde Soket bağlantıları yada motor kısmındaki sigorta kutusundan kaynaklıdır.

Motor bölümündeki sigorta kutusu

9- Çocuk Kilidi Kapakları

Kolay çıkan bir parça olduğu için kolay kaybolur. Arka kapılarda bulunurlar ve üzerinde çocuk kilidi kapağı için kırmızı bir mekanik gösterge bulunmaktadır. Çocuk kilidinin açık olup olmadığını gösterir.

İlaveten tam dış tarafında bulunan plastik kapağa da dikkat edin. Yoksa bulması zor parçalardan birisidir.

Arka Kapı İç ve Dış Plastik Kapak

10- Ön Kapı cebi Kapakları

Sanırım üretiminden ve malzemesinden kaynaklı olduğu için bu kapaklar zamanla çok kötü duruma gelmektedir. Tamiri mümkün olabilir ama genelde yaptırmazlar ve öylece kalırlar.

Ön Kapı Cebi Kapakları

11- Hoparlör Kapakları

Yerinden kolay çıktığı için kolay kaybolurlar. Araba alırken kontrol etmekte fayda var. Bulması zor olabilir.

Hoparlör kapağı kaybolmuş bir Xsara

12- Kalorifer Peteği

Sanırım en büyük sorunlardan birisi içerideki kalorifer peteğinin su sızdırmasıdır. Malzeme sorun değil ama işçilik çok ağır bir işlem. Genelde bu işi oto elektrikçiler yapıyor. Komple torpidonun sökülmesi gerekiyor.

Torpidosu sökülmüş bir Xsara

13- Torsiyon Sorunu

Xsara’lar torsiyonlu arabalardır. Avantajları olsa da en büyük dezavantajı torsiyon bilyelerinin bozulmuş olmasıdır. Arabaya arkadan bakınca tekerlekler alttan dışarı çıkık şekilde gözükür ve üstten içeriye sürtme yapar. İlaveten araba çukurlara girdikçe ses yapar. masraflı bir işlemdir. Usta torsiyonu söker tornacı tamir eder bilyeleri değiştirir ve tekrar toplanır.

Sökülmüş bir Torsiyon

14- Ön Konsol Çerçevesi

Xsara’larda maalesef torpido çerçevesi sorunlu bir malzemedir. Kırıldığında onarılması zor olan ve kozmetik olarak kötü görünmesine sebep veren çerçevenin bulunması da zordur. Aldığınız arabanın çerçevesine mutlaka bakın.

Xsara Torpido Çerçevesi

15- Ön Panjur ve Citroen Armaları

X2 için Ön Panjur üzerindeki armaları bulmak zordur. Genelde piyasadaki çoğu Xsara’da armalar yoktur. Arabaya bakarken bunu da mutlaka göz önünde bulundurun.

Xsara 2 Ön Panjur

16- Kapı Dış Açma Kolları ve iç Kapı Açma Kolu Çerçevesi

Kapı açma kolu kırık olabilir. Alırken dikkatli olun. bulunabiliyor ama yan sanayiler yakın zamanda kırılıyorlar. Aynı zamanda iç kapı kolundaki açma kolu çerçevesi de kaybolmuş olabilir. Bulması zor olacaktır.

İç Kapı Açma Kolu Çerçevesi ve Dış Kapı Kolu

Burada en çok karşılaşabileceğiniz sorunları belirtmek istedim. Arabayı almak için incelerken bunları göz önünde bulundurun. Bazı sorunları pazarlık amaçlı kullanabilirsiniz.

Yaşadığınız sorunları ve ilave etmek istediklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Telegram Kullanan Arkadaşlar Grubumuza davetlidir.
https://t.me/xsarapaylasim

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Savaş dedi ki:

  7 yıldır xsara 2 2005 otomatik kullanıyorum.torsiyon problemli ve masraflı.iki kere yaşadım.son yaşadığımda bir tornacidan flanş yaptırdım 150 TL ye bir iki yıl rahat ettirir beni.havalandirma ızgarası ve ön panel amblem hicbiryerde yok .hararet içinde su deposunran radyatore giden hortumlar tıkanıyor.kontrol etmekte fayda var.sadece km saatinin durması bazen çalışması ekran panel soketleri oksitlenmesi .otomatik arac bendeki sanjiman çift ışık yakması .bir ihtimal şanslıysanız yağ basınç selonoid veya detaylı bir sanjizman plaka ve tribün tamiri demek.o ışık kar çift yanması basladiginda çok devam etmemenizi tavsiye ederim . saygılar

 2. Zafer kılıç dedi ki:

  Secam ustam citroen xsara 2002 model kapıları kitledimde geri dönüşüm oluyor sorun nasıl çözülür yeriniz nerede

  1. Sercan TEK dedi ki:

   merhaba, kilit arızası yada kapı geçiş kablolarında arıza vardır. elektrikçiye gösterin mutlaka.

 3. Muhammed dedi ki:

  Hararet sorunu benim xsaramdada var, nasıl çözebiliriz bu sorunu? Birde ön konsol nerden bulabiliriz benim paneldede kırıklar mevcut?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hareket sorunu karisiktir. Sorun fanlarda, termostattan, vs farklı yerlerden çıkabilir. İncelemek gerekiyor.

   Havalandırma ızgaraları kanayan yaradır. Bulmak zordur.

 4. Ö.F. Demirbaş dedi ki:

  Merhaba
  Fiat uno dan beri takip etmekteyim. Mazda daha sağlam gibi görünüyordu. Yeni aracın Hayırlı olsun.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Toplamda 3 arabam oldu 96 Uno S, 99 Mazda 323, 04 Citroen Xsara.

   Ama Mazda çok başkaydı.

 5. Mehmet Yılmaz dedi ki:

  Arkadaşın tespitlerine tam olarak katılıyorum. Benimde, 2005 Model 1.6 16V Xsara2 aracım var. Konfor ve sürüş olarak
  emsali birçok aracın üzerindedir. En çok yaşadığım sorunlar; 1-parça sorunu. Birçok parçasının orjinali yok, çıkması
  bulunamıyor, yan sanayisi pahalı 2-Torsiyon’u 6 yılda 2 sefer yaptırdım, yine gıcırdamaya başladı. 3-Aracımda bir tekleme
  var, tüpçü, motorcu, elektrikçi, elektronikçi gezmediğim usta kalmadı. Sorunu bulamadım.

 6. Ömer Faruk Atçı dedi ki:

  Emeğinize sağlık hiç bir detayı atlamamışsınız

 7. Yakup dedi ki:

  Bende de 99 model X1 var 2 yıldır kullanıyorum 1 defa olsun yolda bırakmadı bakımlarını yaptığınız zaman hiç bir araç sizi yolda bırakmaz. Ben aracımı alırken acemiydim. İlk arabam xsara oldu. Aracımda bir çok problemi sanayiye gitmeden kendim çözdüm diyebilirim. Yazıda bence kilometre sayaçlarından da bahsetmelisiniz çünkü bu da kronik bir sorun. Özellikle x1 de akü boşaldığı zaman, akü kutup başları sökülüp takıldığı zaman veya akü değiştirildiği zaman motor devir ve kilometre hız göstergesi kafayı yiyor kimine göre kilometre fazla eksik gösteriyor kimine göre devir saati fazla veya eksik gösteriyor. Ama çözümü kolaydır. Eli tornavida tutan kişi kendisi yapabilir. Sorsanız bir daha bu arabadan alır mısın diye evet alırım çünkü hem konforlu hemde kuş ve Renault araçlarına göre çok çok uygun. Hangi arkadaşım ön yargı ile davrandıysa şoför koltuğuna oturtup tur attırdım hepsinin de yüzü kızardı bu arabanın bu kadar konforlu ve rahat olduğunu bilmiyordum dediler. Bana göre araç kupası düzgün şaselerde direklerde bişey yoksa sorun yoktur. Motor her türlü halledilir. Kendi aracımla 170 bastım bana mısın demedi ne savruldu ne de zorlandı devam etseydim daha da gidiyordu ama korktuğum için basmadım yeter dedim. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür eder keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

  1. Metin dedi ki:

   Merhaba Yakup bey bendede aynı sorun var hız göstergesi çalışmıyor devir saati 1 çok altında çalışıyor sorunu ben nasıl çözerim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   1. Sercan TEK dedi ki:

    Göstergeleri söküp ibre konumlarını tekrar ayarlayarak çözen mevcut.

 8. Nurettin dedi ki:

  Tüm sorunlara detaylıca temas etmişsiniz elinize sağlık teşekkürler.

  1. ÖMER dedi ki:

   Merhaba bende de xsara mevcut Hoparlör kapağı düşmüş nerden bulabilirim

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.