Sercanca Çözümler..

Free Pascal – 555 için turn off süresi hesaplama

Free Pascal – 555 için turn off süresi hesaplama

Bir proje için hesaplamayı kolaylaştırmak adına ufak bir uygulama yazmıştım. Daha sonra dikkat ettim ki farklı arkadaşlara da lazım olabilecek bir uygulama haline gelmiş. Düzenleyip son haline getirip yayımlamıştım. Kodlamayı 2013 yılında Free Pascal kullanarak yapmıştım. Daha önce paylaşımını yaptığımda ki açıklaması aşağıdaki gibidir. Şuan için kaynak kodlarını bulamadım. Bulduğum takdirde bu konu altından paylaşacağım.

NE555 ile yapılan Turn Off Devresinde kullanılacak R1 direnc ve C1 kondansatör değerlerine göre süreyi hesaplamaktadır. Aynı zamanda uygulamanıza R1’e seri bağlı bir POT koyarsanız uygulamanızda süre ayarıda elde edebilirsiniz.
Bu basit program ile verdiğiniz POT,R1 ve C1 değerlerine göre minimum ve Maxsimum değeri görebilirsiniz. Eğer POT kullanmak istemiyorsanız POT’un değerini 0 seçebilir R1 ve C1 değerlerini girip sonucu görebilrisiniz. POT kullanacak iseniz Tüm değerleri girdikten sonra POT’un altında bulunan POT seviye ayarı yapan Kaydırma çubuğu ile POT’un değerini değiştirerek süre ayarına etkisinide görebilirsiniz.
Program bu halinde sadece Turn Off devresi için değil Turn On devresi içinde hesaplama yapabilmektedir. Yapmanız gereken devre Turn On devresiymiş gibi değerleri normal şekilde girip uygun değerleri bulduktan sonra O değerleri turn on devresinde kullanmaktır.
Program Free Pascal (Lazarus) ile geliştirilmiştir. Şuan sadece Win32 ortamında derleme yapılmıştır. Basit ama 555 ile turn Off devresi yaparken zaman kazandırmaktadır.

Ekran Görseli

555-hesaplama

Uygulamanın indirme linki : NE555 ile Turn Off Hesaplama

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Berkay uzun dedi ki:

    Mumkunse kaynak kodları ne zaman görebiliriz ??

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.