Sercanca Çözümler..

Modül – Follow me Home Modülü F2-A İnceleme

15.08.2016
5.016
Modül – Follow me Home Modülü F2-A İnceleme

Günümüzde çoğu arabada uğurlama ışığı hazır gelmektedir. Bende kendi aracım için bir çalışma yapmıştım. çalışmaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Fiat Uno – Follow Me Home Modülü

Uzun süre kullandıktan sonra geçenlerde içerisindeki röle yapışık kaldı ve sürekli farlar açık kalıyordu. 5 liralık röleyi değiştirmek yerine merakımdan ötürü internette satılan MERTMOD F2 adındaki Follow me Home modülünü satın aldım. Daha taktığım ilk anda çalışmamasından kaynaklı olarak cihazı incelediğimde cihazın bana bozuk geldiğini anladım. Geri gönderecektim ama yine merakımdan ötürü içini açtım ve tamir ettim. Aynı zamanda modülü inceleme fırsatım oldu.

1- modul komple

2 - modul ayarlar

3 - Modul baglantilar

Öncelikle modülün üretici tarafından yayımlanan özelliklerine bakalım.

 • Modül üzerinde 3 adet farklı röle çıkışı vardır. Farklı kombinasyonlarda bağlanabilir.
 • Tavan lambası çıkışı aydınlık sensöründen bağımsız çalışır. Farklı amaçlar için kullanılabilir.
 • Aydınlık sensörü karanlık ayarı yapılabilir.
 • Sensör üzerindeki mikro switch ile modül devre dışı bırakılabilir.
 • Follow me home açık kalma süresi 3 ile 50sn arası ayarlanabilir.
 • Tüm artı ve eksi tetiklemeli merkezi kilitler ile çalışabilir.
 • Kontak açıldığında modül devre dışı kalır.
 • Montaj kılavuzuna göre montajı kolay biçimde yapılabilir.

Bunlar üreticinin dediği özellikler. Modülü incelediğimde evet hepsi bu modülde var. Başarılı bir modül. Fakat beğenmediğim yanları da yok değil.

Şimdi benim fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Modül ilk geldiğinde büyük bir sabırsızlıkla açtım ve kabloları görünce dikkatimi çeken ilk nokta soket girişleri oldu. Biraz elimle oynadığımda kabloların pabuçtan ayrıldığını fark ettim. Pabucu takarken hiç özenerek takmamışlar. Tüm soketteki pabuç bağlantılarını elden geçirmek zorunda kaldım.

Kabloları onardıktan sonra modülü taktım ve çalışmadı. İşin garip tarafı hiç tepki yoktu. Geri iade edecektim ki merakımdan dolayı söküp tamir etmek istedim. Kutusu kolay açıldı ama keşke hiç açılmasaydı.

4---Modul-pcb-ust

5---Modul-pcb-alt

(ticari ürün olduğu için tamamen yayımlamak doğru olmaz)

İlk açtığımda tamamen hayal kırıklığına uğradım. PCB işçiliği o kadar kötüydü ki anlatamam. Çoğu lehimlerin görevini yaptığına dahi inanmıyorum. Yarım yamalak yapılmış bir lehimleme işçiliğine sahipti.

Neden çalışmadığını araştırırken transistörleri sırası ile ölçtüm ve tüm transistörlerin çalışmadığını gördüm. İnanmıyorum sıfır aldığım bir modülün transistörleri çalışmıyordu. Neyse ki elimin altında bulunan transistörler ile değiştirme fırsatım oldu. Gerekli değişimi yapınca ve lehimleri tekrar yapıp düzgün hale getirince artık test edebilirdim.

Gerekli bağlantıları yapınca tekrar çalışmamazlık etti. Ama bu sefer arızadan kaynaklı değil tamamen pot ayarlarından kaynaklı olduğunu anladım ve gerekli ayarlamayı yaptım. Artık çalıştı.

Sonunda modül çalışır haline geldi ve montaja hazırdı.

Başka bir yazıda montajını ayrıntılı anlatacağım.

Sonuç olarak modül çalışması yönünden tam puan aldı fakat işçilik konusunda ve arızalı çıkması konusunda sınıfta kaldı. Belkide bu modül bana denk geldi bilemiyorum. Tek diyeceğim şey şuanda çalışır durumda.

Esen Kalın

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Melih dedi ki:

  Selamlar bu modülden aldım ancak taktıracak usta bulamadım yardımcı olurmusunuz kimse uğraşmakmı istemiyor yapamıyorlarmı anlamadım

 2. MERTMOD dedi ki:

  Sercan bey kardeşim,
  Öncelikle modülü incelemeye değer bulduğunuz için teşekkür ederim.
  Ancak;
  Tüm modüllerimiz el işçiliği ile yapılmaktadır ve her biri tek tek test edilmeden satışa çıkarılmaz. Günümüz de çoğunluk dizgi ile hazır yapılmış elektronik kartlara alıştığından lehimler size kaba gelmiş olabilir.
  Modül size arızalı geldi ise,ki olabilir tabi,hiç birşey olmasa kargoda bile hasar alabiliyor.Direk bizimle irtibata geçebilir,yenileme isteyebilirdiniz.Garantilidir.Tüm transistörlerin arızalı olduğunu tesbit etmeniz,kusura bakmayın ama biraz komik olmuş,taraflı bir anlatım var. Sonrasında sizinde belirttiğiniz gibi yine çalışmamış ve ancak modülün çalışma şeklini anlamışsınız…AYAR…

  Yazınızdan alıntı:
  ”Gerekli bağlantıları yapınca tekrar çalışmamazlık etti. Ama bu sefer arızadan kaynaklı değil tamamen pot ayarlarından kaynaklı olduğunu anladım ve gerekli ayarlamayı yaptım. Artık çalıştı.,,

  Modülde sensör vardır ve aydınlık ortamda çalışmaz,hafif karanlık ortamda da yaptığınız ayara göre devreye girme durumu değişir ve bu kararsızlık gibi görünür. Aynı yerde,aynı saatte ilk gün devreye girip diğer gün girmeyebilir,bir gün hava daha açıktır,diğer gün daha kapalı,bulutlu vs olabilir,bu kararsızlık değildir. Sizin gözünüze aynı gibi gelen aydınlık şiddetinin aslında farklı olduğunu sensör algılar. Aracınızın aküsü o gün zayıflamış olabilir,tetik kısa kalıyor olabilir vs vs… Modül dışında da bir çok sebebi vardır,çoğunlukla kimse aracındaki değişiklikleri kabul etmez,genellikle de farketmez. Yani tam karanlıkta tutarsızlık yapmaz,loş ortamlarda verdiği karar size kararsızlık gibi gelmiştir.
  Madem ki kendiniz de bu şekilde ürün inceleme ve yayınlama yetisi ve bilgisi buldunuz naçizane tavsiyem haksızlık yapmamak adına daha dikkatli analiz yapmanızdır.
  Böyle bir durumda eğer ulaşabiliyorsanız önce üreticiye ulaşın (bana herkes kolaylıkla ulaşabiliyor,modülle gelen şemanın üzerinde bile telefonum var), direk transistörler bozukmuş diyerek yazıp çıkmak yerine bir yerde hata mı yapıyorum diye kendinize sormanız, üreticiye (bana) sormanız,bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.
  Saygılar.
  Talip Eren

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Talip Bey Merhaba,

   Demek inceleme yazımı bulup okudunuz. Benim için büyük şeref.
   Sizinle iletişim kurup durumu izah edecektim ama yazımdan da anladığınız gibi merakıma yenilip incelemek ve tamir etmek istedim.

   “Şimdi benim fikirlerimi paylaşmak istiyorum.” cümlesini okuduysanız bu yazıyı ürünü karalamak için değilde “Eleştiri” olarak okuyup algılamanızı isterdim. Oysa taraflı anlatım var gibisinden düşüncelere kapılmışsınız.Üzüldüm.

   Ürünü internet üzerinden bir alışveriş sitesinden sanıyorum ki aracıdan aldım.Ürün sizin olabilir ama bana gelene kadar farklı satıcılara geçmiş ve bir şekilde arızalanmış olabilir. Benim için çok sorun değil. Bilirsiniz ki böyle basit bir devreyi onarmakta zor değil.

   “tüm transistörlerin çalışmadığını gördüm” ifadesi sanırım abartılı olmuş. Haklısınız hepsi değilde 2 tanesi bozuktu. Ama garanti olması için hepsini değiştirdim ki zaten 4 adet transistör vardı. Birde müneccim değilim ölçü aletim ile sağlamlık testi yapınca bozuk olarak çıkmıştı. Mesleğim sizin gibi elektronik üzerine olmasa da elektronik kökenli olduğum için birşeyler bilmiyor değilim.Keşke çıkan arızalı olan transistörleri atmak yerine size gönderseydim.Kanıt olarak.

   Lehimleme kısmına gelecek olursak el yapımı olması gayet belli. Dizgi işçiliği beklemiyorum ama biraz özenli olması güzel olurdu diye düşünüyorum.

   Modülün çalışmasını anladım. Bu konuda sıkıntı yok zaten. Arada kararsız çalışması da dediğiniz gibi ortamın ışık şiddetinin LDR tarafından değişiklik olarak algılanmasıdır. Bu konuda hemfikiriz.

   “Madem ki kendiniz de bu şekilde ürün inceleme ve yayınlama yetisi ve bilgisi buldunuz naçizane tavsiyem haksızlık yapmamak adına daha dikkatli analiz yapmanızdır.” Demişsiniz. Fakat burada hakkızlığı siz yapıyorsunuz. Yazıyı tekrar okumanızı ve bu yazının eleştiri olarak yazıldığını anlamanızı öneririm. Ürün inceleme ve yayımlama yetisi ve bilgisi dediğiniz şey tecrübelerin anlatılmasıdır. Bu konuyu böyle algılayın lütfen. Amaç ürünü karalamak değildir. Bende kullanıyorum ve memnunum. Memnun olmayan zaten sizi arayıp bilgi verir.

   Bu arada bu site kişisel tecrübe ve bilgilerimi paylaştığım bir blog tur. Tecrübelerimi hiç bilgisi olmayandan tutun bu konuda master yapmış bir çok insanın anlayacağı şekilde sade ve basit çok terimsel olmayacak şekilde yazıyorum.

   Fazla uzatmak istemem zira bu yorum konun tamamından uzun olacak gibi. Sonuç olarak benim elimdeki üründe bir sorun olduğunu ve onarıp gözlemlerimi yazdım. Aynı zamanda herşeyin yolunda olduğunu ürünün istenilen özelliklerde olduğunuda yazdım. Eminim bir çok insan kullanıyor ve memnundur.

   Sercan TEK

 3. Kamil dedi ki:

  Bende bu modülü alacaktım ama yazınızdan sonra kararsız kalmama rağmen aldım.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ben Kendim onarimını yaptım sıkıntı olmadı ama arada kararsizlik yapabiliyor.eğer problem çıkarsa değişimini yaparlar bence

 4. Reff dedi ki:

  Bende bu modülü kullanmıştım. Kararsız çalışyıordu

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bazen bende de kararsızlık olmuyor desem yalan söylemiş olabilirim. Ortam aydınlatması da önemli bir faktördür.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.