Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Lokal Boya İşlemleri

20.05.2016
8.487
Fiat Uno – Lokal Boya İşlemleri

Arabanızda ufak çaplı boyama işlemleri yapabilmek adına bir makale hazırladım. Kaporta boya işleri her zaman uzak durduğum işler olsa da bu sefer bizzat kendim uyguladım. Aracıma daha önce spoiler takmıştım. Arabanın renginde olması gerektiğini düşündüğüm için şuandaki çalışmayı yapmak zorumda kaldım. Çok profesyonel olmasa da istediğimi elde edebildim.

Öncelikle araç boyası satan bir yerden mat siyah araç boyası temin etmelisiniz. Aynı zamanda zımpara işlemleri için 180 ve 220 numara zımparayı ve ince pasta cilayı da listeye ekleyin.

Yapacağım iş aslında aracın bagaj rüzgarlığını boyamak olacaktı fakat fırsat varken aynaları ve jantlarıda elden çıkarttım.

Boyamadan önce boyanacak alan güzelce pislikten temizlenmelidir. Bu yönde sabunlu su kullanabilirsiniz.

2-ilk-hali

1-ilk-hali

Boyanacak olan kısım temizlendikten sonra sulu zımpara işlemi uygulanmalıdır. Hatta suya sıvı sabun koyarsanız daha faydalı olacaktır. Sulu olarak öncelikle 180 sonrada 220 nolu zımpara ile güzelce yüzey temizlenecektir.

3-zımpara

Aynı işlemleri tüm boyanacak yüzeyler için yapacaktır.

Bu işlemlerden sonra yüzeyi güzelce kurutun ve başka yerlere boya sıçramaması için gazete ve kağıt bant ile maskeleyin.

4-ayna-maske

5-maskeleme

6-ayna-boya

Maskeleme işlemleri bittiğine göre artık boyama işlemine geçebilirsiniz. Fakat boyama işleri dışarıda ve özellikle tozlu ortamlarda yapılması uygun değildir. Yapacağınız boyama işleminin tozsun ve kapalı bir ortamda olması sonucun kaliteli olmasını sağlar.

Sprey boyaları kullanmadan önce güzelce sallanması gereklidir. İçerisinde bir bilye tarzında bir top bulunuyor ve salladıkça boyayı güzelce karıştırıyor.

Boyama işlemini uygularken yaklaşık 30cm uzaklıktan sprey boyayı püskürtün. Fazla yakından yapılırsa boya yüzeyde akacaktır. Uzaktan yaparsanız boyanın çoğunluğu çevreye dağılacaktır.

7-ayna-boya

8-boya

9-boya

10-boya

Boyama işlemini yaptıktan sonra yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. 1 saat sonunda dikkatli şekilde maskeleme malzemelerini soyun.

11-son

12-son

13-son

14-son

Boyama işlemlerinden sonra yüzeyde ufak tefek düzenlemeler yapmak adına ince pasta cila ve üstübü ile boyanan yüzeyi temizleyin. Yapılan boyama hataları en aza indirilmiş olacaktır. Boyama işlemi esnasında mutlaka maske takın boyayı solumak tehlikeli olacaktır.

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Kerem dedi ki:

  97 model Fiat uno 70s komple boya. Orjinal füme. Fiyat ne olur.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Arabalara Bu şekilde fiyat biçilmez. Görmek ve incelemek gerekiyor.

 2. Baris dedi ki:

  Kardesim mrb bende 60 s var bu elektrikli cam projesi 60 s icin uygunmudur

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Olmaması için bir neden yok.

 3. Yunus dedi ki:

  Hocam uno ile ilgili yazılarının hepsini okudum maddi durum elverdikçe sırasıyla yapıyoruz eline emeğine sağlık. Bizde bi 96 model 70s var birde 97model 70s var ikisinin ön gösterge paneli farklı 97olanda devir saati falan var biz bu devir saatli paneli, devir saati olmayana taksak çalışırmı

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ben denedim çalışıyor. 🙂

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.