Sercanca Çözümler..

Mikrotik – Otomatik Yedekleme

06.07.2015
2.511
Mikrotik – Otomatik Yedekleme

Sistemin yedeği olmadan çökme senaryosu sanırım bu işlerle uğraşanların en büyük kabusudur.Eğer bir backup dosyasınız yoksa ve cihaz bir şekilde bozuldu ise herşeyi tekrar ayarlamanız gereklidir. Mikrotik üzerinde yedekleme işleminin farklı versiyonları mevcut. Örnek vermek gerekirse Script yazıp Scheduler ile zamanlayıp belli sürelerde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yada manual olarak winbox aracılığı ile yedek alabilirsiniz. Sahada çalışan cihazlarınızın sayısı arttıkça otomatik zamanlarda yedekleme yapmasını hatta mail atmasını isteyebilirsiniz. Bu yazımızda manual backup almayı açıklayacağım. Aynı zamanda script yazıp sistemin otomatikman yedeklemesini göstereceğim.

Manual Yedekleme işlemi

Öncelikle cihaza winbox ile bağlandığınızı varsayarsak aşağıdaki görselde bulunan sıralamayı takip edip cihazın yedeklemesini yapabilirsiniz. Adımların açıklaması aşağıdaki gibi;

mikrotik_manual_yedekleme

1- Sol menüden “Files” menüsüne tıklatın.

2-Açılan Pencereden “Backup” Butonuna tıklatın.

3-Ufak bir pencere açılacaktır. Burada “Name” yazan yere yedek dosyasının oluştuktan sonra almasını istediğiniz adını yazmalısınız. Eğer yedek dosyasının içeriğinin şifrelenmesini istiyorsanız “password” hanesine şifrenizi yazın. Fakat herhangi bir şifreleme istenmiyorsa hemen aşağıda bulunan “Dont Encrypt” yazısının başına tik koyun.

4- Gerekli ayarları yapınca “Backup” butonuna tıklatın. Bu sayede Mikrotik kendi dahili hafızasına “.backup” uzantılı dosyayı oluşturacaktır.

Dosyayı Dışarıya almak istediğiniz takdirde dosyayı tutup bilgisayarınıza sürükle bırak yapabilirsiniz. Bu sayede dosya bilgisayarınıza inecektir.

Otomatik Dosya Oluşturma İşlemi

Cihaza kendisinin yedeğini aldırtmak için bu amaca hizmet edebilecek bir kod yazılması gerekmektedir. Neyse ki mikrotik ürünleri script desteği ile birlikte gelmektedir. Aşağıdaki gibi yazmış olduğum script kodunu scheduler oluşturup içerisine yazarsak ayarlanan sürelerde kod çalışır ve yedeğini oluşturur.

Mikrotik Yedekleme Scripti :
Winbox ile cihaza bağlanıp Sol menüden “System–>Scheduler” menüsüne gelin. Açılan Penceredeki sol üst tarafta bulunan Ekle “+” butonuna basın ve yeni bir zamanlayıcı ekleyin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

 mikrotik_manual_yedekleme_2
Name : Schedule için bir isim yazın.
Start Date : Başlangıç Tarihi verilir. Otomatik bugünün tarihini atar.
Start Time : Başlangıç Saati verilir.
interval : Verilen saat bilgisine göre ne kadar sürede bir çalışacağı belirtilir. Örneğin resimde her 12 saatte bir çalışması için ayarlanmıştır.
On Event : Burada scheduler çalıştığında işletilmesi gereken kodların yazılması gerekmektedir. Yukarıdaki kodu kopyalayarak buraya yapıştırın.
Policy : Burada extra olarak hangi olaylar gerçekleştiğinde bu schedulerın çalışmasını istiyorsanız onları tıklatın.
Ayarlamalar bitince “OK” butonu ile kayıt edebilirsiniz.
Kodu incelersek öncelikle bazı parametreleri aldığını görmekteyiz. Bunlar Tarih,Ay,Yıl,Tanımlama Adı,Cihazın modeli.
oluşturulan dosya adı aşağıdaki şablona göre oluşmaktadır.
TanımlamaAdı-CihazModeli-“Güncel_sistem_”+Ay+Yıl
Örnek olarak çalışan bir sistemde aşağıdaki çıktığı görebiliriz.
“LotusBT-RB1100AHx2-Guncel_sistem_jul-2015”
Bu şablon sayesinde her gün kayıt alınmasına rağmen aynı isimde olduğu için eskisinin üzerine yazar. Böylece her ay 1 dosya oluşmaktadır. Oda yılda 12 dosya oluşması demektir. Geçmişe dönük her ayın yedeği mevcuttur.
Başka bir yazıda görüşmek üzere
Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. erkan dedi ki:

  yedeklelen dosyayı localdeki bir pc ye atabilirmiz
  yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar dilerim

 2. Kerem ALPER dedi ki:

  Mikrotik harika bir router yapmış

 3. Oğuzhan YILMAZ dedi ki:

  bilgi için teşekkürler. devamını bekliyoruz

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.