Sercanca Çözümler..

Citroen Xsara – Kapı Gergileri ve Kapı Kilidi Onarımı

27.12.2020
2.021
Citroen Xsara – Kapı Gergileri ve Kapı Kilidi Onarımı

Aracınızı kullandıkça sürekli kapıları açıp kapattığımız için kapı gergileri zamanla bozulmaktadır. Kapıyı açtığınızda ortada bırakınca kapıyı tutan gergidir. Üzerine büyük yük bindiği için zamanla içerisindeki pim kırılır ya da yuvasını bozar. Sorun olarak kapıyı açarken tak tak gibi bir ses duyarsınız ya da kapınız bıraktığınız yerde kalmaz ve sona kadar kapanır veya açılır.

Her iki durumda da eminim sizi rahatsız edecektir. Eğer kaportacıya sorarsanız genelde gerginin değiştirilmesini söyler. Fakat yeni alacağınız gergiler orjinalden daha yumuşak bir malzemeden yapıldığı için maalesef kısa sürede gene bozulmaktadır.

Bu yazıda gerginin sökülmesi ve tamiri mümkün ise kaynak yaptırılarak nasıl düzeleceğini göstereceğim.

Başlamadan önce belirtmek isterim ki sökmedi kolay değildir. Eğer kendinize güvenmiyorsanız ustaya söktürmenizde fayda var.

Sorunlu olan kapının iç döşemesini sökmekle başlayalım. Kapının iç kısmındaki tutamaçta bulunan vidaları, iç açma kolunun çerçevesini, hoparlör kapağını ve hoparlörü sökmelisiniz.

Hoparlör Kapağı Altı

Sökme işlemleri bitince kapı gergisinin vidalarını sökün ve kapının içerisinden çıkartarak alın. Yayı serttir, ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kapı Gergisi Pimi Yeri ve Kaynak

Gergi sökülünce tornacıya götürüp gerekli yerine kaynak işlemleri yaptırabilirsiniz. Benim arabadaki gergi üzerinde resimde işaretli yerdeki pim zamanla yuvasını genişlettiği için yerinden çıkıyormuş. Tornacıya götürerek pimin yuvasına kaynak yaptırdım. artık pim sabit olduğu için uzun süre dayanacağından şüphem yok.

Kırık halini resim çekmemişim. O yüzden üstteki resimde, pimin yuvasının yerini işaretledim.

İşlemler bitince gergi üzerindeki yay ve hareketli parçaları gres yağı ile yağladım.

Yağlanmış Gergi

Bu işlemlerden sonra sökme işleminin tersini yaparak yerine takın. Artık uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.

Kilit Tamiri

Benim arabada sağ ön kapıyı dışarıdan açarken kolu bayağı kastırmak gerekiyordu. Gergi tamiri için söktüğümde kilidi de elden geçirmek istedim.

Sökmesi zor olsa da bir şekilde sökmeyi başardım. Sökmek için öncelikle kilit kolu ile kilit arasındaki bağlantıları komple sökmek gerekiyor.

İç Açma kolu Bağlantılarının sökülmüş hali
Kapı Kilidin Yeri
Kapı Kilidi

Kilit ile dış açma kolu arasında yaklaşık 5mm boşluk olduğundan dolayı sorun yarattığını tespit ettim ve kilit üzerindeki yere uygun uzunlukta vida ve pul takıp gerekli yüksekliği elde etmek için taşladım.

Vidanın Takılmış Hali Ön Tarafı
Vidanın Takılmış Hali Arka Tarafı

Kilidi zorda olsa yerine taktım ve toparladım. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi dış kapının kolu ile kilit arasındaki boşluk dolduruldu. Artık sorunsuz çalışmaktadır.

Kilidin Onarılmış Son hali

İç kapı döşemesini toparlarken üstteki vidalardan birinin yuvasının yalama olduğunu vidayı tutmadığını fark ettim. Çözüm olarak aşağıdaki gibi bir işlem uyguladım. Artık gayet sağlam tutmaktadır. Başınıza gelirse bu şekilde plastik kelepçe ile çözüm üretebilirsiniz.

Plastik Kelepçe İle Onarılmış Bağlantı Ayağı

Telegram Kullanan Arkadaşlar Grubumuza davetlidir.
https://t.me/xsarapaylasim

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Taner dedi ki:

    Sercan eline emeğine sağlık. Bu bilgiler eminim çoğu kişinin işine yarayacak. Tşk ederim bilgilendirme için.

  2. Volkan Burak Gözcü dedi ki:

    Ustam eline koluna sağlık. Emeğine sağlık .

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.