Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Arka Stop Lambası Şase Problemine Çözüm

Fiat Uno – Arka Stop Lambası Şase Problemine Çözüm

Araçlarda en büyük sorunlardan birisi herhangi bir donanımın şase almamasıdır. Yani burada şase almaması derken aslında donanıma +12 gitmesi ama akımın şase(-) kutbuna erişemeyip yada bir şekilde dirençli olarak erişmesi durumunda devrenin tamamlamamasıdır. Bu durum genellikle arka stop lambaları ile bolca yaşanmaktadır. Örneğin sinyal verdiğinizde eğer sinyal hızı biraz hızlı ise ilk bakacağınız yer mutlaka arka stop lambaları olmalıdır. büyük ihtimal ya şase alamıyordur yada ampul ve duyda sorun vardır.

Aynı şekilde sinyal verince göstergede farklı mesela sis lambaları da yanıp sönüyorsa gene şase almıyordur.

Geçen benimde başıma geldi ve stopları söküp incelediğimde şase problemi olduğunu gördüm. Bu sorunun çözümü aslında basit stop lambasının ilgili kısmına sağlam şase vermek yeterlidir. Şanslıyız ki araçlarımızın tüm metal aksamları zaten şase yani Eksi(-) ile bağlantılı.

Yapacaklarımız basit aşağıdaki resimleri takip ederseniz hem sorunu hemde çözümü bulabilirsiniz.

Öncelikle sökeceğimiz stop lambasının dış camını düz bir tornavida ile sökmelisiniz. Alt ve üstte bulunan tırnakları kaldırarak çekip alırsanız yerinden çıkacaktır. Mutlaka öncelikle alt tırnaktan başlayın.

1-alt_tirnak

2-ust_tirnak

Camı çıkardığınızda stop lambasını sökmek için bagajın hemen iç tarafında somunlar mevcut. lokma yardımı ile sökün ve komple yerinden çıkartın. Arkasındaki soketi de yerinden çıkartın.

4-soket-kablolar

3-soket

Resimde de gördüğünüz gibi stop lambasına şase yi aktaran siyah kablonun ucundaki kablo soketi zamanla ark yaparak zarar görmüş durumda. Bundan kaynaklı olarak şase stop lambasına sağlıklı şekilde erişemiyor.

Zarar gören tek soket olmamış. stop lambasının soket yuvasına bakarsanız göreceksiniz.

5-lamba-soketi

Çözüm olarak ayağı düzeltip yerine takarsanız geçici süre çalışacaktır. Fakat tavsiyem aşağıdaki işlemleri uygulamanız ve bu sorunla bir daha karşılaşmamanızdır.

Şasenin bağlı olduğu yolu incelediğimde aşağıdaki şekilde gözüken yoldan geçmektedir. biz buraya ufak bir matkap ucu ile delik açıyoruz. Hedefimiz buradan şaseye kablo atmak olacaktır.

6-delin

Deliğimizi deldiğimizde düzgün bir vida+pul ve bir parça sağlam kabloyu buraya montajlıyoruz. Kabloyu delip hemen üstüne çıkartıyoruz.

7-kablo-gecir

Kablonun ucunu bir saç vidasına sarıyoruz.

8-vida

Şarjlı matkap yardımı ile aşağıdaki şekilde direkt içeriden şaseye vidalıyoruz. Stop lambasının soketindeki pabuçları düzgün bir hale getirip gerekirse temizleyip yerine takıyoruz. Artık stop lambamızın şase almama gibi bir problemi olmayacak. Hatta dikkat etti iseniz bu işlemden sonra arka stop lambaları daha canlı yanmaya başlayacak. Nedeni ise şaseyi tam anlamı ile alamamasından kaynaklı.

9-son

Hazır stop lambası sökülü iken mutlaka ampulleri kontrol edin. Eğer patlak ve sorunlu varsa değiştirin. Ampul tipleri için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Fiat Uno – Ampül Tipleri

Eğer Duylarda problem var ise aşağıdaki konuyu inceleyin.

Fiat Uno – Stop Lambası Onarımı

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Orhan dedi ki:

  Hocam iyi günler akü şarj lambası az yanıyordu şimdi tam yanıyor arada sönüyor tam gaz yapsada aynı şarj ölçtük şarj iyi neden olabilir

 2. Mehmet enes dedi ki:

  Kolay gelsin bnm 3 lamba da yanmıyor fren lambaları diğer tüm ışıklar yanıyor bn arka far sokeyini söktüm sigorta kutusundan soketi buldum tek tek arka stop soketi ile ön sokete kontrol ettim kopuk yok ama bi pinden ön sokete ki iki pin de öttü acaba kısa devre mü var yoksa paralel bağlı diye mi müşür sağlam dedi usta sonra müşür dokentinden sigortaya takılı soket arasını ölctüm müşür kablosu da sağlam sorun nedir acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   anlattıklarınızdan acıkçası anlamadım. görmeden yorum yapmak zor. en iyisi bir oto elektrikçi baksın. gerekirse yeni kablo çeker ve sorun komple çözülür.

 3. ali akın dedi ki:

  sercan bey uno ön güğüslüğüm göstergelerin üstü güneş den dolayı kırıldı yapabileceğimiz bir şey varmı kaplama veya tamiri yardımcı olurmusunuz

 4. emre sakarya dedi ki:

  kardeşim emeğine sağlık

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Eyvallah..

 5. Kamil dedi ki:

  Benim arka stop lambaları ölü gibi yanıyor çok soluk. Bu işlemi yapsam acaba düzelir mi. Yok arkadan gelen gündüz göremiyor vuracaklar birgün

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Büyük ihtimal düzgün Şase alamiyordur. Önemli bir konu en kisa zamanda bu yazıdaki işlemi uygulayın yada ustaya gösterin. Biri arkadan vurursa ve stop lambalarinizin bu sekilde olduğu tespit edilirse suçlu duruma dusebilirsiniz

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.