Sercanca Çözümler..

Mazda 323F BJ – Merkezi Kilit Motoru Değişimi

29.07.2017
3.564
Mazda 323F BJ – Merkezi Kilit Motoru Değişimi

Merhaba Arkadaşlar,

Aracımda kumandasız merkezi kilit sistemi mevcut. Kumandalı merkezi kilit modülü taktım ve tesadüfen sol arka kapının kilit motorunun sorunlu çalıştığını gördüm. Bazen çalışıyordu ama çoğunlukta açık kaldığını sanıyorum.

Fiyatının uygun olmasını umarak bir kaç parçacıyı gezdim ve yan sanayisinin 100TL olduğunu söylediler. İlavetten bir kaç kişi 250 TL fiyat verdi. Tabiki almadım ve eski aracımdan geriye kalan 2 kablolu üniversal merkezi kilit motoru vardı. Nasıl uydurabilirim diye düşünürken kapının içini sökmüş ve montajını yapmıştım bile. 🙂

Öncelikle size çalışan ve bağlantı parçaları bulunan merkezi kilit motoru gerekiyor. Parçacılardan 5-10 TL arasında alabilirsiniz.

Malzemeyi temin ettiğinizde kapıyı sökmeniz gerekmektedir.

Resme göre anlatmak gerekirse kapının kolçağını sağ altta bulunan yerden düz tornavida sökün ve metal bağlantıyı serbest bırakıp kolçağı sağ tarafa kaydırın.

Kolçağın hemen altında 2 delik bulunmaktadır. Yıldız kontrol kalemi ile buradaki vidaları sökün.

İç kapı döşemesini sökmek için resimlerde gördüğünüz deliklerdeki plastik vida veya tıpaları sökün. Ben sökünce resimlediğim için sadece yerlerini görebilirsiniz.

Üniversal motoru uydurabileceğiniz tek yer resimde gördüğünüz boşluktur. Bir vida ile bağladıktan sonra ön tarafında içerisinden çıkan bağlantı parçası ile uygun şekilde bağlayın.

Enerji bağlantısı için orjinal bağlantı kablosunu kesip üniversal motora bağlayabilirsiniz. Eğer ters bağlarsanız araç kilitlendiğinde kapı açılır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bağlantıyı ters çevirin. İlaveten merkezi kilit pompası, kilit ve pim ile irtibatlayan metal çubuğa bağlanması gerekmektedir. Bu bağlantı sayesinde sistem çalışır hale gelebilir. Bağlantı için içerisinden çıkan metal çubuğu pense ile uygun şekle sokun. Bağlantı klemensi ile resimdeki şekilde bağlantısını yapın.

Tüm işlemlerden sonra test edin ve sorun yoksa döşemeyi kapıya tekrardan bağlayın. Eğer işlemi siz yaparsanız 5-10 TL gibi bir maliyetle sorunu çözebilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fikret dedi ki:

    Elinize sağlık. Bilgiyi paylaşmak ve özellikle tanımadığınız insanlara faydalı olmak güzel bir şey. Kolay gelsin

    1. Sercan TEK dedi ki:

      Sitemin amacı tamamen budur. İnsallah faydalı olur.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.