Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Pedal Burcu Onarımı

22.05.2016
8.269
Fiat Uno – Pedal Burcu Onarımı

10 yaşından büyük bir çok arabada pedalları tutan polyamid burç(lar) zamanla aşınıp pedallarda sağ sola doğru oynamaya neden olmaktadır. Çözüm olarak pedalların sökülüp ilgili burç(lar) değiştirilmelidir. Burada burç adındaki parça, pedalın aşağı yukarı hareket esnasında sabit ve düzgün şekilde kalmasını sağlayan yataklamadır.

Benimde başıma gelen bu sorunu çözmek adına bir çok usta ile görüşsem de fiyatların yüksek gelmesi nedeni ile kendim çözdüm. Sadece tornacıya ve malzemeye verdiğim paraya bakarsak bedava bile sayılabilir.

İşlemlere başlamadan önce aracınızı işlemler bitene kadar yerini değiştirmeyeceğiniz bir yere park edin. Çünkü işlemleri uygularken aracın direksiyonu ve pedalları yerinde olmayacaktır.

Herşeyden önce direksiyonu sökmekle başlayacağınız. İlk olarak direksiyon göbeğini düz tornavida ile kenarlardan kastırarak sökün. Göbek çıktığında direksiyon milini tutan somunu 24mm lokma ile sökün.

Direksiyon altındaki altta ve üstte bulunan bakaliti sökmek için toplamda 3 adet vida var. Vidaları sökmek adına 8mm dar ve uzun lokma kullanılabilir.

1-Direksiyon-sökük-hali

Bakalitler sökülünce sinyal kollarının soketlerini düzgünce çıkartın. Yerlerini karıştırma gibi bir durumunuz yok soketler sadece ilgili karşılıklarına göre ve renklerine göre hazırlanmış.

3-Kablo-soketleri

Direksiyon mili pedalların iskeletine ve şaseye bağlıdır. Sökmek için işaretli somunları 8mm lokma ile sökün. İlavetten gaz pedalının yanında bulunan direksiyon mafsalını 13mm anahtar ile sökün.

2-kablo-sökük-hali-ve-somunlar

5-mil-mafsal

Fren müşürünün bağlı olduğu yerden sökülmesi gereklidir.

4-fren-müşürü-yeri

Pedalları tutan iskeleti sökmek için debriyaj pedalının sol tarafında beyaz  renkte ucunda sekman bulunan bir kol göreceksiniz. Debriyaj pedalına bağlıdır. Sekmanı çıkartıp o kolu sola çekerek pedaldan ayırabilirsiniz.

Fren pedalı için aynı şekilde pedalın solunda bir kol ve kolun ucunda ise pim takılıdır. Pim çıkartılarak kolu sola çektiğinizde pedaldan ayrılacaktır.

Gaz pedalına geçince sol üstteki teli pense ile çektiğinizde ve  yukarı kaldırdığınızda pedaldan ayırabilirsiniz.

6-kollar

İskeleti komple çıkarmak adına pedalların arkasındaki somunları 13mm lokma ile sökebilirsiniz. Sol üstteki somun, debriyaj pedalının arkasında kaldığı için uğraştırabilir.

İskeleti çıkarınca tornacıya götürüp değişmesi gereken burcu yaptırabilirsiniz.

7-eski-yeni

Tornacıya polyamit için uygun çapta bir yüksük yapabilir. Yeni Burcu yerine takmadan önce mutlaka bolca gres yada badem yağı ile yağlayın.

8-yeni-hali

Artık problem ortadan kalktı. Şimdi söküldüğü gibi mekanizmayı toplayabilirsiniz.

Pedal Lastiklerini değiştirmek için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Fiat Uno – Pedal Lastiklerinin Değişimi

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. MUSTAFA dedi ki:

  kardeşim eline emeğine saglık direksiyon sökmeden zormu yoksa olmuyor mu burç sökme işi

 2. Tahsin dedi ki:

  En sancılı ariza bu bence

  Uğraşıp paylastiginiz için tesekkurler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Haklısınız. Ne demek. her zaman

 3. Cem dedi ki:

  direksiyon nasıl sökülür diye başka bir konuda sormuştum az önce, cevabı buradaymış 🙂

 4. yusuf baynaz dedi ki:

  sercan kardeşimiz çok güzel yol göstermiş. bence her arabanın her tamiri evde yapılabilir.artık herkesin elinde kameralı telefon var sökerken videoya alırsan toplarken emin ol videoya bile bakmayacaksınız. hayatında tamir yapmayıp evde üst kapak revizyonu , ön düzen yenileme , manifold değişimi , buji,distribütör,yağ ve filtreler gibi bir çok tamiri yapan arkadaşlarım var. uğraşmak oldukçada keyifli. takıldığınız yerde tornacı desteği var. korkmayın bence .

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Katılıyorum. Eli tornavida tutan herkes yapabilir. Yeter ki imkan olsun.

 5. serkan dedi ki:

  söküp toplamak çok zahmetli gibi duruyor. Ustaya yaptırsak ne kadar tutar ? hiç fiyat araştırması yaptınız mı ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Oto elektrikçiye sormuştum sadece söküp toplama işine 150 TL istemişti.

 6. Mustafa ergil dedi ki:

  Selamlar Sercan bey.benım 70s Uno da frene basınca sol önden tak tak dıye bor ses gelıyor ve fren pedalı ayağımın altında acayip sekılde tıtrıyor.sebebi nedir ne masraf çıkarır bana.tesekkuler

 7. Sercan TEK dedi ki:

  diskler yamuk olduğunda dediğniz gibi sorunlar çıkabiliyor. Fren işi yapan usta görürse disk ve sorunlu olan parçaları değiştirecektir.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.