Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Cam Su Kabı Su Akıtma Sorununun Çözümü

25.09.2016
8.312
Fiat Uno – Cam Su Kabı Su Akıtma Sorununun Çözümü

Park halindeki bir araçtan su akması sanırım herkesin endişe duyduğu bir sorundur. Akan suyun geldiği yere bakarsak şu bölümden gelmesi gerekiyor; klima su gideri, yağmur suyu gideri, soğutma sistemi ve cam yıkama sistemi.

Klima ve yağmur suyu gideri harici diğerlerinden gelen su gelmemesi gerektiği için sorun teşkil eder. Klima çalıştığında radyatör üzerinde oluşan su aracın altından dışarı atılır. Yağmur yada aracın üzerine gelen su yanlardan iç kısımdaki su kanalından aşağıya akar.

Soğutma sistemi ve cam yıkama sistemindeki su, kapalı bir kap içerisinde olduğu için dışarı çıkması kendi başına imkansızdır. Eğer bir şekilde su bu sistemlerden geliyorsa mutlaka elden geçmesi gerekmektedir.

Cam su kabına benim gibi antifrizli su koyarsanız ve akıtırsa aktığı yerler aşağıdaki resimdeki gibi mavi mavi yada koyduğunuz antifriz renginde olacaktır.

7-pis-su-akmis

Onarım işlemi için öncelikle su kabını sökmeniz gerekmektedir. Biraz uğraştırabilir ama sökülecektir. Motorlar kabın altında olduğu için elektrik bağlantısı ve hortumlarda kabın altından sökmelisiniz.

1-su-kabi

Bu sefer yapacağımız işlem biraz pis ve ele yüze bulaşan silikonlar ile dolu. Bundan dolayı elimize doktor eldivenini takmalı ve su geçirmek bir nylon üzerinde işlemleri yapmak gerekiyor.

Kabı temizlemeden önce suyun nereden aktığını gözlemleyin. Artık işlemlere başlayabiliriz.

2-motorlar

Motorları söktüğünüzde içerisinde büyük ihtimal ile su kalıntıları olacaktır.

3-motorlar

Motorların içlerinde contalar olacaktır. Zamanla yıpranan bu contalar yüzünden su sızıp dışarı kaçacaktır. Tamir etmek için silikona ihtiyacımız var. Ama öncelikle temiz ve kuru bir bez ile güzelce ıslaklık kalmayacak şekilde temizleyin. Bu önemli yoksa silikon yapışmayacaktır.

4-motorlarin-ici

Temizlik işlemi artık bitti ise silikonu ilgili yerlere süreceğiz.

5-silikon

Silikon olarak nalburlarda satılan şeffaf silikon alabilirsiniz. İşiniz bittiğinde motorları düzgünce toplamalısınız. Dönen aksama bulaştırmamaya özen gösterin. Motoru sabit tutmak için plastik kelepçelerden yardım almalısınız. Aşağıdaki gibi bir bağlantı şekli ile motorları bir arada tutun.

6-motorlar-sabitle

Su kabını temizlemeye çalışsam da aşağıdaki kadar temizleyebildim. Motorların montajını yaptıktan sonra su kabı ile motorların arasındaki contanın bağlantısınıda aşağıdaki gibi silikonlayın. Silikonlamadan sonra plastik kelepçe ile su kabına sabitleyin.

8-son-hali

İşlemler bittiğinde su kabına su koyup dik şekilde bir gece beklettim. Herhangi bir su akması oluşmadı. Tavsiyem sizde deneyin. Eğer işlemler bitti ve deneme yaptı iseniz artık eskisi gibi toplayabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. muhammed dedi ki:

  merhaba benim su kabımda akıtıyor 70 sx uno su atmıyor camlara depo hep boşalıyor bir sorun yaratırmı

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sadece suyunuz akar gider. Lazım ettiğinde kullanamazsınız.

 2. bahri dedi ki:

  sercan bey uno sx aracım var far yıkama özelliğini kullnanmak istiyorum ama çalışmıyor nasıl bir yol izlememiz gerekir veya hangi parçaları değiştirmemiz lazım tşk

  1. Sercan TEK dedi ki:

   far yıklama motorları çalışmıyor olabilir. onları kontrol edin. Çalışması için farlar açıkken ön cama su basın eğer motora enerji gidiyorsa motor çalışır. kontrol için ölçü aleti ya da araç kontrol kalemi kullanabilirsiniz.

 3. Ozkan dedi ki:

  Mrb sercan tekirdağ sanayi tavsiye edicegin radyatör ustası varmı

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Radyatörcü ile hiç işim olmadı yüzden herhangi bir radyatörcü bile var mı bilmiyorum.

 4. Bekir dedi ki:

  Selam aleykum 70 sx uno var ön sağ koltuk önü su geliyor ön kapı bağlama yeri hizasından saç arasından su veriyor tabana çamurluk ile kapı birleşim yerindenmi acaba fitilleri yeni değiştirdim birde ön kapı fitil içine su alıyor mide bulandırıyor açıkcası yağmur gideri temiz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bence kaportacı görsün. yoksa arabayı içten çürütmeye başlarsınız.

 5. Kaan Ertürk dedi ki:

  bu şekilde bilgilendirmeyi yazan arkadaşa çok teşekkürler…

 6. çağrı dedi ki:

  aracında var mı bilmiyorum varsa; ön far yıkama parçlarının tamiratını da yapabilir misin?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   maalesef ön far yıkamam yok.

 7. İhsan dedi ki:

  Ben su yetistiremiyorum kontrol edeyim bakayım ayni sorun mu

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Başka birşey olmaz büyük ihtimal motor bağlantı yerlerinden sizdiriyor

 8. Kamil dedi ki:

  Çok emek harcamışsınız valla tebrik ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Teşekkür ederim

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.