Sercanca Çözümler..

Network – En Çok Kullanılan Aktif Cihazlar

08.11.2015
6.199
Network – En Çok Kullanılan Aktif Cihazlar

Network sistemlerinde kullanılan temel cihazları ve benzer cihazlar arasındaki farklılıkları en basit cümleler ile anlatmayı hedefliyorum. İnternet ortamında bu cihazlar için derinlemesine bilgiler mevcut. Bundan dolayı bilgi seviyesi yetersiz düzeyde olan arkadaşlar bu bilgiler arasında boğulup gitmektedir.

Bu yazıda seçtiğim cihazlar, bu sektörde aktif çalışan yada çalışacak kişiler için hemen hemen her yerde karşılarına çıkabilirler. Bazılarının çalışması benzer olsa da çok büyük farklılıkları vardır. Temel anlamda bunları anlatıp örneklendireceğim.

MODEM

Bir çok lokasyon için olmazsa olmaz bir cihazdır. Kullanım amacı servis sağlayıcının analog hat üzerinden sunmuş olduğu interneti bilgisayarınızın anlayacağı dijital sinyale çevirmek olduğu gibi tam tersini de yapar. İsmini (Mo)dulator-(Dem)odulator sözcüklerinden almaktadır. Modemlerin tek görevi budur ve sadece tek bir aygıtı internete çıkartabilir. Eğer lokasyonda 1 den fazla aygıt var ise o zaman devreye Router cihazı girmektedir ve tüm çıkışları modeme yönlendirmektedir. Günümüzde Router Modem olarak tek bir cihaz olarak satışa sunulmuş versiyonları vardır. Bu sayede 2 cihaz yerine tek cihaz ile birden fazla aygıtı internete çıkarmanızı sağlar.

Modemlerin DSL sinyalinin türüne göre ADSL, ADSL2, ADSL2+, SDSL, IDSL, HDSL, VDSL, VDSL2 destekleyen tipleri mevcuttur. Tek portlu ethernet ve çok portlu ethernet çıkışlı versiyonları olmakla birlikte USB çıkışlı ve Kablosuz internet destekleyen modelleri vardır. Hatta bazılarında USB portlu ile mevcut bir USB Harddiskinizi tüm network ile paylaştırabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde TP-LINK bir modemin kutusu görülmektedir.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar MODEM

Router (Yönlendirici)

Router kelime anlamı olarak yönlendirici demektedir. Aktif çalışan bir networkte Aygıtların yollarını bulmalarını sağlar. IP paketlerini inceleyerek aynı özellikteki farklı bir networke Layer 3 katmanında yönlendirilmesini sağlar.  Günümüzdeki modemlerin yapısında router tümleşik olarak gelir ve farklı bir ürün olarakta satın alınabilir. Büyük bir networkte trafiği düzenleyen önemli cihazlardır.

Aşağıdaki Ürün Cisco markasına ait gelişmiş bir Router cihazıdır.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar ROUTER

 Gateway (Ağ Geçiti)

Gatewayler farklı kuralları kullanan iki network arasında data aktarımı sağlayan cihazlardır. Prensip olarak farklı dilleri konuşan iki kişi arasında tercümanlık yapan kişidir. Bir çok uygulamada router ile gateway aynı gibi lanse edilmektedir. Fakat uygulamada ikisi arasında benzerlik olsa da çalışmaları farklıdır. Örnek verecek olursak SMS ve faksların epostaya dönüştürülmesi verilebilir. OSI katmanının 4 ve üstü katmanında da işlem yapar.

Aşağıda AudioCodes VOIP Gateway görülmektedir.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar GATEWAY

Router ve Gateway Arasındaki Farklar

Router ve Gateway aynı işlemi yapıyor gibi gözükse de tamamen farklı amaçlara hizmet etmektedir. Aralarındaki en temel fark şu cümle ile anlatılabilir; “Router; aynı iletişim kuralları ile anlaşan iki ağ arasında trafiği düzenler, Gateway; farklı iletişim kuralları ile anlaşan iki ağ arasındaki trafiği düzenler.” İlavetten Router Layer 3 Katmanında çalışırken Gateway Layer 4 ve üstü katmanlarda çalışır.

Access Point (Kablosuz Erişim Noktası)

Bir çok fonksiyonu bulunsada temel olarak kablolu ethernet bağlantınızı kablosuz bağlantıya çeviren cihazlardır. Günümüzde değişik özelikleri eklenmiş modelleri mevcuttur. Örnek vermek gerekirse kablosuz sinyali alıp kablolu sinyale dönüştürebilir, kablosuz sinyali güçlendirerek yeniden kablosuz sinyal olarak verebilir. WAN girişi bulunan tiplerde dahili router özelliği mevcut olup router gibi çalışabilir.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar AP

Repeater (Tekrarlayıcı)

Ethernet sinyali Cat6 kabloda teorik olarak 100 mt bozulmadan ilerleyebilir. 100 metre mesafeyi aşan yerlerde sinyal güçlendirici olarak aktif cihazlar kullanılır. Yaptığı işlem data içeriğine bakılmaksızın aynı datayı güçlendirip devam etmesini sağlamaktır.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar REPEATER

Hub (Dağıtıcı)

Hub’lar aygıtları birbirlerine bağlayarak network oluşturmaya yarayan günümüze göre ilkel bir cihazdır. Çalışma sistemi gereği network trafiğini sürekli meşgul eder ve performansını düşürür. Yanı zamanda half duplex(Yarı çift yönlü) olarak çalışır. Bunun anlamı 1 aygıt başka bir aygıt ile veri transferi yaparken diğerleri sıralarını bekler. Buda ağda performans kaybına neden olur. İlavetten bir paket geldiğinde hub bunu bütün portlara basar ve paket tüm aygıtlara giderler. Paketi kullanacak olan aygıt alırken kullanmayacak olan aygıt dikkate almaz. Buda broadcast gibi trafik oluşturup network trafiğini meşgul eder. Günümüzde artık HUB üretilmemektedir. Hubların üzerinde “COL” yada “Collision” lambası ve Ayrı bir UPLINK portu yer alır. Böylelikle switchlerden ayırmak kolaydır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aptal Switch (Yönetilemez Anahtar)

Switchler HUB‘lar gibi network kurmak için kullanılan cihazlardır. 5,8,16,24,48 port gibi versiyonları bulunan tipleri mevcuttur. Temelde HUB gibi çalışsada benzerlikleri ve farklılıkları vardır. 1 den fazla cihazı birbirine bağlayarak basit networkler oluşturulabilir. Lakin yoğun data trafiğinin olduğu yerlerde kullanıldığında kilitlenmeler ve performansta düşüşlere neden olurlar. Harici yönetim panelleri yoktur ve Layer 1 seviyesinde çalışırlar. Port korumaları ve STP protokollerine destekleri yoktur. VLAN, storm Control gibi gelişmiş özellikleri desteklemezler. Tek yapabildikleri şey ne olduğunu bilmedikleri dataların üzerlerinden geçmelerini sağlamaktır.

打印

Hub ile Aptal Switch arasındaki Farklılıklar

Hub ve Aptal switch’in ne olduğunu anladığınıza göre şimdi aralarındaki farklılıklara değinecek olursak Hub; Half Duplex(Yarı çift yönlü) çalışır, Aptal Switch; Full duplex(Tam çift yönlü) çalışır. Bu sayede aptal switch üzerinde iki yönlü data aktarımı sağlanırken HUB’ta sağlanamaz. Aslında şöyle düşünürsek aptal switchler HUB’ların günümüz versiyonlarıdır. Aralarında sadece ufak tefek farklılıklar ile Aptal switch HUB’a göre daha performanslıdır. Lakin Akıllı switchlerı gördüğünüzde performans kelimesi sanırım burada azıcık iyi anlamında kullandığımı anlayacaksınız.

Akıllı Switch (Yönetilebilir Anahtar)

Akıllı switchler network kurma işinde switchler arasında doruk noktadadır. Temel Görevi network kurmak bile olsa bir çok işlevi yerine getirerek çok yüksek performanslara çıkabilmektedirler. Layer 2 ve üstü katmanlarda çalışabilirler. Genellikle Layer 3 katmanında çalışanlar tercih edilmektedirler. Layer 2 katmanına göre Layer 3 switchlerde Routing (yönlendirme) işlemi mevcuttur. Bu sayede networkte yönlendirme işlemlerini switch’e verebilirsiniz. ilavetten STP protokolü,ARP,VLAN desteği,Loop Koruması,Storm Kontrol ve sayamadığım bir çok özelliği barındırır. İlave özellikleri kenara bırakırsak HUB ve Aptal Switche göre en önemli özelliği; Hangi aygıt kim ile konuşacaksa dataları sadece hedef aygıta gönderir. Hangi portta hangi aygıt bağlı olduğunu bilir. MAC adreslerine göre hafızasında tutar. Bir diğer fark ise Bandwidth eşit olarak paylaştırır. Yani tüm portlar aynı anda 10Mbit, 100Mbit yada 1GBit çalışabilir.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar Akilli Switch

Akıllı switch ile Hub ve aptal switch arasındaki farklılıklar

Burada temel özellikleri ön plana alıp madde madde yazacağım.

  1. Akıllı switchlerde ayarlarının yapılabilmesi için yönetim portu bulunur.(Web yada Seriport) Diğerlerinde ayar yapılmadığı için bulunmaz.
  1. Akıllı switchler datayı kaynak aygıttan hedef aygıta gönderir. Bu sayede diğerlerinde olduğu gibi ağ trafiğini meşgul etmez.
  1. Akıllı switchler hangi portta hangi aygıt var bunların tablolarını(ARP) tutarlar ve ilgili datayı MAC adresi baz alınarak ilgili aygıta gönderirler.
  1. Akıllı switchlerde tüm portlar port türüne göre 10Mbit,100Mbit,1Gbit olarak sürekli çalışabilirler.
  1. Akıllı switchlerde Portların Korunmasına yönelik protokoller vardır. Mesela Loop durumunda ilgili portu devre dışı bırakabilir.(RSTP)
  1. Akıllı switchlerde VLAN oluşturularak istenilen portlar istenilen VLAN’a üye edilebilir. Bu sayede tek switch üzerinde farklı sanal ağlar oluşturulabilir.
  1. Akıllı switchlerde Layer 3 seviyesinde çalışanlarında Route kuralları oluşturarak verilerin yönlendirilmesi sağlanabilir.
  1. Akıllı switchlerde diğerlerine göre daha yüksek RAM,CPU değerleri olduğundan ötürü daha hızlı işlem yapabilirler.
  1. Akıllı Switchlerde storm kontrol sayesinde brocast,multicast ve unicast limitleme yapılabilir.
 1. Akıllı Switchlerde port bazında MAC sabitleme yapılabilir. Yani aygıtın MAC adresi takılı olduğu porta tanımlanırsa o aygıt başka bir portta çalışmaz. Aynı şekilde başka bir aygıtta ilgili portta çalışmaz.

Bu maddeler en temel farklılıklardır. Bunlar gibi bir çok gelişmiş teknoloji Akıllı switchlerde mevcuttur. Eğer bir switch seçerken bazı özelliklere ihtiyacınız varsa mutlaka ürünün datasheetine bakarak seçin.

Firewall (Güvenlik Duvarı)

Networkler(LAN) bir şekilde dış Geniş Ağ(WAN) ile bağlantılı çalışırlar. Arada en basitinden bir modem bulunabilir. Modem içerisinde mevcut olan servisler ile ev kullanıcısı seviyesinde güvenlik sağlanabilir. Fakat büyük bir kurumda ağ güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. En temel olarak dışarıdan gelen paketlerin ve içeriden çıkan paketlerin bizim kurallarımıza göre iletilmesi istenmektedir. İstenilen paketlerin içeri alınması,yada dışarı çıkartılması yada engellenmesini Firewall adı verilen cihazlar yapmaktadır. Kısacası Sizin Kurallarınıza göre gelen ve giden paketlerin trafiğini kontrol eden cihazlar yada yazılımlardır.

Genellikle donanım olarak piyasada bulunur. Bu sayede tüm işlem gücü kendine özel olup işlem hızı konusunda sıkıntı çekilmemektedir. Her zaman harici olması hem sizin için hemde ağ için faydalı olacaktır.

Aşağıda mikrotik firmasına ait bir firewall görünmektedir.

mikrotik

UTM (Bütünleşik Güvenlik Cihazı)

Bilgisayar ağlarının güvenliği her zaman ön planda tutulması gereken bir konudur. Güvenlik üzerine çok fazla ürün piyasada bulunabilir. Virüs,Trojen,Web Filtre, firewall gibi özelliklerin birleştirilmiş ve harici bir donanım yada yazılım olarak sunulan ürünlere UTM Denilmektedir. Kelime anlamı olarak UTM (Unified Threat Management) – Bütünleşik Güvenlik Cihazıdır. Bir çok firma güvenlik için ilgili teknolojileri geliştirmiş ve bir cihazda toplamıştır. İçerisinde Antivirüs,Firewall,Web Filtre, Uygulama Kontrolleri,VPN ve benzer bir çok ürün yer almaktadır.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar UTM

Firewall ve UTM arasındaki Farklar

UTM ve firewall’un amacı aslında temelde ağ güvenliğini sağlamaktır. Fakat tipik bir firewall’da bazı işlemler yapılamaz. Mesela paketlerin üzerinde antivirüs taramasını UTM’in yaptığı gibi yapamaz. Aynı şekilde web filtre özelliğide buna dahildir. UTM’lerin farklı özelliklerinin olmasının dışında Firewall’un yapabileceği herşeyi kapsamaktadır. Maddi boyut ele alındığında eğer sadece firewall özelliği kullanılacaksa UTM almanın maddi anlamda faydası olmayacaktır. Çünkü UTM cihazların lisansları yıllık yada üç yıllık olarak satılmaktadır. Fakat firewalllarda sadece cihazı alırken ücret ödenmektedir.

SFP Modül

Günümüzde bağlantı hızları artmıştır. Hızlar arttıkça bakır kablolar yetmez olmuş ve Fiber optik kablolar icat edilmiştir. Aktif cihazların çoğunda fiber yuvarı hazır olarak gelmektedir.Bu yuvalara SFP denilmektedir. Fiber kabloyu bu yuvaya takmak için gerekli aktif cihaza SFP modül ismi verilmektedir. SFP modüllerin bağlantı tiplerine göre çeşitleri vardır.(SC-LC)

SFP yuvalarına takılabilmesi için hem bakır hemde fiber optik bağlantı tipini desteleyen modüller mevcuttur.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar SFP

Fiber Media Converter

Fiber yuvası (SFP) bulunmayan durumlarda fiber optik kabloları ethernet’e çeviren aktif cihazlardır. Aynı şekilde etherneti fiber optik kabloya çevirirler. Kullanımında önemli olacak kural SC tipteki kullanılan converterlarda fiber optik kablonun her iki ucunda mutlaka aynı tipte fiber media converter olması gerektiğidir. Eğer SFP media converter kullanılırsa karşılığıda switch üzerine takılı olan SFP modülde sonlandırılabilir.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar FMConverter

Ethernet Kartı

Bilgisayarların network ağına bağlanmasını sağlamak için kullanılan kartlardır. Ağ destekli tüm aygıtlarda mutlaka bir adet bulunmaktadır. Bilgisayarlarda genellikle anakart üzerinde dahili olarak gelmektedir. Fakat harici olarak alınması istenilirse piyasada bulunabilir.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar ETHERNET

Wireless Kartı

Bilgisayar Kasalarını Wireless teknolojisi kullanarak networke dahil edilmesi istenildiği durumlarda bilgisayara wireless kart takılması gerekmektedir. Piyasada USB ve PCI yuvasına takılan verisyonları vardır.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar WIFI_KARTNetwork - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar WIFI_USB

Kablosuz Aktarıcı (Linker)

Birbirlerine uzak iki nokta arasında kablosuz ağ kurma amacı ile kullanılan cihazlardır. Access point ile benzer yanları mevcuttur. Temelde access point teknolojisi kullanılsada amaca göre özelleştirilmişlerdir. Farklı sinyal basma derecelerine göre, aktarılacak bantwidth boyutuna göre çeşitleri mevcuttur. 2.4 Ghz ve 5 GHz izin verilen ücretsiz bant olduğu için piyasada genellikle 5 GHz’te çalışan cihazlar kullanılmaktadır.

Network - En cok Kullanilan Aktif Cihazlar LINKER

Başka bir yazıda görüşmek üzere

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mede dedi ki:

  Çalışmalarınızın devamını bekliyoruz iyi çalışmalar 🙂

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Seninde bildiğin gibi Bu hayatta herşey kader kısmettir 😉

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.