Sercanca Çözümler..

Mazda 323F BJ – Hava Filtresi ve Buji Değişimi

Mazda 323F BJ – Hava Filtresi ve Buji Değişimi

Bayram öncesi aracıma bakıp yapma havasına girmişken Hava filtresi ve bujileride değiştirmek istedim. İyiki değiştirmişim bayağı bir kötü haldeydiler. Eğer kendi imkanlarınız el veriyorsa sizde mutlaka değiştirmelisiniz.

Parçacıya gidip aracınıza özel buji ve hava filtresini temin edin. Alırken motor hacmi, model gibi bilgileri mutlaka parçacıya söyleyin ki yanlış malzeme almayın.

Hava filtresini değiştirmek kolay ama bujileri değiştirmek için özel buji lokmasına ihtiyacınız var. Ben kendim için 30 TL ye temin ettim. Eğer alacaksanız mıknatıslı olanı tercih edin. Bujiyi takınca yere düşmez.

Hava filtre kutunuzu açmak için sağ tarafındaki kilitleri açmalısınız.

HAVA FİLTRESİ DEĞİŞİMİ

Aşağıdaki resimde 1 ve 2 olarak işaretledim.

Filtre kutusunu söktüğünüz de altından eski hava filtresi çıkacaktır.

Yeni ile karşılaştırdığınızda aradaki farkı görebilirsiniz. Arabalarda silindirlere giden hava, hava filtresinden geçer. Eğer hava filtresinden temiz hava rahat geçmez ise yakıtınız artar.

Yeni hava filtresini yerine koyduğunuzda hava filtre kutusunu bir yönde bulunan tırnakları yuvaya geçirin ve metal kelepçeleri yerine takın. Eski hava filtresini söktüğünüzde hava filtre kutusunun içerisi pis ve tozlu ise mutlaka temizleyin.

BUJİ DEĞİŞİMİ

Bujileri değiştirmek için öncelikle 16mm buji lokmasına ihtiyacınız vardır.ilavetten motorunda soğuk olması gereklidir.Aksi halde bujileri değiştirirken hem eliniz kolunuz yanar hemde buji yuvalarını bozarsınız.

Buji lokmasını aldığınızda bunun için uzatma kolada ihtiyacınız var. Aşağıdaki resimde hem bujileri hemde lokma ve lokma kolunu görebilirsiniz. Benim araçta Bujiler “Champion 346 RC10YC4” kodludur. Yeni bujileri kesinlikle yere düşürmeyin. Eğer düşersede kullanmayın. Porselen çatlarsa bujiler dışarı kaçak yapacak ve çalışmayacaktır.

Benim araçta ateşleme bobinleri bujinin üstünde olduğu için onlarında sökülmesi gereklidir. Buji kablolarını sökerken neyi nereden söktüğünüzde mutlaka bakın. Yanlış bağlantı yapmamak önemlidir.

Bujileri sökünce gözle ne durumda olduklarına mutlaka bakın. Benim araçtan çıkan en iyi buji aşağıdaki resimde haldedir. Yeni bujileri yere düşürmeden takın ve güzelce sıkın. Çok fazla güç denemesi yapmayın yuvayı bozabilirsiniz. Boşluğunu aldıktan sonra biraz tatlı sıkı şeklinde sıkabilirsiniz. Eğer az sıkarsanız gevşer çok sıkarsanız yuva bozulabilir. Elinizin hassasiyeti için eskileri sökerken sıkılıklarını kontrol edin.

Yerine toplama işlemi için resim çekmedim. Aynı işlemlerin tersini yaparak toplayabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.