Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – İnceleme

07.07.2016
133.044
Fiat Uno – İnceleme

Bir çok insanın ilk arabası genellikle uno olur. Hem fiyat hemde boyut küçüklüğünün yanında parça ve bakım maliyetinin düşük olması bu yönden seçilmesine neden olmaktadır. İnternet ortamında Uno hakkında tonlarca yazı, kullanan insanlardan yorumlar bulabilirsiniz. Genellikle güvensiz, masraflı şekilde tanımlanmaktadırlar. Kimileri de çok şirin, atik bir araç olarak lanse etmektedirler.

Bundan kaynaklı olarak bu yazıyı yazmaya ve belli başlıklar altında Unoyu yorumlamaya karar verdim. İlk araç olarak unoyu seçenlere öncülük etmesinin yanında Uno sahiplerini de bilgilendirmeyi hedefliyorum.

Standart Donanım

Fiat Uno Türkiye’de 3 farklı versiyon olarak satışa sunulmuştur.

Fiat Uno 60S

60 Beygir üreten 1100 cc karbüratörlü motora sahip olan 60S uno ailesi içerisindeki en ekonomik araçtır. Camları manual olup bazı estetik parçalar takılmamaştır.

Fiat uno 70S

70 Beygir güç üretimine sahip 1400 cc karbüratörlü motoru olan ve Türkiye şartlarında en çok tutulan modelidir. 1997 e sonrasında orjinalinde devir saati vardır. Camları manual olup en boş modeldir.

Fiat Uno 70SX/ Fiat Uno Hobby

70-80 Beygir üretebilen 1400 cc tek nokta enjeksiyonlu motora sahiptir. Opsiyonel olarak klima ve hidrolik direksiyonludur. genel donanım içerisinde devir saati,elektrikli ön camlar,harita lambası,çamurluk dodikleri mevcuttur. Hobby modeli SX ile aynı fakat özel üretimdir. Renk seçeneği tek tip olup mavi ve gri birlikte kullanılmıştır.

Güvenlik

Unolarda 5 adet emniyet kemeri mevcuttur. Airbag hiç bir modelinde yoktur.

Hırsızlara karşı kapıları zayıftır. Adam açar içerisinden çalar ve kapıyı kapatıp gider. Açıldığını anlamazsınız bile. Extra bir önlem için oto alarmı taktırmak daha mantıklıdır.

Merkezi kilit sistemi yoktur. Kapıları tek tek kapatmanız gerekir. Ama modül takılarak kumandalı hale getirebilirsiniz.

Yol Tutuşu

Doğru lastik ebadı seçildiğinde yol tutuşu gayet iyidir. 60S ve 70S için üreticisi 155/70R13 önerirken 70SX için 165/70R13 önerilmektedir. Yol tutuşu tamamen aracın yüzey teması ile ilgilidir. Fakat önerilen lastik ebatı dışına çıkıldığında problem yaşatabilir.

Motor

Unoların motorları modellerine göre değişiklik gösterir. Hepsi 4 silindir olarak üretilmiştir. Toplamda 3 değişik motor tipine rastlanır.

1100cc, 60 Beygir, Karbüratörlü, Benzinli, 4 silindirli, 4 zamanlı motor tipi

60S araçlar italyan üretimidir. Türkiye’ye geldiklerinde üzerinde standart olarak bulunur. Çok ekonomik ve verimli bir motordur. Yakıt sarfiyatı çok az ve seridir. Standart şehir içerisinde çok verimlidir. Arıza durumunda usta ve parça sıkıntı olabilir. Az yaktığı için LPG takılması gereksizdir. Eğer takılırsa da sorunsuz kullanılabilir.

1400cc, 70 Beygir, Karbüratörlü, Benzinli, 4 silindirli, 4 zamanlı motor tipi

70S araçlar Türkiye’de üretilmiştir. Standart olarak karbüratörlü motora sahiptir. Bakım ve onarımı çok ekonomik olup parça sıkıntısı yok denebilecek kadar azdır. Türkiye’ye standartlarında en verimli çalışan motordur. Karbüratörlü olması bakım ve onarım maliyetini oldukça düşürür. LPG ile uyum sağlama konusunda oldukça başarılıdır.

1400cc, 70-80 Beygir, Tek nokta enjeksiyonlu, Benzinli, 4 silindirli, 4 zamanlı motor tipi

70SX modelinin standart motorudur. Teknolojik bakımından en donanımlı olanıdır. Sistem tek nokta enjeksiyonlu ve ECU ile kontrol edilir. Standart benzin ile kullanıldığında oldukça verimlidir. Fakat LPG takılırsa çok büyük sıkıntılar yaşatabilir. ECU kontrollü olduğu için Benzinden LPG ye yada tam tersi seçilirse Beyin motoru kontrol edemez ve stop eder. Beyni resetlemek gerekir. Kullanıcılar genellikle tek Yakıt türünü kullanırlar.

Karbüratörlü sistemi geliştirmek için yapılan eklentiler sayesinde ortaya çıkmıştır. Tek nokta enjeksiyonlu yerine Dört nokta enjeksiyonlu yapılsaymış ortaya daha güzel bir motor türü çıkarmış diye düşünüyorum.

SX motorları genellikle çok arıza çıkardıkları için tercih edilmemeleri ile tanınırlar.

Kaporta 

Tüm uno modellerinin dış görünüşleri hemen hemen aynıdır. SX lerde ufak tefek farklılıklar vardır. En göze çarpan farklılıklar ise; çamurluk dodikleri, tampon eteklerinin boyalı oluşu, aynaların boyalı oluşu, Arka tekerlek çamurlukları ve yan eteklerdir.

Malzeme olarak incelersek çok kaliteli değildir. Ufak bir dokunuşta dahi tampon yada kaporta zarar görebilir. Bu nedenle uno ile kazaya karışmak tehlikeli ve ölümcü olabilir.

Nemli bölgelerde kaporta erken çürümeye başlar, her yıl kaportacıya götürüp düzelttirmek gerekecektir. Kaportanın yapıldığı Sac incedir. Özellikle tavan sacına elle bastırdığınızda nasıl oynadığını görünce şaşırmanız normaldir.

Fren Sistemi

Unolarda ABS gibi bir fren sistemi maalesef bulunmamaktadır. Kara düzen çalışan kazık fren sistemi mevcuttur. Kimine göre frenler tutmuyor dense de bence olması gerektiği kadar iyidir.

Elektrik Sistemi

Elektrik sistemi oldukça basit ve kararlıdır. Fakat bazı sorunları yok değildir. Elektriksel modifikasyonlara oldukça yatkınlardır. Çeşitli özellikler kolayca adapte edilebilir.

Tüm unolarda olan bir kaç sıkıntıyı belirtmek isterim.

Akü altında bulunan ana Güç kablosunun soket ile birleştiği bir bağlantı vardır. Zamanla oksitlenme yapar ve aracın arada stop etmesini sağlar. Tek çözümü o bağlantıyı iptal edip Eki lehimletmek yada iptal edip direkt aküye bağlamaktır.

SX modellerinde Digiplex 2 adında ateşleme modülü bulunmaktadır. Şaseyi kendi soketi üzerinden almaktadır. Fakat Zamanla dış etkenlerden ötürü Şase alamamakta ve araç sirkeleyip stop edebilmektedir. En pratik çözümü Digiplex üzerine kaportadan şase kablosunu düzgünce bağlamaktır.

Sigorta panosu zamanla bollaşmakta ve geçirgenliği azaltmaktadır. Oynatınca normale dönmektedir. Böyle durumlarda Yenisi ile değiştirmek en kalıcı çözümdür.

Arka kapılarda kapı butonu yoktur. Eğer alarm takılı ise arka kapıların açıldığını algılamaz. Sonradan takılabilir.

Konfor

Unolardan konfor beklemek çok yanlış bir düşünce olur. Motor sesini oldukça duyarsınız. Yer ve dışarıdaki gürültülerde cabası. Konfor arttırıcı bazı izolasyon uygulamaları yapılsa da eşek gene eşektir misali kullanıma devam edersiniz.

SX lerde ön camlar elektriklidir. Fakat diğer modellerde değildir. Sonradan uygulaması yapılabilir. Düzgün yapılırsa uzun süre kullanabilirsiniz.

Koltukları çok rahat değildir. Uzun yolda sizi yıpratır. Aynı zamanda rüzgar sesini oldukça içeri almaktadır. Uzun yolda kafa yapar.

Elektrikli ayna sistemi mevcut değildir. Ayna ayarı yapmak isterseniz özellikle sağ ayna için eziyet olur. Fakat takılması mümkündür.

Arka koltuklar yatmakta ve bagajınız genişlemektedir. Eğer 2 kişi tatile çıkarsanız Arka tarafa eşyalarınızı doldurabilirsiniz.

Bagajı ufaktır. LPG takılırsa dahada daralır.

Kapıl içlerinde izolasyon olmadığı için kapatırken çok boş gelecektir. Dilerseniz çözüm olarak izolasyon malzemesi kaplatabilirsiniz.

Multimedya Sistemi

Fabrika çıkışı olarak üzerinde kaset çalar bulunmaktadır. ön ve arkada toplamda 4 adet hoparlörü mevcuttur. Fakat ses kalitesi tatmin etmez bundan dolayı alternatif hoparlörler ve oto teyp takılabilir.

Uzun yolda rüzgar sesini bastırmak için müziğin sesini açmak doğru tercih olacaktır.

Motor modifiyesi

Unoların motorları hızdan ziyade ekonomik olması için tasarlanmıştır. Standart bir 70S/70SX motoru hafif bayır aşağı bir yolda 200 km/h hıza erişebilir. Ama durdurmak zordur.

Şanzımanları yoğun tempoya göre tasarlanmadığı için yüksek hızlarda sorun yaratacaktır.

Bazı modifikasyonlar yapılabilir ama çok hissedilebilecek kadar değişim görülemez.

Motor üst kapak taşlama, egzoz sistemi, açık hava filtresi, çok tırnaklı bujiler, turbo, özel gaz mikserleri gibi güç arttırıcı eklentiler yapılır fakat dediğim gibi şanzıman ve motor çabucak yıpranır yada arızalanır.

İlavetten uno ile harici bir aracı yada karavanı çekmeye kalkmayın. Ben bir çok kez yaptım ve sonunda şanzıman sekromençleri kırıldı. Şanzıman ve motor bu işi için uygun değiller.

Görsel Modifiye

Eğer paranız varsa Uno için görsel modifiye yapabilirsiniz. Zevk ve para işi olduğu için çok fazla öneride bulunamam. Fakat cam filmi, arka spoiler gibi eklentiler gayet hoş durmaktadır.

Aracı yere basmanız tatlı durmasına sebep olsada karter yere çok yakındır ve 5 kişi araca binince tekerlekler çamurluklara sürtecektir.

internette değişik modifikasyon seçenekleri bulabilirsiniz.

Sonuç

Unolar şehiriçinde efendi kullanımlarda oldukça seri ve başarılı araçlardır. Yakıtı ve arıza açması azdır. Fakat deli dolu kullanımlarda çok verimli değillerdir. Sonuçta Tofaş motoru ve malzemesi ile üretilmişlerdir. Yani çok kaliteli sayılmaz.

Eğer bir uno almak istiyorsanız ve kullanıyorsanız bu yazıya dikkat edin ve karar verin. Bazı insanlar sırf apaçilik yapmak adına satın alıyorlar ve başları belaya giriyor.

Birde kalkışlarda ilk 3-5 metrede bir çok aracın eline verir. Çok seridir ama aynı seriliği uzadıkça koruyamaz.

Hız merakınız varsa inanın bu araç size gelmez..

Almaya karar verirseniz mutlaka aşağıdaki konuyu da okuyun.

Fiat Uno – Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Başka bir yazıda görüşmek üzere

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 310 YORUM
 1. Can can dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben Fiat uno 99 model 1.4 motor araç aldım ruhsata model UNO s yazıyor model tipi 146 UNO s yazıyor ne demek ? 70 s giriyor mu

 2. Hüseyin dedi ki:

  Sorum olacak tı motor kısmında Bi hortum var ve bu hortum dan çıkıyor duman ne olabilir sizce

  1. Sercan TEK dedi ki:

   karter havalandırma hortumu olabilir. o ise hava filtresine giriyor gelen yağ buharını motora çeviriyor.

 3. Muhammed dedi ki:

  70 s 1999 model UNO hidrolik direksiyon mu

  1. Sercan TEK dedi ki:

   normalde değil ama çok nadiren denk gelebilir. ilk alırken opsiyonel olarak alınmış ise yada sonradan sx ten çıkma parçalar ile takıldı ise olur.

   1. Halil İbrahim dedi ki:

    Hocam 98 model 70 sx enjeksiyonlu 218 bin de 47 000 e alınır mi

 4. Habib Gelir dedi ki:

  Ayrıca 120 km hızla gittiğimde 150-155 gösteriyor. Hız azalınca fark azalıyor. Artınca artıyor.

 5. Habib Gelir dedi ki:

  93 model 60s var 155x80x13 kış lastiği alsam nasıl olur. Üzerinde 165x70x13 var.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   https://kolayoto.com/pages/lastik-uzmani-lastik-olcusu-hesaplama-html

   bu siteden orjinal ebat ile takacağın ebatı hesaplattırabilirsin. aradaki fark %3’ten büyük ve -%3’ten küçük olmamalıdır.

   km sayacı lastik değişimiden etkilenir. uno 60s lerde orjinal ebat 155/70/R13 tür.

 6. Mustafa 01 fekeli... dedi ki:

  Hayırlı bayramlar arkadaşlar ; Fıat uno 97 modelini 7 yıldır üzmeden kullanıyorum sürat meraklısı deyilim lakin bakımlarını düzenli olarak yaptırıyorum. Seyir halim 80 90,, 130 denedim sıkıntı yok.. Bayramlarda ve özel günlerde günlük 600,,750km yol yapıyorum. Mola vererek çok memnunum,, arkadaşın dediği gibi bagaj küçük ve hafif araç dikkat edelim… Selamlar 01 fekeli..

 7. İsmail demir dedi ki:

  98 model 70sx aracım var aracın hararet 90 ne gelip fan açtığında araç stop ediyor ve tekrar ne benzinde nede gazda çalışmıyor 10 dakika bekledikten sonra calistira biliyorum trafikte bu şekilde kalmak beni çok mağdur ediyor ne yapmam gerekir

 8. İsmail demir dedi ki:

  98 model 70 SX modeli var gazda çalışırken hararet 90 ni bulduğunda fan açınca araç stop ediyor yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra calistira biliyorum durduğu anda ne gazda ne benzinde çalışmıyor motor soğukken sorun yok her ikisinde rahat çalışma ve geçiş yapıyor ama şu yaz ayında ilkkez böyle bir sıkıntı ile karşılaştım ne yapmam gerekiyor trafikte bu şekilde kalmak insanın canını sıkıyor

 9. Ferhat gürbüz dedi ki:

  Deviri bi iniyor bi cıkıyor ve istop ediyor

 10. Batuhan dedi ki:

  Akli olan 60 s modellerinden uzak durur özellikle orjinal benzinli olanlarindan 60 s bir cok parcasi neredeyse bulunmuyor ben aracim sadece benzinli oldugu samandira aramistim kac hafta araba yatmisti

 11. Ahmet dedi ki:

  Iyı gunler bir sorum olacaktı 93 model 60s uno karın 1400 motor olan seçenekleri varmıdır acaba alacagım adam 60s 1.4 motor dedı araca o yuzden sordum

  1. Sercan TEK dedi ki:

   60S modelleri 1400 değildir. ama bazıları ruhsata yanlış yazdığı için öyle bilenler olabiliyor. 1400 motorlu olanlar 70S ve 70SX olanlardır.

 12. sserhat dedi ki:

  öncelikle merhabalar fiat uno 70s var karbüratörlü yaklaşık 1 yıl oldu araç benzinde gazda tık demedi çalıştı hiç yolda izde bırakmadı ama 1 aydır motor soğuk iken ilk marş bastığımda çalışmıyor 2 3 deneme yine gazda çalışmıyor benzinde çalıştırıyorum oda geç çalışıyor ama çalışıyor sonrası benzinde gidiyorum stop edeceğim zaman araç stop etmiyor zor stop ediyor kapandıktan sonra tekrar gazda çalıştırayım tek marşda çalışıyor . son 1 2 gündür eskisi gibi gazda çaışmaya başladı acaba ateşleme kablolarındamı çünkü mart ayında aracımın bujileri triger v kayışı buji kabloları hepsi değişti ağır bakımı bitmiş oldu yağ kaçakları keçeler değişti dediğim gibi marş sorunu nedir ne olabilir??

 13. mehmet usta dedi ki:

  İncelemeniz güzel emeğinize sağlık ancak enjeksiyonlu LPG konusunda yazdıklarınıza katılmıyorum

  ve sx enjeksiyonlu iddia ediyorum daha iyi..

  neden ?
  Sabahları ilk marş sıkıntısız sorunsuz yaz kış..
  daha fazla beygir..
  benzinli kullanımda daha az yakıt..
  daha az sorunsuz bir karbüratör sistemi

  Lakin enjeksiyonlu araçta LPG SORUNLU DEĞİL..

  MONTAJ ve KULLANIMDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR sorunları var.

  Montaj : ENJEKTÖR ve LAMBDA Emulatörü takılacak, benzin pompası kapatılacak…
  çoğunda enjektör emulatörü yerine RÖLE takılıyor YANLIŞ !
  Lambda emulatörüne ise daha denk gelmedim bunada RÖLE takanlar varmış buda tamamen YANLIŞ ..
  Enjektör Emulatörü 100 ohmluk(genelde) bir direnç ile enjektörü tabiri caizse SESSİZLEŞTİR, ecu hala enjektör çalışıyor sanar.
  lambda emuöatoru ise aracın ECU suna 1-2 saniyede bir 0.2 – 1 volt – 8 hzlik bir aldatıcı sintal gönderir .
  bu şekildeki montaj yapılan araçlar SORUNSUZ kullanılır..

  İlave olarak araç LPG ye geçtiğinde benzin pompasını kapatacak bir röle ŞART 

  KULLANIMDA HUSUSLAR 
  Yukarıdaki 2 emulatörden ve röleden yapılmayan YANLIŞ MONTAJ dan kaynaklanan sorunları asgariye indirmek için

  1. enjektör emulatörü mutlaka taktırın
  2. benzin pompasını kapatacak röle mutlaka taktırın
  3. labmda emulatörü sanırım türkiyede sadece 3k elektroniğin var ve pahalı taktıramıyorsanız..
  a) En basit yolu ile SSR bir röle alın, tetikleyici olarak aracın kontağına bağlayın ve aracın ecu nun +12 volt enerjisini kapatıp açacak şekle getirin ki kontağı kapattığınızda ECU yu resetlesin.
  b) (a) maddesini yapmaz/yapamaz iseniz ; Lambda sensörünün sinyal hattınının soketini çıkarın böylece araç sorun çıkarmadan her seferinde BENZİNDE MARŞ ALACAKTIR (benzinde yol kat edemeyecektir sadece çalışacaktır)
  Aracın resetlemekten maksat ECU da LAMBDA nın oluşturduğu BENZİN haritasını silmektir..

  Bundan ayrı olarak her iki yakıt sisteminide etkileyen krank sensörü, ısı sensörü, rölanti motoru, potansiyemetre, disbiritör, tevzi makarası ve ve ve bir türlü bizim insanımızın ve ustaların İNANMADIĞI “BUJİ DEĞİŞİMİ” kardeşim bujinin ömrü doldumu DE-Ğİ-ŞİR (.) tüm bu saydıklarıma bakmak ayarlamak temizlek değiştirmek gerekir.

  Doğru MONTAJ ve BAKIMLI BİR ARAÇ hiçbir zaman sorun çıkarmayacaktır.

  Keyifli kullanımlar..

  1. Sercan TEK dedi ki:

   keşke herkes sizin gibi bilgili olsa. Ama UNO SX kullanan kişilerin bu konudaki yaşadıkları ortadadır.

 14. Emre dedi ki:

  Merhaba sercan bey oncelikle boyle bir sayfa icin teşekkürler. Bende 97 model 70s var aracta bazi problemler var sizinde fikirlerinizi almak istiyorum.
  1. Aracimda su kacagi var alt taraftan geliyor tam olarak şanzıman in icinden biyerlerden denildi daha once bi usta radyatoru su kabinin ordan kursun tozu gibi bi malzeme doktu kesilmisti ama suan da eskisinden daha cok akitiyor ordan gecen su hortumu tesisat gibi biseyler varmidir sizce? Usta onun yapilmasi icin şanzıman sökülecek demisti boyle bisrsey olabilirmi su kacagindan dolayi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   motor tapalarından geliyor olabilir. motor ustasının bakması gerekiyor.

 15. zeynel dedi ki:

  merhaba bende fiat uno 70 sxie aracım uzun süredir rölanti sorunu var keşan ve tekirdağda araştırmadığım gitmediğim usta kalmadı hiç birinden randıman alamadım bu bölgelerde veya trakyada bu konularda teçrübeli usta veya ustaları paylaşabirirmisin teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   merhaba, Ben Tekirdağ’da ikamet ediyorumn. Uno sahibi iken Eski sanayide umur oto vardı o bakıyordu. Ama benim arabam karbüratörlüydü. SX modelleri maalesef LPG kullanıldığında Benzin/LPG geçişinde çok sorun yaratır ve bu sorun uzun süre devam eder. Genelde beyini resetlediklerinde düzeldiğini söylerler. Resetleme için googledanarama yapıp bilgi alabilirsiniz.

 16. Emre dedi ki:

  Merhaba ustam, 98 model UNO 70 SX i.e enjektörlü aracım var. Aracımda rolanti bozuklukları sabahları soğukken rolantide durmama benzin gaz fark etmiyor, yolda düz giderken stop etme gibi problemleri var. Buji, buji kablosu, ateşleme bobini rolanti motoru, ısı müşürü, benzin pompası herşeyi değişti. Sorun yolcu koltuğunda bulunan bosch marka enjeksiyon beynini söküp takınca herşeyi düzeliyor fakat 1 gün sonra yine aynı olayı yapıyor. Nasıl çözebilirim?

 17. Tayfun dedi ki:

  Merhaba, dün aracı yeni aldım. Ruhsatta 1998 Uno Sx yazıyor motor gücü 53.6 kw. Tek nokta enjeksiyon. Bu hangi model oluyor. Forumlara baktıkça kafam karıştı. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   ruhsata göre 70SX modelidir. 70S modelleri karbüratörlüdür.

 18. mustafa dedi ki:

  mrb. 1996 Model uno aldım Aracı sx diye aldım (sx donanımlı) ama ruhsatta S yazıyor. araç karbiratorlümü yada enjeksiyonlumu nasıl anlayabilirim?? araç direk lpg de çalışıyor..

  1. Sercan TEK dedi ki:

   motorundan ve donanımlarından anlaşılabilir. ama sizin bilginiz yok sanırım bilen biri bakarsa daha net söyler.

 19. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar benm 96 uno sx aracım var ama karbretorlu benimki neden enjeksonlu değil

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sx modelleri genelde enjektör bozulunca karbüratöre dönüştürüyorlar. yada araç s ama ruhsata sx yazmış olabilirler.

 20. Hasan Hüseyin Ekiz dedi ki:

  Selamlar Sercan Bey 70s İle 70s 1.4 ie’nin Arasındaki fark Nedir.
  Siz Hangisini Önerirsiniz Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   en önemli fark motordur. S karbüratörlüdür. SX tek nokta enjeksiyonludur.SX donanım olarak daha fazladır. opsiyonel bile olsa klima,far yıkama, sisler, hidrolik direksiyon özellikler SX lerde vardır. SX lerde ön camlar elektriklidir. S lerde manualdir. SX lerde koltuklar bir tık daha iyi ve konforludur. SX lerde tamponlar boyalıdır. S lerde boyazsızdır. Aklıma gelenler bunlar. Sanayi tarafından bakarsanız ustalar S modellerinden daha çok anlar. Ama SX modellerinde arızaları çözmekte çok zorlanırlar. Dilinden anlayan usta bulmak zordur.

 21. Anonim dedi ki:

  Uno 70SX’im var ve onu çok seviyorum 🙂 Bu araçların arıza yapmasını istemiyorsanız hem benzinde hem gazda dengeli kullanmalısınız. Ben motor soğukken kaldırırken benzinde kaldırıp 5 metre sonra çeyrek gaz verirken LPG’ye geçiyorum. Yine aynı şekilde araba gün bekleyecekse veya yarım saatten fazla bekleyecekse arabayı park etmeden önce park yerine yaklaşırken ya da park edince boştayken gaz verip tekrar benzine geçiyorum. Böylece iki yakıt sisteminde de dengeli kullandığım için beyinde sorun olmuyor. Ayrıca benzin LPG’den kat kat kolay yandığı için motor soğukken benzinde çalıştırmak en mantıklısıdır. Bu Uno’ları yazıda da söylendiği gibi maalesef hızlı kullanamazsınız. Yol tutuşu ve freninden ziyade altı yere o kadar yakındır ki bırakın kasisi veya çukuru, asfalt yol başlangıcına geldiğimde veya yama üzerinden geçerken bile egzozu yere vuruyorum, hatta en son 20 – 25 km/s hızla orta derinlikte bir çukura düştüm ve egzoz kırıldı (650 TL’ye mal oldu). Ama hem şehir içi hem şehir dışı performansına bayılıyorum. Küçük olduğundan her yere giriyor o yüzden park etmesi de kolay. Yakıt tüketimi derseniz 21.10.2020 tarihinde şehir içi 33 krş/km, şehir dışı ise 20 krş/km yakıyor ve bence bunlar mükemmel veriler. “Eğğğğ Uno neymiş, onu 2 saat sürsen su kaynatır, yolda bırakır eğeğeğe” gibi yorumlara yanıt olarak da Adana’da 92 yılın en sıcak gününde motor sıcaklığı neredeyse normalden hiç öteye gitmedi. Şehir dışına da arızasız rahatlıkla çıkıyorum. 8 aydır kullanıyorum hiç yolda bırakmadı, sadece kötü işçilikten dolayı bir kere beni AVM otoparkında bıraktı (motor çalışmadı, akü şarj kablosu kopmuş bedavaya yaptılar). Bütçeniz buna yetiyorsa ve temizini bulursanız Uno’ya direk yapışın, pişman etmez 🙂 herkese iyi forumlar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   tecrübelerinizi paylaştığınız ve diğer kişilere bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

 22. Erdal dedi ki:

  Fiat uno için kaç amper akü kullanmalıyım hangisi iyi olur

  1. Sercan TEK dedi ki:

   orjinali 55 Amper ama ben zamanında 65 Amper takmıştım.

   1. Erdal dedi ki:

    Bana 72 amper tak dediler aldım
    Taktım kışın çabuk alır diye marş
    Size sormak istedim
    Sizce normal mi 72 amper

    1. Sercan TEK dedi ki:

     sorun yok bende 72A akü takmıştım. lpg li arabalarda ilk çalıştırmanın daha hızlı olması için yüksek takılıyor.

    2. Bahadır Varlık dedi ki:

     Merhabalar 70 s 1996 model aracimda son 1 senede 4 kere modül arızasıyla karşı karşıya geliyorum acaba neden olabilir 0

 23. Nur dedi ki:

  Merhaba aracın uno 70 s 200 bin km de benzin lpg li aks milli yağ kaçakları var motul 6100 snergie 10w-40 100/100 sentetik motor yağ mı yoksa patronla syntium 5w-30 yoksa hangisini önerirsiniz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Motul 10w-40 tavsiye ederim.

 24. Engin 44 dedi ki:

  Dijiplex2 ye bagli Bi hava yani vakum var onu cıkarırsak ne olur onun gorevi nedir acaba Sercan bey

  1. Sercan TEK dedi ki:

   vakum hattını ölçerek ateşleme avans ayarını düzenler. çıkartırsanız düzensiz çalışma yapar.

 25. Engin dedi ki:

  Slm Sercan bey dijiplex2 ye bagli olan hava hortumun gorevi nedir sokersek Bi zararı ya da yarı olur mu anlatırmısımız

 26. Özkan dedi ki:

  Akü şase kablosunu yenilemek istiyorum kaynak kablosu olurmu olursa kaç mm.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   oto elektrikçiye gidip ona göre kablo alsanız daha mantıklı hareket olur.

 27. Tolga dedi ki:

  Mrblar hocam 60s ile 70s in yakıt depoları aynımıdır… 60 den söküp 70s taksak uyum dağlarmı

 28. Serkan ALTINEL dedi ki:

  Merhabalar sercan bey uno sx modellerinds katelitik konvektör katelizör var mı

 29. Zafer dedi ki:

  Merhaba Sercan bey benim Bi sorunum var bende Birtane uno 96 sx var ve ben bunu benzinde kullanamıyorum yaptırdım geçenlerde yok enjektörle alakalı dedi birisi birisi çıktı beyinle alakalı dedi biride dedi çalışmasaydı gazda çalışmaz beyinle bir alakası yok dedi yaptırdım benzinde kullandım Bi kaç gün sonra lpg ye aldım düğmeyi iki gün lpg de kullandım benzine tekrar alıp deneyim dedim çalışmadı bu sorunu nasıl halledebiliriz yardımcı olursanız sevinirim saygılar kolay gelsin

  1. Uğur korkmaz dedi ki:

   Selamün aleyküm hayırlı akşamlar aracım 70 s araç sabahları soğukken yada belli bir km yaptıktan sonra çalışmıyor ateşleme bobini buji ve buji kabloları yeni neden yapar yardımcı olurmusunuz

 30. Derya dedi ki:

  Mrb sercan bey. Benım de uno 70s bır aracım var. Bayan olunca malum cok anlamıyorum. bilmedıgım konularda yardımcı olurmusunuz sorsam. Tesekkur ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   takıldığınızda yazın yardımcı olmaya çalışırız..

 31. Muhittin dedi ki:

  Merhaba 1998 model 70 s aracım var.ruhsatta silindir hacmi 1587 yazmaktadır.buna göre araç kaç motor olmaktadır?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   yanlış yazılmış. motor 1398cc 70 beygirdir.

 32. Samet dedi ki:

  Merhaba. Fiat uno 70 sx ya klima takılır mı . Tipo ve tekra klimalarını taksak verim alır miyim.

 33. Çetin dumankaya dedi ki:

  Merhabalar sercan bey benim arac 2001 model 14 ie modeli. Aracim tek nokta enjeksiyonlu 150 km de sehir ici 20 litre tup yakti.cok fazla geldi bana. Ayarini da yaptirdim yine fazla yakiyor. Gorusunuzu alabilirmiyim. Tek noktali enjeksiyonlular cokmu yakiyor.?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Tek nokta enjeksiyonlu modellerde bu sorun olabilir. usta bulup yaptırmanız gerekiyor.

 34. Erdal dedi ki:

  Selamın aleyküm usta sana bir sorum olacak 70 sxie unom var LPG de çalışınca arabada sıkıntı yok fakat benzinde çalışırken devir saati 2000 lerdeyken arabayı silkeliyor ama deviri yukseltince ve azaltinca silkeleme olmuyor bu arada bayadir benzinde biniyorum acaba sorun nerede olabilir

  1. Oğuzhan dedi ki:

   Bu duruma çözüm bulabildiniz mi acaba

   1. Erdal dedi ki:

    Hayır halen çözüm bulamadım

 35. Muhsin dedi ki:

  Sercan hocam selamün aleyküm 1 hafta önce 96 model UNO 70s ie aldım enjeksiyonlu. Acemilik var biraz. Ama aracım 200 km ye 25 litre LPG yakti. Acaba çok devirli kullanıyorum dediğim gibi acemiyim artı kış ayları çok yakar derler. Sizin görüşümüzü de almak isterim nasıl azalta bilirim

 36. Ali dedi ki:

  Merhaba Sercan bey yorumlarinizi okudum cok teşekkür ederim. Ben bu hafta bir uno almayi düşünüyorum İnşallah biraz arastirdim 70 sx alayim diye ama yorumlardan sonra 70s almaya karar verdim.. Ama sizden sadece şunu ogrenmek istiyorum 70s var 1.4 ie 70s var ?? hangisine bakayim vede farki nedir.. acil cevabinizi bekliyorum lutfen

 37. MAZLUM ÇUR dedi ki:

  Merhaba Sercan Ustam, öncelikle teşekkür ederim bilgileriniz için, benim 1998 model Uno 70 sx ie aracım var ve aracım gazda sorunsuz çalışıyor ancak benzinde ilk başta çalışmıyor, gazdan benzine geçince benzinde çalışıyor ama tekleme yapıyor. Sabahları geç çalışıyor. birde benzinden gaza geçiş yapınca istop ediyor. ustalar emin olmamakla birlikte enjeksiyon değişmesi gerektiğini söylüyorlar ama emin değiller. sizce sorun ne olabilir.

 38. Ömer faruk dedi ki:

  Sercan bey çok teşekkürler öncelikle bilgiler için 2001 uno ie aldım bunun 60 lık mı 70 lik mi hangi model olduğu nasıl anlarım birde direksiyonun altında bi jikle gibi düğme var çekiyosun geliyor o ne işe yarar acaba teşekkürler saygışar

 39. Fierdo dedi ki:

  Merhabalar, 70 SX ile 1.4 sxie aynı araç mı? Değilse, Ne farkları var? 70sxie dedikleri 1.4 sxie mi oluyor?

 40. ahmet bircan dedi ki:

  97 uno sx modeli hangi yağ kullanıyor

 41. Ufuk dedi ki:

  Selam arkdaslar bi sorum olucak bilgisi olan varsa çok memnun olucam 2000 model 70 s unom var arabanin 3 sahibiyim 73 binde aldım o zmana kadar hep benzinle kullanılmış bendede yaklaşık 3 seneden beri bende benzinle kullandım ama simdi lpg taktırdım daha muayene girmedim az kaldı bi sıkıntım var lpg de çalışırken sıkıntı yok benzine geçtiğimde arabam devir alıp istop ediyor lambda sensorunu degistirdim beynini degistirdim hep orjinal kullandım parcalari ama hala sıkıntım devam ediyor böyle birşey başına gelen var mı araban enjeksiyonlu dur vallah bunaldim artık ne yapıcağımi şaşırdım

  1. İbrahim dedi ki:

   Hocam tek nokta enjeksiyonlu da ya LPG de kullanacaksınız yada benzinde aksi takdirde düzen tutmuyor benimkinde de aynı sorun var

 42. Metin dedi ki:

  Hocam mrb. Bugun 96 model uno70s aldım, arac gayet diri duruyor cürüj carık yok içi dısı cok temiz pasta cila var sag ön camurluk degişmis 2 yıl muayene var tertemiz araba 96 model araba ve km 185 binde nasıl hocam birde lpg yolda giderden gaz kesiliyor yemiyor ve stop ediyor sonra benzine alıp düzeliyor bu sürekli yapıyor ustaya göstermedim sebebi nedir acaba??

 43. Mutlu dedi ki:

  Hayırlı akşamlar Sercan bey bilgilenfirmeleriniz için tesekkur ederim 99 uno s sahibim. araç bazen deviri 1500 sabitliyor cikle telindemi ?sorun lpg beynindemi ? Motor isı müsurund mi? Bir başka sorum orta konsol sıcak uflemez dediler doğru mu?benzine aldığımda devir dalgalanması çiğ benzin kokusu oluyor n
  benzinde kullanılmamış.karburatorden mi benzin pompası mi sebep?kolay gelsin saygıyla.

 44. engin44 dedi ki:

  Fiat uno 97 model sxie aracima hangi buji takilmali sercan bey bilgi verirmidiniz kimisi cift tirnakli dio kimisi platinli aracimda nkg tek tirnakli buji var

  1. Sercan TEK dedi ki:

   97 model unoda altın kaplama bile taksan performans çok değişmez. ben hep tek tırnaklı bosch ve campion marka aldım taktım.

 45. engin44 dedi ki:

  Distrebutor kapaginda neden o icindeki fincanlardq kurum baglar haftada bi zimparaliyom aracim oyuzden tekliyor olabilir mi ne yalmqliyim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   yüksek ark geçtiği için kararma olur. eğer çok sık oluyorsa tevzi makarası ve distribütör kafasını daha orjinal birşey alıp değiştirin. Ben Mako kullanmıştım. Teklemenin çok nedeni var. Ateşleme sisteminde oluşan sorunlar genelde tekleme olarak yansır.

 46. Meric dedi ki:

  Slm uno 70 s 96 ve 97 modeller yarı hidrolikmi hocam

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Aracı ilk alırken opsiyonel olarak seçilebiliyormuş. bazı araçlarda var bazılarında yok.

   1. Bayram inan dedi ki:

    1996 model 70lik SX unu var LPG yok benzinle biniyorum yanlız kartele benzin iniyor enjektörü değiştirdim sorunu çözemedim yardımcı olabilir misiniz.

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Ben nasıl yardımcı olabilirim ? bu durumda motor ustasının bakması ve gerekeni yapması gerek. Eğer usta birşeyler yapıyorsa ve olmuyorsa ben ustayı değiştirirdim.

 47. Süleyman dedi ki:

  Hocam, bende 2001 1.4 ie 70S enjeksiyonlu uno var. Aracın yeni conta ve termostatı değişti. Şu an hararet şehir içinde 100 110 civarına çıkıyor. 90 lık termostat var arabada. 90 da sabit kalmayıp, 110’lara gelmesi sorun teşkil eder mi. 90 üstünde fan açıyor araba ancak bazen 100 lere geldiğinde açmadığı da oluyor. Göstergede sıkıntı olabilir mi? 90 da sabit kalması mı gerekli? Eğer sıkıntı olursa çözüm öneriniz var mıdır? Beni aydınlatırsaniz sevinirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   merhaba, bildiğim kadarıyla 90 dereceyi geçmemesi gerekiyor. Bu şekilde kullanırsan conta yaktırır. su kaynatır. motor ustasına götür. ihmal etme. eğer usta birşey olmaz derse başka ustaya götür.

 48. Sezer dedi ki:

  Sercan bey bende 70 s var 60 Lik uno nun göğsü 70 liğe uygunmudur yani 60 lik uno nun göğsünü 70 lik unoya takabilirmiyiz ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ben ayni diye biliyorum 60 lıkta sadece vites etrafındaki plastik aksam yok.

 49. Mehmet KUTSAL. dedi ki:

  Sercan bey merhaba, benim 95 model uno 70 s aracın göğüs gösrege lambaları nın bazıları yanmıyor , sanırım ampuller yanmıştır, nasıl değişim yaparım yardımcı olabilirmisiniz .teşekkürler

 50. Enes dedi ki:

  Birde aracım rolantide çalışırken farları yaktığımda çok titremeye başlıyor farları söndürünce normale dönüyor,ama farlar açıkken birde fan açarsa hem rolanti düşüyor hem de çok titriyor bunun sebebi hakkında bir bilginiz var mı iyi günler

 51. enes dedi ki:

  Sercan bey okudum yazınızı fakat bende 98 70S var kilometre göstergesinde devir saati yok çok kafama takıldı 97 sonrasında devir saati var yazmışsınız,acaba olmayan modeli var mı.

 52. İsmail dedi ki:

  Bir araç buldum 97 model 70S ie sx klimalı yorumları okudukça kafam karıştı bu model sorunlu çok yakan parçası pahalı model olan mı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sorunlu demek yanlış olur. Sorun çıkarması yüksek olan diyelim. Çünkü ie SX ve SX uzantılı olanlar LPG de sorun çıkartmaları fazladır. Benzinli kullanacaksanız tercih edin. Nette arayın en çok sorunu SX uno larda olduğunu göreceksiniz.

 53. Emrah dedi ki:

  Selamün aleyküm benim 98 model tek nokta enjeksiyonlu SX UNO da rölanti de on taraftan bir zirlama sesi var.gaza basınca ses kayboluyor.araba ilk çalıştığında sogukken rölanti de ses yok.3 dk sonra.gelmeye başlıyor.nedir acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hiç tecrübe etmedim. ustaya göstermeniz daha doğru olur.

 54. Fırat dedi ki:

  Slm benim 2000 model enjeksiyonlu uno benzine gecerken istop ediyor benzin hava filtresinin altındaki kisima kadar geliyo puskurtmede sorun denildi öylece kaldı daha önce motor kisminda bir yanma olmuş bir kac yanik kablosu mevcut ne yapmalim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ustanı dinle ve çözüm için ne yapacaksa onu yapsın. Kafana yatmıyorsa başka ustalara da göster.

 55. eşref dedi ki:

  beyni resetlemeyi dene(kutup başlarını çıkar ve 10 dk arabayı bırak ve hiçbir elektiriksel birşeye dokunmadan marş yap ve çalışınca biraz bekle rolantide bendede var aynı araçtan ancak böyle yaptığımda düzeldi.

 56. Sacit Temur dedi ki:

  Selam un aleykum hocam benim 97 model 70sx uno arabam var 1 yıl önce almıştım araç üç aydır zor çalışıyor son samanlar da yolda hareket alindeyken vites boşa atınca stop ediyor ayağımı gazdan çekince stop ediyor arabanın bujilerini bujı kablolarını ateşleme bobini deyiştim hava filitresini rolnti ayyar morunu karbratör temizlendi subap ayarı yapıldı hiçbir şey değişmedi bir sürü para harcadım ama hiç birşey değişmedi ustalarda birşey anlamıyor bir çok ustaya götürdüm ama bir çözüm bulamadım arkadaşlar aynı sorunu yaşayıpta çözüm bulanlar lütfen bana yardımcı olun

 57. Davut dedi ki:

  2000 model UNO hidrolik direksiyon olmayan varmıdır acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   olanda var olmayanda. O senelerde opsiyonel olduğu için nadiren olanlara denk gelebilirsin.

 58. Mustafa dedi ki:

  Selamun aleykum abi 99 model 70s uno 3yıldır hiç sıkıntı yasamadık şükür ramazan bayramında köyde arıza yaptı yolda kaldık arac benzinli giderken stop etti çalişmadı benzin otomatiğini değiştirdik çaliştı 5 km gittik yine stop etti usta geldi aracta yağ çok fazla dedi komple yağ ve yağ filitresini değiştirdik bu güne kadar sıkıntı olmadı bügün aynı sorunu yine yaşadık usta iki hortum söküp kendi taktığı aparatla benzini pompaladı o şeffaf olan adını bilmiyorum ama filtre galiba oraya benzin geldi depo kapağını açtık kapadık araç çalıştı benzin deposunda sorun olabilir dedi sizin Bi öneriniz varmi teşekkür ederim

 59. Harun Uno dedi ki:

  Hocam bilgiler için çok teşekkürler.
  2000 model uno 70s ie, buji filtreler değişti, gaz ayari yapildi, ancak lpgde 100 kmde 20 lt yakiyor. 3.33 lpg fiyatiyla 67 kuruş oluyor, benzinli arabalar daha az yakiyor, ustalar anlamadi öneri var mi

 60. engin44 dedi ki:

  Fiat uno sx aracim benzinde stop ediyor tekliyor lpg ise hic bir sorun yok yardimci olurmusunuz sercan by

  1. Sercan TEK dedi ki:

   SX motorlarda tecrübem yok. forumlarda yeterince bilgi verilmiş. Uno ECU resetlemeyi araştırın.

 61. Murat dedi ki:

  İyi günler sercan bey 97 model 70 s unom var sabahları ilk marşı çok geç alıyor Akkuyu değiştir dim bujiler tevzi makarası değişti ama hala geç marş alıyor sinir bozucu bir durum

  1. Sercan TEK dedi ki:

   aynı sorunu yaşamıştım. Usta en son avans ayarını yaptı, karbüratör diyaframlarını değiştirdi. Karbürtatör temizliği ve ayarını da yapınca sorun yaşamamıştım. Son olarakta LPG ci ufak bir ayar çekmişti.

   1. Murat dedi ki:

    İyi günler Sercan bey 1998 model UNO s ldim yaklaşık iki yıl oldu aracı aldığımda motor istiyordu bunu bilerek aldım ve iki yıldır gerçekten keyifle binilecek şekilde topladım kendim yedek parcacisiyim o kadar işten anlayan arkadaşım var ama iki sıkıntımız çözemedim birincisi aracın sürekli avansı kaçıyor ayağımı gazdan çekince kafa atmaya başlıyor ikincisi fan devreye girince devir 800 düşüyor fan devreden çıkınca normale dönüyor sizce neden olabilir…

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Bu sorunu yorumlayabilecek kadar usta değilim. Ama bir kaç fikir söyleyebilirim.

     Avans kaçması komple distribütör ile alakalıdır.

     Yük binince Devrin düşmesi ise karbüratör veya alternator ile alakalıdır.

    2. Murat dedi ki:

     Acaba avansın sürekli kaçması distribütörün üzerindeki vakum terkibatinin bozuk olmasından kaynaklanır mı yada komple distribütör alsam sorunu çözer miyim çünkü baya can sıkıcı olmaya başladı buji kablosu ,distribütör kapağı,tevzi makarası,bujiler,buji kabloları hepsi orjinal ürün yeni taktım

     1. Sercan TEK dedi ki:

      Eski Bir Forumda benzer sorunları yaşayan birisi komple distribütörü değiştirdiğini ve çözdüğünü hatırlıyorum. Forum aktif olmadığı için link veremeyeceğim. Bu kadar işlem yapmışken bir o kalmışken değiştirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Ben olsam Değiştirirdim. Ama hala dikiş tutmaz ise sorunu ustada arardım 🙂

 62. koray dedi ki:

  ustam bende yaklasık 5-6 once 70s aldım.aldıgım kısı yıkanınca tekleme yapar ama 10-15 dk sonra acılır dedı.
  sımdıye kadar oyle oldu.bu atesleme bobini ıslanınca calısmıyor saseye elektrik atıyo marsa basarken nedendir ?
  bunu bi kutusu koruması varmı yoksa hepsi boylemı :)) yada benım bobınmı bozuktur acaba.baya sudan sert gecsem bıle
  teklemeye baslıyo :))

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Araçta sorun var. Ateşleme kablolarında yada bobinde çatlak vardır su gelince dediğiniz sorun olur. ben 5 sene kullandım yapmadığım şey kalmadı ama sizin gibi sorun yaşamadım. Extra bir koruma yok.

   1. koray dedi ki:

    sen sorun de yeter mıktanıs gıbıyım trafıkte okuzunden tutta degısık problemler hep benı bulur yani :))
    o zaman kablolarıda degıstırıp denıyım ben.tesekkurler bılgı ıcın.

 63. Yunus Emre dedi ki:

  İyi günler sercan bey 2 ay önce 70 sx aldım arabamın km de kaç kuruş yaktığını hesapladım 45 kuruş çıktı bu kadar neden çok sizce?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   30-50 krs arası ise bence normaldir. Kullanım vs hersey yakıta etkendir.

 64. Şeyma dedi ki:

  İyi günler Sercan bey 1996 70sx uno aldık. Daha 2 hafta oldu. Henüz birbirimize alışmaya çalışıyoruz. Bugün eve dönerken motordan değişik ses geldi. Sanki çalışmaya devam etmek için extra çaba harcıyormuş gibi bir ses. Arabayı durdurduğumda fan bir süre daha çalışmaya devam etti. Ön tarafta koku vardı biraz. Şehiriçi olması ve sürekli dur kalk yapmış olmama yordum kokuyu. Kaputu açtım. Yağ normal cam suyu deposu boştu Radyatöre nerden bakacağımı bilemedim. Yarın sanayiye görürsem diyorum ama çalıştırmaya korkuyorum. Bir sıkıntı varsa çalıştırmanın daha da zararı olur mu sizce

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Öncelikle Hayırlısı olsun. Allah kaza bela vermesin.

   Sesi Duymadan Nedeni söylemek Zor. Fan çalışmaya devam edebilir motor sıcak ise soğuyana kadar çalışmaya devam eder. Koku sanırım sıcaktan dolayı radyatör içindeki antifriz kokusudur. Bir yerinde kaçar olabilir. Cam suyu Deposuna su koyun. Motorun çalışmasını engellemez ama lazım olunca camı yıkayamazsınız. Radyatörün hemen yanında bir kapak var onu açıp bakmanız gerekiyor. ama sıcakken sakın açmayın yanarsınız. soğuk iken açık kontrol edin Eksik ise baktığınız yerde dış kısmında MAX ibaresini göreceksiniz. Oraya kadar suyu tamamlayın.

   Eğer içiniz rahat etmezse en yakın ustaya gösterin.

 65. engin44 dedi ki:

  Iyi gunler sercan bey fiat uno larda maf sensoru varmi varsa neresinde bulunur ayrintili anlatirmisiniz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Unonun Tek nokta Enjeksiyonlu modellerinde var diye biliyorum. Ama motor üstündeki yerini bilmiyorum.

   1. İsa dedi ki:

    S.a benim 70 sx uno war benzin de çalışmıyor benzin pompasindan dediler degistirdim olmadi enjeksiyon dan dediler onu degistirdim yine calismiyo neden olabilir ( lpg de sorun yok çalışmasında) yardimci olursaniz sewinirim

 66. Erdal dedi ki:

  70 sxie unom var kış bittikten sonra aracımı calistirdim fakat el freni ikaz ışığı devamlı yanmaya başladı daha öncesinde yoktu ne yapmaliyim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Fren ikaz lambası el freni müşürü yüzünden yanar yada fren yağı eksik ise yanar. Kontrol edin yada usta ettirin.

   1. Erdal dedi ki:

    Eyvalla abi fren yağı eksik olduğu için el freni ikaz lambası yanıyordu yağ koydum ve söndü teşekkürler

 67. isa ozn dedi ki:

  abi uno 70 sx 96 model aracim var ruhsatta 1998 cm3 silindir hacmi yaziyo ve vergi yillik 225×2 o kdr unolara baktim 1998 cm3 silindiri olana hic denk gelmedim bna yardmci olablr msn ayricaligi ney aldigim aracin

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sizin araçta o motor değerine sahip model yok. Yanlış girilmiş demek sisteme. Benzer sorun icin arabaların ruhsat işlerine bakan aracı firmaya gitmiştik. Araç 5 kişilik ama ruhsatta 4 yazıyordu. Arabada 5 emniyet kemeri var ve muayeneden kalmıştı. İlgili firmaya gittiğimizde emniyet üzerinden işlemleri yaptı ve takip ettiler. 1 hafta içinde ruhsata 5 kişilik yazıldı. Benzer şekilde sizinde sorunu böyle is yapanlar çözebilir.

 68. nigmetlerinali dedi ki:

  Selamun aleyküm,
  Lpg li ve klima açıldığında aşırı performans kaybı oluyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Evet olur. ama aşırı derecede olmaması gerek. oluyorsa LPG ciye gidip gaz ayarı yaptırın.

 69. engin44 dedi ki:

  Uno aracimda bugun. Sakirti sesi gelio siboplardan galiba. Sibap ayari icin ii bir usta bilen var mi istanbul icinde fiyat araligi ne kadar dir

 70. Zülküf durmuş dedi ki:

  Merhaba Sercan bey 3 ay önce 1999 model 70s aldım aldığımda 165-70-13 lastikler takılıydı lastikleri değiştireceğim orjinali bildiğim kadarıyla 155-70-13 hangisini takmam ,yol tutuş ,performans ,fren ,dönüş çapı açısından iyi olur

  1. Sercan TEK dedi ki:

   165-70-13 kullanin. Ben ilk 155 70 13 almıştım. Daha sonra 165-70-13 aldim. Arada fark vardı. 165 tabanı daha kalındır. Yol tutusu daha iyidir. Ben Lassa almıştım. Araba basık değilse sorun olmaz.

 71. engin44 dedi ki:

  Slm sercan bey
  Uno s×ie aracima lamda emilatorunu taktirmistim o gunden beri lpg dugmesini ortaya aluyorum arac calisiyor benzine geciriyom tekrar ortaya aliyorum yine calisiyor onceden ortaya aldigim da istop ederdi sorum nedir acaba ve bu sekilde lpg ve benzin ikisini mi katiyor yakiyo acaba ne yapmaliyim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Emulatoru takana sorman lazım. Ortaya alınca stop etmesi gerekiyor çünku lpg ve benzinli kesmesi lazim. Düğmeyi ortaya alınca hortumda kalan Yakit bitince stop eder. Eğer etmiyorsa ya arıza vardır yada yanlış bağlantı.

 72. engin44 dedi ki:

  Lamda emülatöru demistim bn ama o kadar bilmiyorum

 73. engin44 dedi ki:

  Emilator takildi eskide surekli stop eder di simdi arada yapiyo 15 km yol gittim arada tekler gibi oldu 2 kere stop etti . benzinde uzun süre kullanmam gerekli mi. Ki sorun cozulsun yada kac km yol gitmesi mi gerek bilginiz icin tessekkurleer

  1. Sercan TEK dedi ki:

   emulatör düzgün takıldı ise Beyni resetleyin ve yaklaşık 100 km kadar benzinde kullananın. Beyin benzin değerlerini hafızaya alınca LPG ye geçin. Sorun yaşarsanız başka sıkıntılarda olabilir. Bu arada Emulatör Lambda emülatörü değil mi ? enjektör emulatörü olmasın ?

 74. engin44 dedi ki:

  Slm sercan bey
  Uno 70 sxie aracim
  Lpg de hic sorunum yok benzine gecis yapinca istop ediyor bazen kullaniyorum yolda giderken fitesde birsey yok fites atarken yine istop ediyor sorun neden kaynakli bilgisi olan yardimci olur mu benzin pompasi yeni deyisti sorun devam ediyot

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Normaldir. Lambda sensörüne lpg çiye lambda sensör emulatoru taktırın. Geçici çözümü beyni resetleyin. Nette yapılışı var bakabilirsiniz.

 75. Uğur dedi ki:

  Merhaba yeni bir araç sahibi oldum çok şükür uno 70 sx aldım 1995 model aracı alırken usta ya gösterdim güzel ve temiz dedi fakat yinede araç aldığımız da araca ne gibi şeyler yapmalıyız eksikleri ne olabilir olmazsa olmazı nedir birde kalorifer nerden açılıyor şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hayırlısı olsun. Allah Kaza Bela Vermesin. Öncelikle Yağ,Yağ Filtresi,hava Filtresi, Bujileri, Buji Kabloları, Triger kayışını eski sahibi yakın zamanda değiştirmedi ise ilk bunları değiştirin.Eski Sahibine sorun mutlaka ne zaman değiştiğini. Özellikle Triger kayışı çok hayati öneme sahiptir. Kendinize sürekli gidebileceğiniz bir usta bulun. herkese kurcalattırmayın.SX motorları ustalar çok sevmez.Çünkü sorun çıkınca çözüm bulmakta zorlanırlar. kalorifer orta konsoldan açılıyor. kurcalarsanız zaten kendiniz açabilirsiniz.

 76. engin44 dedi ki:

  Hayirli gunler sercan by ve arkadaslar fiat uno aracim. Bazen lpg de kullaniyorum egsozdan patlama ses gelio du bugun sabah calismadi kaputu actim hava filitre kutusunu patlatmis ne den. Yapar acaba bilgisi olan var mi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   hava filtre kutuları genelde çatlar patlar. genelde de tamiri yapılır kullanılır. çok hava girişi olunca veya avans ayarı kaçınca patlama yapar. düzensiz çalışır vs.. motor ustasına git bir işçilik yapsın ona. yoksa yenisi pahalıya gelir.

 77. Furkan dedi ki:

  Uno almayı düşünüyorum almışken ful olanı sx ie istiyorum ama açıklamalarınızı okuyunca tereddütte kaldım yardımcı olurmusunuz??

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yazdıklarım ile yardımcı olduğumu düşünüyorum. Buradaki yazılan olumsuzlukların hepsi her arabada olacak diye bir şartımız yoktur. Forumları araştırırsanız ve kullanıcılara sorarsanız farklı şeyler duyabilirsiniz. Bu konuda aracı ustaya gösterin ve durumu hakkında bilgi alın.

 78. engin44 dedi ki:

  Iyi gunler sercan bey bugun lpg beyni. Rugulator deyistim sabah usta. Deyisti ayarda yapti eve geldim hic bi sorun yokdu saat 2 gibi araca bindim 6 mars yaptim calismadi benzine aldim calisti sonra lpg aldim calisti istop edip tekrar mars yaptim calisti . onceden tek mars aliyodu usta regoletor arizali deyip deyisti simdi calismiyo neden qcaba. Uno 70 sx ie

 79. engin44 dedi ki:

  Uno. Sx i e tek nokta enjeksiyonlu arabada karbüratör var mi kimi bar diyo kimi yok diyo dogrusu ne

  1. Sercan TEK dedi ki:

   SX ie motorlu modellerde tek nokta enjeksiyon vardır. Ama bazı akıllı ustalarımız arıza olunca çıkma karbüratör bulup takıyorlar. araç enjeksiyonlu ama iptal edilip karbüratör takılmış olabiliyor. Birde ben görmedim ama görenlerden duydum. Bazı ie etiketli unolar fabrika çıkışlı karbüratörlü olabiliyormuş.

 80. SELÇUK dedi ki:

  KOLAY GELSİN UNO ARACIN SAĞ CAMI AŞAĞI İNİYOR AMA KALDIRMIYOR. ŞOFÖR TARAFINDAKİ DÜĞME SAĞ TARAFTAKİ CAMI NE İNDİRİYOR NE DE KALDIRIYOR. SAĞ TARAFTAKİ DÜĞME SADECE İNDİRİYOR. SİGORTA DAN OLABİLİR Mİ HANGİ SİGORTA ONUNDUR ACABA

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigortadan olamaz. Düğmeler arızalıdır. Oto elektrikçi bakarsa iyi olur.

 81. engin44 dedi ki:

  Fiat uno 70 sx aracim 2 aya kadar benzinde calisiyordu arada bnzin kullandim 2 aydir kullanmadim aracim benzinde zor calisiyor ve hemen istop ediyor ne yapmalıyız acil cvp

  1. Sercan TEK dedi ki:

   forumları incelerseniz SX ler benzin – lpg geçişinde sorun yaratıyor.Genelde beyni resetliyorlar. Deneyin. Nette bilgi bulabilirsiniz.

 82. Mustafa i dedi ki:

  Sercan bey 99 model 70s sahibiyim. Vites geçişlerinde bazen zorlanma oluyor bazen de çok kolay geçiyor sekromenc midir usta baskı balatadan olabilir dedi ama ben bir bağlantı kuramadım baskı balatadan olabilir mi böyle bişey?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Baskı balata tam ayıramaz ise yapabilir. Baskı Balata, Debriyaj Teli ya da Senkromenç sorunu olabilir.

 83. Tumay dedi ki:

  Merhaba klimalı 1.4 ie hobby modelleri nasıldır ? klima ve lpg de randıman verir mi ? çok güzel özetlemişsiniz teşekkür ederim ben uzun yola yılda 3-4 sefer gideceğim uno hiç bakmayayım mı açıkçası kararsız kaldım tipo,tempra falanda dökülüyorlar teşekkür ederim saygılarımla

 84. Mehmet dedi ki:

  Slm aleykum 98 model unoy la 2000 model uno karburatoru aynimi araclar i.e. soketleri uyarmi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Eğer her iki araçta 70S ise ve karbüratörlü ise birebir uyacaktır. Bazı 2000 model 70S lerde SX motoru görmüştüm. tek tuk var.

 85. engin44 dedi ki:

  Slm arkadaslar uno 70 sxie kullanoyorum 30 lt gazla kac km godoyonuz ölçen var mi

 86. Cetin dumankaya dedi ki:

  Merhaba sercan bey. Gercekten yorumlariniz cok guzel. Uno almadan once burayi okumustum. Sonra 1.4 sx ie modeli 2001 model uno aldim. Bahsettiginiz gibi lpg de sorun cikariyot.araci aldigimda tekleme sorunu vardi. Buji kablolarini ve bujileri degistirdim. Yine tam duzelmedi. Devir saati yerinde durmuyor bazen bir anda asagi dusuyor. Ustalara gosterdim. Bazilari diguplex atrsleme beyni arizali diyor. Bazilari modul arizali diyor. Arac bazen benzinde gaz verince gaz yemiyor stop ediyor. Arac su eksiltiyor. Kisaca aractan hic memnun kalmadim. Ustalarda tam anlamiyorlar. Sizce ne yapmaliyim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bir çok insandan anlattiklarinizi duydum. Genelde potansiyometre, digiplex, bujiler, kablolar vs değiştirmelerine rağmen çözemedikler.cozulende var ama emin olun nasıl çözüldüğünü bile bilmiyorlar.beyni resetleyin bakalim nasıl gidecek. Ama resetten sonra lpg de kullanın. Düzelirse lamda sensörü icin emulator taktırın. Araç benzinden gaza geçince parametreleri değiştiriyor. Genelde ondan salaklar. Emulator beyni kandırıyor hep benzinde calismasini sağlıyor. Kullanacaksanız anlayan birini bulun ve yaptırın. Yoksa elden çıkartın. Keşke en basından 70s alsaydınız.

  2. Sercan TEK dedi ki:

   Aklıma gelmişken şunuda ekleyin. Bazen digiplex şase alamıyor ve düzgün çalışmıyor. Bu sorunu aşmak için digiplex dışından bir kablo ile amortisor vidasına bağlanıp şase alması sağlanıyor. Bunu yapıp kurtaranlar var ama kurtaramayanlarda var.

 87. Özgür dedi ki:

  Merhaba sercan bey benim 96 model 70 sxie aracım var 5 ay oldu alalı araçta şöyle bir sıkıntı var araç ile bir süre yol gidiyorum sonra aracı park ediyorum 10 dk sonra tekrar binip marşa bastığımda almıyor.1- 1.5 saat sonra araç soğuduğunda marşa basınca alıyor 6 ustaya gösterdim hepsi bir parça değiştiriyor ama sorunu bir türlü çözemiyor. Değişen parçalar disbritör kapağı tevzi makarası enjektör voland sensörü . Dizce neden olabilir

  1. Sercan TEK dedi ki:

   SX konusunda tecrübem yok. Usta bulma konusunda çok sıkıntı yaşayacağınız belli.

  2. muharrem dedi ki:

   aynı sorun bende de var. izmirde arıza tespit yapan bir yere götürecem son çare..

 88. Ali dedi ki:

  Sercan bey bayır aşağı veya düz bırakınca bi sorun yok fakat bayır yukarı park yapınca motor arkasından fıskiye şeklinde suyu boşaltıyor neden olabilir

  1. Sercan TEK dedi ki:

   kaçak var sanırım hortumlarda. Değişmesi gerekiyor.

 89. Yunus dedi ki:

  Sercan bey kolay gelsin. Öncelikle emeğiniz için teşekkürler.
  Ben uno alacağım lpg li olanlar da randıman olmadığı nı düşününce benzinli olsun istiyorum. Her yönden En ideali ve tutulanı hangi serisi bilgi verir misiniz (60mı 70 mi – s – sx sx ie vs)

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Genelde 70s ler çok tutulur. Ama 70sx ler benzinli kullanımda lpg takılmadı ise memnun olan çok var. Benim aracım 70s idi ve memnundum.

 90. ar.gör dedi ki:

  Bir de soru sorayım gelmişken, ben benzinli uno istiyorum ama piyasada pek yok, LPG tankı söktürme, ruhsattan düşürme gibi işlemler pahalı mıdır ? Ayrıca benzine geçmede sıkıntı varsa uzun süre gazda kullanmışsa, sağlıklı bir benzinde çalıştırma elde etmek çok masraf olur mu sizce ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Unolara takılan LPG sistemi sıralı değildir. LPG takıldığında aracın karbüratörü yada yakıt ayarları LPG ye uygun hale getirilir. Bu yüzden LPG den Benzine geçişte özellikle SX ler sıkıntı yaratmaktadır. Beyni resetle onunla oyna vs düzelsede bence çok randıman vermemektedir. Karbüratörlü olanlarda ise LPG sökülünce Karbüratör ustasının karbüratör temizliği ve ayarlarını yapması gerekmektedir. Aksi halde yakıt çok artacak ve size sorun yaratacaktır.

   Ben LPG seven biri değilim Uno yu Benzinli almıştım ama yaptığım km yi göz önünde bulundurunca LPG taktırdım. Ama Benzinli ikenki gibi zevk vermedi. Sonradan aldığım Mazda 323 arabamıda benzinli aldım ve benzinli kullanıp sattım.

 91. Ar.Gör dedi ki:

  Sen var ya adamsın dostum. SEninki kadar gerçekçi inceleme görmedim. Millet ne kadar meraklı malını göklere çıkarmaya ya da her ay 10.000 kazanıyormuş gibi bunu alma audi al demeye. Kimseye fikir soramaz olduk bunlar yüzünden. Allah razı olsun. 29 yaşında ilk arabamı anca alıcam, biraz kararsızdım kararımı verdim, uno alacağım.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   Bildiklerimi yazdım sadece. Şunu öğrendim herkes kendi kullandığı aracı kötü bile olsa göklere çıkartıyor. Herkes bütçesinin el verdiği kadar bir araca binerse sorun yaşamaz.

 92. engin44 dedi ki:

  slm sercan bey bi sorum olucak ama uno 70 sxie de hava filtre kutusunda bi hortum var sulurge makinasinda olan gibi uzun bite hava filtre kutunun haltinda ufak boru bundan hangisi nin onu bantlamaliyiz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Büyük boru önden taze havanın alınması ve hava kutusuna iletilmesi içindir. Lpg kullanan karbüratörlü arabalarda hava kutusunda bu borunun girdiği yer yari yarıya olacak şekilde kapatılır.

   Ufak boruyu ellemeyin. Büyük kalın boru sizin tabirinize göre süpürge hortumu gibi olan borunun hava kutusuna girdiği yeri bantlayin

   1. engin44 dedi ki:

    Pki sercan bey o kucuk borunun gorei nedir acaba

    1. Sercan TEK dedi ki:

     oluşan yağ buharının motora döndürülmesini sağlar.

 93. Doruk dedi ki:

  Merhabalar sercan bey 98 model 70s un9 sahibiyim yolda giderken direksiyon cok sallaniyor yada yoldaki biraz kalin isaretlerden gecerken cok sallaniyor sanki araba giderken donen bir sey bir yere takiliyormus gibi bir takirti lakirti gibi bir ses var bunun sebebi ne olabilir ustaya goturdum on duzende bir sikinti yok dedi bir de frenler tam olarak basiyorum ama arac durmuyor arka frenlere ve on frenlere baktilar sikinti yok dediler el frenide cok sert cekiliyor bunlarin sebebi ne olabilir cevaplarsaniz cok sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Direksiyon sallanması direksiyon kutusundan yada on tekerleklerden yapabilir. Rot balans ustası baksin.
   Sese dikkat et Eger frene basınca ses kesiliyorsa kaliper pimlerinden yapar. Ben usta değilim. Bir usta bakarsa nedeni söyler. İçinize sinmezse baska bir ustaya gösterin. Frenler zayıf gibidir ama gayet düzgündür. Eger soru işareti varsa fren ustası baksin.

   1. Doruk dedi ki:

    Tesekkur ederim

 94. engin44 dedi ki:

  Birde arac bosta mi cok yakar fitesde mi ornegin yokus asagi iniyoruz bosa alirsak surekli fren yapicaz fites de giderse de 3 bin devir uzerinde 3 yada 4uncu fitesde gider normalde hangisi yakiti cok yakar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Arabalar bayır asagi boşa alınırsa daha fazla yakar. Viteste inin. Hem Guvenlik hemde yakıt icin önemlidir.

 95. engin44 dedi ki:

  Bir sorum daha var uno 70 sxie 30 lt gaz aliyor bazen 180km yapiyor bazen de 280 ayni yol ayni yer ve gittigim yer ayni yakit ayni lpg ayarida normal mis ayarlamaya gttm sorunu bul0amiyorum y0ardim edin lutfen

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sxie kullanıcılarının çoğu yakıt sorunu yasıyor. Ben uzman biri değilim maalesef. Bu konuda bilgim yok.

 96. engin44 dedi ki:

  Benim arcin muayenesi geldi lpg tankin suresi dolmus galiba tanki degisim ucreti ne olur malatyada yim birde bu tank degisim suresi 10 yil mi 15 yil mi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Lpg tankı 10 yıldır. Süre doldu ise değişmesi gerekiyor. Fiyatını bilmiyorum.

  2. Sdc dedi ki:

   450-550 tl arasi ocak 2018 deki fiyati

 97. Hasan dedi ki:

  Abi iyi aksamlar uno70smi alsam yoksa tipomu alsam sen ne önerirsin tipo dahami sağlamdir tesekkurler abi hayırlı aksamlar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Benim gözümde ikisi de aynı kalitede. içi biraz büyük olsun derseniz Tipo olabilir. ama temiz olması şartı ile.

 98. engin44 dedi ki:

  70sxieuno firenleri neden tutmuyor mu bnm aracim mi oyle ne ypmaliyim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Farklı araba kullananlar uno kullanınca frenlerin zayıf olduğunu söyler. Ama gerçekten sorun var mi yok mu bunu fren ustası soyler.

 99. engin44 dedi ki:

  Slm aracim 70 sx uno radyatör kapaginda su akitiyor fark ettim motor soğuğunda baktim hortuma elimle bastirdim direk radyatör kapaginda döküyor yani kapak da hava alip veriyor normal mi acaba kapak mi değişecek bilgisi olan yazar mi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kapaktan su kacirmasi normal degil. Belki daha önce alınıp takılan kapak uygun değildir. Orjinal kapak bulmaya bakın. Böyle kullanmayın. Kapak önemlidir. Fazla basıncı salar.

 100. İbrahim dedi ki:

  Öncelik ile selamın aleyküm usta ben 1 hafta önce uno ie aldım 2000 model benimki hangi model oluyor onu bir türlü anlamadım kimisi hooby diyor kimisi 70 diyor ama ruhsatta sadece uno ie yazıyor camlar manuel

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hobby digerlerine göre renklidir. Mavi ve gri renklerdedir. Son çıkan modellerde 70s olupta ie olanıda var.sx ise camları otomatik olurdu. Detaylı bakmak gerek.

 101. Ozkan dedi ki:

  Slm.
  Şu radyatörunu degistiricem tavsiye edeceğiniz bi marka varmi.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Marka tavsiyem yok. Bulduğunuzu alın kullanın. Orjinal bulamazsınız. Yada çok çok zor bulursunuz.

 102. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, Uno ya turbo versiyonundaki 175 60 13 lastik takılır mı?
  Birde benim uno aracım yolu çok hissettiriyor. konfor sıfır. 4 amortisörü 3 sene önce değişmiştim ama marka maysan mando idi kaliteli değildi. 4 helezon yayını değiştirsem konforu olumlu etkiler mi acaba?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ne yaparsanız yapın konforsuzluğu hissedeceksiniz.

 103. engin44 dedi ki:

  Slm her zamn ki gibi yine bir sorun!!!
  Kis aylarindayiz eksi 10 u goruyor soguklar 70s× uno kalorifer hic uflemiyor 2 gun once bir yere gittim az ufluyodu simdi bugun actim hic uflemiyor birde on arka sileceklerde calismiyor cam suyuda gelmiyor. Acaba soguk tan donmustur diye de kalorifer mi calismiyor acil yardim ne yapmaliyiz

 104. engin44 dedi ki:

  Slm fiat uno 70 s× merkezi kilit butun kapilar acilip kapaniyor yalnız on yolcu koltugu ne aciliyor ne kapaniyor yardim acil lutfen

  1. engin44 dedi ki:

   Ilk kez boyle birseyle karilastim normalde iceride acma koluyla acilir ama bu acilmiyor neden ya nie acaba

  2. Sercan TEK dedi ki:

   Merkezi kilit pompasına bakın. 15 tl gibi rakamı var. Değiştirmeden uçlara enerji geliyor mu kontrol etmek gerekiyor.

   1. engin44 dedi ki:

    Dondugu icin acilmamis hava isininca arabada kalorifer actim acildi

   2. engin44 dedi ki:

    Slm sercan bey 70sx lerde benzin arti lpg li arac en cok gazda kullaniyorum yalniz cok yakiyor gazi 3 20 den aliyom 100 km de13 lt yakiyo. Yani 40 tl cok para bnce birde bujileri tek tirnakmi olmasi lazim yani kac tirnakli buji olmali bn 1 ay once tek tirnakli taktim uzerinde de tek tirnak vardi

 105. engin44 dedi ki:

  Fiat uno 3 bin devirde yavasliyo teklio neden

  1. Sercan TEK dedi ki:

   ECU arızası olabilir usta bakması lazım.

   1. engin44 dedi ki:

    Yalniz bnm arac benzinde de gec calisip istop ediyo. Sonra yolda bazen istip ediyor devir saati 10ila 20 devir arasinda titriyo iniyo cikiyo. Neden acaba

    1. engin44 dedi ki:

     70 sx kullanan arkadaslar dihiplex in bagli oldugu hortumun ucunda hava filtre var o boru nere takilcak bilen var mi

  2. engin44 dedi ki:

   Fiat uno. Hepsinde ayni bnce bi zahmet bakip yazarsalar rica ederimcok. Ii olcak

    1. engin44 dedi ki:

     Hocam bn de iste onu diyorum o hortum nerden gelio. Bn beynin ucuna vakum hava filitresinin beyazini takiyom siyah yere boruyu buraya kadar tamamiz hocam pki o boru nerenin

     1. Sercan TEK dedi ki:

      Maalesef bilmiyorum. Video sahibine Mesaj gönderin isterseniz. Yardımcı olacaktır

 106. engin44 dedi ki:

  Slm sercan bey bnm fiat uno 70 sx in diplex de gelen hortum filitre var filitrenin takildi hortum un ucu bosta biryere mi takmaliyiz nasil olacak

  1. Sercan TEK dedi ki:

   SX leri bilmiyorum. Başka bir SX ten bakmanız gerek

 107. Murat dedi ki:

  Hocam merhaba. Öncelikle çok teşekkurler. Verdiģiniz bilgiler çok faydalı oluyor. Bende 97 model 70 s uno var. İlk arabam. 210.000 de. Yagını değiştirdim. Kaç bin km de bir değistirmem gerekir?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   20/50 kullanıyorsanız 5 binde, 10/40 kullanıyorsanız 10 binde değişmesi gerekiyor. Her değişimde filtrede değişmelidir.

 108. Murat dedi ki:

  Hocam Merhaba. Ben ilk defa araba aldım. 97 model uno 70 s. Arkadaşım vites aksamını falan değiştirmiş. Bir 2 sefer geriye takarken kitledim. Tamirci yerinden çıkmış diyor. Dikkatli geçir geri vitese diyor. Aklım almadı olabilir mi böyle birşey? Yani kullanıcı hatasından böyle sorunlar ile karşılaşılırmı? Ne yapmalıyım? Desteğiniz icin şimdiden teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Olabilir. nitekim bir kol mekanızması ile şanzumana bağlı. eğer zorlarsanız kol yerinden çıkabilir veya kilitlenebilir. Ama sorun şanzuman içindeyse o zaman şanzumana bakılması gerekiyor.

 109. Veli Kaynak dedi ki:

  Sercan hocam verdiğin bilgiler için teşekkurler.
  1995 model tek nokta enjeksiyonlu sxi model unom var. Daha önceleri ilk çalışma aşamasında bile hep gazda kullanılmış (atiker marka doğrudan gazda çalıştıran bi düğme takmışlar), ben de gaz düğmesini değiştirerek önce benzin sonra gaza geçen düğme taktırdım. Benzinde çalışmaya başladığında yaklaşık bi 30 sn rölanti düşük oluyor, gaz verdiğimde ise stop edecek gibi oluyor sonrasında ise 2000 ve üstü devire kendiliğinden geliyor. Gaz verdiğimde tüpe geçiyor. Ustaya gösterdiğimde rölanti motoru arızalı dedi, üzerindeki bosch markadan farklı rölanti motoru denedik ama aynı sorun devam etti. Usta en sonunda orjinal bosch marka bulmalısın dedi. Farklı bi kaç ustaya sordum onların verdiği cevap ise benzin pompasından ya da depodaki pislikten kaynaklanmış olabileceği şeklinde idi. Benzinde rölantide pat pat şeklinde ses geliyor fakat gaz verdiğimde bu ses kesiliyor. Sizce sorun ne olabilir.
  Bir de aracın yağı değişeli yaklaşık 2 ay oluyor ancak egzozun içi tamamen siyah renkli ve kurum bağlamış durumda fakat yağda herhangi bir eksilme yok bu sorun neyden kaynaklanmış olabilir?
  cevap için teşekkurler

 110. ali dedi ki:

  Fiat uno var 96 model sxei Tüpte hersey normal fakat benzine aldım araç boguluyar kara duman atıyor neyden dolayi yapar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   Sx modellerde en büyük sorun lambda sensörünün doğru veri üretip beynin hatalı yorumlamasıdır. Yani, araba lpg de çalışırken lambda sensörü lpg ye uygun veri üretiyor. Beyin motorrun ayarlarını lpg ye göre yönetip düzgün çalışmasını sağlıyor. Herşey yolunda gibi ama benzine geçince lambda sensörü benzine uygun veri üretiyor ama beyin lpg de üretilen veriler ve benzinde üretilen verileri işleyince birşeylerin yolunda gitmediğini varsayarak motorun salaklamasına neden oluyor.

   Tek nokta enjektörlü Uno, palio gibi araçlarda bu yaşanan bir sorundur. Gecici olarak beyni resetlerseniz düzelir. Kalıcı olarak lpgciler lambda sensörü için emulatör takıyorlar. Taktıran kişiler bu sorunun ortadan kalktığını söylemişlerdi. Bazı LPGciler toz kondurmamak adına takmamak için inat ediyorlar.

   bunu buldum : http://www.lpgparcasi.com/urundetay.php?urunID=164

 111. merter dedi ki:

  Sercan Bey Merhaba,
  97 model 70 S lpg li aracımın giderken tekleme ve devrinin ani yükselmesi gibi sıkıntıları var..ustalara dünya kadar ödeme yaptım ancak hala sıkıntılı..en son beyninin değişmesi gerek fakat değişse bile bu tekrarlayabilir dediler..digiplex ortalama 300 lira..bi de ustaya ödeme yine 600 den aşağı düşmeyecek..Ustalara da güvenim kalmadı. Sizin dediğini gibi ”En pratik çözümü Digiplex üzerine kaportadan şase kablosunu düzgünce bağlamaktır.”ile sorun çözülebilir mi?
  Sağolun şimdiden..

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu yöntemle çözülen sorunlar var. Denemeniz gerekiyor. basit bir işlem sizde yapabilirsiniz. 30 cm kablo ile yapabilirsiniz.

 112. Emre battal dedi ki:

  Sercan Bey Merhaba 2000 70S unolarin tamami enjeksiyonlumu biliyormusunuz..?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Maalesef karbüratörlü ve enjeksiyon modelleri var

 113. Uğur dedi ki:

  Merhaba öncelikle bilgileriniz için teşekkurler bi sorum olacak 97 model 70 s hic tup takılmamiş benzinde kullansak bizi cok asiri uzer mi arac gayet temiz ve 11 bin tl istiyorlar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Temiz kullanıldı ise üzmez. Kullanılır

 114. Toygar dedi ki:

  Bizde uno var ruhsatta 70s yazıyor fakat motor enjeksiyonlu ve ön camlar otomatik klima yok
  Göstergedede araba resmi var sizce modeli nedir ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bir Dönem 70S lerde özellikle 99-2000 modellerde dediğiniz özellikleri koymuşlardı. Ama piyasada çok az var bu özellikte 70S modellerinden. İlavetten 70SX olupta ruhsata 70S yazılmış olabilir. Benim araç 70S ama sigortada 60S olarak gözüküyordu. Sorun yaratmaz. önemli olan şase ve motor nosudur.

 115. erhan dedi ki:

  selam 70s almayı dü

  1. Sercan TEK dedi ki:

   olabilir.

   1. Soner dedi ki:

    Hocam ikibin model uno 70 s aldım 2 ay oldu 450 kurus yakıyor nerdeyse her seyini degistirdim 1000 lira masraf ettim yine düsmedi unomu düsmanima tavsiye etmem

    1. Sercan TEK dedi ki:

     size sorunlusu denk gelmiş sanırım.Eğer çözüm bulamıyorsanız elden çıkartmanızı tavsiye edeceğim.

 116. Hasan dedi ki:

  Sercan abi selamun aleykum uno 60 s önerirmisin tutulmuyo diyorlar alsam nasıl olur üzermi beni

  1. Sercan TEK dedi ki:

   60s güzeldir ama yedek parça ve ustaların iş bilmezliği sıkıntı olmaktadır. yakıt konusunda gayet iyidir.

 117. Ali Kerim dedi ki:

  Sercan bey enjeksiyonlu uno’m önceleri şehiriçi 1 lt ile 10-11 km giderken birkaç haftadır 5 km zor gidiyor 1 lt ile. Ne oldu anlayamadım?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yakıta zam gelmiştir. 😀

   Şaka bir yana yakıtı arttıran çok etken vardır. Bence bir ustaya gösterin baksın net birşey soylesin.

 118. Umut dedi ki:

  Bir sorum varda 1997 model 70 uno s arka dingille on dingil boyut farki varmidir.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   malesef bilgim yok. bunu bir rot balans ustasına sorman gerekli.

 119. Ali dedi ki:

  Sercan bey yardımlarınız için teşekkür ederim. 2000 model 1.4 70 sx uno için lastik alacam. Ölçüsüne karar veremedim. Bi de marka olayı. Sıfır almayı düşünüyorum. Sizce hangi ölçü kullanmalıyım?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ben orjinal taraftarıyım. 165 70 R13 unolar için orjinal ebattır. 60S ve 70S için 155 70 R13 orjinaldir. Ama 165 70 R13 kullanmak daha mantıklıdır. Sorun olmaz. Marka olarak Bilindik birşey alın. En son Lassa almıştım gayet iyidi.

 120. K dedi ki:

  Merhaba,
  Bende 95 model uno 70s var. Aracı bu yaz tamire götürdüm, usta bujileri falan değiştirdi. Fakat sonradan arabayı çalıştrdığımda stop etmeye başladı araba titreme yapıyor bende jikleyi çekerek çalıştırmak zorunda kalıyorum, kalktıktan 5 dakka kadar bu böyle sürüyor, normal lambalarda durduğumda araba sanki stop edecekmiş gibi titreme yapıyor, ustaya tekrar gtürdüm aldığım benzinden dolayı pislik kaçmış olabileceğini söyledi aracımda lpg yok. Bu sorun hakkında bilgisi olan var mı ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sorun karbüratörden olabilir. Ama buji değişiminden sonra başladı ise ilk bakılacak yer buji ve buji kablolarıdır. Sorun yoksa tevzi makarası ve distribütör kapağının kontrol edilmesi gerekir. ilavetten avans ayarı da yapılması gerekir.

   Rolanti ayarı ilede çözülebilir. Bence siz başka bir ustaya daha gösterin. farklı gözler farklı şeyler görebilir.

   1. k dedi ki:

    Bir şey daha sorucam. Üst kapak ve silindir kapak contaları değişimi masrafı ne kadar tutar bunlar da ?

    1. Sercan TEK dedi ki:

     malzeme para değilde usta ne kadar ister asıl soru bu ?

     1. k dedi ki:

      İzmir’de bildiğiniz bir usta var mıdır ?

     2. Sercan TEK dedi ki:

      Maalesef yok..

 121. Mahsun dedi ki:

  Sercan bey merhaba. Aracım 2000 model 1.4 ie. Yaptığınız sınıflandırmaya göre benim araç hangisi acaba? 70s mi 70szix mi hoby mi?

  1. Mahsun dedi ki:

   1.000 km uzun yol yaptım 300 tl lpg yaktı. Normal midir ya da sorun nerdedir? Çok teşekkür ederim şimdiden.

   1. Sercan TEK dedi ki:

    Bence gayet uygun yakmış. Dert etmeyin.

  2. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba sizin aracınız “Fiat Uno 70SX/ Fiat Uno Hobby” olan gruba dahildir. Hobbyde sadece görsel farklılık söz konusudur. Aslında oda bir Uno 70SX tir.

   1. Mahsun dedi ki:

    Teşekkür ederim.

 122. Egemen dedi ki:

  Ustam selam aleyküm, bütün yazılarını seve seve okuyorum maşallahın var. Allah ilmini artırsın işini rast getirsin. Benim bir sorum var şöyle ki; 95 model 70S sahibiyim, bazı fotoğraflarınızda yanılmıyorsam karbüratör kepinin tempra tipi ufak kep olduğunu gördüm, yanlış gördüysem affola, ben bu durumdan muzdaribim kendimimkini de o şekilde ufak olanla modifiye etmek istiyorum, hatta açık hava filtresi ile motoru biraz daha rahatlatmak istiyorum. Bu konuyla ilgili bir başlık da açabilir misiniz? Olursa çok makbule geçer üstadım. Şimdiden teşekkür ediyorum ve merakla yazınızı bekliyorum. Saygılarımla

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba

   Benimki orjinal hava kutusuydu. Aracı sattigim için uygulama yapıp yazı hazırlayamam. Ama tipo kepi takan arkadaşlar var.

 123. gökhan dedi ki:

  ADEM KARDEŞ YAKIN ZAMANDA MÜŞÜRÜ DEĞİŞTİRİĞİMden biliyorum aracında müşür sorunu var vantilatör kısa aralıklarla açıp kapatıyorsa sorun müşür benim sorunum öyleydi.Mümkünse hat çektirip anahtar koyup fanı manuelde açın müşürler bozulursa hararet yapıp conta yakmayın.

  1. Adem dedi ki:

   İsi müsürürünü değiştir dim
   Fanda problem yok normal
   Benim sorunum
   Rölanti motoru cızırtı geliyor ama rölanti yi ayarlamiyor hiçbir tepki yok mecbur kelebek vidasindan ayarladım yoksa stop ediyor problem ne anlamadım bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim rölanti motoru bohs marka 6 ay önce almıştım

 124. izzet dedi ki:

  s.a bende 2000 model 1.4 enjeksiyonlu uno var geçenlerde tamirciye gittim subab ayarı yaptırayım diye sizde subab yok fincan mı dedi kadehmi dedi tam anlayamadım arabanın çok yakmasından muzdaribim bu konuda yardımcı olurmusunuz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Doğru uno’larda fincanlı yapı var. Ama bu subap ayarı yapmaya engel değildir. Rektefiye yapabiliyorlar.

   1. Yasin dedi ki:

    96 sx aracim lpg de tek marş Ile Calisiyor Benzinde Calismiyor Sebep Nedir Gaz Beyni Yeni Degıştirdim

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Sx motorlarda gaz benzin geçiş sorunu oluyor. Bence sorunun cevabını burada degil sanayide ustalarda arayın. Bir çok yerden kaynaklanabilir.

 125. Adem dedi ki:

  Sercan kardeş benim UNO 70 SX var 96 enjeksiyonlu sorun rölanti motoru bazen çalışıyor bazen çalışmıyor motor beyni yeni rölanti motoru yeni ama kilometre 140 150 basınca bazen rölanti motoru çalışmıyor resetliyorum bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sorun ne olabilir tsk

  1. Sercan TEK dedi ki:

   kendim tecrübe etmedim ama bir çok kişiden duyduğum kadarıyla ısı müşürü sorunlu olunca yapıyormuş.

   1. Adem dedi ki:

    Arabada şöyle bir şey daha var hararet 90 da iken fan açıyor herşey Yolunda stop ediyorum biraz bekliyor um kantagi açıyorum hararet göstergesi 120 de oluyor çalıştığı zaman geri 90 iniyor sizce arızalı mı müsür

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Araç 90 da iken normal ama kontağı kapattiginizda fan sıcaklığı düşürmek için çalışmaya devam eder. Siz kontak kapatıp açınca 120 olması anormal. Bir sorun var gibi ama müsürden mi yoksa başka şeyden mi bunu usta cozer

 126. Kerim dedi ki:

  S.a benim UNO 98 SX ie Tavan lambası saat teyip elektirigi gidiyor kendiliğinden geliyor ama geç geliyor nedendir aceba teşekkürler hayırlı günler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Enerjinin gidip gelmesi gibi durumlar genelde temassızlıktan kaynaklıdır. bağlantıları kontrol etmek gerek. özellikle sigorta kutusunu.

   1. Übal dedi ki:

    Hocan unpda 60 mı 70 mi nasıl anlaşılır

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Motor resmini görürsem söyleyebilirim. Farklı yerleri var elbet. Mesela vites önünde konsol yok. Motor hava kutusu farklı. Distribütör yeri farklı.

 127. murat dedi ki:

  Şu arabanın arkasına neden bağımsız süspansiyon koymamışlar anlamıyorum. Pandanın eskisinde bile bağımsız sistem var ama yenisinde yokmuş enteresan. Yani şu arabayı konforlu yapsalardı biraz ölürler miydi. Arkada kamyonet gibi dingil var, Şu otomobillere bunu neden koyarlar ki maliyet maliyet maliyet kafayı bozmuşlar maliyetle. Herşey insan için değil mi herkes konfora sahip olsa ne eksilir.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kesinlikle Katılıyorum.

  2. Mert dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey. 70s vites önü konsolunu 60s’e takmak mümkün mü ?

   1. Sercan TEK dedi ki:

    denemedim ama yapılmaması için bir neden yok..

 128. Mürsel dedi ki:

  Selamün aleyküm usta benim 60 s UNO var arabayı çalıştırıp gittiğim zaman 20 dakka sonra tekliyor ve istop ediyor LPG ve benzinde ustaya götürdüm dispiratörde sıkıntı yok ateşleme yapıyor dedi bunun sıkıntısı nedir acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   60S inceleme fırsatım olmadı. ama sorun ateşleme değilse karbüratörde olma ihtimali var. işine ehli birinin incelemesi daha doğru sonuç verir.

  2. Niyazi dedi ki:

   Akünün altında mı kablolar oksitlenmiş olabilir.

 129. Ali dedi ki:

  Beyin nasil resetlenir hocam

 130. Ömer baran dedi ki:

  Sercan bey merhaba, uno 60s var bende… Son bir hafta içinde çok ses çıkartıp aynı zamanda da süratı düşmüş… Yani gazı 2 viteste köklüyorum ibresi anca 30km gösteriyor 3 viteste biraz yol gittikten sonra hızını almaya başlıyor. Eskiden öyle bir şey yok tu. Ayrıca rampadan çıkamıyor artık. Kaç tamirciye gösterdim her biri farklı şeyler söylüyor. Çok yağ yakıyor. Nedendir acaba. Teşekkürler ederim.

 131. Turan dedi ki:

  Sercan bey.benim teybe gelen elektrikte şase var.simdi tamamen gitti.cakmakligi kullanmıyorum teyp elektriğini Çakmaklık tam alabilirim.12volt sanırsam.sadece elektrik gelen kabloyu bağlasan ölümü saseyide baglamam gerekirmiş.tesk

  1. Sercan TEK dedi ki:

   her aracın metal kısımları şase(-) dir. siz +12 yi kablo ile verip – kutup için şaseye verebilirsiniz. Çakmak yuvasının bağlantısına bakarsanız +12v ayrı gelir – kutup ayrı siyah kablo ile gelir. Siyah kablo aracın şasesine bağlıdır.

   1. Turan dedi ki:

    Tesk ederim

   2. Turan dedi ki:

    Bugün cakmakliktan kabloyu bağladım.teyb çalıştı .Tesk ederim

 132. Murat menekay dedi ki:

  Hocam murat ben. Digiplex sorunu için yazmıştım. Allah senden razı olsun aynen tarif ettiğin gibi 20 cm bi kablo derdime şifa oldu beyne şase verince sorun çözüldü. Yannız bi konuda daha tavsiyenize ihtiyacım var.aracım da anlam veremedim bi şekilde yakıt sorunu var. 97xs enjeksiyonlu. Ateşleme komple değişti, filtre değişti. Enjektörü yeniledim. 1 hafta önce bilgisayarlı gaz ayarı yapıldı ama nafile. 65 liralık gaz 150 km felan yol gidiyor.normalde ortalama 240 – 260 km yol yapardı. 2 ay önce silindir üst kapak açıldı su kaçağı tespitinden ötürü. Acaba bununla bi ilgisi varmıdır. Ocama incir ağacı dikti desem yeridir. İlginize teşekkür ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu konuda da yardımcı olmak isterim ama sx ler ile hiç uğraşım olmadı. Yalnız şöyle bir durum var. Geçen soğuklarda bir depo gaz ile 100 km gittim. normalde 300 km’ye yakın gitmem gerekirdi. Merak edip aracın orasını burasını kurcaladım ve sorunu tespit ettim. Arabanın radyatör suyu eksikti ve beyin bir türlü ısınamıyordu. bundan dolayı gazı ayarlayamayıp çok veriyordu. Hatta o kadar çok ki içerisi bile gaz kokuyordu. Suyu tamamladım ve 1 hafta test ettim. Herşey normale dönmüştü. Belki sizin araçtada benzer bir bağlantı vardır ?

   Unutmayın gaz beyninin düzgün çalışması için içerisinden düzgün miktarda su geçip ısınması gereklidir. Yoksa ya gaz fazla gelir boğar yada az gelir stop eder. Çok yakması ve kokutması da cabası.

 133. Murat menekay dedi ki:

  Selam aleyküm. Ustam murat ben öncelikle.neco arkadaşın tarifine benzer hatta aynısı diyim bi sıkıntım var 97 sx de.araba giderken silkeliyo devir aynı videodaki gibi oynuyor. Enjektörden dediler değiştirdin.devridaim motorundan dediler onuda yeniledim.bujiler sıfır.son 1 aydır arabanın derdi bitmedi bir ay önce silindir üs kapak açıldı su kaçağı var diye bi daha da araba iflah olmadı. Ricam neco arkadaşın yaptını biraz daha anlayabileceğimiz gibi anlatmanızdır. Teşekkür ettim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Murat Bey Merhaba,

   Yapılan aslında basit bir işlem eğer sorun bundan kaynaklı ise büyük ihtimal çözülecektir.

   Yapacağınız şey Digiplex metal yüzeyi ile amortisör kafasının bağlı olduğu somun kısmından birbirine bir kablo ile düzgünce bağlamaktan ibaret. Şaseyi digiplexse sağlam şekilde vermek gerekiyor. Eğer yapamazsanız bir oto elektrikçiye bunu okutun hemen yapacaktır.

 134. ali dereli dedi ki:

  Sercan kardeşim bende tek nokta enjeksiyonlu uno var yukarıda dediğin gibi çok sıkıntılı bir araba.bunu karbüratörlüye çevirmek mümkünmü ve hangi parçalar değişir. Maliyeti ne olur. Tesekkür ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   çevrildiğini duydum ama kendim görmedim. Eğer çevriliyorsa karbüratör takılması gerekiyor. Çıkmacılar da komple karbüratör 50-100 TL arasında bulunabilir. Yalnız işi sağlam bilen birini bulup değiştirtmek gerek yoksa hiç faydası olmaz.

 135. Hüseyin dedi ki:

  S.a üstat bitane 94 60s var fiyat uygun kararsız kaldım alıp almama konusunda yedek parça çok sknti yaratirmi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   60S lerin yedek parça sıkıntısı var elbette ama en çok giden parçalar bulunabiliyor. Çok lazım etmeyen ayrıntı parçalar bulunmaz gibi birşey.. 60S unolar yakıtı az yakması ile ön plana çıkıyor.

 136. bilal izmit dedi ki:

  meraba Sercan bey, bende 95 model 70s var lpg li. Araç motor iyice soğuduğunda çalışmıyor,marş motoruna baktırdım, gaz ayarına baktırdım,distribitöre baktırdım,aküyü değiştirdim ama yinede sabah aracı çalıştıramıyorum zorbela birkere çalıştımı birdaha gün içerisinde sorun yapmıyor ama o birkere çalıştırması resmen ölüm.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim arabayı yakıcam ensonunda delirtti bu araba beni.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sayacaklarımı yaptırmışsınız. Ama bir kaç bir şey daha yazayım.

   avans ayarı, sibop ayarı düzgün yapılması gereklidir. Ateşleme ve Yakıt sistemi çalışıyorsa çalışmamazlık etmezler. ehli bir ustayı bulmak çok zor..

 137. Özgür dedi ki:

  Sevgili Sercan, eskiden uno forumunda gayet aktiftin ve hem bu kıymetli bilgilerinden yararlanıyorduk hem de sohbetini okuyabiliyorduk. Forumdan uzaklaşmış bile olsan da böyle bir site kurmuş olman çok güzel olmuş, ellerine sağlık 🙂 Her zaman yazılarını okumak keyifliydi ve öyle.. Kolaylıklar diliyorum dostum 🙂 Sitedeki adıyla ”Eagle”

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Özgür kisisel bloguma hoşgeldin.. eskiden aktiftim ama istemeyen durumlardan dolayi orada olmama karşı çıkıldı. Bende yeni sayfa açıp ihtiyaç sahiplerine yardimci olmaya çalışıyorum. Ve en önemlisi uno üzerine en çok ve onemli konu bulunan site benim olsa gerek… inşallah herkesin unosal sorunlarina yardimci olabilirim..

 138. umut dedi ki:

  niye daha önce okumadım ki bu yazıyı ne yazdıysanız hepsi doğru 😀

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hocam bende de aynı teknoloji harikasından var. Ne görüp ne yaşadı isem yazdım.

 139. Zafer dedi ki:

  İyi günler unı 60 s 1994 modeli var parçasını teminedebileceğimiz site yada yedek parçacı bilginiz varmı

  1. Sercan TEK dedi ki:

   60S kullanan arkadaşlar genelde internetten arayarak bulduklarını söylüyorlar. Direkt bir nokta olarak söyleyemem. araştırmak gerek.

 140. ercan dedi ki:

  elinize sağlık,teşekkür ederim.aracım yaklaşık 1 yıldır bir sorun var bende digiplex 2 kaynaklı olduğunu düşünüyorum. sorunum şu linkte olduğu gibi : https://www.youtube.com/watch?v=AOrp_wWN9OM
  digipex in metalik bir kasası var.”digiplex e şaşe” atmak derken metal kasdan kaportaya bir kablo ile bağlantı yapmak yeterli mi yoksa digiplex in devre kartından mı şase vermek gerekiyor?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ercan Merhaba,

   Şase sorununa benziyor. Dış soğutucu kısımdan aracın kaportasına bir vida atarak yada amortisör bağlantı somununa göre pabuç alıp takarak sorunu aşabilirsin. içerisindeki devre kartına inmen gerekmiyor. Devre kartının şase kısımları dış soğutucu kısımla bağlantılıdır.

   yaptığında sorun düzelir ise bana resim atarmısın konuya ekleyelim başka kişilerede referans olsun.

   1. neco dedi ki:

    merhaba benim unom 1998 sx surekli tekleme silkeleme yapiyordu sorunu cozdum sizin sayenizde elektrikci digiplex degismesi gerekiyor dedi bemde sizin dediginizi uyguladim digiple in sogutucu kismina boydan koblo sardim koblonun ucunuda amortisor kulesinin ustunde vidaya bagladim 1 aydan beri hicbi silkeleme yok fotograf eklicektim ama beceremedim isterseniz ekleyebilirim

    1. Sercan TEK dedi ki:

     süpersiniz. elinize sağlık. resmini çekin bir yere upload edin bana linkini gönderin. ben sitede yayımlarım.

     1. Mehmet dedi ki:

      Sa Ercan bey maşallah herkese bi çare buluşuruz tebrik ederim inşallah banada bir çare bulursunuz Oncelikle aracim 96 70sx uno sabahları benzinde tek marsta calisio ama yarım devirde boguk ve güçsüz çalışıyor akü ışığı da yanık kalıyor biraz gaz verince akü ışığı sönüyor birde eksozdan beyaz duman atıyor gaza bastikca cogalio ama motor isindiktan sonra normale dönüyor rolanti motoru değişti bujiler değişti acil yardım

     2. Sercan TEK dedi ki:

      SX tarafını inanın bilmiyorum. Ama saydıklarınızdan tahmin etmem gerekirse beyin bazı sensörlerden doğru bilgi okuyamıyor ve yakıt karışımını ayarlayamıyor gibi. Doğru ustayı bulmanız gerekiyor.

   2. ercan dedi ki:

    tarif ettiğiniz gibi digiplex e şase attım ve sorunu hallettim.Aracımı aylardır sorunsuzca kullanıyorum.Sürüşten eskisi gibi keyif almaya başladım.çok defa uzun yol yaptım hiç silkeleme yapmadı aracım.sadece bir kaç defa şehir içinde soğuk havada düşük viteste bir kaç defa silkeleme yaptım.çok teşekkür ederim size.15 cm’lik kablonun böyle bir sorunu çözeceği hiç aklıma gelmezdi.sanayide danışmadığım usta kalmamıştı.size fotoğrafların linklerini veriyorum.
    http://i.hizliresim.com/ojQ459.jpg
    http://i.hizliresim.com/1LPOOB.jpg
    http://i.hizliresim.com/X0WRA0.jpg

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Ercan Bey, Resim için teşekkürler. Yalnız digiplex tarafında bağlantı zayıf kalmış. arada temas problemi çıkaracaktır. soğutucu çıkıntılarından birine yandan mini bir vida le bağlamak daha doğru işlem olacaktır.

     1. Mehmet dedi ki:

      Bunu herhangi bir elektrikci yaparmi bide bu marş olayını cozmem lazım çok güçsüz acaba akü yada dinamo danmi kaynaklı bir sorun

     2. Sercan TEK dedi ki:

      Yapar. Kendinizde yapabilirsiniz. ufak bir kablo parçası işinizi çözecektir.

 141. bülent dedi ki:

  Hissiyatıma tercüman oldunuz teşekkürler.

 142. Cuneyt Ali dedi ki:

  sayenizde aracımın ne kadar şirin ama bir o kadar teneke olduğunu öğrendim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   ne mutlu bana..

 143. Orhan Tülümen dedi ki:

  4 yıl kullandığım 1998 70 uno ile hasret giderdim. Çok güzel değerlendirme.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Faydalı oldu ise ne mutlu bana hocam.

 144. akın dedi ki:

  sayenizde unoyu tanıdık hocam teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   ne demek hocam her zaman..

   1. seyfi dedi ki:

    merhaba sercan bey 2000 model 70s 130 bin de 2020 muayeneli uno var 4 lastik iyi jvc teyp tavan hariç boyalı
    10 bin tl fiyatı iyimidir duruma göre almayı düşünüyoum fakat yağ kaçakları var motor kapağının arasından
    çok problem olurmu

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Arabayi incelemeden birşey diyemem. Fiyat az geldi gözüme. Bir yamukluk olabilir mi acaba ? Siz gene kaporta ve motor ustasına gösterin. Motorda yağ kaçakları olur. Tofaş motorları öyledir.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.