Sercanca Çözümler..

Mikrotik – Paketlerin Güncellenmesi

05.07.2015
1.780
Mikrotik – Paketlerin Güncellenmesi

RouterOS işletim sistemi çabuk gelişen bir yapıya sahip. Sık sık güncelleme gelebiliyor. Tabi ki öncelikle güncelleme yapmadan nelerin değiştirildiği,eklendiği yada güncellendiğine bakmanız lazım. Yoksa güncelleme yapınca sisteminizde anormallikler olabilir.

Güncelleme yapabilmek için iki seçeneğiniz var. İlki Mikrotik Download adresinden cihazınızın işlemci türüne göre gerekli paketleri indirmeniz ve indirme işi bitince indirdiğiniz klasörü rar dan çıkartarak cihaza göndermeniz gerekmektedir. Gönderme işlemi için cihaza winbox ile bağlanıp sürükle bırak yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra consoldan  “/system reboot “ komudunu yazıp entere basarsanız size “Reboot, yes? [y/N]:” diye soracaktır. “y” yazıp enter derseniz sistem yeniden başlayacak ve yeni paketleri yüklemiş olacaktır.

Diğer bir seçenek daha kolay. Cihaza winbox ile bağlanın ve soldaki menüden “System->packages” tıklatın. Açılan Pencerede sistemde kuru olan paketleri ve versiyonlarını göreceksiniz. Hemen sol üst tarafta bulunan “Check For Updates” butona tıklatın. yeni açılan pencerede size güncellemeleri gösterecektir. Buradan logları inceleyerek ne gibi değişikliklerin olduğunu görebilirsiniz. Eğer sistemi güncellemek isterseniz sağ tarafta bulunan “Download&Upgrade” butonuna basıp arkanıza yaslanıp cihazın dosyayı indirip kurduğunu ve yeniden başladığını izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi sistem 6.27 iken 6.29.1 versiyonu indirmeye ve kurmaya hazırdır.

Mikrotik_Paketlerin_Guncellenmesi_1

Gördüğünüz gibi güncelleme işlemi bu kadar. Size tavsiyem ikinci yolu kullanmanız. ilk yolu kullanırsanız hata yapma ihtimali daha yüksek olacaktır. Genellikle ilk yol olmayan paketleri yüklemek için tercih edilir.

Başka bir yazıda görüşmek üzere

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Baran dedi ki:

    başarılı konu olmuş eline sağlık

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.