Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Bagaj Kontak Karşılığının Tamiri

Fiat Uno – Bagaj Kontak Karşılığının Tamiri

Geçmişte bir gün havaların soğuması ile birlikte arka cam rezistansına ihtiyacım olmuştu. Düğmesine bastığımda göstergede çalıştığını fakat arka camın buğunun gitmediğini fark ettim. Neden diye araştırırken bagaj kapağında bulunan aktarma kontaklarının karşılığında erime olduğunu ve temas yüzeyinin içeriye göçtüğünü gördüm.

Eriyen kısım arka cam rezistansına giden kontağın karşılığı idi. hemen araştırmaya koyuldum ve o kontak karşılığının pahalı bir parça olduğunu gördüm.

Benden önceki sahibininde başına gelmiş olacak ki üzerine lehim filan atmışlar. Ama maalesef sorun devam etmiş. Tabi fiyatı öğrenince kafamda nasıl çözüm üretebilirim diye düşünürken aşağıdaki çözümü buldum.

Kontak yüzeyi karşılığına tam temas etmediği için ark oluşup ısınmasına ve yüzeyin aşağıya doğru eriyerek gitmesine neden olmuş. Doğal olarak rezistans yüksek akım çektiğinden dolayı bunun oluşması gayet normaldir. Sonuç olarak ta o kontak karşılığına temas edememiş.

İşlem basamakları

1- Kontak karşılığının sökülmesi için alta ve üstte toplam 2 adet vidası var sökün ve öne doğru çekin. arkada bulunan iki adet soketide tırnaklarına basarak çıkartın. sökülmüş hali aşağıdaki gibi.

1-Eski-hali

2- Şimdi eriyen kontağın üzerine tam denk gelecek şekilde bir metal plakaya ihtiyacımız var. Ben bilgisayar kasalarındaki PCI yuvalarının karşısında, kasadaki boşluklarını kapatmak için kullanılan teneke kapağı kullandım.

2-Parça-kes

3- İnce olduğu için makasla kestim ve uygun şekli verdim. Denemek için üzerine koyulmuş hali aşağıdaki gibi oluyor.

3-Yeni-yüzey

4- Yeni kestiğimiz yüzeyi eski yüzeye temas edecek şekilde montajlamak için aşağıdaki yöntemi kullandım. 1,5mm2 lik bakır kablodan aldığım parçayı yerine uygun kestim ve yüzeyin arkasına güzelce lehimledim. Yüzeyi tutacağı gibi aynı zamanda baskıya destek olup yeni yüzeyin bükülmesini engelleyecektir.

4-Yeni-yüzey-arkası

5- Eski yüzeyde uygun yeri işaretledim ve deldim. Önce aşağıdan delmiştim ama uymayınca yukarıdan delmek zorunda kaldım. önemli olan deliğin arkasının müsait olması. arkasında bakır metal yollar geçtiği için uygun yeri yukarısı olarak buldum.

5-Eski-yüzeyi-del

6- Yeni yüzeyi montajını yapmak için eğe ile arkadaki bakır ayağa ayar verdim ve yerine uygun hale gelince arkasından çıkan ayağı büküp lehimledim. böylece yerinden çıkmaz.

6-arkadan-lehimle

7- Evet bitmiş hali aşağıdaki gibi oluyor. Rengi farklı oluyor ama olsun amaç işlevi. diğerlerini lehimle kaplamak alkıma geldi ama sıcaktan plastiği eriyecek diye vazgeçtim.

7-Yeni-yüzel-görünüş

8- Yandan bakıncada diğerleri ile aynı hizada olması gerekiyor.

8-Yeni-yüzey-eşit

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Özgür dedi ki:

  Buna elektrik gelip gelmediğini nasıl kontrol ederim soldan başlayınca 1 ve 3 te elektrik var 2 ve 4 de yok düğmeyi acıyorum yani ısıtmayı aktif ediyorum yine 2 ve 4te elektirik yok nasıl kontrolü yaparım sigortada sıkıntı yok gibi göstergede ısıgı yanıyor… Saygılar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   hangi kontak neyin karşılığı bilmiyorum. sadece eriyen kontağın ısıtıcı kontağı olduğunu biliyorum.bundan dolayı yanlış yönlendirmeyeyim. ama mantıken bakacak olursak eriyen kontak, cam rezistansı, biri silecek 2.si şasedi diye düşünüyorum. oto kontrol kalemi yada ölçü alet alıp ölçmek ve yorumlamak daha mantıklı

   1. Özgür dedi ki:

    Teşekkür ederim vakit ayırdığın için

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Ne demek Her zaman

   2. Özgür dedi ki:

    Peki sigorta kutusundaki röle neden ısınır rezisdans acıkken

    1. Sercan TEK dedi ki:

     öncelikle başlamadan önce röleyi değiştirmek gerek. eğer devame diyorsa röle üzerine kaldıracağından fazla yük yükleniyor olabilir. buda kısa devre gibi bir sorun olabilir. kontrol etmekte fayda var. birde kullanılan rölenin Amper değerleri uygun mudur ? örneğin 20A yerine 10A takıldı ise ısınma olacaktır. hatta kontak yapışması bile olabilir.

 2. Reff dedi ki:

  bu parçanın bu kadar pahalı olmasının kaynağı nedir ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Az bulunmasından dolayı.

 3. haluk dedi ki:

  basit bir işlem ama uğraşmaya değer mi sizce ? yenisi ne kadar olabilir ? 20-30 diye tahmin ediyorum

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.