Sercanca Çözümler..

Enterasys – Switch Firmware Yükleme

14.02.2016
36.198
Enterasys – Switch Firmware Yükleme

Köklü ve ürünleri ile kendini ispatlamış bir marka olan Enterasys’in Switchleri her zaman favorim olmuştur. Bu yazıyı sistemi çökmüş yada bir şekilde ulaşılamayan switchlere yeni firmware yüklemeyi göstermek adına hazırladım.

Öncelikle belirtmek isterim ki EnterasysExtreme Network tarafından satın alınmıştır. Bundan ötürü desteği artık Extreme Network tarafından sağlanmaktadır.

işlemlere başlamadan önce ihtiyacımız olan firmware yazılımını aşağıdaki linke girip gerekli üyelik işlemlerini yapıp temin edebilirsiniz.

https://extranet.extremenetworks.com/downloads/Pages/default.aspx

Burada anlatılan yöntemde COM PORT üzerinden XMODEM kullanarak gerekli yükleme yapılacaktır. Bu yazıda anlatılanları C5-Serisi, C3-Serisi, C2-Serisi, B5-Serisi, B3-Serisi, B2-Serisi, A4-Serisi, A2-Serisi switchlerde uygulayıp sonuç alabilirsiniz.

Donanımsal olarak standart console kablosu ve dahili COM portunuz yoksa Usb-rs232 çevirici gerekmektedir. Yazılımsal olarak tasiye edeceğim bir yazılım olan Tera Term işimizi fazlası ile görecektir.

Adımları sırası ile takip edecek olursak öncelikle Tera Term uygulamasını indirin ve bilgisayarınıza kurun. kurduktan sonra usb com çevirici ile switchin console bağlantısından bilgisayarınıza bağlayın.

Tera Term uygulamasını açın ve karşınıza gelen New connection penceresinden Serial seçeneğini seçerek Port kısımından ilgili COM portunu seçin.

teraterm

Bu işlemden sonra Switch’e enerji verin ve Tera Term den açılışını takip edin. Aşağıdaki menü gelince “2” yazarak enter tuşuna basın. Zaman kaybedip bu menüyü kaçırırsanız switchin enerjisini kesip tekrar enerjiyi verin.

“Start Boot Menu” işletim sistemi haricinde çalışan bir yazılım olduğu için sistem çökse dahi bu menü açılışta gelecektir.

Boot menüye girdiğinizde karşınıza yukarıdaki seçenekler gelecektir. Burada öncelikle işlemlerimizi hızlı bitirmek adına iletişim hızını arttıracağız.

Bu işlem için;

 Seçeneğini seçeceğiz. 2 tuşuna basıp Enter ile Devam edin.

Bu menüden de “8- 115200” seçeneğini seçin ve Y tuşu ile onaylayın.

Bu işlemden sonra Tera Term ile aktif bağlantılı olan Switchimiz maalesef çalışmaz çünkü başlangıçta 9600 Bound seçili idi. Şimdi aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde uygulamanın ayarlarını yapın.

Tera Term

   Setup -> Serial Port…

Açılan pencerede Bound rate değerini 115200 olarak değiştirin.

tera term bound

Ok” tuşu ile devam edin

Console ekranına geri döndüğünüzde Zaten boot menüde olduğunuzdan ötürü Direkt 4 tuşuna basın. 4 tuşu ile aşağıdaki seçeneği seçmiş olacaksınız.

Sırada XMODEM protokolü ile firmware dosyasını yüklemeye geldi.

Tera Term Uygulamasında aşağıdaki menüyü seçin

         File->Transfer->XMODEM->Send->Browse->Open

Açılan pencerede firmware dosyasını seçin. Transfer işlemi aşağıdaki şekilde size gösterilecektir.

xmodem

Transfer işlemi biraz uzun sürebilir. Burada sakın herhangi bir nedenden ötürü işlemi durdurmayın.

İşlem bittiğinde bound rate ayarını 9600 yapın ve switchi yeniden başlatın. Switch yeni firmware ile açılmış olacaktır.

Yeri gelmişken eğer şifresini unuttuğunuz bir switchin herşeyini silmek isterseniz boot menüsüne girip “10 – Restore Configuration to factory defaults (delete config files)” seçeneğini kullanılırsanız tüm Konfigürasyon ayarlarını silmiş olacaksınız.

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Orhan dedi ki:

  Merhaba Sercan Bey,
  Makaleniz için çok teşekkür ederiz, network tarafında baya eksiklerimiz olduğu için forum sitelerine muhtaç olduk biraz 🙂 Sayenizde sorunu çözdük, çok teşekkürler.
  Sadece extremenetworks.com’den üyelik onay maili gelmediği için firmware dosyasını indiremedik.
  Sizde mevcutta varise bizimle paylaşabilirmisiniz?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Orhan Bey Merhaba,

   Size gerekli olan cihaz modelini verirseniz dosyayı indirip gönderebilirim. Model ve sn gerekecektir.
   elektro.seco@gmail.com adresine atabilirsiniz.

   extremenetworks.com biraz geç gönderiyor.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.