Sercanca Çözümler..

Jalv2 – 3 – Diziler

10.11.2017
2.200
Jalv2 – 3 – Diziler

Dizi Tanımlamaları
Dizi tanımlamaları tek türde birçok elemanı bünyesine alabilen tanımlamalardır. Tanımlama esnasında dizinin sayısı belli ise bu dizelere statik diziler, dizi sayısı belli değil ise bu dizilere ise dinamik dizeler denir. Diziler hem değişken diziler hem de sabit diziler olarak tanımlanabilir. Dizilerin ilk elemanları daima 0(sıfır)’dan başlamaktadır.

Değişken Diziler
Var byte dizi[3] = {245,123,253} -> statik dizi

Yukarıdaki örnekte dizi elemanları “değişken” olan statik bir dizi tanımlaması yapılmıştır. Burada dizi[0] = 245 , dizi[1] = 123 , dizi[2] = 253 olmaktadır. Aynı dizi dinamik olarak tanımlanmış olsaydı o zaman şu şekilde yazılması gerekmektedir.

Var byte dizi[] = {245,123,253} -> dinamik dizi

Var byte dizi[] = {“S”,2,1,”V”} -> dinamik dizi

Sabit Diziler
Const byte mesaj[] = “SsEeRrCcAaNn” -> dinamik dizi

Yukarıdaki örnekte dizi elemanları “sabit” olan dinamik bir dizi tanımlanmıştır. Burada diziye yüklenen ASCI değer sayısı kadar bir dizi oluşmaktadır. Aynı Diziyi birde statik olarak tanımlarsak aşağıdaki gibi yazılması gerekmektedir.

Const byte mesaj[12] = “SsEeRrCcAaNn” -> statik dizi

Dizi Tanımlamalarında; eğer dizi değişken olarak tanımlandı ise o zaman dizi elemanları sonradan değiştirilebilir ama sabit olarak tanımlandı ise daha sonra bir değişiklik yapılamaz. Ayrıca bit tipinde dizi tanımlaması yapılmamaktadır.

Count( ) Fonksiyonu
Tanımlanan dizilerin eleman sayılarını bulmak için Kullanılan Fonksiyondur. Genellikle dinamik dizilerin eleman sayılarını bulmak amacı ile kullanılır. Eleman Sayısını bir değişkene aktararak ya da direkt bu fonksiyon üzerinden kullanılarak gerekli işlemler yapılabilir.

Kullanım Formatı :

Count(dizi_adi) -> Fonksiyon Üzerinden Kullanılması

<degisken> = Count(dizi_adi) -> Değişkene aktarılması

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.