Sercanca Çözümler..

Fiat Uno – Stop Lambası Onarımı

Fiat Uno – Stop Lambası Onarımı

En gıcık olduğum şeylerden biriside aracımın arka stop lambalarından birisinin yanmamasıdır. Kontrollerimi yaparken arka park lambamın yanmadığını gördüm. Arka farın kapağını sökünce ampülü oynattığımda çalışıyordu. ampülü çıkartınca duyunun iç kısmının fazla bollaştığını gördüm ve çözüm arayışına girdim.

bozuk-duy

Aklıma gelen ilk yöntem harici duy alıp bağlamak oldu. Oto elektrik malzemesi satan bir yerden tekli ve kablolu duy aldım.

lamba-ve-duy

Çalışmayan duyun olduğu yerdeki ampülün dibine temas eden ve +12 yi taşıyan ayağı yana kaldırdım ve fazlasını kestim. Almış olduğum duyun kablosunun ucuna kablo pabucu taktım. Yeni duy, bollaşmış olan yuvaya sıkı şekilde girdi. Ekstra bir bağlantı yapmama gerek kalmadı. Pabucuda yamuttuğumuz bağlantı ayağına takıyoruz. Bu şekilde Şase duya eski duydan temas edecektir. +12 İse kablo sayesinde ampüle gelecektir.

bitiş-hali

Bu sayede yeni stop lambası almadan ufak bir işlem ile stop lambasını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Omer dedi ki:

  Merhaba sercan abi. Yaptigin paylasmlri ilgiyle takip ediyorum. Bende uno 98 model 70s var. Bazi sorularim var ama nette pek bir cevap bulamadim. Mesela arka silecek motoru calismiyor isin garip yani baglantisi bile takili degil nereye takiliyor onu da bilmiyorm. Kablosu bosta suan ve silecek motor icin su nerden geliyor onu da bilemiyorum. Netten arastirdigim kadariyla oncam silecek deposu ortak olacak ama su hortumu ortalıkta yok. Ne yapmam lazim yardimci olabilir misiniz. 0542 425 9644 numaram müsait olursaniz telefonla gorusebilir miyiz ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bence bu soruları oto elektrikciye sormalısin. Zira bende şuanda UNO yok bakıp teyit edemem.

 2. Cuneyt Ali dedi ki:

  Basit bir çözüm için teşekkürler.

  böyle pratik çözümlerin devamı varsa bekliyoruz..

  1. Sercan TEK dedi ki:

   zamanla daha da pratik çözümler ekleyeceğim..

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.