Sercanca Çözümler..

Mikrotik – Torrentlerin Engellenmesi

21.11.2015
3.266
Mikrotik – Torrentlerin Engellenmesi

Günümüzün en popüler dosya paylaşım protokolü olan torrenti network yöneticilerinin pek sevdiğini söyleyemem. Özellikle kalabalık networklerde torrent serbest bırakılırsa bandwidthi tamamen sömürecektir. Bir bilgisayar torrent çekerken emin olun diğerleri çok çok fazla etkileceklerdir.

Networkünüzde en basitinden bir firewall var ise işiniz kolay diyebilirim. UTM gibi birşey varsa işiniz kolayında kolayı olduğunu belirtmek isterim. Bu yazıyı sisteminizde Firewall olarak Mikrotik kullandığınızı düşünerek hazırladım. Basit bir seneryoyu baz alıp anlatmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Böylece engelleme konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Mikrotik Firewall cihazınızı Bu linkteki anlatıma göre yapılandırdığınızı baz alırsak local bacağınız Ether2 olacaktır. Torrenti engellemek için local bacağımızdan gelen trafiği filtrelememiz gerekmektedir. Torrenti engellemek için Layer7 katmanında işlem yapılması sağlık sonuç verecektir. Aşağıdaki kodu winbox menüsünden “New terminal” komutu vererek açılan terminal ekranına yapıştırın.

Eğer Local ağınız Ether2 de değilde Farklı bir interface üzerinde ise o zaman aşağıdaki kodta bulunan “ininterface=ether2” kısmı düzenlenmeli ve ether2 yerine ilgili interface verilmelidir.

Mantık olarak Local interfaceden gelen trafik “torrent” isimli kurallara gönderiliyor ve eğer torrent engelleme kurallarına uyarsa kurallar gereği direkt drop edilir. Torrent içerikli siteleri engellendiği gibi torrent yazılımlarınıda engellemektedir.

Başka Bir yazıda Görüşmek üzere

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Onur mert dedi ki:

  Google drive icloud veya başka cloud yedekleme leri nasıl engelleme yapıcaz

 2. Mehmet dedi ki:

  Kuralı genelleştirme şansımız olur muydu? mesela şüphesiz torrent siteler kuralda yazıldığından çok daha fazla. örneğin zamunda.net

  1. Sercan TEK dedi ki:

   olabilir. denemek gerek.

 3. Osman dedi ki:

  Bu şekilde kesin çözümmudur?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Şuana kadar engellemedigini görmedim.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.