Sercanca Çözümler..

Network – Modemlerde Bridge Mode (Köprü Modu)

25.02.2018
39.534
Network – Modemlerde Bridge Mode (Köprü Modu)

Rahatlığın verdiği sebeplerden olsa gerek yeni yazıyı bayağı geciktirdiğimin farkındayım. Bu sefer yazmışken network temalı bir konu olmasını istedim. Basit ama faydalı olduğunu düşündüğüm bir konu seçtim.

Öncelikle sahada karşılaştığımız bir kaç durumu konuşalım. Bir çok network ağında güvenlik duvarı, UTM, router gibi cihazlar bulunmaktadır. İnternet ile local network arasına konan bu cihazlarla ağımızı koruyup, gerekli filtreleme ya da yönlendirmeleri yapıyoruz. İşletmelerin ve kurumların çoğu da ISP tarafından Metro Ethernet hizmeti alıyorlar. Burada hemfikiriz. Daha önce metro ethernetin nasıl çalıştığını açıklayan yazı yazmıştım. Peki Modem kullanmak zorunda kalan kurumlar ya da işletmelerde güvenlik duvarı kurulumda nasıl yol izlenmelidir ?

Yazacağım yazının daha iyi anlaşılması için konuyu basitleştireceğim. Bundan dolayı bazı cümleleri teknik açıdan değil de ana konunun anlaşılması için değerlendirin. Şimdi soru cevap şeklinde gidelim.

1- Metro Ethernet yoksa Modem Kullanmak zorunda mıyız ?

ISP firmaları internet hizmetlerini verirken faklı formatlarda bağlantı şekilleri verebiliyorlar. Sahada en çok Modem(ADSL,VDSL,GHDSL) ya da Metro Ethernet olarak karşınıza çıkacaktır.  Eğer alınan internet hizmeti ethernet formatında değilse o zaman araya sinyali dönüştüren bir cihaz olan Modem takılıyor. Eğer bizde Güvenlik Duvarı kullanacak isek modemden çıkan etherneti güvenlik duvarımıza giriyoruz.

2- Modem Tam olarak nedir ?

Bir önceki cevapta belirttiğim gibi modemler telefon hattı üzerinden gelen internet sinyallerini çözerek bağlantıyı sağlayan cihazlardır. Aynı işlemin tersini yaparak çift taraflı iletişimi sağlar. Girişi telefon sinyali olabileceği gibi TV kablosu gibi farklı protokollerde olabilir. Modem = Modülatör + Demodülatör kelimelerinin ilk hecelerinden türetilmiştir.

3- Modemlerin içinde de güvenlik duvarı var ?

Bir çok modemin arayüzüne girdiğinizde güvenlik duvarı menüsü vardır. Genelde ayarları açık halde gelir. Bu bizi ufak tefek saldırılardan korusa da network güvenliğimizi buna emanet edemeyiz. Hatta etmemeliyiz. Kurum ve işletmelerde mutlaka ücretli ya da ücretsiz güvenlik duvarı kullanmayı tercih etmeliyiz.

4- Bridge Mod Nedir ? Her modemde var mıdır ?

Genelde bir çok markada Bridge Mod vardır. Arayüze girdiğinizde Köprü ya da Bridge Mod adında bulabilirsiniz.

Modemler genelde router modunda yapılandırılıp gelirler. Buna bağlı olarak bir çok yerde router modunda çalışır. Bunun anlamı Modem sizin PPP bilgileriniz ile ISP(internet sağlayıcı) tarafına kayıt olur ve dış IP adresinizi kendisi alarak arkasındaki lokal ağa farklı subnet verir ve bu subnetten internete çıkan bilgisayarlar internete giderken dış IP adresinize dönüştürülür. Ya da tersini yapar.(NAT Teknolojisi).

Dış IP adresinize yapılacak olan saldırılar router modta çalışan bir modemde modemin kilitlenmesi ya da bağlantınızın kesilmesi anlamına gelir. Bu da işlerin durması demektir. Modemler her zaman network üzerindeki önemli cihazlardır. Çünkü dışarıdan gelen her bağlantı ilk modeme gelir. Modem çalışmazsa internet hizmetinizde çalışmaz. Bu arada saldırılar genellikle size özel yapılmaz. Bir yazılım tarafından açıklar tespit edilecek şekilde rastgele taranır ve uygulama saldırır. Bu yüzden bana saldırı gelmez diye düşünmeyin. En basit olarak dışarıdan dış IP adresinize UDP 53 DNS saldırısı her zaman gelir.

Çok resmi kurum gördüm çok iyi güvenlik duvarı alıp ağını router modtaki modemlerine emanet eden. Sonrada internet problemleri yaşayan. Neyse..

Sahada en çok karşılaştığım modemler genelde ISP tarafından verilen basit modemlerdir. Bazılarında Bridge Mod seçeneği bile yok. Tamamen ev kullanıcısı için tercih edilebilir ama büyük networklerde uzak durulması gerekmektedir.

Eğer zorunluluktan Modemi Router modunda çalıştırmanız gerekiyorsa gelen tüm Port isteklerini modemde bulunan DMZ ayarı ile güvenlik duvarına yönlendirin ve kısa zamanda Bridge mod desteği olan bir modeme geçin.

Router mod hakkında çok konuştuk. Gelelim Brigde moduna; Bridge modunda çalışan bir modem aslında tamamen çevirici olarak çalışacaktır. Yani dışarıdan gelen sinyali direkt TCP/IP formatına çevirebileceği gibi Kablolu – Kablosuz sinyal çevirici olarakta çalışır.

Biraz daha açarsak; Kablosuz erişim cihazına ihtiyacınız varsa elinizde fazladan bulunan kablosuz özelliği olan bir modemin arayüzüne girip kablosuz ayarlarını yapıp, DHCP’yi kapatıp cihazı bridge moda alırsanız artık modemi bir Access Point olarak kullanabilirsiniz.

Ama Modemi kullanıp tüm trafiği güvenlik duvarına verip patronun güvenlik duvarı olmasını istiyorsanız o zamanda Gene modem arayüzüne girip Kablosuz özelliği varsa devre dışı bırakıp, Modemi de Bridge Moda çekerseniz Modem dışarıdan gelen sinyali alır ve çevirerek Güvenlik duvarınıza verir. Bu hareketten sonra PPP bilgilerinizi (kullanıcı adı ve şifrenizi) güvenlik duvarına girip ISP tarafına Güvenlik duvarınızın erişip kayıt olmasını ve Dış IP adresinizi direkt güvenlik duvarınızın almasını sağlayabilirsiniz.

Bu sayede ağınızdaki kritik nokta olan modemin yükü alınmış ve her şeyi güvenlik duvarına vermiş olursunuz. Bununda yönetim ve stabilite konusunda çok faydalı bir hareket olacağı aşikardır.

5- Bridge Moda alınmış modemlerde PPP bilgileri girilmek zorunda mıdır ?

ISP (Telekom-TTNET) tarafından size PPPoE, PPPoA olarak sinyal verildi ise yanında size Kullanıcı adı ve şifre’de verilmiştir. Varsa modemi bridge moda aldığınızda güvenlik duvarınızda modemin ilgili portuna gelip bağlantı türünüzü PPP olarak seçip bilgileri girmeniz gerekmektedir.(Her güvenlik duvarında PPP kısmı farklı olabilir.).

Fakat Uydunet gibi bir ISP den internet hizmeti alıyorsanız işin rengi biraz değişecektir.  O zaman Modemi Bridge moda aldığınızda herhangi bir kullanıcı adı ve şifre girmeden bağlanacaksınız. Bu durumda Uydunet modeminizin (Netmaster marka ise) Wifi özelliğini kapatın ve Bridge moda alın. Güvenlik duvarınıza girip modemin takılı olduğu ethernet portuna gelin ve Bu portu IP adresini otomatik olması için gerekli düzenlemeyi yapın. Biraz bekleyin ve Dış ip adresini Güvenlik duvarının aldığını göreceksiniz.

VDSL modemlerde bridge moda alındığında VLAN değeri yazmanızı isteyecektir. Telekom VLAN id olarak VDSL için 35 kullanır.

ADSL modemlerde VPI/VCI Değeri olarak 8/35 kullanılır.

6- Modemler nasıl Bridge Moda alınır ?

Piyasada çok farklı marka ve modeller olduğu için tek tek anlatamam. Fakat belli başlı markaların arayüzünden örnekler gösterebilirim.

Bridge moda alınan modemlerde varsa güvenlik duvarını mutlaka devre dışı bırakın.

TP LINK marka modemler

Zyxel Marka Modemlerde

Airties Marka Modemlerde

Uygunet Netmaster marka modemlerde

Bu konu için yazacaklarım bu kadar.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Bahadır dedi ki:

  Bridge mode aldığım modemin normal modemde olduğu gibi diğer porlarından internet alabilir miyim ?Yani wifisinden bağlanırken portundan da tivibu hizmetini kullanabilir miyim ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   tivibu için konuşalım. iptv portu farklı olarak veriyor. ttnet modemde bridge modta deneme yaptığımızda çalıştığını görmüştük.

 2. Ferhat dedi ki:

  Merhaba. Netmaster modem kullaniyorum. Wifi sorunu icin router aldim. Modemi arayuzden bridge mode a almadan once guvenlik duvarini kapattim. Kablosuz baglantiyi devre disi biraktim ve bridge mode a aldim.
  Bridge mode a alindiginda modem in arkasinda kablolu ethernet ile yapilan baglantilarinda calismayacagini bilmiyordum. Sonuc olarak tum kablolu baglantilari router a gecirdim. Notmalde kablolu da 96-97 mbps hiz goruyordum. Ama bridge mode dan sonra 92 gormeye basladim. Bridge mode da olan modem den router a aktarim kablosu olarak Cat5 UTPe kablosu kullaniyorum. Yanyana duruyorlar zaten. Cat6 olmasi cok fark ettirir mi? Bu dususun nedeni nedir? Cevaplarsaniz cok sevinirim.

  Netmaster kullanicilarina tavsiyem kesinlikle router kullanmalari. Maalesef devlet regulasyonunda bir ISP oldugu icin modemleri wifi yaymada cok sikintili ama wired connection da 100 metreye kadar harika sonuclar veriyor. Fiber ve cok memnunum. Bilginize.
  Sercan bey den yanit bekliyorum. Tesekkurler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   hız düşümü bridge modta olmaması gerekiyor. bende evde kullanıyorum. kurduğum yerlerde hiç yaşamadım. bence ISP ile görüşün derim. Kablodan kaynaklı olabilir ama ihtimali az. denemekte fayda var. 1-2 mt mesafede cat5 ve cat6 çok abartılı bir fark oluşturmaz.

 3. karan dedi ki:

  Merhaba Sercan Bey,
  Lokasyonlarımızdan birinde Netmaster Infinity 401 üzerinden kablonet ile internet çıkışı sağlamaktayız. Lokasyonlarımızın tümünü Fortinet fiwall’lar üzerinden VPN ile birbirlerine bağlıyoruz. Firewall üzerinde yapılandırma yaparken normalde PPOE kullanıcı bilgilerini firewall üzerine giriyoruz. Burada sıkıntı yok, fakat kablonet tarafında PPOE kullanıcı bilgisi gibi bir bilgi doğal olarak mevcut değil. Yazınızdan anladığım kadarıyla kullanıcı bilgisi girmeden modemi bridge moda alarak firewall üzerindeki kurulumu tamamlamış mı olacağız?

 4. lelonada dedi ki:

  benim odamda hiç wifi sinyali gelmiyor odaya router alacağımda salondaki modemle kablosuz bir şekilde bağlantı kurup
  odama interneti verebilirmiyim verilebilirse nasıl routeri modeme nasıl tanılıyacağım

  1. Ufuk dedi ki:

   Tekrarlayıcı almalısınız. İngilizce ismi ile de anılır; Repeater.

 5. Murat Bakır dedi ki:

  Sercan bey teşekkürler bilgiler için.İkinci modemi köprü moduna aldım şimdi kablosuz ağ adı gözüküyor. Benim amacım köprü moduna aldığım modemden bilgisayar veya tv ye kablolu internet çekmek, bunu yapabilir miyim?Teşekkürler

 6. Serkan dedi ki:

  Selamlar,ben de sinyal arttırmak istiyorum,yani köprüleme mi ne deniyor.Ama bunu yapabilecek bilgim yok,onun için sizden yardım almak istiyorum.Eğer istanbul’daysanız ücretli olarak yapabilirmisiniz.

 7. refik dedi ki:

  Sercan Bey yazınız için teşekkürler çok faydalı olmuş. Benim merak ettiğim iş yerlerinde kullanmak için hangi marka model adsl modem tavsiye edersiniz sorun çıkarmayacak şekilde.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Airties, Zyxel ve TP-LINK tarafında güzel ürünler var. Açıkçası model kodları aklımda değil.

 8. Burak dedi ki:

  Merhaba, bu konularla ilgili bir sorum var;
  Şu an evimde tek modem (Netmaster CBW-383Z4) kullanıyorum ve menzil sorunu yaşıyorum. Arka odadaki modemden, evin diğer ucundaki salona wifi sinyali alamıyorum.

  Salona bir router satın alıp, router’ı netmaster modeme ethernet kablosuyla bağlamayı düşünüyorum. Son durumda; salondaki router wifi sinyali yayarken, arka odadaki netmaster modem de wifi sinyali yaymaya devam edebilir mi?
  Çünkü bazı forumlarda, benim durumumda, netmaster modemin kablosuz özelliğinin kapatılması gerektiğini yazmışlar. Ancak ben hem salonda hem arka odada wifi sinyali almak istiyorum. Sanırım anlatmak istediğim şey; benim bir Access pointe ihtiyacım var ve bunu en ekonomik şekilde nasıl gerçekleştirebilirim, tavsiyeniz var mı? Teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   İkisi yayın adı ve şifresi aynı olmasın yeterli. Modeme WIFI-MODEM , Router içinde WIFI-AP gibi yayın adı verin. aynı cihazlar olmadığı için aynı SSID verirseniz cihazlar bağlanırken sorun yaratacaktır. Eğer modemi kapatırsanız Router üzerinden AP yapıp kullanabilirsiniz. Ben evde RB951 kullanıyorum ve sinyali tüm eve yetiyor. Uydunet modemde maalesef odadan çıkınca yetmiyordu.

 9. ersin dedi ki:

  Merhaba Sercan bey
  Kablonet kullanicisiyim Netmaster CBW 383z4 modemimi bridge moda alip AC özellikli(dualband) router ile AC özelliği kazandirilabilir mi ? verimli çalışır mı ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   AC router takacaksanız arkasına Bridge moda almanız çok birşey değiştirmeyecektir. Ben test ettim hissedilir fark olmuyor.

 10. Mert dedi ki:

  Netmaster modemi bridge moda alıp Zyxel VDSL modem üstünden internetimi dağıtabilir miyim?
  Dağıtmaya çalıştığımda internet ışığı kırmızı kalıyor.Bağlantı kurulmuyor.

 11. mehmet ali dedi ki:

  fazladan para yazarmı

  1. Sercan TEK dedi ki:

   niçin yazsın ki ?

 12. Anıl TOYGARLAR dedi ki:

  Merhaba Sercan Bey.Ben kablonet kullanıyorum.Netmaster infinity 401 modemim var 100 mbps hızım var.Fakat wifi sıkıntılı. Elimde Airties 4420 3g modem var.Access point ve router özellikli.Bir türlü kablosuz ve kablolu köprüleme yapamadım.Yardımınıza ihtiyacım var.Size ulaşabileceğim numara varsa yardım almak istiyorum.

 13. Ali dedi ki:

  Merhaba
  Air5650yi router yaptim. Modem infinity401. Modem brigde modda. Network aktif fakat dns işini çözemedim. O yüzden sayfa açılmıyor. Bu kisma da değinir misiniz?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   air5650 üzerinde dns tanımlaması yok mu ? yoksa dhcp ile dağıttığınız IP lere DNS olarak 8.8.8.8 dağıttırın.

 14. mustafa dedi ki:

  merhaba sercan hocam bende tenda d301 model modem var bunu köprü moduna alıp firewall dan kullanıcı adı şifre ile baglanabilirmiyim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Selamlar
   Tenda markasının ürünlerini tercih edip kullanmıyorum. Arayüzünde bridge veya köprü ozelligi varsa kullanılır diye düşünüyorum.

 15. bulent dedi ki:

  Netmaster 3:0 doctis modemde bridge modda , router den kac cihaz wifi ile baglanabilir? Bir siniri varmi?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Soruyu tam anlamadım. bridge moda alınca zaten bir şeyin arkasına koymanız gerekmektedir. Mesela bir firewall olabilir. Bridge moda alınca wifiyi iptal etmeniz gerek. ama ben cihazı bridge moda alıp AP/Switch gibi kullanacağım derseniz onu netmaster ile denemedim. Normal TP-Link, Airties ile oluyor bir sıkıntı olmadı. Cihazın normal desteklediği değerler kadar user bağlanabilir.

 16. Kubilay KOCA dedi ki:

  Türksat ın verdiği Netmaster kablo modemleri köprü(bridge) modunu ayarladıktan sonra modemdeki güvenlik duvarını da kapatmak gerekiyor.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Uyarı için Teşekkürler. Yazıya Eklemeyi unutmuşum. Düzenleyip Ekledim.

 17. Ali dedi ki:

  Neden köprü moduna alındığını şimdi anladım.

  Teşekkürler.

 18. Selim biçer dedi ki:

  Merhaba vdsl hatta eski adsl modemi köprü modunda kullansak ve mikrotik firewala kullanıcı adı ve parolayı girsek 35 mbit hız alabilirmiyiz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Daha önce denemiştim. Çalışmamıştı. ADSL ve vdsl modulasyonu ve demodulasyonu farklı olmasından kaynaklı çalışmadığını düşünüyorum.

   Hattınız vdsl ise vdsl modem kullanmanız gerekiyor maalesef.

 19. Murat dedi ki:

  Tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin severek okudum yazinizi. Bilgi ve tecrubelerinizi bizlerle paylasmaniz bizleri sevindirdi.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Bilgi ve Tecrübelerimizi Paylaşmayı sizin gibi değerli iyi niyetli insanlardan öğrendik. İnşallah Zaman buldukça daha yeni paylaşımlarda bulunacağım.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.