Sercanca Çözümler..

Jalv2 – Temel Jalv2 Kavramları Rev1 Pdf

06.12.2015
2.248
Jalv2 – Temel Jalv2 Kavramları Rev1 Pdf

Vakti zamanında PIC mikrodenetleyiciler için yoğun olarak kullanmakta olduğum Jalv2 adında bir programlama dili vardı. Günümüzde açıkçası pek kullanılmıyor. Hatta geliştiricisinin son güncellemesi 2014 yılının Eylül ayında yayımlanmış. Yurt dışında kullanılsa da Türkiye’de kullanan arkadaşlar bayağı az.

Kullanmış olduğum dönemde farklı projeler geliştirmiştim. Türkiye’de Jal ile PIC programlama adında Serkan AYYILDIZ tarafından yazılmış bir kitabı bulunmaktadır. Lakin yazarın JAL dili üzerine yazdığı kitabı JALv2 üzerinde kaynak olarak kullanmak problemlere teşkil edebilir. Çünkü JALv2 derleyicisi Kyle York tarafından sıfırdan JAL derleyicisinin komutları baz alınarak yazılmıştır. Bundan dolayı bazı komutlar çalışsa da bazıları kesinlikle çalışmamaktadır.

Bir çok JAL/JALv2 kullanan kişiler JAL kitabını referans alarak JALv2 ile yazılım geliştirmeye çalışmakta ve sorunlar yaşamaktadır. Bende bu kişiler gibi uzun zaman uğraştım ve sonundan Jalv2 dilinin kullanımını öğrendim. Bildiklerimi bir dökümanda toplama kararı alarak 2012 yılında Temel JALv2 Kavramları dökümanını hazırladım.

Günümüzde bende Jalv2 dilinin kullanmadığım için dökümanı güncellemeyeceğim. Fakat geçmişte yaptığım projeleri ve kodları paylaşacağım.

Temel Jalv2 Kavramları dökümanını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İndirme Linki : Temel Jalv2 Kavramları Rev1

Jalv2 Kütüphaneler : https://code.google.com/p/jallib/

Jalv2 Derleyicisi : http://www.casadeyork.com/jalv2/

Jalv2 IDE : https://code.google.com/p/jaledit/downloads/list

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Hocam halen kullanılan ve geliştirilen bir dil midir ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ali Bey Merhaba,

   Türkiye’de pek yaygın değil. bir dönem kaynak olmaması ilgi alanıma girmesine neden oldu ve hevesimi aldım. bende şuanda kullanmıyorum. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda bazı yerlerde kullanıldığını gördüm. Yayımlayacağım bütün jalv2 ile ilgili kaynaklar geçmişte yaptığım uygulamalar ve edindiğim tecrübelerden ibarettir.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.