Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Spoiler Montajı

26.04.2016
7.045
Fiat Uno – Spoiler Montajı

Benim gözümde Hatchback kasaya sahip arabaların vazgeçilmez aksesuarının rüzgarlık (spoiler) olduğunu düşünüyorum. Henüz bu fikrimi değiştirecek bir aksesuar görmedim. Uno’da hatchback olduğuna göre rüzgarlıksız olmaz değil mi ? Bu arada rüzgarlık için bir tanım yapacak olursak en güzelini vikipedia’da buluruz.

Spoiler; binek ve yarış otomobillerinin arkalarında bulunan ve uçak kanadının tersine altı kavisli, genellikle 200 km/saat hızların üzerinde aracın arkasını yere bastırmak ve stabilite sağlamak amacıyla takılmış kanatçık.

Tanım güzel ama tanımdan da anlaşıldığı gibi sadece 200 km/s üstündeki hızlarda işe yarıyor. Unomuz bu hızlara ulaşamasa da önemli olan amacımız.. Peki amacımız ney?  -Görüntü.. (:

Bu yazımızda aracınıza nasıl spoiler montajı yapılacağına değineceğim. Montajı kendiniz yapmasanız bile en azından nasıl bir yol izleneceğini göreceksiniz.

Benim aracım için aldığım spoiler aracım ile aynı renkli üstelik ışıklı tiplerden. Tabiki ışıklı olması ayrı bir hava katıyor.

1-ruzgarlik

Aldığınız spoilerin bağlantı yerlerinde dikkat etti iseniz çift taraflı bant var. Sakın bunlara güvenip yerine oturtup bırakmayın.

2-ruzgarlik-ayagi

 Aracınız ile temas eden yerlere güzelce silikon sıkın. Dikkat edin ve kararında koymaya çalışın. Yoksa silikon taşar ve arabanın her yerine bulaşır. Temizlemesi inanın çok sıkıntılı..

3-ruzgarlik-silikonlama

Silikonu sıktıktan sonra aracın arka tarafına düzgünce yerleştirin ve yapışkan izi kalmayan bantlar ile sıkıca bantlayın. Yaklaşık yarım gün bu şekilde kalması yapışkanın sağlamca donması için yeterlidir.

4-araca-montaj

Spoiler ışıklı olduğuna göre Gerekli elektrik bağlantısının yapılması gerekmektedir. Spoiler’da bulunan ışık fren lambalarına bağlanır.

Öncelikle arka cam fiskiye hortumunun yanından kabloyu içeriye alın.

 5-ruzgarlik-kablosu

Kabloyu aşağıya doğru yürütmek gerekiyor. Bu kısımda yanda bulunan fitili kaldırarak kabloyu altına gizleyebilirsiniz.

6-kablo-gizleme

Aşağıya indikçe bagaj rafının ayaklarına geleceksiniz. Burada kenardan yürütebilirsiniz.

7-kablo-yolu

Aşağıya indiğinizde stop lambasının arkasında bulunan halıfleks parçasını sökün. Hemen altında stop lambasına giren soketi göreceksiniz.

8-soket-yeri

Soketi çıkartın ve gerekli bağlantıları yapmak için kırmızı ve siyah kabloları soyun. Spoilerdan inen kablonun iki unucuda soymalısınız. Genellikle kablonun üstünde kırmızı çizgi olur yada artı ucu belirten bir ibare yer alır. Artı ucu kırmızıya, diğer ucuda siyah kabloya bağlayın. Eğer frene basınca çalışmazsa bağlantıyı tersine çevirip denemelisiniz.

9-baglanti_soketi

Bu işlemlerden sonra spoiler montajı tamamlanıyor. Artık arabanızın havasına hava katan spoiler olması gerektiği yerde..

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. hacı hasan dedi ki:

  Vidalı yapmak mümkün mü ? Sağlamlık açısından?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hacı hasan bey merhaba,

   Vida olayını tavsiye etmiyorum.silikon gayet düzgün ve sağlam tutuyor.Kanımca arabayı delmeye gerek yok.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.