Sercanca Çözümler..

Modül – İkili Cam Kaldırma Modülü İnceleme

Modül – İkili Cam Kaldırma Modülü İnceleme

Bir çok yeni araçta kapılar kilitlendiğinde otomatikman açık kalan camları kapatan özellik mevcuttur. Camları açık unutanlar için güzel bir özellik bence. Araştırırken otomatik cam kaldırma modülünü buldum. Heyecanla siparişi geçtim. Alırken İkili veya Dörtlü olmak üzere 2 seçenek var. Sadece ön camlarınız elektrikli ise ikili olan tipi kullanabilirsiniz. Tüm camlarınız elektrikli ise ve otomatik kaldırma özelliğini hepsine kazandırmak istiyorsanız dörtlü cam kaldırma modülü almanız gerekmektedir.

Tabi ki modül almadan önce aracınızın camlarının elektirkli olmasına dikkat edin 🙂 aksi halde modülü kullanamazsınız.

Benim almış olduğum modülün adı WS-21 ikili cam kaldırma modülü aynı ürünün WS-44 modeli dörtlü cam kaldırma modülü olarak geçmektedir.

Modülü aldığınızda yanında kutu üzerinde aşağıdaki gibi bağlantı kablolarının renklerini ve bağlanacak yerlerin isimleri yer almaktadır.

ws-21 şema

Kutu elinize ulaştığında içerisinde Modül ve 11 li soket halinde bağlantı kablosu çıkacaktır.

kutu

Modülün aynı zamanda termikli olma özelliği var. Modül çalışma esnasında cama bir şey sıkıştırılırsa algılayarak enerjiyi kesmekte ve diğer camı kaldırmaya devam etmektedir.

Dayanamayıp modülün içerisini açtım ve çalışmasını anlamak adına inceledim.

devre-1

devre-2

Modül içerisinde cam motorlarına bağlanacak olan 2 adet röle var. Röleler devreye girdiklerinde motorları hareket ettirmektedir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir adet 470K değerinde trimpot bulunmaktadır. Trimpot sayesinde motorların sıkışma hassasiyeti değiştirilebiliyor. Sıkışmanın algılanması için LM358 opamp kullanılmış, sıkışma olduğunda opamp çıkış vermekte ve asıl işi yapan mikrodenetleyiciye verdiği çıkışı iletmektedir.

Modülün asıl beyni olan mikrodenetleyici olarak 8 bit EM78P153 kullanılmış. Daha önce hiç görmediğim bir mikrodenetleyici.. Açıkçası PIC yada AVR serisi birşey bekliyordum.

Modül hem Eksi hemde Artı tetik ile çalışabilmekte. Bu sayede uyumluluk konusunda sorun yaşanmamaktadır. Hangi tetik türünü kullanacağınızı içerisinde bulunan J1 TETIK jumperı ile değiştirebilirsiniz. 3 adet pin var orta ile yanlarda bulunan pinleri birleştirerek seçimi yapabilirsiniz. Gerekli notlar üretici tarafından PCB ye yazılmış.

Modül çalışırken camları sıra ile kaldırmaktadır. Cam kapandığında otomatikman 2. cama geçmektedir. Kontak açık iken devreden çıkmaktadır. Cam önceliğini seçme için herhangi bir seçenek yok. Bağlantıyı yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. kutu üzerinde gerekli bilgiler yer almaktadır.

Tüm alarm ve merkezi sistemler ile uyumlu olduğu yazılmış. Bağlantı şekli olarak tetik girişi var. Benim araçta invells marka oto alarmı takılı. Alarmın cam kaldırma modülü adında Eksi çıkışı mevcut. Merkezi kilitlerde nasıl çözülür bilmiyorum. Ama bağlantısı mutlaka vardır.

Bu kadar incelemeden sonra modülü beğendim. Eğer almayı düşünüyorsanız tavsiye ederim.

Sonraki yazımızda montajının yapılmasını anlatacağım.

Esen Kalın.

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Oto elektironik dedi ki:

  Usta açıklayıcı olmuş tşk ederim ben bağladım sorun yok gayet güzel

 2. Emre dedi ki:

  Ustam iyi akşamlar bu modül vip araç ta otomatik masa işine yararmı

 3. Murat dedi ki:

  Merhaba Bende 6ay sonra sağ cam çalışmamaya başladı volt metre ile uçlarını kontrol ettim diğeri gibi voltaj yükselmiyor acaba hangi parça arıza yaptı değiştirebilirmiyim elektronikçiden alıp teşekkür ederim.

 4. Salih dedi ki:

  Öncelikle selamın aleyküm. Fıat tipo araca alıp bağladık cam motoruna eksi gidiyor kumandadan. Modülü tam doğru bağladığımızda sadece kontak açıkken çalışıyor. Kontak kapalı kapıları kilitlediğimiz zaman hiç bir işlem olmuyor. Fikir verirseniz sevinirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Diye bileceğim sadece bağlantılarda sıkıntı olma ihtimali. Ben 1 kere montajını yaptım ve düzgün çalışmıştı. Olmadı bir oto elektrikçiye danışın.

  2. Kenan atakar dedi ki:

   Selamün aleyküm hocam sorunu hallettim izni bendede aynı sorun var kız ntak açıkken modül çalışıyor Kontak kapalı iken çalışmıyor

   1. Hüseyin ergün dedi ki:

    Hocam bendede kontak açıkken çalışıyor halletinizmi

 5. Arda dadav dedi ki:

  Ustam merhaba ws 21 cam modülünü aldım 2 sene evvel. Sag cam kaldırmıyor diye . İptal ettirdim. Sağ cam eski tip manuel oldu. Şimdi yeni bir takım mi almam lazım. Yoksa bu sağ sol diye mi satılıyor
  + Tavsiye ettiğiniz marka varmı? Uzun ömürlü olması bakımından
  Çok teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Modül Tek. Sağ sol diye ayrımı yok. 2 li cam kaldırma modlü diye yenisini alacaksın. ws21 kolay kolay arıza yapmaz. Farklı markalara bakmanız lazım.

 6. arif dedi ki:

  merhaba 2 li cam kaldırma modülü aldım aracıma taktırdım gayet güzel çalıştı akşam oldu heveslenip tekrar yapayım dedim şöfer camı 5 cm kalktı diğer cama geçti daha sonra bidaha bastım yine 5 cm 5 cm 5 cm kapattım ustaya gittim modül arızalanmış dedi açmadan sizin fikriniz nedir varmı çözümü

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Cam motorunun çektiği akımı algılayıp sıkışmayı ölçüyor ve enerjiyi kesiyor. Büyük ihtimal içerisinde varsa trimpot gibi birsey ayar yapılarak çözülür

 7. cihangir şahintaş dedi ki:

  merhabalar ben 4 lü modül aldım sorunum 3 cam artı olarak çalışıyor otomatik olan şöför camı eksi elektirikle çalışıyor modül içinden herhangi bir pini eksi uç yapabilrimiyim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bilgim yok. İlk ve son kez taktım ve onuda burada paylaştım. Ustaya gösterirseniz daha doğru bir yol izlemiş olursunuz.

 8. Ömer dedi ki:

  Merhaba Ws44 şeması mevcut mu ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Maalesef yok.

 9. Metin dedi ki:

  Bağlantıyı nereye yapıyoruz merkezi kilit beni ne olurmu yoksa kapıdamı

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Benim araçta alarm vardı. alarmın cam kapatma çıkışı mevcuttu. Ama yoksa merkezi kilit motorlarına giden kablolara bağlanabilir.

 10. Vefa dedi ki:

  Merhaba. Benim sormak istediğim şey şudur. 4 cam otomatik bir araca sahibim. 4’lü devreden aldığım zaman her cam tek tek kapanıyor. Ben simetri hastasıyım. Bunu bilmek bile beni rahatsız ediyor. Ben 2’li modül alıp sağ cam için olanı ön iki cama; sol cam için olanı arka iki cama uygulasam sıkıntı çıkar mı? Eğer fazla akım gittiği için termik devreye girerse potansiyometreyi değiştirip aynı işi yapmasını sağlayabiliriz diye düşünüyorum…

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   Dediğiniz gibi yapılabilir. Fakat şunu göz önünde bulundurun, 2 yada daha fazla motor aynı anda camları kaldırırsa aküye yüklenecektir. Özellikle Kışın bayağı etkisi olacaktır. Ben yerinizde olsam 4 lü takar tek tek kaldırmasına göz yumardım.

 11. Volkan dedi ki:

  Sercan Selamlar..
  Bende Opel Astra G 2003 Elegance var Sunrooflu .. 2016 Mayıs Ayına kadar kumanda ile 1. kitleme de camlar normal iken 2. kitleme de yani immobilizer kilitlemesinde camlar kapanıyordu. böyle ayarlanmış ve çok güzel çalışıyordu. Sonra bu Aydan sonra yani 1. yıldır kumandadan 1. kilitlemede camlar kapanmaya başladı. 2. kilitleme de yapmıyor. elektronikçilere ve opel servisine gittim. bunu halledemedim. Sonra ben Direksiyonun sol alt sigorta kutusunun oraya modül koyduklarını gördüm. Modül ikili cam kaldırma WS- 21 modeli ile aynı yalnız marka yazmıyor. Acaba modülü değiştirirsem düzelir mi.Yoksa aracın kendi modülü ile alakalı sorun mu. bu konu da yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba eğer ws21 kullanıldı ise tetik alınca camları kapatır. 1. 2. Kilitlemede sunu şunu yap gibi bir seçenek yok. Aracin neresinden ne şekilde tetik alınmış ise oraya bakmak gerekiyor. Ama soru işaretlerini ortadan kaldırmak için ayni modülü bulup deneme yapabilirsiniz ?

 12. Akın dedi ki:

  Merhaba, bu konuda tek aklıma takılan cam kaldırma düğmesine uzun bastığınızda otomatik olarak kapanan camlarda aynı zamanda cam kaldırma modülü sorunsuz çalışabilirmi? sonuçta düğmeye uzun basıncada bir röle devreye giriyor ve camı kapatıyor, cam modülü bu röle ile beraber nasıl çalışır, ikisi aynı anda devreye girermi, herhangi bir çakışma yaşanırmı?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hocam selamlar,

   kullanan bir kaç kişide görmüştüm. herhangi bir sorun yaşamamışlardı. araç kilitlendiğinde devreye girdiğinden kaynaklı sorun oluşmaz.

 13. Reff dedi ki:

  Ben 1 yıldan beri kullanıyorum ama son zamanlarda çok kararsızlık var

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Arızalanmış olabilir. Birde Eğer alarma bağlı ise alarm çıkış vermiyor olabilir.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.