Sercanca Çözümler..

Jalv2 – Eğitim Dizisi

24.10.2017
2.184
Jalv2 – Eğitim Dizisi

Uzun zamandan beri Jalv2 üzerine çalışmıyordum. Bazen ufak tefek uygulamalarda PIC serisi kullanıyorsam Jalv2 ile kodlarını yazıyorum. En son yaptığım “F1 Led Stop Çakar” projesinde Jalv2 kullanırken zamanla bazı şeyleri unuttuğumu anladım. Hatta bazen kendi yazdığım “Temel Jalv2 Kavramları” isimli dokümandan faydalandım. Anlayacağınız durum o kadar vahim.. 🙂

Profesyonel iş hayatımda kullanmadığım ama hobi hayatımda kullanmaya çalıştığım Jalv2 için bir takım çalışmalar yapmayı hedefledim. Gerçi iş hayatından ötürü hedeflerimi ne kadar gerçekleştirebilirim inanın bilmiyorum.

Benim gibi hobici olarak ilgilenen kişilere yönelik hazırlayacağım çalışmaları oluştururken gene kendi yazdığım dokümandan faydalanacağım. Ama konuları başlıklar halinde makale tadında sunacağım. Bu sayede arama yaparken bilgileri farklı başlıklarda bulmak ve ilgili konuyu anlamak daha hızlı ve pratik olacaktır. Aynı zamanda kendi bildiklerimi pekiştirmiş yeni başlayanları da desteklemiş olacağıma inanıyorum.

Öncelikle bu yazı dizisinin nasıl ilerleyeceğinden söz edeyim.

Başlıklar halinde Jalv2 diline özel komutları ve kullanım şekillerinden söz edeceğim. Gerekli başlıkları uygun örnekler ile destekleyeceğim. Tahminim 20 civarında başlık altında toplanacaktır.

Teorik bilgiler bitince pratik yapmak amacı ile basit devreler kurup basit işlemler nasıl kodlanır örnekler ile anlatacağım.

Daha üst düzey uygulamalar yapıp bilgisayar ile PIC mikrodenetleyicimizi haberleştiren örnekler hazırlayacağım. Bilgisayar tarafında Lazarus/FPC kullanmayı düşünüyorum. Gerekli kodları her zaman açık olarak vereceğim.

En sonunda hobici arkadaşlara sanırım Jalv2 ile programlamayı öğretebilirim. Zaten sonuna kadar takip eden arkadaşlar bu alanda devam etmeyi dilerseler mutlaka C diline yoğunlaşmalılar. Hemen hemen her platformda C ile kod yazabilirler. Jalv2 kullanarak sadece 8 bit PIC serisi mikrodenetleyicileri kodlayabilirler. Açıkçası ben arduino kullanıyorum. Ama bazı ufak uygulamaları PIC ile çözüyorum.

Bu kadar geyik yeterli sanırım. Ana fikri vermiş oldum. Bu yazının sonunda Başlıkları toplayacağım. Bu sayede isteyen arkadaşlar buradan güncel başlıklara geçebilirler.

Kötü haber bu yazı dizisi bitene kadar otomobil üzerine yazmayı düşünmüyorum. Biraz ara verdim diyelim. Aynı şekilde bu düşünceye Network kategoriside dahil. 🙁

Jalv2 – Eğitim Dizisi

 1. Değişkenler
 2. Sabitler
 3. Diziler
 4. – Jalv2 Gösterim Şekilleri
 5. – Include Komutu
 6. – Açıklama Satırları
 7. – Takma İsim Kullanımı (Alias)
 8. – Adres Atama (Location)
 9. – Operatörler
 10. – İstenilen Bitlerin Maskelenmesi (Sıfırlanması)
 11. – İstenilen Bitlerin Setlenmesi ( Setlenmesi)
 12. – Bitlerin Terslenmesi
 13. – Karar Verme Yapıları
 14. – Döngüler
 15. – Alt Program Tanımlamaları
 16. – PIC Assembler Kullanımı
 17. – Dahili Fonksiyonlar
 18. – Pragma Kavramı
 19. – Mesaj ürettirme Komutları

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Enis YALÇIN dedi ki:

  Selamunaleyküm Sercan Bey;

  Jalv2 – Eğitim Dizisi başlıklı yazınızın sonun da biraz ara vereceğim demişsiniz son yazı 2017 araba dediğin nedir alınır binilir
  seri tamamlamanız mümkünmüdür. :)))

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba Enes,

   Jal ulkemide tutulmadı diyebilirim. Ben bir zamanlar kafa yordum belli seviyeye gelince başka dillere yoneldim. Eğitim serisi yapacaktım başladım ama istatistiklere bakınca gereksiz olarak algıladım. Bir PDF yazmıştım onu baz alabilirsin.

   Suan Arduino ve Python ile ilgileniyorum onlar içinde çok fazla kaynak var. Eğer büyük amaçların varsa jal ile zaman harcama. Başlangıcı arduino ile yap derim.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.