Sercanca Çözümler..

Modül – Merkezi Kilit Korna Modülü Yapımı

Modül – Merkezi Kilit Korna Modülü Yapımı

Yeni arabalarda kapılar kilitlenince korna kısa bir ikaz veriyor. Çoğumuz bunu görmüştür. Aracınızda alarm sistemi varsa sireninden benzer bir ses alabiliyoruz. Ama alarm olmayıp sadece merkezi kilit varsa o zaman bu sesi mevcut siren ya da kornadan almak için araya ufak bir modül yapmak gerekiyor. Ben biraz abartarak PIC kullandım ve kapıların kapandı mı yoksa açıldı mı algılatıp ona göre çıkışı çift ya da tek ses vermesini sağladım. Birde Merkezi kilit türüne göre tetik seçeneği koydum.

Bu yazıda modülün yapılışını anlatacağım. İsteyen arkadaşlar yapıp kullanabilir. Bilgim olmadan modülü yapıp ticaretini yapmanızı istemiyorum. 

Öncelikle modül için PIC12F675, PIC12F629, PIC12F683 kullanabilirsiniz. Gerekli Hex kodlarını yükleyeceğim. Dil olarak benim olmazsa olmazım jalv2 kullandım. Çıkış için bir mini röle koydum. Röle ile istediğiniz aleti tetiklersiniz. Açma kapatma zamanlarını sabit yaptım değiştirmek isterseniz kodu tekrar derlemeniz gerekecektir. Belki ileride uygun bir şekilde Pot yerleştirebilirim. Ama bunun için öncelikle çok bacağa sahip bir PIC kullanmam gerekecek. İleride üşenmeyip devreyi geliştirirsem follow me home, cam kapatma, korna modülü gibi özellikleri tek modülde toplayabilirim.

Devreminiz şeması aşağıdaki gibidir.

Devrede 5 Volt sağlamak için 78L05 kullandım. Hem yer işgal etmiyor hemde bizim için çıkış akımı yeterli. isteyen arkadaşlar ayak bağlantılarına göre LM7805 kullanabilirler. Sadece PIC beslemesi için kullanılıyor. Şemadaki gibi girişine ve çıkışına 100nf kullanmanız PIC’in enerjiden dolayı saçmalamasını engelleyecektir. D1 diyodunu ters gerilime karşı korumak için kullandım. Kullanmanızı tavsiye ederim. Devre girişine sigorta koyabilirsiniz ben +12 Voltu merkezi kilidin sigortasından sonra aldım. Bu yüzden harici takmadım.

PIC olarak ben PIC12F863 kullandım. Farklı PIC’ler kullanılabilir. Mesela PIC12F629,PIC12F675 kullabilirsiniz. Önemli olan bacaklarının dizilimi aynı olmasıdır. bu devrede ADC ye ihtiyac yok. gerekirse ADC olmayan ama bacak dizilimi aynı olan bir PIC’te tercih edilebilir. Ben saydığım PIC mcu lar için Hex dosyalarını ekleyeceğim.

Röle olarak elimde bulunan 12V çift kontaklı mini röle kullandım. Benim amacım korna çaldırmak olduğu için bana yeterli geldi. Siz tek kontaklı da tercih edebilirsiniz. Fakat 12V olması önemli.

Röleyi süren transistör BC337 veya BC547 olabilir. Ben BC337 kullandım. Röleye ters Diyodu mutlaka kullanın (D2) aksi halde kısa zamanda transistör yanacaktır.

R10 Direncide önemli PIC transistörü sürmeyi bıraktığında transistör R10 üzerinden kesime gider ve rölenin çalışmamasını garantiler.

Fark etti iseniz devrede bol bol gerilim bölücü bulunuyor. Bildiğiniz gibi arabalarda 12V-14V arası bir gerilim var ve bunu PIC mcu ya girmek için gerilim bölücü kullanmamız gerekiyor. 4K7 ile 10K gerilim bölücü kullanıldığında 4K7 üzerinde yaklaşık olarak 3,84 – 4,48 V arasında bir voltaj ile PIC’e girebiliriz. Hem gerilimi bölüp hemde akımı sınırlayabiliriz.

Merkezi kilit beyinlerinde farklılık olabilir. Farklılıktan kastım kapı motorlarına aynı anda artı yada aynı anda eksi gönderebilirler. Kapılar kapanmak yada açılmak istenildiğinde uçlardan birini artı ya da eksiye çevirirler.

Eğer uçlara aynı anda eksi gidiyorsa siz kapıyı kilitlediğinizde ya da açtığınızda uçlardan birisi belli süre Artı olacaktır.Ama uçlara aynı anda artı gidiyorsa siz kapıyı kilitlediğinizde ya da açtığınızda uçlardan birisi belli süre Eksi olacaktır. Buradaki Artı yada Eksiye dönen uç bizim için Tetik sinyalidir ve devremizde bulunan TETIK-SEC ucu bu bilgiye göre Eksi yada Artıya bağlanacaktır.

Benim montajını yaptığım arabada Tetik sinyali artı olduğu için Ben bu ucu Artı ya bağladım. Ters bağlarsanız devre hatalı çalışacaktır. Eğer nasıl tespit edebiliriz derseniz en basiti deneme yanılmadır.

Kapılara giden kablolardan tetikleme aldığımız için devremizde KAPI-MOTORU-TETIK-1 ve KAPI-MOTORU-TETIK-2 adında 2 tane ucumuz var. Bunlardan birisi açma birisi kapatma sinyalini algılıyor ve TETIK-SEC ile karşılaştırıp uygun şekilde çıkış veriyor. Ters bağlarsanız açma sinyali geldiğinde tek , kapatma sinyali geldiğinde çift çıkış verecektir. Normalde Açma sinyalinde Çift , Kapatma Sinyalinde Tek çıkış verir. Ters olunca uçları değiştirebilirsiniz.

KONTAK bağlantısını mutlaka bağlayın. Bağlamazsanız araç hareket halinde iken kapıları kilitlerseniz kornayı çaldırır. Kontak açıkken devre çalışmayacaktır.

Kornanın çalma süresini ayarlamak isterseniz kodu düzenleyip derlemeniz gerekecektir. Kodun içinde bulunan KapiKapaninca(50), KapilarAcilinca(40) satırlarındaki 50 ve 40 sayıları ile oynamanız gerekecektir.

Ben Mevcut kornaya bağladım. Normalde kornaya Artı zaten direkt gidiyor. Arada röle varsa biz röleyi tetikleyebiliriz. Amacınıza göre bağlanabilir. Mevcut kornanızın kalitesine bağlı olarak alacağınız ses değişebilir.

Şimdi Devreyi yapmanız için gerekli malzeme listesine gelelim.

1 adet 78L05

1 adet 8 pin Entegre soketi

1 adet PIC12F683(PIC12F629 yada PIC12F675)

2 adet 100nf Seramik Kondansatör

2 adet 1N4007 Diyot

5 adet 10K Direnç

4 adet 4.7K Direnç

1 adet 1K Direnç

1 adet BC337 yada BC547

1 adet 12V mini röle

1 adet delikli pcb

Devrenin yerleşim planı aşağıdaki gibidir.

Yerleşim planına göre ben delikli karta devreyi yaptım.

Devreyi yaptığında aşağıdaki bağlantıya göre kendinize uyarlayabilirsiniz.

Devreyi yapıp arabaya taktığınızda dış izolasyonu sağlamak adına ısınınca daralan makaron kullanabilirsiniz. Ya da bir kutu uydurabilirsiniz.

Devrenin çalışma videosu aşağıdaki gibidir.

Dosyaları buradan indirebilirsiniz.

Korna Modul Dosyalar

Bu Uygulamada Neler Öğrenebiliriz ? 

 • Jalv2 dilinin temel kullanımı
 • PIC ile +12V Giriş algılanması
 • Jalv2 dilinde PIC12F675, PIC12F629, PIC12F683 kullanımı ve sigorta ayarları
 • PIC ile Röle sürülmesi

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. burak dedi ki:

  hocam sizin yaptığınız gibi bende elemanları yerleştridim. kodu attım. fakat bağlantıda sorun yaşadım. rica etsem bana arkasını çekip atarmısınız?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hali hazırda yok maalesef.

   1. burak dedi ki:

    araç üzerinden çekme imkanınız var mı

 2. Erhan dedi ki:

  İyi günler bende elektrik okudum ancak elektronik bilgim malesef yok. Bana bu devreden yapıp yollarmısınız ben giderlerinizi karşılarım veya ücreti ne ise öderim. Aynı videodaki gibi olmasını istiyorum paylaşımınız için teşekkür ederim.

 3. Arda dedi ki:

  Güzel calisma olmus ellerinize sağlık. Acaba melodili korna modülü hakkinda bilginiz varmi yapmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba Hiç bilgim yok maalesef.

 4. Ahmet dedi ki:

  Modülün ters tarafının resmi var mı yolları nasıl yaptınız nasıl birleştirdiniz fikir verirsiniz sevinirim resimleri varsa

  1. Sercan TEK dedi ki:

   resmi yok. normal eleman bacaklarını yol şekilde lehimleyerek yaptım. amatörce bir işlemdi resmini çekmedim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ayni amaçla hizmet etsede farklı bir modül. Tabiki benzer amaçlı modeller piyasada olacaktır.

 5. Burhan dedi ki:

  sercan kardeş dünde mail attım senden bi ricam olucak modülü sen bitmiş olarak yapıp göndersen ben ücreti neyse size takdim etsem olurmu.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   size cevap vermiştim. Modülü yapabilecek ortama, malzemeye ve zamana ihtiyacım var. Bunlarda maalesef yok.

 6. Burhan dedi ki:

  Sercan kardeşim tamda böyle bir modül arıyordum ellerine sağlık.Yalnız modülü yapabilirmiyim bilemiyorum sana malzemeleri göndersem zahmet olmassa toplayıp kargo yapabilirmisin.İyi günler dilerim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   maalesef yapabilecek ortamım ve zamanım yok.

 7. Hakan dedi ki:

  Süper çalışma Sercan kardeş. Ellerine sağlık

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Eyvallah. Faydalı oldu ise ne mutlu bana.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.