Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Elektrikli Cam Projesi

Fiat Uno – Elektrikli Cam Projesi

Bu yazımızda aracıma elektrikli cam krikolarının nasıl takıldığını anlatacağım. Eğer teknik bilginiz ve beceriniz var ise yapamacağınız birşey değil. Malzemeyi temin edip oto elektrik ustasınada yaptırabilirsiniz.

Projede kullanılacak malzemeler aşağıdaki gibidir.

1- Elektrik motorlu cam krikoları

üniversal bir kriko almadan önce parçacılara mutlaka aracınıza özel elektrikli cam krikosu olup olmadığını sorun. Benim aracımın SX modelinde mevcut olduğu için direkt “Uno elektrikli cam krikosu” adı altında temin ettim.

2- Cam Kontrol Düğmeleri

Cam kontrol Düğmesi için çeşit bayağı bol. Fakat bulunabilirlik ve uygulama yönünden Doğan SX Cam düğmesi almanız yeterlidir. Şoför tarafı ikili iken yolcu tarafı teklidir.

Aşağıdaki resimde cam krikosu ve kontrol düğmeleri görülmektedir.

Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi - 1

3- Röle, Sigorta ve sigorta soketi

Sistemimizin kontak açıkken devreye girmesini istemekteyiz. Aynı zamanda motorlar büyük akım çekeceğinden ötürü ayrı bir +12 alıp rölenin girişine çekmek daha mantıklıdır. Sistemde kısa devre durumunda devreyi korumak amaçlı 15A yada 20A sigorta kullanabiliriz. Tesisat kablosunu oto elektrikçilerden temin edebilirsiniz. Ben elimde olan 3×2,5 TTR kablodan soyup soyup kullandım.

Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -2

Malzemeleri temin ettikten sonra montaj aşamasına geçebiliriz. Öncelikle motorlu krikoları kapılara takmak için kapının iç kısımlarından gerekli yerleri söküyoruz. Söküldüğünde aşağıdaki gibi manual krikoyu göreceksiniz.

Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -3

Krikoyu tutan vidalara dikkat edin ve krikoyu çıkartmak için vidaları sökün. Söktükten sonra krikonun camı tutan yerindeki pimi çıkartın. Bu işlemden sonra krikoyu dışarı çıkartın. Cam boşa çıkacaktır. Burada dikkatli olun. Aksi halde raylardan çıkarsa sizi bayağı uğraştıracaktır.

Eğer aracınıza özel motorlu kriko aldı iseniz bağlantı yerleri uyacak ve krikoyu yerine koyduğunuzda vidaları sıkabileceksiniz. Aşağıda motorlu krikonun yerine takılmış hali gözükmektedir.

Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -4

Bu işlemlerden sonra Kontrol düğmelerinin yerlerini belirlemekte fayda var. Ben torpido kısmında erişilmenin kolay olduğu bir yer belirledim. Alanı çizip gerekli kesme biçme işini hallettim.

 Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -6Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -5

Malzemelerin montajı yapıldığında sırada kablo işlemler var. Aşağıdaki şemaya uyarak gerekli yerlere kabloları çekin.

Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -sema

Bağlantıyı yaparken mutlaka sigortayı unutmayın. Ben tüm bağlantılarda kablo soketi ve plastik kılıfını kullandım. Böylece istenildiğinde çıkarılabilir bir bağlantı ve kısa devre olmama durumu kazandım.

Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -7 Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -8

Şoför tarafının kontrol düğmesi aşağıdaki gibi ulaşılabilir bir yerde bulunmaktadır.

Fiat Uno - Elektrikli Cam Projesi -9

Bu işlemleri basit anlattım fakat uygulama esnasında bazı sorunlar çıkabilir. Farklı yollar izleyebilirsiniz. Aşağıda çalışması ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Cam kollarının olduğu yerlere ben Aksesuarcıdan gri renkli tıpa temin ettim. ve delikleri kapatmış oldum. Benzer yöntem uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. Halil ibrahim ismailoğlu dedi ki:

  Hocam kolay gelsin bende de Fiat uno var 1998 1.4 70S camları otomatik yaptırmak istiyorum fakat anlamıyorum hangi motoru kullanmam lazım? Teşekkür ederim şimdiden.

 2. Serdar dedi ki:

  Merhabalar
  Doblo d2 aracım için orjinal ön iki kapı döşemesi, elektrikli cam krikosu,cam açma kapama düğmesi sol 2 li sağ tekli. Yani aynı sizinki gibi bir projem var Bu konuda tecrübenizi paylaşıp yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yaptığım proje üzerinden bayağı geçti. tecrübelerimi bu yazıda paylaşmıştım. şuan aklımda pek birşey kalmadı diyebilirim.

 3. ömer dedi ki:

  abi slx cam anahtarının bağlantısı hakkında bilgi verirmisin

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bağlantı standarttir. Kablo renkleri farklı olabilir ama temeli ayni.

 4. Ahmet dedi ki:

  Hocam mekanın falan var mı?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hayır kendi yaptıklarımı ve tecrübelerimi bu site aracılığı ile paylaşıyorum.

 5. mustafa dedi ki:

  merhaba sercan hocam adım mustafa benim fiat linea 2013 model arabam var arka camlar manuel acaba senin unoya yaptığın gibi bende arka camlara yapabilirmiyim? elektronik bilgim var fakat araçta bu uygulamayı yapan kimse yok birtek sizinkini gördüm.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu tarz şeyler çok paylaşılmiyor.benim mesleğim bu olmadığı için yaptım ve paylaştım. Arka orijinal kriko varsa daha sağlıklı olacaktır. Universallar sıkıntılı çalışıyor.

 6. baran özdemir dedi ki:

  merhaba sercan bey proje deki düğmeler;sigorta -kontak-akü hariç kullandığınız bir aygıt daha var .ricaetsem ne olduğunu açıklaya bilir misiniz.teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sanırım röle den söz ediyorsunuz.

   Nette röle nedir ne işe yarar diye aratirsaniz. Detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 7. salih dedi ki:

  sercan bey ben bu projeyi tamamen dediğiniz şekilde yaptırdım elektrikçide. krikolar orjinal acrolcar marka yalnız bir sorun var iki camda tam kapanmıyor çok az bir boşluk kalıyor araç yıkarken içeri su giriyor ve camlar kapanırken sanki zorlanıyor bu zorlama kapıdaki camı sıyıran lastiklerden kaynaklı olabilirmi bu iki problemi nasıl çözerim teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bir çok nedeni olabilir. Krikolardan kaynaklı yada cami engelleyen birşeyler olabilir. Krikolar takilirken kasma oldu ise gene yapar. Bende sorun olmamıştı.

 8. Eren dedi ki:

  Sercan bey , şu an role olmadığı için diğer tariflerinize uyarak bağlantıları yaptım, ancak şoför tarafı kumandasından sağ cam komut almıyor ve sağ cam kumandasından da sadece bir yöne motor hareket ediyor. Sağ cam kumandası ki (-) uçları kısa devre ettiğimde iki yönlü çalışıyor ama şoför tarafından yine komut almıyor. Nerede hata yapmış olabilirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sanki bir bağlantı hatası var gibi algılıyorum. tekrar kontrol edermisiniz ? belki sizin cam butonları farklı bağlantı tipine sahiptirler.

   1. Eren dedi ki:

    Butonlar aynı tip, bağlantıyı kontrol ettim ancak çözemedim. Sağ butonda ki – uçlardan şoför tarafı D ve S ye giriyor değil mı?

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Yolcu tarafındaki – uçları şöför tarafındaki yolcu düğmesinin S ve D uçlarına giriyor. bir ölçü aleti ile motora giren uçları izlemek gerek. ama bana bağlantılardan birinde sorun var gibi geliyor. dikkatlice kontrol edin.

 9. sinan dedi ki:

  s.a elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş benim de bir sorum olacaktı size
  bende bir şahin var ön camları sgr marka yan sanayi motorlarla yaptım ama arka tarafı daha yapamadım arka kapı içine uno motorları daha zahmetsiz oluyo diye bir yorum okumuştum başka bir yerde acaba uyarmı bi biginiz var mı yada uno nun cam motorunun asansorunun ölçüsü nedir en tepeden en aşağıya hiç olmazsa bir fikir edinmem lazım iyi günler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Aracı sattım. satmamış olsaydım sizin için söküp ölçerdim.

 10. Yunus bayındır dedi ki:

  Sercan bey alarımın eksi cıkışıyla cam kaldırma baglanırmı yoksa modemmi almak gerekir

  1. Sercan TEK dedi ki:

   yazdığınız yorumdan birşey anlamadım. Daha detaylı yazabilirmisiniz ?

 11. Yusuf dedi ki:

  Arka cam indirme kaldırma motoru için + – yi öndeki cami besleyen sigorta lardan hemen sonraki kablodan almayı düşünüyorum uygunmu dur. evde bunun prototip ini hazır tesisat üzerinden küçük kademeli adaptör den hazır elektrik tesisatı na 3 volt verip motor uçlarına oyuncak araba motoru takip aldığım set ön camlar içindi bunu arka cama uyarladim on sol camdaki iki anahtarı arka sağ sol kumanda için ön sag için verilmiş olan anahtar ve motoru arka sağ ön sol kapı için verilmiş olan motoru ek bir anahtar alarak arka sol kapı penceresi için aradaki bağlantı larida sürücü ile ön sag kapı için yapılmış bağlantılar i ön ve sol arka kapı için aynı şekilde bağlantı yaptım evim sanayi ye uzak sema gelmedi işin içinden çıkabilir miyim bilmem elektrik kısmı cozdum montajı halledersek tamam eyvallah kardeşim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Allah kolaylık versin. aldığınız yeri arayarak destek almaya çalışın.

 12. Yusuf dedi ki:

  Kardeş başarılar diliyorum bir ricam olacak aracimin arka camlar manüel bunları otomatik yapmak için inwells power window seti aldım elektrik tesisatı şeması yok şemaya ihtiyaç var paylaşabilir misin on cam otomatik elektrik artiyi buraya giden kablo dan almayı öne ve arkaya sağ arka cam sol arka cam için anahtar bırakmayı düşünüyorum işin rast gelsin hayırlı günler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yusuf Merhaba,

   Arka camlar için doğru kiti almışsın. Lakin bağlantı şeması mutlaka içinden çıkması gerek. Şemaya göre bağlanması gerekiyor. Benimde elimde şema yok.
   Enerjiyi öndeki camlardan almayacaksın. Cam kontrol butonuna + ve – geliyor buradan temin edebilirsin. aslında yapman gereken benim şemaya göre sistemi kurman olacaktır. eğer yapamazsan oto elektrikçiden destek almanı önereceğim.

   1. Yusuf dedi ki:

    Cam kaldırma indirme motoru kaç amper çeker bilgin var mı

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Yanlış yönlendirmeyim çünkü hiç ölçmedim. üzerinde de herhangi bir yazı görmedim.

 13. Fatih dedi ki:

  Merhaba. Sonradan takılma elektrikli mrkanizma var. Sol cam çıkarken tak sesleri geliyordu şimdi hiç inip kalkmıyor sağ camda yavaş kalkıyor. Sanayide yapan yer bulamadım. Parçaları olmuyormuş. Set alacaksın dediler. Parça bulabilir miyim yada yapan yer Antalyadayım.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Eğer üniversal takıldı ise maalesef yapacak birşey yok. genelde bozulurlar ve çöp olurlar. Eğer değiştirecekseniz internet üzerinden yan sanayi cam krikosu alın. sağ sol değişkendir. alırken sol cam için alın ve oto elektrikçiye taktırın. yeri hazır vida yerleri hemen olacaktır.

 14. Ferhat dedi ki:

  Selamn aleykum abi bndede 94 modl 70 lik sx modeli war ve camlar otomatik ama on sag camn dugmesine basnca calsmıyo uzernde yanan ışıkda sonuyo elektirik kestigini dusunuyorum sebebi nedr

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba dostum. tahminim sağ cam motoru ile ilgili. şoför tarafından sağ camı açmak yada indirmek istediğinde ışık sönebilir.

   ben olsam cam kaldırma motorundan başlayarak kontrol ederdim.

 15. Halit Çapa dedi ki:

  Abi Selamın aleyküm komple maliyet cikardinmi malzeme ne kadar tuttu bide ben diğer arkadaşlar gibi becerikli değilim malzemeyi alıp oto elektrikciye montaj yaptırsam ne kadar tutar tahminen işçilik için bi rakam bicebilirmisin?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   Malzemelere 120 TL para harcadığımı hatırlıyorum. ıvırzıvırlar ile birlitek 140 TL olsun.

   Montaj kısmına fiyat biçemem çünkü montajı yapacak kişi hakkı neyse söyler.

   Malzeme fiyatları değişmiş olabilir. dediğim rakamlar 2 sene öncesine ait.

 16. ömer faruk dedi ki:

  Abi s.a yaptıklarını görünce istahim kabardığı elinize sağlık benim de 70s var el becerim vs iyidir. İki sorumu aciklarsaniz sevinirim 1. Elektriği kabloyu uzun yapip direk akunun + kutubundan mi alicaz
  2. Role yı kontaga nerden bagladiniz Çakmaklık danmi yoksa sigorta tablosu vs açıklamalı yazarsanız sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   1. Enerjiyi hiç bir zaman direkt akünün üstünden almayın. Sigorta kutusundan alın. Genelde sigorta kutusuna giren kalın kırmızı kablodan alıp araya sigorta koyuyorum. Bu şekilde aküden direkt almış gibi oluyor. eğer belli bir sisteme bağlı çalışmasını istiyorsan o zaman sigorta kutusundan tespit edip bağlantı yapman gerekiyor.

   2. Kontak tetik kablosuna bağlıyorum. kontak açılınca Röle tetikleniyor ve enerji geçiyor. Rölenin kontakları sigorta kutusuna bağlı. bu sayede kontak açıkken enerji sistemi besliyor.

 17. gökhan azaklı dedi ki:

  Peki krikoları aldığınız yeri yada siteyi soylerseniz sevinirim. Ben ciddi anlamda oto elektrikle ugrasmaya bayiliyorum. Arabamin sokmedigim yeri kalmadi.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Tekirdağ da bulunan oto nihat adında bir malzemeciden aldım. Ama tavsiyem internet üzerinden Almanız. Nette arastirirsaniz uygun fiyat Bulabilirsiniz. Yan sanayi almıştım ama çıkma varsa orjinal çıkma alın.

 18. gökhan azaklı dedi ki:

  Sercan bey ben 98 model kartal ın arka camlarını otomatik yapmak istiyorum. Bayağı bi elektrik ve teknik bilgim var. Bana Uno krikosu arkalara uyar dediler acaba doğrumu ve yerli krikolar ne kadar ve nereden bulabilirim. Simdiden tesekkurler…

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Uyumluluk konusunda hiç bir fikrim yok.denemek gerek…

 19. arda arda dedi ki:

  Sercan bey bursadan merhaba 97 uno s aldim hersey Manuel karburatorlu sitenizi inceledim okudum.tebrikler size calismalarinizda basarilar dilerim.

 20. salih dedi ki:

  sayın sercan bey unoyu yeniden tasarlayan biri olarak bana yardımcı olurmusunuz 96 model 70s var bursalıyım ön cam krikosu arızalı bir defasında elektrikli krikolardan almıştım ( turkuno.comda sizin bu paylaşımdan sonra ) ama elektrikçi montaj için uçuk rakamlar isteyince iade ettim sonra manuel kriko orjinal çok aradım ama burda yok yan sanayi iki adet aldım farklı zamanlarda onlarda arızalı çıktı sök tak için verdiğim paraları saymıyorum bana bir öneriniz olursa çok sevinirim orjinal olmasada kaliteli yan sanayi varmıdır

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Salih bey merhaba

   Manual kriko için önerim orjinal olacaksa çıkmacıları gezmek olacaktır.

   Elektrikli için ben yan sanayi kullanmıştım. Tanesi 40 tl idi.

   Montajı işçilik gerektiren bir işlem elektrikcinin çok para istemesi normal. Eğer Çevrenizde yapabilecek biri varsa yada siz yapabilirseniz adımları tek tek bu makeleme yazdim.

   1. salih dedi ki:

    sercan bey öncelikle cevap için saolun siz bu projeyi tam olarak ne zaman yaptınız ve o tarihten itibaren taktığınız yan sanayi krikolarda hiç problem yaşadınızmı yaşamadıysanız marka nedir bana bir çok kişi sonradan yapılan işten hayır gelmez zırt pırt bozulur diyorda. birde bu sayfada verdiğiniz şema linki çalışmıyor

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Salih Hocam Merhaba,

     5 Ağu 2014 tarihiğinden beri kullanıyorum. Şuanda henüz bir sorun yok. Şema linkini Güncelledim. ilginiz için teşekkürler. Ürünlerin markası yok sanırım. yan sanayi elektrikli cam krikosu adı altında almıştım. tanesi 40 TL idi.

     1. salih dedi ki:

      sercan bey orjinal kriko ve düğmeleri temin ettim projeyi bu hafta gerçekleştireceğim yalnız bu röle ve tesisat kablosunu oto elektrikçiden alırken nasıl bi röle alıcam yoksa bu röleler standartmı ? onun bilgisinide paylaşırsanız çok sevinirim

     2. Sercan TEK dedi ki:

      Salih Bey hayırlısı olsun. Allah utandırmasın.

      Otomobilde kullanmak üzere 12V 10A röle demeniz yeterlidir. tavsiyem oto elektrik malzemesi satan yerlerden birinde almanızdır.

     3. salih dedi ki:

      Çok oldum biliyorum ama bu son siz döşemede manuel cam kolundan boşalan yeri nasıl çözdünüz. Röle için oto elektrikçi gerek yok dedi ısrar edince 40A röle verdi rölesiz olurmu faydası ve zararı nedir. emekleriniz ve sabrınız için çok teşekkürler

     4. Sercan TEK dedi ki:

      iş yoğunluğundan ötürü geç farkettim.

      Röle olması her zaman için iyidir. kontağa bağlayıp o şekilde röle enerjilendirilir ve sistem devreye girer.

      Açık kalan yerleri aksesuarcıdan tıpa alarak kapatmıştım.

 21. Sedat dedi ki:

  Fiat uno cam kirikosunu baglayamadim bilgi almak istiyorum

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Eğer uno cam krikosu aldı iseniz bağlanmama ihtimali yoktur. Evet montajı yaparken biraz zahmetli olabilir. Fakat yerini tutturunca vida yerleri denk geliyor.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.