Sercanca Çözümler..

Mikrotik – Zaman Sunucusu (NTP) Kullanımı

22.02.2016
4.850
Mikrotik – Zaman Sunucusu (NTP) Kullanımı

Yerel ağınızda birden fazla IP kamera, Sunucular, IP telefonlar gibi zaman bilgisinin önemli olduğu cihazlar yer alıyorsa zaman zaman saatlerdeki yanlışlık büyük sıkıntılara yer açar.

Örnek vermek gerekirse IP kamera sistemizdeki saatin geri kalmış olması yada sıfırlanması gibi etmenler yüzünden geriye dönük kayıtları bulmak ve izlemek işkence haline gelmektedir. Çünkü sistemin saati gerçek saatten çok farklıdır. Yoğun bir matematik hesabından sonra aradığınızı bir şekilde bulabilirsiniz.

Aynı senaryo kayıt işlemi yapan Log sunucunuz içinde geçerlidir. Kayıtlar hatalı olduğu için yasal olarak problemler yaşayabilirsiniz.

Böyle durumlardan kaçmak için her zaman yerelde NTP sunucu yapılandırmayı tercih ederim. Böylece yerel ağda NTP sunucu bilgisi üzerinden zaman bilgisini alma özelliği olan cihazlara sunucunun IP adresini verip tek noktadan zaman bilgisini almasını sağlamış olurum.

Mikrotik tarafında sonradan yüklenen bir servis olduğu için uygulamak isteyen arkadaşlar öncelikle Mikrotik Download adresinden ilgili cihazına ait “Extra packages” dosyalarını indirip mikrotik cihazınıza atmanız ve cihazınızı reboot etmeniz gerekmektedir.

Ayarlara başlamadan önce NTP ile ilgili bir bilgi vermenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

“Network Time Protocol” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçesi “Ağ Zaman Protokolü” olarak geçmektedir. Amacı ağda bulunan cihazlarda saatlerinin eş zamanlanmasının sağlanmasıdır. UDP 123 portunu kullanır.

Delaylı bilgi için : Network Time Protocol

Mikrotik cihazınız üzerinde ayarları yaptığımızda ve cihazlara NTP sunucu olarak Mikrotik cihazınızın adresini verdiğimizde cihazlar mikrotik cihazınızın saatini alacaktır. Bundan dolayı Mikrotik cihazınızın saatininde güncel olması gerekmektedir.

Ben çözüm olarak son versiyonlarında eklenen Cloud özelliği sayesinde saati güncelletiyorum.

Winbox ile IP > Cloud menüsüne tıklatın.

mikrotik-cloud

Burada “DDNS Enabled” ve “Update Time” kliklerini koyup “OK” tuşuna basın. Bu sayede Mikrotik cihazınız kendi sunucularına gidip hem ddns adresi alacak hem de mevcut saat bilgisini çekecektir.

Sunucudan alınacak saat bilgisi GMT zamanı olacağı için bulunduğunuz ülkenin zaman bilgisine çevrilmesi gerekmektedir. Bunun için menüden System > Clock menüsüne tıklatın.

mikrotik-clock

Burada “Time Zone Name” alanını Europa/Istanbul olarak seçin. Sistem otomatik olarak “GMT Offset” ayarını +02:00 yapacaktır. Buradaki GMT nin esprisi Türkiye’nin yerel saatinin GMT +2 olmasından kaynaklıdır.

Buraya kadar yazılanları uyguladığınıza mikrotik cihazınızın saat bilgisinin güncellendiğini göreceksiniz.

Sırada NTP yapılandırması var. System > NTP Server menüsüne gelindiğinde aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

mikrotik-ntp-server

Burada öncelikle NTP Server aktif etmek için “Enabled” kliğini koyun. hemen altında yayın tipleri yer almaktadır. Burada “Multicast” kullanacağız. Diğer tipler için buradan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz: Mikrotik NTP

Gerekli klikleri koyduğunuzda “OK” butonuna basın.

Artık Yerel bir zaman sunucusuna sahibiz. Bundan sonra NTP üzerinden saat bilgisi gerektiği her yerde Mikrotik cihazınızın IP adresini verip saat bilgisini buradan çekmesini sağlayabilirsiniz.

Test amaçlı NTP Tool ile test edebilirsiniz. Herşey yolunda ise program size bir çıktı üretecektir.

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Osman dedi ki:

    Cihaz NTP bilgisini nereden temin ediyor.

    1. Sercan TEK dedi ki:

      Mikrotik kendi cloud sunucusundan çekiyor

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.