Sercanca Çözümler..

Mikrotik – DHCP ile Hız Sınırlama

01.05.2018
6.566
Mikrotik – DHCP ile Hız Sınırlama

Ne ile alakalı yazsam diye düşünürken aklıma sürekli uyguladığım DHCP ile hız sınırlamanın nasıl yapıldığını yazmak geldi. Zaten Mikrotikle ilgili son yazının üstünden bayağı zaman geçmiş. Hız sorunu yaşadığınız yerlerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir uygulama olduğunu düşünüyorum. 24 Mbit hızı olan bir bağlantıda birinin bilgisayarı aşırı bant genişliğini kullanırsa geriye kalanlar için internet çok işkenceli bir duruma gelecektir.

Bu gibi durumlarda ortamda bulunan Modem, Firewall, Router, Switch, AP vs. üzerinden QOS diye adlandırılan bir servisi varsa gerekli ayarlamalar yapılır. Bu sayede internet kişi başına limitlenir. QOS Türkçe’ye Servis Kalitesi olarak geçer. QOS ile tanımlanan protokoller, uygulamalar, teknoloji, mimari, VOIP gibi kriterler sayesinde bant genişliği ayarlanır. İstediğinilen kritere gerekli hız tanımlamaları yapılabilir. Mesela VOIP trafiğine 5 Mbit, Web Trafiğine 2 Mbit, Torrent Trafiğine 3 Mbit.. gibi değerler atanabilir.

Mikrotik tarafında QOS çok kapsamlı bir konudur. Mikrotik tarafında Hız sınırlamak için farklı yollar tabiki de mevcut. Ama bu yazının konusu Mikrotik üzerinde bulunan DHCP Server ile entegre çalışabilen bir kısıtlama yapabilmektir. İstemci IP talebinde bulunduğunda DHCP server IP verirken yanında hız ile ilgili bir kural eklemektedir. DHCP lease time süresi dolduğunda ya da lease listesinden silindiğinde otomatik olarak hız kısıtlaması silmektedir.

Fakat burada bir konuda dikkatinizi çekmek isterim. Eğer kullanıcı istemcisine elle IP adresi verirse ilgili istemci Hız sınırlamasına tabi tutulmaz. Bu durumla karşılaşmamak için tüm networkü ilgilendiren bir hız kuralı yazmalısınız. (Başka bir yazıda PCQ konusunu yazacağım.)

Eğer herkes DHCP den IP alıyorsa elle verilmesinin önüne geçiliyorsa bu yöntem ile kişi bazlı Hız sabitleme yapılabilir ve Queues Listesinden takip edilebilir.

Bu işlemi yapmak için öncelikle Script Koda ihtiyacımız olacaktır.

Bu örnekte Download değerini 2M, upload Değerini 256kbit ile sınırlandırdık. (limit-at=256k/2M max-limit=256k/2M)

Eğer Değiştirmek isterseniz “limit-at=256k/2M max-limit=256k/2M” kısmında bulunan değerleri değiştirebilirsiniz. Her iki değeride değiştirin. “limit-at=Upload/Download max-limit=Upload/Download“. k=Kilobit, M=Megabit.

Winbox ile bağlandığınızda System>Script menüsüne gelin. “+” ile yeni kural ekleyin ve kodu yapıştırın. isimini verin. (Boşluk ve Türkçe Karakter içermesin.)

Şimdi IP>DHCP Server menüsüne gelin. Listedeki ilgili DHCP Server üstüne çift tıklayın. Açılan pencerede “Lease Script” bölümüne Script Listesinde girdiğiniz ismi girin.  “OK” deyip Kayıt Edin.

Artık IP alan istemciler için Queues Listesine yeni kural ekleyecektir. Deneme yaptığımda aşağıdaki gibi çalıştığını gördüm. “Comment” olarak istemcinin “Hostname” kısmını alıp yazmaktadır.

Bu yazımızı burada bitirelim. Başka bir yazıda PCQ (Hızın istemci sayısına paylaştırılması) türünde nasıl Hız dağıtımı yapılır onu yazacağım.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. recep dedi ki:

    Üstadım kolay gelsin 10-10 metro internetimiz var Script kodunu uyguladım eth1 wan- et 2-3-4-5- bridge modunda fakat bir yerden sonra acayip derecede yavaşlama oluyor nedeni nedir ip havuzu 30 olarak alıyorum wanda 24 olarak dağıtıyorum bridge olarak script kodundada bridgeye işliyorum fakat biryerden sonra feci yavaşlama oluyor download hızı 1 mbit düşüyor nedeni nedir?

  2. mesut dedi ki:

    elinize saglık
    tam istenilen bir özellik

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.