Sercanca Çözümler..

Mekanik – PCB için Daire Testere

07.07.2015
2.313
Mekanik – PCB için Daire Testere

Bir çok elektronikle uğraşan arkadaşların en büyük sorunlarından birisi Pcb lerin düzgün kesilememe sorunudur. Bu işlem içi çok değişik yöntemler var. Mesela ısıtarak kesme,maket bıçağı ile çizip kırma, spiral taş ile kesme, giyotin ile kesme, testere ile kesme gibi… uzatılabilir. Hepsini denemiş biri olarak ben daire testereyi tercih ettim. Sanırım en güzel kesim yöntemlerinden birisi bu olsa gerek.

Eğer elinizin altında kullanmadığınız bir matkap var ise basit bir daire testere yapımını anlatacağım. İlk önce aşağıdaki malzeme listesini toparlamanız gerekmektedir.

  • Matkap ucu dairesel testere (Ağaç kesme tipi)
  • Matkap
  • matkabı için kabin (marangoza yaptırılabilir.)

Dairesel testere için bulunduğunuz ildeki civatacıları gezip bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız internet üzerinden temin edilebilir. online alışveriş üzerine çalışan sitelerin çoğunda var fiyat aralığı 10TL-20TL arasında değişiyor.

Matkap kısmını şu ucuza satılan çin malı ağır yüklere dayanamayan matkaplardan kullanabilirsiniz. benim kullandığım matkap 15 TL lik seyyar satıcılarda bulunan bir matkap idi.

Kabin kısmı sanırım burada sizi uğraştıracak bunun için bir marangozdan destek almanız gerekmektedir. Ben bu konuyu babam ile çözdüm. Sanırım şanslıyım çünkü babam marangoz. 🙂

Matkap ucu dairesel testere

Mekanik - PCB icin Daire Testere-1

 

Matkap ve Kabin

Mekanik - PCB icin Daire Testere-2

 

Siper ve son hali

Mekanik - PCB icin Daire Testere-3

 

Pcb nin kesilmiş hali

 

Mekanik - PCB icin Daire Testere-4

Tamam kabul ediyorum biraz ilkel bir tasarım olmuş. Fakat kısıtlı zamanda elimden gelenin en iyisi bu olmuştu. Geniş zamanda daha iyisini yaparım diye düşünüyordum. Şöyle kayış düzenekli motor, motor hız kontrollü, üzerinde milimetre cinsinden dahili metresi olan bir kabin olabilirdi. Fakat bu şekilde bütün işlerimi çözdüğü için açıkçası gerek kalmadı. uzun süre kullandıktan sonra şuanda artık kullanmıyorum. maket işi ile uğraşan bir tanıdığa hediye ettim. Sanırım onunda yeterince işini görüyor diye düşünüyorum. 🙂 Burada amacım Daire testere yapımı hakkında sizlere fikir vermekti. Umarım faydalı olmuştur.

Esen Kalın

Sercan TEK

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.