Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – LPG Cut-off Uygulaması

Fiat Uno – LPG Cut-off Uygulaması

70S modeli Uno’lar karbüratörlüdür. Karbüratörlü olması kesinlikle bir sıkıntı değildir. Aksine tamiri kolay ve basit parçalardan oluşur. Aynı zamanda Cut-Off Denen bir özellikte mevcut. Bu sayede yokuş aşağıya viteste inerken sistem karbüratördeki Cut-Off sayesinde yakıtı kesiyor ve motor tekerleklerin gücü ile yakıt yakmadan dönüyor. Tabi ki bunu gerçekleştirmek için bazı sensörler ve şartlara ihtiyaç var. Aynı zamanda bunu kumanda eden bir elektronik modül gerekiyor. Bizim Uno’larda hepsi mevcut. Sistemimiz hazır.

Karbüratörlü arabalara LPG takıldığında karbüratörün özellikleri devre dışı kalır. Bu yüzden karbüratöre takılı olan ve yakıtı kesen Cut-Off devre dışı kalmaktadır. Ama Cut-Off düzeneğimiz devrede olduğu için şartlar gerçekleşince(Motor devri takribi 2000 civarı, gaz pedalına basılmaması) boşa çalışmaktadır. Yapmamız gereken şey hazır olan sisteme bir röle ilavesi yaparak gaz akışını kesmektir.

Benzin kullanılan bir 70S te elektronik modül kontak açılınca Cut-Off’a 12V gönderir. Motor devri takribi 2000 D/dk olduğunda aynı zamanda gaz pedalına basılmadığında Cut-Off’a giden +12 Volt kesilir. Cut-Off’un ucundaki pim ileriye doğru giderek yakıtı keser. Sisteminizin çalışıp çalışmadığını anlamanızın yolu şudur: arabayı benzine alın ve araba rölantide çalışırken Cut-Off’u çıkartın. Araba stop edecektir. Ederse çalışıyordur. Fakat şöyle bir sıkıntı daha var. Bazı ustalar Cut-Off‘un ucunu kesmektedirler. Hâlbuki 15 tl değerinde bir malzeme. Neyse eğer Cut-Off değiştiğinde gene stop etmez ise bu sefer geriye elektronik modül kalmaktadır. Onunda değeri yaklaşık 50 TL civarında.

Elektronik modül sensör olarak 3 yerden bilgiyi alır.

1)- Gaz pedalına basılması: Gaz pedalına basılıp basılmadığını anladığı rolanti vidasının üzerindeki basit bir bağlantıdan alır. Normalde vida yalıtılmıştır ve gaz pedalına basınınca rolanti vidasına temas eden parça oynar ve vida üzerinde Eksi kutup kesilir. Pedal bırakılınca rolanti vidasına temas eden parça vidaya değerek vidanın şaselenmesine neden olur bu sayede elektronik modül pedala basılıp basılmadığını algılar.

2)- Motor Devri: Nasıl devri aldığı konusunda henüz tam emin değilim. Fakat aklımda 2 ihtimal var. Ya ateşleme Bobininden alıp devri ölçüyor yada distribütör üzerindeki ufak modülden alıyor. Devri ölçerek arabanın boşta mı yoksa viteste mi olduğunu algılıyor.

3)- Motor sıcaklığı: Emme manifoltunun üzerinde ısı sensörü vardır. Buradan motor sıcaklığını algılayarak ona göre işlem yapar.

Sistemin faydası ne olacak sorusunu sorar gibisiniz. Eğer rampa aşağıya viteste iniyorsanız arabanız siz farkında olmadan gazı yakar. Buda yakıt artışına neden oluyor. Sistem çalıştığında rampa aşağıya viteste inerken yakıt kesilir ve arabanız yakıt yakmadan gider. Gaz pedalına dokunduğunuz anda herşey normale dönerek sistem yakıt geçişine izin verir.

Bu uygulamayı kullandığımızda ufakta olsa yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Yalnız bu uygulama karbüratörlü araçlar için geçerlidir. Enjeksiyonlu arabalarda bu işlemi uygulayamazsınız.

Herhangi bir ters durumda sistemi eski haline alabilmek için rölenin 30 ile 87 nolu bağlantılarına bağlı olan kabloyu birbirine bağlamanız yeterlidir.

LPG-Cut-Off

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 47 YORUM
 1. Kamil Geren dedi ki:

  Slm fiat Uno 70S 97model karbüratörlü aracıma uyguladım. LPG beyninden söktüğüm fişi 87 nolu pine, oradan da 30 nolu pinden LPG gaz beynine taktım. 85 şase giriş yaptım. 86 cut off dan köprü attım. Gaz pedalına basıp çekince rölenin ledi sönüyor, tekrar yanıyor. 28 eylül 2021 de yaptım. “Fiat UNO 70S karbüratörlü 12V benzin pompası uygulaması” (youtube de videomu izleyebilirsiniz) nın +12V bobin elektriğini söküp, cut off bağladım. Cut off içinde bir video çekebilirim.

 2. Rmazan dedi ki:

  Merhaba Serkan bey bende 99 Toyota 1.3 karbüratörlü araç karbüratörde dediğiniz fişi çektim araç stop ediyor ama yokuş aşağı giderken 3000 devire kadar kesme yapmadı oradan kablo çekerek ucuna LED taktım kesmediğini gördüm karbüratörde veya pedalda herhangi bir swiç tarzı birşey yok karbüratörde otomatik cikle bu benzin kesici birde ne işe yaradığını henüz buladığım 3. bir parça var ona kaplo giriyor bu konuda birşeymi kaçırıyorum yoksa bu araçta yokmu sistem

 3. Savaş Özer dedi ki:

  Aracım karbüratörlü 70 s cut off sistemine yakıt tasarrufu için röle bağlantısını yaptım ama lpg sisteminde akımı güçlendirmek için de röle taktırdım tabiki kontaktan gelen sinyal bağlantısı iki roleyede bağlı sorun şu kontağı açtığımda lpg kesicileri devamlı açık kalıyor cut off a bağladigim rölenin beyne giden fişini çektim aracı çalıştırdım ve fişi tekrar taktim bu sefer kontağı kapattığımda araç stop etmiyor kontak devre dışı kalıyor öğrenmek istediğim 2 adet röle olmamasimi gerekiyor yoksa bağlantı şekli farklı mı olması gerekiyor tşk ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   genelde lpg sisteminde ana enerjiyi beslemek için röle kullanılıyor. cutoff için 1 adet röle kullanılması ve bu şemada kontaktan gelen bir tetik yok. bağlantınızı gözden geçirin.

 4. ahmet dedi ki:

  30 nolu giriş nereye bağlanacak

  1. Sercan TEK dedi ki:

   gaz beyninden ventile gelen Artı 12 ucu ventilten kesilerek 30 nolu pine bağlanacak. 87 nolu pinden çıkan ventilde kesilen uca bağlanacak.

 5. Hasan t. dedi ki:

  Benim. Aracım. Palio 1.4 el tek nokta enjeksiyonlu model çit off sistemi uygulamak istiyorum yardımcı olurmusiniz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   enjeksiyonluları bilmiyorum.

 6. Sefa dedi ki:

  S.a hocam bende. 99 fiat uno var karborotorlu. Direksiyonu sag sola cevirirken rolentiden dusum istop ediyor bazen yolda debraja bastimda rolentiden dűsup istop ediyo bir suru ustaya goturdum. Çare bulamadim yardimci olursaniz sevinirim

 7. Arif dedi ki:

  merhaba
  Tipo aracım var.gazda iken gaz yemiyordu.benzinde de çok yakıyordu.gaz anahtar soketinde erime vardı.soketi değiştirdim.
  gaz anahtarına yakıt mikserin olduğu yerden 2.5 volt geliyor.çalışma mantığı nedir açaba yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu soruya Otogaz işi yapan birisi cevap vermeli. Benim bilgim yok.

 8. Mustafa dedi ki:

  Hocam tempra 93 m9de sxa karbüratörlü arac oluyormu

 9. Mustafa dedi ki:

  Hocam anlamadıgım nokta cut off sistemi için bu roleyi normal sigorta rolesimi yoksa özel bir rolemi bir örnek barmı

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Normal role. Extra bir özelliği yok.

 10. Tumay dedi ki:

  Bunu anlamadim montajini nasil yapacagiz ? Sistemi aldik nereye ne takacagiz ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sistem dediğiniz 1 adet röleden ibaret. Röleyi şemadaki gibi bağlanamanız gerekiyor. Başka bir mantığı yok.

 11. Çetin çetin dedi ki:

  Sercan kardeş bu cut off un rolantiyle bir ilgisi varmı acaba bi sitede tempra tipo rolanti müşürü cut off ünitesi ve karşılık fişi adı alyında satılmakta. Benim aracımdada rolanti yüksek çalışıyo otomatik jigle tertibatından mı yoksa bu malzemeyle ilgilimi bilemedim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla ilgisi yok. Rolantiyi rolanti motoru düzenler.cut off araç viteste inerken yakıtı keser. Ama sistem arıza varsa etkileyebilir. Onu usta söyler.

   1. Çetin dedi ki:

    Peki manifolta takıkı olan ısı termiği ne işe yarıyor

    1. Sercan TEK dedi ki:

     ecu ya sıcaklık bilgisini sağlıyor. Bu sayede ECU motorun çalışmasını düzenliyor.

     1. Çetin dedi ki:

      Bugün ona bağlı fişleri çektim arabada hiçbi değişiklik olmadı bu arada 70s benim aracımona bağlı fişleri çektim değişiklik olmadı 🙂 bu arada 70s benim arac

     2. Sercan TEK dedi ki:

      98-20 arası üretilen bazı 70s lerde sx motoru var. anlamanın yolu motora karşıdan bakınca disribütör solda olup dik mi yoksa sağda olup yatay mı konumlandırılmış ? eğer sağda yatay ise sx motoru var demek.

      karbüratörlü motorda sensörün önemi yok gibime geliyor bende nereye gittiğini bulamamıştım. bende çıkartıp denediğimde araçta değişiklik olmamıştı. bağlantı şeması olsa net olarak bulur.

      SX ise ecu ya bağlı ve motor devri düzenleniyor.

 12. Enis Çiçek dedi ki:

  Sercan Bey peki rampa aşağı inerken Lpg dügmesinden gazı kapatırsak yani gaz düğmesini ortaya alırsam aynı olay olmuş olur mu ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba Enis,

   Aynı şey dersek olurda olmazda. Çünkü belli koşullara göre bu otomatik yapılıyor. Siz manual gazı kesiyorsunuz. Eğer boşta inerken bu hareketi yaparsanız araç stop edecektir. Ama mantık gazı kesmek olunca evet aynı şey.

 13. yücel dedi ki:

  bende bu kiti aracıma yapmak istiyorum. nasıl temin edebiliriz. normalde zaten örneğin 10 km lik uzun süreli indiğim yokuşlarda elimle geçiş anahtarını ortaya alarak menüel olarak uyguluyordum. bu kiti yaparsam süper olur. nasıl temin edebileceğimiz konusunda adres, link,tel vs bildirirseniz sevinirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Burada almanız gereken sadece role. Cutoff sensörü zaten unolarda mevcut.

 14. Erdem dedi ki:

  Bugün azdaha kurcaladim oldu suan çalışıyor https://goo.gl/images/2nWXAY birde hava girişi ile çıkışına bunları takdim ne kadar hava ve gaza ihtiyaç duyarsa okadar cekiyor ve devir yokuş aşağı yada gaz pedalından çekilişte 1100 devirde acıyor bakalım tasarruf istanbul trafiğinde ne kadar etkili olacak

 15. erdem05 dedi ki:

  kardeşim tempra 1.6 – Karbüratörden rolanti musulundaki kablo bosdaydı ama nerden nasıl bırseyalıcagımızı bılmıyoruz bunu genel olarak kabloların beyınden nerden ateslemenbın nerseınden gelodıgını yazarmsın

  1. Sercan TEK dedi ki:

   elimin altında uno,tipo,tempra yok bu yüzden bakıp söylemem. en doğrusu oto elektrik yada motor ustasının bakması

   1. erdem05 dedi ki:

    ustalar bırtek paranın hangı renkde oldugunu ogrenmısler

   2. Murat dedi ki:

    Sercan bey öncelikle tebrik ederim süper bir zeka ve fikir bende Hyundai Excel 1991 model 1.5 var kabrölatörün üstünde bir kit var söketli ama 2 çıkışlı kablosu excellerde varmı yokmu bilmiyorum eger sizin bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim saygılar birde 30 + ucunu valfidenmi alıyorduk

 16. BURHAN dedi ki:

  Usta lütfen yardım. Cut off a giden kablo, digiplexin neresinden geliyor. Benim araçta direk kontağa bağlanmış

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu uygulama karbüratörlü icin. Enjeksiyonlu olanlar icin değildir.

 17. Ali dedi ki:

  Aracım uno 1.4 ie. Düz ve rampada 2. Deviri yavaşça geçince gaz kesilir gibi hafif tekliyor. Gaza yüklenince olmuyor ama yavaşça 2.devri geçtiğimde oluyor. Sercan bey ustalara çok gittim sizden çözüm bekliyorum. Teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ateşlemeden olabilir. Yada enjektörden. Bosch car servisi bulup beyni pc ye bağlattır.

 18. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Sercan hocam. Bende 95 model Uno 70s var. Aracım gazlı ve cut-off olayını aracıma uyarlamak istiyorum. Sizin resimdeki röleyi internette şöyle bir yerde buldum. Bu röle uygun mudur? http://www.sanel.com.tr/mini-role.htm bu röleyi satıcı firma gg üzerinden satıyor. Burada bulduğum röle bilgilerinde SR1243 olarak var yani sizin resimdeki gibi sonunda B harfi yok. http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/12v-30a-mini-role-dort-uclu-254215732 Buradan alsak sorun olur mu? Ayrıca bir sorum daha var aracın tüp beynindeki gaz rölesinin bağlanacağı röle de (+) ve (-) kutupları var bu alacağımız SR1243B rölesini hangi kutup üzerinden anahtarlama yapacağız? Teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Rölenin 5 uclu olması yeterlidir.marka model sorun olmaz. Semada olduğu gibi bağlamalısınız. Tavsiyem + ucu kontaklayin.

   1. Ahmet dedi ki:

    Gg den bu rölenin siparişini verdim. Yapınca buradan haber vereceğim. Teşekkürler

 19. Bahadir ozen dedi ki:

  Sercan merhaba, ayni semayi benim unoya kendim uyguladım. Ama calismadi. Soyle ki; semayi aynen bagladigimda kontagi actigimda role gazi aciyor rolenti de sikinti yok araba calisiyor ama gaz verdigimde motor yaklasik 2000 devir civarindayken gazi kesiyor. Arac bostayken ve duruyorken. Gaza basmadigimiz zamanda motor 2000devir uzerindeyken gazi kesmesi gerekmiyor mu? Sorun cut off beyninde olabilir mi? cut off kontak acinca aciliyor yani cut off da hareket var. Elektrik geliyor. Ama sorun nedir bulamadim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Cut-off kontrol beyninde sorun olabilir.

 20. ahmet dedi ki:

  mrb.verdigin bilgilerden dolayı teşekürler bende enjeksiyonlu var acaba buna hangi marka tüp beyni daha uyumlu teşekürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba ie modellerde normal tüp takılıyor. sıralı takılmıyor. ilavetten net nokta enjeksiyonlulara Lambda emülatörü takılıyor. emulatörü mutlaka taktırın. Takılırsa benzin-gaz geçişinde lambda sensörü farklı yakıt değerleri üretir ve ECU ona göre komutlar verir. Eğer takılırsa araç Benzin-gaz geçişi yapıldığında ECU araç benzindeymiş gibi davranır ve araç tekleme, stop etme gibi sorunlar vermez.

   http://www.ototasarruf.com/lpghaber.php?faydalibilgilerID=126

 21. Umut Yıldız dedi ki:

  Muhteşem bir çalışma. Fabrika, Cuteoff Benzini kesen sistemin motora zararı yok diyorsa lpg yi kesmeninde bir zararı olmaz bence. Aksine çok tasarruf sağlar. Diğer araclara da uygulamak lazim. Takipteyim. Teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum. .

 22. sezgin dedi ki:

  Bu şemanın çıktısını alıp lpgci ustama gösterdim ama bir işe yaramaz motora zararı var dedi. Gerçekten zararı olur mu ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Karbüratörde olan bir özelliği LPG sistemine entegre ettik. Eğer zarar verseydi üreticisi karbüratöre koymazdı dimi ?

   1. Ercan dedi ki:

    Sercan tek peki kardeşim bende Tempra var lakin dijipilex iptal bende ateşlemeyi düz dispiratörle sağlıyor ve cuf of sistemi de iptal olan dijiplexden alıyor bu sorun yuzunden arac bnzinde calışmıyor dogan SLX lerde de cuf of var lakin dijipilex yok onlarda senin modül dedigin parcayı alıp taksak olma mantığı varmı

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.