Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Ateşleme Sistemine Bakım Yapılması

Fiat Uno – Ateşleme Sistemine Bakım Yapılması

Günümüzde Benzinli ve LPG’li motorların hepsinde çalışması gereği ateşleme sistemi yer almaktadır. Ateşleme sistemi ne kadar sağlıklı olursa o kadar performanslı bir yanma ve çekiş gücü elde edilir. Günümüzde maddi durumlardan ötürü benzinli araçlara LPG sistemi takılmaktadır.

LPG sistemi takılmış olan araçlarda motorun çekişinde düşüş olmaktadır. Düşüşün sebebi LPG’nin Benzine göre daha geç alev almasından kaynaklıdır. Geç alev alan bir sistemde ateşleme sistemi inkar edilmeyecek kadar önemlidir.

Düzenli bir şekilde ateşleme sistemine bakım yapılırsa aracınızın LPG li oluşu sizi çok etkilemeyecektir. Benzinli gibi olmasa da değişimi fark ettirecektir. Eğer aracınız LPG li ise ve hızı seviyorsanız mutlaka Benzinde kullanın.

Kendi aracım üzerinde kaç fotoğraf ile nasıl bakım yapıldığını anlatacağım.

Önce malzemeleri temin etmelisiniz. Aracınızın modeline göre oto parçacısından gerekli olan Bujileri, Distribütör Kapağı, tevzi makarası ve Buji kablolarını alın.

Uno S kullanım kitapçığına göre uyumlu bujiler aşağıdaki gibidir.

Bosch WR7DC

Champion RN9YC

Magneti Marelli F7LCR

Aynı zamanda kullanım kitapçığında ateşleme sırasının 1-3-4-2 olarak belirtilmiştir.

Anlatıma geçmeden önce değişimini yapacağımız malzemelerin ne olduklarını incelemek size daha faydalı olacaktır.

Buji:  Benzinli motorlarda ateşleme kıvılcımının silindir odasına iletilmesini sağlayan dışı porselenle kaplı olan parçadır. 

Buji

Tevzi Makarası : Distribütörün ucunda bulunan ve bobinden aldığı yüksek voltajı distribütör kapağına İleten parçadır.

tevzi makarasi

Distribütör Kapağı : Ateşleme sırası gelen Bujiye tevzi makarasından aldığı enerjiyi gönderen kısımdır.

Distributor Kapagi

Buji Kabloları : Distribütör kapağından aldığı yüksek voltajı bujilere taşıyan kablolardır.

Buji Kablosu

Elinizde bujileri sökebilmek adına buji anahtarı olmalıdır. Birde hava filtresini sökmek içince bir adet yıldız tornavida gerekli.

Bujileri sökmek için öncelikle hava filtresini sökün ve mümkünce bağlantıyı sökmeden önce resmini alın.

buji-sıralamasi

Ben sizin için resimledim ve bujileri ve distribütör kapağını numaraladım. söktükten sonra bu şekilde toplanması gerekir. Aksi halde düzensiz ateşleme nedeni ile motor sağlıklı çalışmaz.

Bujiler

Sökülen bujileri direkt atabilirsiniz. Yeni bujileri takarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle sakın bujileri yere düşürmeyin. Eğer düştü ise kullanmayın. Porselende çatlak oluştu ise buji verimli çalışmaz ve kaçaklara neden olur. Motor sıcak iken bu işlemi uygulamayın. Buji yuvasındaki dişleri bozabilirsiniz. Bujileri takarken diş kaptırmayın eğer kaptır gibi olursa hemen sökün. Yuvadaki dişleri bozarsanız çok zahmet çekersiniz. Bujileri takarken çok fazla sıkmaya çalışmayın ve gevşek bırakmayın.

Bujileri sağlıklı şekilde taktığınızda sırada distribütör kapağı ve tevzi makarası var. Öncesinde tabi ki buji kablolarını tamamen sökebilirsiniz.

Distribütör kapağını distribütöre bağlayan iki adet karşılıklı kelepçe mevcut kelepçeleri açarak kapağı yukarı kaldırabilirsiniz. Distribütör kapağının iç kısmına baktığınızda kontakların aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi deforme olduğunu görebilirsiniz. Bu şekilde olması verimsiz ateşlemeye neden olacaktır.

Distributor-Kapagi

Distribütör kapağını yerine takarken yuvaya denk gelen tırnak var mutlaka yerine denk gelecek şekilde takılmalıdır.

Distribütörün içerisindeki tevzi makarasını yukarı çekerek yerinden çıkartabilirsiniz.

Tevzi-Makarasi

Yeni malzemeleri taktığınızda geriye sadece buji kabloları kalmaktadır. ilk resimdeki gibi numaralandırılmış konumlara göre buji kablolarını takın. Yalnız buji kabloları her silindir için farklı ebatlardadır. en yakından en uzağa doğru boy sıralaması yaparak takabilirsiniz. Yerlerini farklı takarsanız sorun olacaktır. Düzgün takmaya önem gösterin.

Bu işlemlerden sonra aracınızdan çok fazla performans beklemeyin. Ama hissedebileceğiniz kadar performans alabileceksiniz. Piyasada çok tırnaklı Bujiler ve iridyum bujiler var dilerseniz uyumlu bujiden alıp takabilirsiniz.

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 108 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Uno 1.4 sx ie aracim 158 km de 200 tlden fazla yakiyor tevzi makarasi buji kablolari distiributor kapagi bujiler degisti neden boyle yakiyor yardimci olabilirmisiniz

 2. İsmail Bahadır dedi ki:

  İyi geceler Sercan bey. 98 model 70s aracım son bir hafta içinde sürekli hem lpgde hem de benzinde gaz yememeye başladı. Bazen direk çalışıyor ama vitese takınca gaz yine yemiyor. Isınınca çok sorun olmuyor. Bi kaç defa da marş bastığı halde ateşleme yapmadı. Kimisi silindir kapak contası dedi kimisi de ateşleme zayıf. Acaba neden olabilir? Birde benzini çok yakmaya ve çok beyaz duman atmaya başladı. Cevap verirseniz teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 3. zeynel yalin dedi ki:

  Sercan bey internet sitemi zevkle takip ediyorum.benim fiat uno enjeksiyonlu aracim var,bunun rölanti sorunu var mesajda halledemedim,Tekirdağ da veya trakya da bu konuda bir usta onerebilirmisin tesekkur ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   unodan kopalı uzun zaman oldu. çevrede kimler uğraşıyor yapıyor bilmiyorum. sanayide gezmeniz lazım ki anlayanı bulun. sx lerde bu sorun var maalesef.

 4. kahraman dedi ki:

  ustam tempra dijplexsi iptal edip slx ateşlemeye cevirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sizin söz ettiğiniz konuda hiç tecrübem olmadı.

 5. Serdar sözer dedi ki:

  İyi akşamlar sercan ustan.lütfen yardım edin kafayı yiyecem.Hatay/iskenderunda götürmediğim usta kalmadı.aracım türkiyede çok nadir olan 88 model uno 75.i.e. orjinal 1.5 motor.tek nokta enjeksiyonlu.araç lpg de ve benzindede olsa.geç çalışıyor.en korkutucu yanı seyir halindeyken bazen birden stop ediyor.kontağı kapatıp geri açınca hemen çalışıyor.vede ara ara felaket sirkeleme yapıyor.aracın arka egzos değişti.triger kayışına bakıldı atlama varmı diye.ateşleme bobini .bujiler.buji kabloları değişti.lpg beyni .ve valfleri değişti.ve benim anlamadığım bu araçta orjinal kesici var.ve bu araçta orjinal kesici var.araca aşırı yüklenince pistonlar zarar görmesin diye stop etme özelliği var.kesiciyi iptal edebiliyoruzmu.

  1. Ali KOPGEL dedi ki:

   Merhaba, unoCAN’ınız maalesef sanayide tanınmıyor, öcelikle bahsettiğiniz kesici cut-off’u iptal etmeniz için yardımcı olurum, ancak anlattıklarınıza bakılırsa sizin sorununuz cut-off kaynaklı değil! birkaç yere bakılması gerek. krank sensörü-potansiyometre-digiplex kablo bağlantıları-şaseleme http://www.ali**el.com.tr

 6. AABDULLAH ÇAĞLAR dedi ki:

  SA ARKADAŞLAR BNDE FİAT UNO 70 S VAR SABAHLARI ÇALIŞMIYOR AMA HEP YAPMIYOR ARIZAYI ARADA DİSPİRETÖRÜ DEĞİŞTİRDİM
  ONDAN SONRA YAPMAYA BAŞLADI ARIZAYI TÜP BEYNİ FİLAN DEĞİŞTİ AMA YİNE AYNI ARIZAYI VERİYOR SADECE İLK ÇALIŞMADA YAPIYOR

 7. Ceyhun dedi ki:

  S.a 60s 82 model uno var bender atesleme az neden yapar ramba cikarken atesleme yapilir sonata stop etti module varsin yanimfa taksim AMA asleme zayip

  1. Sercan TEK dedi ki:

   olası sebepleri;

   Distribütör
   Buji
   Buji kabloları
   ateşleme modülü
   ateşleme bobini
   tevzi makarası
   distribütör kapağı

   Geriye ne kaldı 🙂 bunlara bakılmalıdır. zaten tüm ateşleme parçaları bunlar.

 8. İsmail dedi ki:

  Merhaba. 95 model LPG’li UNO 70s aracım var. Araç marş ile çalışmıyor. Vurdurunca çalışıyor. Tekleme falan yok. O gün sorun çıkarmıyor. Kaç kez stop ettireyim yine çalışıyor. Ancak ertesi gün yine çalışmıyor. Marş dinamosu bakımı yaptırdım. Sizce buji ve buji kablosu sorunlu mu?? Akü 1 yıllık

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sorun yakıt sistemi,elektrik sistemi yada ateşleme sisteminden kaynaklı olabilir. işinin ehli bir ustanın bakması gerek.

 9. Mehmet ergen dedi ki:

  Merhaba 70s var bendede arabam önden kaza yaptı motor hasar almadı ama kazadan sonra aracım da vuruntulu çalışmaya başladı buji,buji kaploları,disbörötür kapağı,tevzi makarası dgşti.subop ayarı,sente ayarı,komporösür testi yapıldı avansta ama gitmedi kazada disbörötör kapağı kırılmış acaba buji kaploları nda yanlışlıkmı var desem rölantı dalgalanmasıda oluyor yardımcı olabilirmisiniz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   bu konuda bilgim yok maalesef.

 10. Burak dedi ki:

  Merhaba benim aracım tek nokta sxie buji kablo sırası nasıl olmalı distiribitör kapağın üzerinde numaralar yazıyor silindir kapağından sol dan 1-2-3-4 olmak üzere numarası numarasına göremi takmalıyım distiribitöre 70 s lerle aynı değil sanırım dağılım teşekkür ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Net bilgim yok. Ama ben olsam soldan sağ silindirleri 1-2-3-4 olarak varsayıp kapaktaki sıraya göre takardım.

 11. Zafer dedi ki:

  Sercan bey merhaba kolay gelsin benim uno 70 likk sx var araba çalışıyordu yolda giderken arada bir tekleme yapıyordu bugün sabah marş basıyor ama çalışmıyor gaz geliyor gibi oluyor gazı kesiyor tam çalışacak gibi oluyo tık diye kesiyor ne yapabilirim

 12. İsmail bacak dedi ki:

  Kolay gelsin Sercan bey Fiat UNO 70s aracım geçen yolda giderken 3’cu viteste istop etti ve bir daha çalışmadı usta zor bela çalıştırdı ama akşamına tekrar aynı duruma geldi marş basıyor ama tam ateşleme yapacakken normale dönüyor hem benzinde hemde LPG de aynı sorun var neden olabilir şimdiden teşekkürler

 13. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar Sercan bey benim aracım 1.4 ie hobby soğuk havada hiç çalışmama (vurdurarak bile bazen calistiramiyorduk) ve tekleme sorunlariyla oto tamirciye gittik aracta sibop sesi de geliyordu usta subapların vurduğunu silindirin çalışmadığını söyledi kapak açıldı subaplar düzeltildi sesi geçti o an tekleme de yoktu bir zaman sonra tekrar tekleme başladı ( eskisi kadar değil ama rahatsız edici ) bunun üzerine buji buji kabloları tüp beyni değişti ama nafile acaba sorun ateşlemeyle mi ilgili ( digiplex gibi ) tüple mi ilgili hava filtresi falan olabilir mi bir de usta enjeksiyonlu unoların sıkıntısı bitmez karburatorliye çevirmek gerekiyor dedi acaba kapak yapılırken bi hata mi oldu yoksa subaplardan hariç bir ariza daha mi var lutfen yardımcı olun

  1. Sercan TEK dedi ki:

   enjeksiyonlu unolarda çok sorun olduğunu söyleyebilirim. Nette ararsanız sorunlar hep ortaktır. Benim enjeksiyonlu araba tecrübem yok. Ama fikir üretmek gerekirse ısı sensörü , Potansiyometre, ECU , lambda , digiplex , Bağlantılar vs bunların hepsi potansiyel arıza sebepleri. Anlayan birini bulmak gerekiyor. Bazı çözümleri nette bulabilirsin. Mesela digiplex üzerine kablo ile şase verilmesi gibi. ECU resetleme gibi.

   1. Mustafa dedi ki:

    Digiplexe aküden mi kablo çekilmesi gerekiyor

    1. Sercan TEK dedi ki:

     hayır Digiplexin Soğutucu yüzeyine kablo ile şase bağlantısı yapılıyor. Digiplex soketi oksitlenme yağınca şaseyi düzgün geçirmiyor. bu yöntem ile çözenler mevcut.

     https://www.youtube.com/watch?v=fiE9Zj9kIjk

 14. Murat dedi ki:

  Sercan bey merhabalar,
  Bende de UNO 70 s var hala
  Distribütör deki ve kablo Buji sıralaması bu şekilde standart mıdır değişkenlik durumu olabilir mi ? Mesala benim distribütör kapağı da rakamların yeri farklı araçta rölanti bozukluğu gibi problemler var, bilgi rica ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Benim paylaştığım sırası standart. Farklı uno 70s lerde bu şekilde olduğunu gördüm.mumkunse bağlantıyı bu şekilde yapıp Avans ve subap ayarı yapılması gerekiyor. Yoksa düzenli çalışma alamazsiniz.

   1. Gökhan dedi ki:

    70 sx im var Buji yağlaması yapıyor motor yapılması mi gerekir

 15. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Sercan bey.bujileri degistirmek istiyorum.sizinde yazdiginiz gibi bosch wr7dc ariyorum fakat internette wr7dc+ uzun paso olarak ismi gecen bujiler bulunmakta bunlardan takarsam motorda problem cikarmi.yada tavsiye edebileceginiz alternatif buji kodu varmidir.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Arasında ne fark var bilmiyorum. Ben olsam bujinin birini alıp parçacıya gider Bu yada alternatifini istiyorum derdim. En mantıklısı bu bence.

 16. FİAT uno60s dedi ki:

  Bu faydalı bilgi tecrübe ve paylasimlariniz için teşekkür ederim emeğinize sağlık…
  Sizden ve bilgisi olan arkadaşlardan sorum fiat uno 60s 1.1 ile palio 1.2 motoru aynıdır veya parçaları uyumludur diyorlar şanzımanı da pandayla uyumlu diyorlar bu konu dogrumudur birde uno60s motor kısmında lancia yazıyor aynı veya farklı markalarda modellerde bu motor nerelerde kullanılmıştır? Bilgi ve paylasimlariniz i bekliyorum iyi çalışmalar…

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Fiat uno 60S motoru ile palio 1.2 motoru farklıdır. ufak tefek parçaları uyumlu olabilir. Ama geneli çok farklıdır. Bu motorlar Türkiye’de başka bir arabada kullanılmadı diye biliyorum. 70SX ie ile palio motoru birbirine çok yakındır. Ama 60S çok farklıdır. Şanzuman kısmını bilmiyorum. ama aynı olamaz. Çünkü motor gücü, araba ağırlığı gibi faktörler farklı olduğu için çevirme oranları farklı olacaktır. Atıyorum 1 kaç civata,conta, dişli aynı diye tamamının aynı olması beklenemez.

 17. Ercan dedi ki:

  Sercan bey, 1999 model uno 70s araç, lpg göstergesinde sarı ışık yanmadığından araç çalışmıyor 2 – 3 dakika bekledikten sonra sarı ışık yanıyor ve arabayı anca çalıştırabiliyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   bu konuda yardımcı olamam. ustaya danışmanız gerekmektedir.

 18. Ali dedi ki:

  Sercan bey merhaba 70s unom var yağmurlu günlerde arabama. Hiç binmeme rağmen arabam çalışmıyor ve patlama sesi geliyor en ufak bir yağmurda istop ediyor sorunun sebebi sizce nedir yardımcı olabilirmisiniz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Söylediğiniz sorun ateşleme sorunudur. Buji kablolarında veya bujilerde çatlak olup su gelince sorun yapabilir. Birde avans ayari kaçık olunca patlama sesi cikartir. Tavsiyen motor ustasına götürmeniz bijuleri, buji kablolarını, tevzi makarasını değiştirmeniz ve avans ayari yaptırmanız. Sorunun devamı halinde ateşlemenin kalan malzemelerini kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 19. ozan dedi ki:

  benim aracm 70s sogukken zor çalsyor distibitör sogutucusu dediler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Karbüratörlü arabalarda soğukken sıkıntı olabiliyor. 50 TL civarında dediğin parça usta öyle dedi ise alıp değiştirin.

 20. İsmail dedi ki:

  Merhaba sercan bey. Benim 1999 model uno 70s karbüratörlü aracımın distiribütörden çıkan bi vakum hortumu var ucu boşta. Biraz araştırdım sanırım vakum ile avans ayarını falan yapıyormuş. Benim o hortumun ucu boşta. Biraz eğilip hava filtre kutusunun altına doğru baktım karbüratörün yanında otomatik jikle mekanizmasına bağlı benzin buhar filtresinin ucu boşta acaba oraya mı bağlanıyor yoksa farklı bi yere mi size danışmak istedim. Teşekkürler iyi günler.

 21. Bülent Arpacı dedi ki:

  S.a Sercan bey bujileri söküp temizledim ve taktım normal olan araba teklemeye başladı. Sebep ne olabilir.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yaptığınız işle alakalıdır. Bujileri yere düşürdüyseniz çatlamış olabilirler. Yada Buji kablolarının içlerindeki metalden bujiye aktarma sorunu olabilir. bakın çözülmez ise Tavsiyem bujileri ve buji kablolarını değiştirin.

 22. Güray dedi ki:

  S.a abi benim 70sxie unom var 1 vites 2 vitesde tekleme yapıyor araba vitesdeyken hafiften gaz kesiyo sebebi ne olabilir birde kalkışlarda çok titriyor

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sx modellerde sorunlar bitmez. Digiplex, potansiyometre, ecu, gaz sistemi hepsinden olabilir. Mümkünse Bosch car Servisi bulup aracı pc ye bağlattır.

   1. Tuncay anac dedi ki:

    Uno sx var ben de sorunu yolda giderken bir aranda ateslme keser gibi oluyor ama hareket halinde oludugu icin yıne devam ediyor bujilr ve buji kablolari tevzi makarisi disbiritor kapagi bobin kablosu degisti ama sorun yine devam ediyoo usta buna nasil bi cozum buluruz

    1. Sercan TEK dedi ki:

     benim söyleyeceklerimi zaten yapmışın. sağlam usta bulup baktırmanız gereklidir.

 23. omer dedi ki:

  Sercan bey uno 70 s aracin distrbitör den dızztt ses gelio ara sira bide devir saati sona dayaniyo karişiyo bi yardimci olurmusunuz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ateşleme sisteminde sorun var. Motor ustasına mutlaka gösterin. Soruna bağlı olarak trafiğin ortasında kalabilirsiniz. Soruna gelince ateşleme sistemindeki modül, bobin yada distribütör kapağı ve tevzi makarasından kaynaklı olabilir.

   1. omer dedi ki:

    cok sağolun sercan bey tesekkurler

   2. omer dedi ki:

    sercan bey bunlari alip tamirciye goturup degistirirsem sizce sonuc alabilirmiyim bursada bu isten anlayan yok bi yardimci olundaa yapiyim su isi

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Ben bu konuda garanti veremem. Usta Değilim. Bursa’da usta bulamamanız çok garip. Bence Doğru ustayı bulamamışınız.

 24. İsa dedi ki:

  Sercan bey uazılarınızı okudum bende 70 SX 97 uno var araç lpg de hiç çalışmıyor ayrıca benzinde de çok zor çalışıp birkaç dakikada stop ediyor sebebi ne olabilir acabaa teşekkür ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   büyük ihtimal beyni resetlemeniz gerecektir. nasıl resetlendiği konusunda forumlarda bilgi bulabilirsiniz. kendim hiç yapmadığım için anlatıp yanlış bilgi vermek istemiyorum.

 25. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, 70s aracımın distribütör kapağı ve tevzi makarasını kendim değiştirsem tekrar avans ayarı yapmaya gerek oluyor mu?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   hayır olmuyor.

 26. Ahmet dedi ki:

  Yazınız sayesinde 70s aracımın problemini çözdüm. Tekleme yapıyordu şimdi yağ gibi akıyor. Teşekkür ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Süper.. Elinize Sağlık…

 27. Mustafa dedi ki:

  Merhaba; benim aracın 98 70sxie kadbürötörden patlama sesi geliyor karbörötörü değiştirip temizlettim ama halen aynı gittiğim yerde gazı kesiyo iki tane tamirciye gittim anlamadı bir süre bindikten sonra yapiyo bunuda yorumlarınızı okudum ateşleme disbürötörü gibi bana göre ama tamirci ateşlemesi iyi dio anlamış değilim teşekkürlerr simdidenn

  1. Sercan TEK dedi ki:

   patlama genelde ateşlemeden yapar. Avans sorunu varsa yapar, Ateşleme sağlıklı değilse yapar. Bence bir kaç ustadan daha ateşlemeyi teyit etmesini isteyin. Benim arabada avans sorunu varken patlama yapıyordu. Usta Avansı ayarlayıp düzeltmişti.

   SXie olanlarda elektronik ateşleme var. kendi otomatik ayarlıyor diye biliyorum. Ama gene baktır derim. Belkide Digiplex arızalıdır.

 28. Sedat adgu dedi ki:

  Sercan bey bende 97 sx ie var ateşleme sırasında bana göre problem var yardımcı olabilirmisiniz?
  Buji sıralaması 1 2 3 4
  Dispiritör kapağındaki suralama da ise
  1234 yerine
  1-1. 2-3. 3-2. 4-4 de
  Sıralama yanlış gibi 2 ile 3 farklı yerde duruyor. Üzerindeki rakamlara göre. Birde tevzi makarası sentede iken 1. Bujide mi yoksa 4. Bujide mi durması gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sedat Bey Merhaba, SX motorlarının sıralamasını bilmiyorum. Kendiniz motor bloğundaki sıralama ile distribütör üstündeki sıralamaya göre bağlayabilirsiniz. Sorun olursa yazdığınız sıralamaya çevirebilirsiniz.

 29. engin44 dedi ki:

  Slmmm aracim fiat uno 70 s× distribütör den ataesleme bobinine gelen kaplo ici oksitlenmis uarastim kirildi yeni aldim usta dogan larinda ayni deyip verdi calismiyor arac mars basiyo ne yapmaliyim

  1. engin44 dedi ki:

   Sercan by de pek bilmedi o yuzden ben acikliyim cevapini
   SORUN
   ARABA DA 3 BIN DEVRI GECMIYO VE GAZ PEDALINA BASTIKCA VIRENLER GIBI YAVASLİYO VE TEKLIYODU
   USTAYA GITTIM TEVZI MAKARASININ UCU KIRILMISTI VE ATESLEMEDE GELEN KABLO OKSIT YAPMISTI VE KIRILMIS UCU BIR ATESLEME KABLOSU ILE TEVZI MAKARASI ILE HALLETTIM
   UNO KULLANAN ARKADASLAR SORU VE CVP YAZARLARSA YARDIMCI OLALIM

   1. Sercan TEK dedi ki:

    Aracınızı incelesem çok şey sayardım ama maalesef uzaktan tahminlerde bulunup yanlış yönlendirmek istemiyorum. Sorunu çözmenize sevindim.

   2. Özgür dedi ki:

    Merhabalar bende de uno sx var aracı çalıştırınca distribitör kapağının devamından yani içeriye giren kısımdan olması lazım ses geliyor. sorun neden kaynaklanıyor olabilir bir bilginiz varmı kolay gelsin.

  2. engin44 dedi ki:

   Uno ile sorun yasayanlar yazin ve sorunu cozerseniz bizi bilgilendirin arkadaslar

  3. Sercan TEK dedi ki:

   Kablo temas etmiyor olabilir. Görüp kurcalamadan pek yoruma uygun değil.

   Bence usta baksın derim

 30. Emin dedi ki:

  Lambalarda kalkışlarda silkeleme yapıyor bugün yaptı iki üç kere sonra düzeldi bir bilginiz varmı bu konuda acaba birde bu işlerden iyi anlayan Bursa’da bi tamirci varmı bildiğiniz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Maalesef yok. siz digiplex için şase olayını yapın. en azından aklınızdan silinsin.

   1. Emin dedi ki:

    Digifilexsin altındaki subobu değiştirdim şimdi iyi düzeldi sürtünmeden delinmiş

   2. Murat er dedi ki:

    Sercan bey merhabalar,bende 1999 model UNO sxi.e var.bujiler,hava filtresi, yağı değişti.gaz ayarları yapıldı ama 70 kuruş yakıyor.benzinde denedim oda 100 liralık benzinle 50 km zor gitti,sizce sebebi ne olabilir, şimdiden teşekkürler.murat er

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Sx motorları tek nokta enjektörlüdur ve sorunludur. Bildiğim motor tipi değildir ne söylesem yalan olur.

 31. Emin dedi ki:

  Merhaba Sercan bey benim aracım 70 sx ie aracı çalıştırıyorum biraz motor ısınsın diye bekliyorum sonra vitese takıp kalkış yaparken araç gaz yemiyo stop ediyo egzoz manifoltun oradaki ısı sensörünü değiştirdim yine aynı araçta gaz yok benzinli sonra zor olsada çalışıyor ısınınca biraz düzeliyor

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Emin merhaba

   İlk aklıma gelen ısı müşürü idi. Ama değiştirmişsin. Sx modeli nazlıdır. Tavsiyem bosch oto Servisi bulup beyni bilgisayara bağlatman. Deneme yanılmaya gidersen çok para harcarsın.

   1. Emin dedi ki:

    1995 model tek nokta enjeksiyonlu beyine bağlanabiliyorlarmı

    1. Emin dedi ki:

     Birde bujileri değiştirsem nasıl olur acaba

     1. Sercan TEK dedi ki:

      durumları kötü ise değiştirmediğiniz hata..!!

    2. Sercan TEK dedi ki:

     unolarda sadece tek nokta enjeksiyonlular bağlanır.

     1. Emin dedi ki:

      Bujiler değişti birde würt marka yakıt katkısı koydum biraz düzeldi ama rolentede biraz yüksek çalışıyor devir saati 10 binde olması gerek biliyorum ben ama rolentede 15. 20 bin devir arası çalışyo bazende normale dönüyo

     2. Sercan TEK dedi ki:

      SX olan unolar hep sıkıntıdır. Digiplexin dış kısmını kablo ile amortisör kulesinin vidasına iliştirin. bazen şase alamayınca düzensiz çalışmaya sebep oluyor.

 32. Emrah dedi ki:

  Hocam bnde 60s uno var surekli disburotor bozuluyor aldim disburutor 20gun gidiyor buji leri degiatrdim bobini degiatirdirdim gene duzelmedi yata parca yan sanayi oyuzden bozuluyor diyor orjinal parcayi bulmamadim bu unolarin uzerinde normlde hangi marka olmasi lazim ona gore arastirma yapip alcam hergun yolda kaliyorum arabadan sogudum iyce hatta pisman oldum aldgima yardimci olursaniz sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   inanın hiç 60S leri bilmiyorum. parçacılara sormak gerek.

  2. Emin dedi ki:

   Başlar otomotiv var gazcılarda oraya bi bak usta

 33. mehmet eroğlu dedi ki:

  merhaba secan bey, 70 sx aracım var buji olarak iridyum buji takmak istiyorum, tamircime sordum taksak nasıl olur diye, sıkıntı olur araç kaldırmaz dedi. bana çok mantıklı gelmedi, lpg benzine göre geç yanıyor, bunu iridyum buji ile artırabiliriz düşüncesindeyim, ama şöyle tereddüt var ateşleme sistemi iridyum bujiden dolayı arızalanabilirmi. bujinin çektiği güç olarak orjinal bujiden çok ise sıkıntı çıkarma ihtimali varmı, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Gereksiz masraf etmeyin. Normal buji işinizi görecektir.

 34. Engin Çiftçi dedi ki:

  Merhaba…
  1.4 ie 70 sx uno kullanıyorum
  Aracım son zamanlarda ya calışmıyor ya da çalışınca gaz yemiyor. LPG yok aracımda. Yolda giderken birden titreme yapıp kafa sallıyor
  Nedenini bir turlu anlayamadik

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Genelde digiplex şase alamayınca yapar. Gövdeden kablo ile digiplexin gövdesine baglayin.

 35. Özkan dedi ki:

  Slm Sercan.atesleme bobininden çıt çıt çıt çıt diye seri sekilde ses geliyor.bu sıkıntı yaratırmı.bosh marka.birde bu modülün görevi nedir alıp kendimiz degistirebilirmiyiz.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   durumunu görmeden birşey diyemem. bir oto elektrikçiye gösterin dilerseniz kesin çözümü söyleyecektir.

   1. Özkan dedi ki:

    Gece kontrol et dedi kaçak varmı yokmu diye.birde kırmızı oje den bahsetti.biyere sürülüyormuş.

 36. Yasin dedi ki:

  Merhaba ustam benim 70sxi unom var kronik olan atesleme beyni arizasi var anlik atesleme kesilmesi gibi ateşleme sisteminin baglanti semasini buldum bobine direk 12v versek acaba sıkıntımız çözülürmü tabi arac calistiktan sonra 12v gelicek kontak kapanmasiyla kesilecek olabilirmi acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Denemek gerek.

 37. Ahmet dedi ki:

  Kontak bozuldu yeni kontak aldım kablo sıralamasını karıştırdım nasıl takabilirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kontaktaki kablo sıralamasını bilmiyorum. bu konuda yardımcı olamam. oto elektrikçi daha net cevap verecektir.

 38. ali dedi ki:

  slm bende70s uno var araba benzinde kendini tutup tutup salıyo nedeni ne olabilir 96 model

 39. Onur dedi ki:

  merhaba 70 sx ie aracım var tekleme yapıyor doğuda görev yaptığım için parça bulmakta zorlanıyorum tavsiye edebilceniz bi site varmı buji kabloları tevzi makarası ve distribütör alıcam

  1. Sercan TEK dedi ki:

   kirazcıoğlu ve ünlü otodan alışveriş yapabilirsiniz.

 40. çağrı dedi ki:

  distribtör kapağının yanındaki tırnakları nasıl açıyoruz alttakine elim girmiyor
  98 70i.e aracım aynı şekildeyse bi tarif edebilir misin

  1. Sercan TEK dedi ki:

   biraz uğraştırıyor ama tırnak bir şekilde açılıyor. farklı bir taktiği yok.

 41. emin köybaşı dedi ki:

  mrb 70 s araçım var buji anahtarı ve yağ filitresi anahtarı alıp bundan sonra bakımlarını kendım yapacagım buji anahtarı kaç mm ögrenebılırmıyım ? veya sizdeki buji anahtarını nereden ne dıyerek aldınız ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   el aletleri satan nalburlarda bulunuyor. Yanlış olmasın ama benimki 21 mm Buji anahtarı olarak geçiyordu. Bir ara bakıp net söylerim.

 42. Mehmet sahin dedi ki:

  95 model 70 s unom var rolantide tekleme yapiyor bujileri degistirttim sorun devam ediyor.sizce ariza nerden kaynakli olabilir
  Simdiden tesekkurler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Araçlarda tekleme genelde ateşlemeden yapar. ateşleme modülü denen bir modül var 50 TL civarında ondan kaynaklıda olabilir. Kablolar ve distribütör kapağı yada tevzi makarasından da olabilir.

   Birde araç lpgli ise lpg sisteminin şase almama problemi olabilir. Yani kesik kesik şase alıyorsa sıkıntı olabilir.

   1. mehmet sahin dedi ki:

    ateşleme modülünün resmi var mı. lpg ayarı yaptırayım dedim usta ateşleme yüksek dedi bujileri değiştirttim tekleme devam ediyor.bi ustaya gösterdim problemi kaputu açtı motor hava alıyor ondan böyle çalışıyor falan dedi 400 liraya mal olur dedi ben de kalsın dedim başka birine gösteremedim daha.bu dediğiniz modülü kendim değiştirebilir miyim elim yatkın.

 43. bayram dedi ki:

  iyi günler 60 s unom var buji kaplolarını karıştırdım bana şeması veya resmi lazım yardım edin lütfen

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Size yardimci olmak isterim ama benim aracim 70s.. bizim distributor kapağında numara sırası var sizinkinde varsa soldan sağ doğru bujileri numaralara göre takın.

 44. Yavuz ali dedi ki:

  Bende bu yazıya ıstınaden kendı aracımda bakım yaptım. Aracım farklı marka olsada yazınız benı yönlendirdi

  Tesekkurler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Faydası dokundu ise ne mutlu bana

   1. Murat yağci dedi ki:

    Sercan bey merhaba bende 70 s uno var ustaya gitmeye korkar oldum ver 50 ver 100 ama sonuc husran arabami gecen hafta bakima biraktim sabahlari ilk marsta tekliyordu.silindir contasi curumus su bujilere siziyor dedi ve komple degistirdi buji buji kablolari yenilendi gaz ayari yapildi ve 9 km 1 litre gidiyor sehir ici.arabayi aldim biraz uzun yol yaptim performans dusmus yokuslarda hafif zorlamada tekliyor ama duz giderken problem yok.ustaya goturdum halen problem yok diyor…sizce nedir problem yardimci olurmusunuz.tesekkurler

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Teklemede ya yakıt duzgun gelmiyor yada elektriksel sorun vardır. Detaylı bakılması gerek. DuZgun anlayan usta bulmanız gerekiyor. Usta olmadığım icin çok yorum yapamam.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.