Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Emniyet Kemeri Tamiratı

10.04.2016
9.324
Fiat Uno – Emniyet Kemeri Tamiratı

Zaman geçtikçe emniyet kemerinin içerisinde bulunan yay mekanizması (zemberek) gevşeme yapar ve emniyet kemerinin geri toplanmasını yavaşlatır veya geri toplayamaz. Böyle durumlarda emniyet kemerini değiştirmeden önce yapılması gereken ilk işlem zembereğin tekrar kurulmasıdır. Bulduğum ilk fırsatta bu olaya el attım. Ve sonuç olarak eskisine göre gayet iyi oldu. Yaptıklarımı bu yazı ile uygulamak isteyen arkadaşlara rehber olması için düzenledim. Onarımı kemeri komple sökmeden üstünde hallettim. Böylece fazla uğraşmadan onarımı tamamladım.

Ön koltuğu iyice öne alın ve arkasını öne yatırın.Arka koltukta oturun ve işlemlere başlayın.

1- Emniyet kemerinin zemberek mekanizmasını kapatan bakaliti söküyoruz.

1-bakaliti-sökün

2- Mekanizmayı tutan vidayı söküyoruz.

2-sarma-mekanizmasını-sökün

3- Mekanizmayı elimize aldık. Önce kemeri mekanizmaya sararken birden sarmayıp yavaşlamasını sağlayan plastik parçayı sağından veya solundan düz tornavida ile kastırarak yuvasından çıkartın.

3-stop-çıkart

4- Emniyet kemerini sonuna kadar çekin Bunun için zembereği montajlandığı gibi dik tutmanız gerekmekte ve zemberekte durmasını sağlayan fişeği kemerin içerisinden iterek çıkartın. ve kemeri yuvadan çekin. komple çıksın. Bunu yaparken zembereği hep tutun. Kaçarsa kurması uzun sürüyor.

4-kemerin-pimini-sök

5- Zemberek boşta. Elimizle zembereği döndürerek kurmaya başlayın. bir tarafa kolay gider bir tarafada zor gider. Zor gittiği tarafa döndürerek sonun kadar kurun.

5-mekanizmayı-gerdir

6- Kemeri eskisi gibi yeniden yuvadan geçirin ve fişeği içerisine takın. sonra bırakın zemberek sarsın. Sarınca resimde gördüğünüz plastiği yan keski gibi bir alet ile kenarından kesin ve kemeri oradan geçirerek çıkartın. Komple iptal edin. Plastiği çıkarttığınız da kemerin çalışması değişmez. Sadece sarma esnasında kemerin tek hizada toplanması için kullanılmıştır. Düzgün keserseniz bir şey olduğunda tekrar kullanabilirsiniz.

6-stobu-kes

7- Herşeyi söktüğünüz gibi yeniden toplayın.

Nette yaptığım işleme çok benzeyen bir video var. mantık aynı ve işlemler aynı. Tek fark adam komple söküp dışarıda yapmış ben üstünde yaptım. kaynak olması için izlemenizi tavsiye ederim.

Eğer yanlış bir işlem yaparsanız emniyet kemerinin komple değişmesi gerekebilir. Hatalı yapacağınızı düşünüyorsanız hiç kurcalamayın.

Unutmayın ki emniyet kemeri sizleri koltuğa bağlarken aynı zamanda da hayata bağlar..

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hüseyin dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin öncelikle paylaqşımların ve bizleri bilgilendirdigin için çok teşekkür ederim size.
  benim bir sorunum var muayene günüm yaklaşıyor ve arka emniyet kemerim yok unocanda . aldıgımdada yoktu bunun montajını ve emniyet kemeri malzemelerini unonun nerden temin edicez bilgilendirirsen çok sevinirim ..

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Parçacıları gezmeniz gerek. Yada çıkmacıları. Yalnız Kemer yoksa kesin kalırsınız. Aracın ruhsatındaki yolcu sayısı kadar araçta kemer sayısı olması gerek.

 2. Tarık dedi ki:

  Benim sağ ön kemer çekince tik tik diye takılıyordu.netten ve oto parcacidan araştırdım bulamadım. Yenisini alicaktim.dosemeciye git dediler gittim bir şey biliyormuş gibi uğraştı yapamadı. Sonra aklıma sağ arka koltuk kemeri geldi ve baktım mekanizması aynı. Ve söküm önü arkaya arkayi öne taktım. Tabiki burda sizin anlattığınız gibi zemberegide gerdirdim.sol önü de aynı zamanda gerdirdim. Şu an sağ ön kemerim sorunsuz. Sağ arka sık kullanılmadığı için pek önemli değil. Fakat o da çalışıyor tabiki. ..

 3. nazım dedi ki:

  Emniyet kamelerini bu kadar kurcalamak sorun olmaz mı?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   nazım bey merhaba,

   eğer bozulacağına inanıyorsanız sakın ellemeyin.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.