Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Elektrikli Ayna Projesi 1

Fiat Uno – Elektrikli Ayna Projesi 1

Fiat uno aracımda bulunmayan elektrikli ayna sistemi için kolları sıvadım. Yaptığım araştırmalar sonucu böyle bir sistemin hazır olmadığını görünce nasıl çözüm üretirim sorusunu düşünmeye başladım. Öncelikle gerekli malzemeleri temin etmem gerekiyordu. Aşağıdaki malzeme listesini oluşturdum ve temin sürecine girdim.

Gerekli malzemeler

 • Elektrikli ayna motorları
 • Kontrol joystiği
 • Bağlantı kabloları

Elime çalıştığım şirketin araçlarından biri olan bipper marka arabadan çıkan iki ayna geçti. Ayna motorlarını kullanabileceğim için şanslıydım. Bağlantı kablolarıda sorun değildi. Fakat joystik için araştırma yapıp motorlar ile sorunsuz çalışacak bir joystik bulmam gerekiyordu. Sonunda Ford connect için üretilen joystiğin tamda aradığım joystik olduğunu keşfettim.

Elektrikli ayna motorları

Fiat-Uno--Elektrikli-Ayna-Sistemi_1

Ayna Joystiği

Fiat-Uno--Elektrikli-Ayna-Sistemi_2

Sırada bu aparatları Uno aynasına uygulamaya gelmişti. İnternetten bazı bilgilere ihtiyaç duymuş ve araştırmaya yönelmiştim. Kafamdaki en büyük soru işareti joystik pinlerinin hangisinin ne görev için kullanıldığı olmuştu. Neyse ki internette aşağıdaki aydınlatıcı resmi bulmuştum.

Fiat-Uno--Elektrikli-Ayna-Sistemi_3

Sistem kafamda yavaş yavaş oturur iken farklı bir sorunla karşılaşmaya başladım. Sanırım bipper ayna motorları Uno aynası için fazla Büyüktü. Çünkü Uno aynasının tasarımı ufak ve basitti. Uno aynasını sökünce ve motorları deneyince projenin gidişatı şekillenecekti. Elimdeki imkanlar ve bilgiler doğrultusunda ayna motorlarını dışarıda kurdum ve çalışmasını seyrettim. Eğer projeyi bitirincede böyle çalışırsalar Hedefime ulaşmış olacaktım.

Yazının Devamı

Fiat Uno – Elektrikli Ayna Projesi 2

Esen kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. mustafa özmen dedi ki:

  bu projeyi yaptırmak için elektirikciyle mi gitmem gerek ve ne kadar süre alıyor başlandıktan sonra

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Elektrikçi yada bu işlerden anlayan birisi olması lazım. Sureyi bilemem ustanın bilgisine ve hızına bağlı. Ben sallana sallana 1 günde yapmıştım.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.