Sercanca Çözümler..

Mikrotik – Statik IP ile DSL Kurulumu

25.10.2015
5.671
Mikrotik – Statik IP ile DSL Kurulumu

Bir çok uygulamada modemleri bridge moda alamıyoruz. Örnek vermek gerekirse telekomun bir hizmeti olan metro ethernet, uydunet hizmeti yada özel bir modemden çıkan Ethernet formunda DSL hizmeti olabilir.

Böyle bir durumla karşılaştığımız zaman mikrotik tarafında yapılması gereken 2 farklı yöntem vardır. Eğer DSL hizmetini sunan cihazın DHCP hizmeti varsa mikrotik tarafında otomatik bir IP aldırılıp internete çıkışları buraya yönlendirebiliriz. Fakat her zaman tercihim bu konuda anlatacağım şekilde olacaktır.

Mantık olarak interfacelerden birini DSL hizmeti aldığımız cihaza takıp IP bilgilerini girip Gateway tanımlamasını yapmaktır. Eğer Metro Ethernet hizmeti için yapılandırma alacaksanız mutlaka telekom yetkililerinden internet kullanımı için gerekli IP,Subnet ve gateway bilgilerini edinmeyi unutmayın. Bunun dışında diğer cihazlarda Gateway bilgisi yeterlidir.

Yazımızda kullanacağımız seneryoda Uydunet Modemi üzerinden DSL kurulumunu konu alacağım.

Seneryo : Uydunet firmasından alınan DSL hizmetinde modemin IP adresi 192.168.0.1/24 olarak gelmektedir.Local ağ 192.168.1.0/24 olmalıdır. Modem ether1 portunda Local Ağ ise ether2 portunda bulunmalıdır.

 Statik-ip-dsl-seneryo

Yukarıdaki seneryoyu gerçek hayata geçirmek için adım adım gideceğiz. Öncellikle mikrotik tarafına başlamadan modem tarafında yapılması gereken işlemleri gerçekleştirmeliyiz.

1.Adım

Bu yazımızda Uydunet modem üzerinden gidildi. Eğer bir modem kullanılacaksa ileride sıkıntı yaşamamak adına mutlaka bu işlemleri yapmalısınız. Modemin arayüzüne girerek DHCP server hizmetini devre dışı bırakın. İlavetten wifi özelliği varsa onuda devre dışı bırakın. Seneryomuza göre mikrotik’in Modem ile haberleşeceği port olan ether1 portuna 192.168.0.2/24 adresini vereceğiz. Dışarıdan gelen portları mikrotik tarafına alabilmemiz için modem üzerinden DMZ hizmetini devreye alın ve mikrotik ether1 bacağının IP sini olan 192.168.0.2 girerek kaydedin. Bu sayede dışarıdan gelen tüm port girişleri direkt mikrotik üzerine verilecektir. Bunlara ilave olarak modemin bir portu ile mikrotik cihazımızın eth1 portunu birbirine ethernet kablosu ile bağlayın. Modeme başka herhangi bir cihazın bağlı olmadığından emin olun. Son olarak modemimizin WEB arayüzünün şifresini değiştirin.

Eğer metro ethernet veya başka bir hizmet kullanıyorsanız yukarıdaki işlemleri gerçekleştiremeyebilirsiniz.

2.Adım

Winbox ile mikrotik cihazımıza bağlanın IP/Address bölümünden ether1 için 192.168.0.2/24 olarak tanımlamanızı yapıp kaydedin.

eth1-ethernet

Local ağımız için aynı bölümden ether2  bacağımız için 192.168.1.1/24 olacak şekilde tanımlamanızı yapıp kaydedin.

Localaddress

3.Adım

Şimdi modemi mikrotik cihazımıza gateway olarak tanıtacağız. IP/Routes bölümünden yeni ekleyerek aşağıdaki şekilde gateway yazan kısma modemin IP adresini yazıp kaydedin.

ether1-routes

Eğer yanlış bir işlem yapılmadı ise IP/Routes kısmına gelindiğinde listeye yeni eklediğiniz kuralda “192.168.0.1 reachable ether1” yazısını göreceksiniz. Eğer farklı birşey görürseniz önceki adımlara tekrar geri dönmeniz gerekmektedir.

Bu adımdan sonra mikrotik üzerinden bağlantınızı test edebilirsiniz. Winbox menüsünden terminali açıp “ping 8.8.8.8” komutunu yazdığınızda ping atıldığını göreceksiniz. Eğer ping sonucu time out gözüküyorsa mutlaka bağlantınızı kontrol edin eğer bağlantınızda sıkıntı yoksa adımları tekrar edin.

Bu aşamadan sonra aşağıdaki işlemler ile Local ağınızı kurabilirsiniz.

4.Adım

Adres tanımlamasını 2.adımda yapıldığına göre Dhcp server‘ı yapılandırmamız gerekmektedir. Ip menüsünden DHCP Server seçeneği seçilir ve açılan pencerede “DHCP Setup” Butonuna basılır. Aşağıda hazırladığım resme göre yapılandırabilirsiniz.

dhcp_adim

Mikrotik cihazımıza bağlanan bilgisayarları internet bağlantısına göndermemiz gerekmektedir. Bunun için NAT kuralını yazmamız yeterlidir.

5.Adım

Winbox menüsünde IP->Firewall seçeneğine gelindiğinde açılan pencerede NAT sekmesine gelip “”  butonuna basıp tanımlama yapabiliriz.

ether1-NAT

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Chain : Srcnat , Out. Interface : ether1 seçilmelidir.

Buradaki Out. Interface kısmına modemin bağlı olduğu port yazılır.

Action sekmesinde Action : Masquerade seçeneğini seçerek yan tarafta bulunan OK Butonuna basılmalıdır.

Bu işlemlerden sonra internete çıkma talebi olan istekler ether1 bağlantınıza yönlendirilecektir. İşlemler bitince ağdaki bir bilgisayardan herhangi bir siteye yada dış ip adresine ping atıp denemesini yapabilirsiniz.

Aynı mantıkla metro ethernet veya herhangi bir ethernet formundaki bağlantınızı kurabilir ve local network teki cihazlarınızı internete çıkartabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. besim dedi ki:

  merhaba ustad eline sağlık birde , bu yapıda dışarından içeriye nat nasıl yapılır.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Modemin arayuzune girip DMZ özelliğini aktif edip mikrotik tarafındaki mikrotik ile modem arasındaki bağlantı bacağının IP adresini gireceksiniz. Mesela Modem 192.168.0.1 , mikrotik 192.168.0.2 ise siz modem tarafından DMZ host olarak 192.168.0.2 girip aktif etmeniz yeterlidir. DMZ aktif olunca gelen tüm istekleri mikrotike gönderir. kalanı mikrotikten dnat işlemi ile aynıdır.

 2. emrullah dedi ki:

  Sercan bey merhaba öncelikle işin uzmanı olarak size danışmak istiyorum. Benim sorum;
  Aynı adreste bulunan 2 farklı firma faaliyet göstermektedir. TTnet ten 2 farklı statik IP’yi aynı ağ ve aynı modem üzerinden kullanabiliyor mu?

  teşekkür ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Emrullah bey merhaba

   Oncelikle keşke uzman olsam kendi halimize birseyler yapmaya çalışıyoruz.

   2 ağı bir mikotik üzerinde farklı şekillerde çalıştırabilirsiniz. Load Balance yapıp hattı dengeleyebilirsiniz.yada biri düşünce diğerini devreye sokabilirsiniz. Yada istediğinizi istediğiniz modemden internete çıkartabilirsiniz.

   İleride bu konuları yazmayı düşünüyorum.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.