Sercanca Çözümler..

Fiber Optik – Füzyon Ekleme Ekipmanları

14.04.2016
4.600
Fiber Optik – Füzyon Ekleme Ekipmanları

Günümüzün data iletimi için kullanılan en verimli, en hızlı ve en son sistem fiber optik teknolojisidir. Fiber optik kablolarının yaygınlaşması ile ekleme ve sonlandırma üzerine aktif ve pasif cihazlar, aparatlar ve el aletleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Mekanik ekleme ve Füzyon Ekleme olmak üzere iki yöntem kullanılır. Bu yazıda Füzyon ekleme işlemlerinde kullanılacak cihazların bir kısmını tanıtmayı hedefliyorum.

Daha önce Fiber optik ile ilgili yayımladığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Böylelikle daha sonra yayımlayacağım ekleme ile ilgili konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Fiber Optik – Kablo Çeşitleri

1- Fiber Optik Füzyon Makinası

İki adet fiber optik kılı ark gücü ile birbirine ekleyen cihazlardır. Fiber kılları iki elektrot arasında bulunan özel haznelere koyulduğunda makine gerekli hizalama işlemini yapıp fiber kıllarını karşı karşıya getirmektedir. ARK işlemini uygulayıp iki kılı birleştirmektedir. Piyasada çok çeşit marka ve model Füzyon makinesi bulunmaktadır. Genellikle yüksek maliyetli cihazlar olduğundan dolayı tercih ederken titiz davranmak gerekmektedir.

ilsintech-swift-s3-fusion-splicer

 2-Fiber Optik Kesici (Cleaver)

 Fiber optik kılın eklenmesi için en önemli aşama kesim aşamasıdır. Ne kadar düz ise o kadar sorunsuz ekleme yapabilirsiniz. Cleaver adı verilen bu alet ile gerekli kesim işlemi gerçekleştirilebilir.

Fiber-Cleavers

3-Fiber Optik Sıyırma Pensesi

Fiber optik kabloların dış kaplamaları ve kabloları koruyan kılıfların soyulması ve fiber optik kılların ortaya çıkmasını sağlar. Genellikle 3 adet soyma yeri mevcuttur. Aşağıdaki resme göre gidersek soldaki en geniş kısım Fiber tüplerin kesiminde veya soyulmasında kullanılır. Orta kısım ise pigtail denen sonlandırma amaçlı kullanılan fiber kabloların üstündeki kaplamayı soyar. En küçük kısım ise Fiber optik kılların üst kaplamasını soymak için kullanılır.

fiber-optik-kablo-sıyırma-Pense

4-Fiber Optik Tüp(Buffer) Kesici

İç ortam ve dış ortam fiber optik kabloların duş kılıflarını soymada kullanılmaktadır. Değişik varyasyonlarını görebilirsin.

 Fiber-Optik-Buffer-Tüp-Kesici

5-Soyma Pensesi

Dış yüzeyi kalın ve dayanıklı olan fiber optik kabloları kolay şekilde soymada kullanılır. Açıkçası biraz hassas bir kesicisi var zamanla içeri doğru girmesi kullanılmaz duruma getiriyor. Genel olarak gayet kullanışlı diyebilirim. Eğer kaliteli bir soyma pensesi alırsanız uzun süre kullanabilirsiniz.

soyma-pensesi

6-Kevlar Makası

Fiber optik kabloların dış kılıflarının altında mukavemet sağlamak amacı ile Kevlar kullanılır. ipliksi bir yapısı olup oldukça dayanıklı bir malzemedir. Yan keski gibi el aletleri ile kesilmesi bazen zor olsada makas yardımı ile kesilmesi daha hızlı bir çözümdür. Özel olarak keskin bir yapı ile tasarlanmış olan bu makası kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kevlar-Makası

7-Yarma Pensesi

Bazen fiber optik kablolar kesilmeden boşta olan kılları kullanılmak istenir. Böyle durumlarda dış kılıflarının itina ile soyulması gerekmektedir. Tamamen bu iş için tasarlanmıştır.

yarma-pensesi

8-Fiber Ek Koruyucu

Eklenen bir fiber kılının en hassas ve kırılgan yer eklendiği yerdir. Bu hassiyeti engellemek için ısı ile eriyen ve içerisinde çelik bir tel bulunan koruyucular kullanılır.

Fiber-Ek-Koruyucu

9-Fiber Alkol Kabı ve Alkol

Fiber optik kılları soyulduğunda temizliğinin sağlanması için saf alkol kullanılır. Kullanımı kolaylaştırmak adına özel tasarımlı basınca yukarıya alkolü çıkartan tipte kutulardır. Alkol olarak eczanelerden temin edilen saf alkol kullanabilirsiniz.

fiber-alkol-kabı

10-Fiber Optik Temizleme Pedi

Alkol ile temizlik yaparken peçete kullanabilirsiniz fakat yapısı gereği temizleme gücü yüksek olup daha hassas yapıya sahip pedler kullanmak daha uygundur.

fiber-optik-temizmele-padi

11-Fiber optik temizleme mendilleri

Alkol ve ped ikilisini kullanmak yerine bu mendilleri de tercih edebilirsiniz. Fakat kullan at oldukları için biraz maliyetli olabilirler. Aynı zamanda kullanılan el aletlerinin temizlenmesinde de kullanılabilir.

fiber-optik-temizleme-mendili

12-Fiber Optik Ek Kutusu

Fiber optik kablolar koptuğu zaman eklenirler. Eklerin korunmasının sağlanması için genellikle arazi tipi ek kutuları kullanılır. Her türlü dış ortamlar için uygun tipte ve büyüklükte çeşitleri mevcuttur.

12-Fiber-optik-ek-kutusu

Daha farklı tiplerde ve özelliklerde el aletleri ve malzemeler piyasada mevcuttur. Fakat yazıda hepsine yer veremedim. İlerleyen zamanlarda kullanımlarını detaylı olarak yer vermeyi hedefliyorum.

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Fiber Optik – Füzyon Ekleme Yöntemi

Esen Kalın

Sercan TEK


Bu Yazı Pars Bilgi Teknolojileri sponsorluğundadır.

100.Yil Mahallesi Hüseyin Mumcuoglu Caddesi B40/1A Süleymanpasa/TEKIRDAG

0282 459 0 777

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Tahir dedi ki:

  Selam lar.bagişlayin bu company fiber optik ekipmanlar satiyor?ben güney azerbaycan dan (iran) sizin le danişmaq isterdim .eyer olursa 1 note veriyim size ve eyer bu company bunlari satiyor bize fiyet veresiniz.eyer olursa benim emailime bir numara göndarin ki o numaradan whats app le ya telegram vasitesile konuşaq.sagolun

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba Tahir.

   Malzemeleri çalıştığımız şirket temin ediyor. Bu konuda benim yapabileceğim birşey yok.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.