Sercanca Çözümler..

Otomobil – Sigorta Kutusu ve Sigortanın Önemi

Otomobil – Sigorta Kutusu ve Sigortanın Önemi

Her araçta bulunan ama bazı insanların bundan haberi dahi olmayan gizli kahramanlar vardır. Gizli diyorum çünkü ön planda yer almazlar. Kahraman diyorum çünkü aracın yanmasını yada zarar görmesini engellerler. Sanırım azıcık teknik bilgisi olan birisi sözünü ettiğim gizli kahramanın sigorta olduğunu anlamıştır.

Aslında belki çok karamsar düşündüm, evlerimizden dolayı çoğu insan sigortaları tanıyor. Bazen yanlış bir şey olunca atarlar ve kaldırıp devam ederiz. Bazende huysuzluk edip bizimle dalga geçerler. Ama ne olursa olsun her zaman hayat kurtarmayı ve ilgili cihazı korumayı görev bilirler.

Piyasada amaca göre o kadar çok sigorta çeşidi var ki tek tek buraya yazmak amelelik olacaktır. Her amaca ve güce göre sigortayı tür ve ebata göre temin edebilirsiniz.

Bu kadar laf salatasından sonra bu yazıyı yazma nedenim olan “sigorta ve sigorta kutusu hakkında bilgilendirmeyi” hedefleyen satırlarıma başlıyorum.

Konuyu cefakar aracım uno 70s üzerinden örneklendirip size aktaracağım.

Araçlarımız her ne kadar elektrikli olmasa da içerisinde elektrik ile çalışan bir sürü sistem bulunur. Mesela radyo, aydınlatmalar, kalorifer fanı  vs… Eğer bu sistemlerde kısa devre gibi bir durum söz konusu olursa aracın elektrik sisteminde yangına sebep olabileceği gibi alternatör yanmasına veya akünün patlamasına sebep olabilir. Çok mu abarttım? Hayır.

Bu gibi kısa devre durumları oluştuğunda elektrik sisteminin ve bozulan sistemin zarar görmesini engellemek adına sigortalar kullanılır. Sistemin çekeceği akım üreticisi tarafından belirlidir ve kullanılacak sigortanın kaç amper olduğu kullanım kılavuzunda belirtilmiştir. Sigortalar araç üzerinde, evlerimizdeki sigorta panosunun yaptığı işi yapan sigorta kutusunda toplanırlar. Elektrik enerjisi tüm sisteme buradan ilgili sigortalar ile dağılırlar.

Buradan yola çıkarsak eğer aracımızda elektrik ile çalışan bir sistem çalışmaz ise ilk bakılacak yer sigorta kutusundaki ilgili sigortadır.

Uno sahibi iseniz sigorta kutusu aracın sol ön tarafında hoparlörün hemen altında bulunmaktadır.

Bir işlemi gerçekleştirirken sökmüş ve resmini çekmiştim.

uno-sigorta-kutusu

Arkasının pis ve tozlu olduğuna takılmayın. Zamanla bu hale gelmesi normal. Eğer sigorta kutunuz arızalı ise genellikle ilgili sistem çalışmaz veya kararsız çalışır. Siz sigorta kutusunu oynattığınızda çalışmaya başlar. Böyle bir durumda sigorta kutunuz değiştirmeli yada söküp içerisindeki bağlantıların lehimlerini yenilemeniz gerekmektedir. Arkasındaki soketleri çıkarttığınızda telaşa kapılmayın çünkü yerlerinin karışma ihtimali yoktur. Her soket sadece takılması gereken yere göre yapılmıştır.

Eğer sigorta kutunuzu değiştirecekseniz MAKO marka almaya özen gösterin. Diğer markaların uzun ömürlü olmadığını çevremdeki deneyen arkadaşlarımdan duymuştum.

Sigorta kutusunu gördükten sonra sigortalar içinde ufak bir şeyler olması daha iyi olacaktır.

sigortalar

Yukarıdaki resimde gördükleriniz birer sigorta. Rengarenk değil mi ? 🙂 Farklı çeşitleri olsa da Uno da kullanılan sigorta tipi budur. Tek kullanımlıktır ve Amperine göre renkleri vardır. Eğer sigorta atarsa bir daha kullanılamaz. Bu yüzden mutlaka aracınızda bir kaç farklı Amperde sigorta bulundurun. Bu arada Amper dediğimde sigortanın üzerinden geçen elektrik akımının boyutu aklınıza gelsin. Sigortanın dayanacağı sınır değeridir. Amper

Tek kullanımlık demiştim ya biraz araştırınca aynı tipte attıkça düzeltebileceğimiz türde de sigorta olduğunu öğrenmiş oldum. Ama sanırım piyasada bulunması zor gibi.

ornek-otomat

Ampere göre renklerinin farklı olduğunu söylemiştim. Biraz araştırarak hangi Amperde hangi renk kullanıldığını buldum ve sizin için aşağıdaki görseli hazırladım.

sigorta-anlamlari

Gördüğünüz gibi renkler ve güçleri yukarıdaki şekilde. Burada dip not düşelim. Farklı üreticiler renklere sadık kalsa da renk tonu konusunda farklılık yaratabiliyorlar. renkleri veya plastik aksamı şeffaf değil de mat yapabiliyorlar.

Eğer sizde benim gibi özel amaçlı devreler kuruyorsanız araca monte ederken aşağıdaki gibi bir sigorta soketi kullanıp uygun değerde sigorta bağlamayı ihmal etmeyin.

sigorta-soket

Sigorta attığında eskiyi çıkartıp yeni aldığınız sigortayı takmak yeterli olacaktır. Eğer sistemde arıza yoksa eski haline dönecektir. Hangi sistemin hangi sigortaya bağlı olduğunu bulup onu değiştirmek için iki seçenek var. İlki deneme yanılma, diğeri ise aracın kullanım kılavuzuna bakma.

Ben her zaman ikinci yolu kullanma taraftarıyım. Detaylı olarak hepsi orada yer almaktadır. Eğer elinizde kullanım kılavuzu yoksa üreticinin sitesinden pdf olarak edinebilirsiniz.

Ben Uno 70S kullanım kılavuzuna baktım ve sizin için aşağıdaki görseli hazırladım.

Aynı zamanda olması gereken sigorta değerini ve hangi sigorta nereyi beslediğini yazdım. Buraya da dip not düşelim. Eğer sigorta attı ise eskisinin değeri ne ise aynı değerde takın. Yada en yakın düşük değeri takın. Yüksek değerde takarsanız sistemi ve kendinizi tehlikeye sokabilirsiniz. Örneklendirelim. Farklar için 10A sigorta kullanılmış. BUda demek oluyor ki eğer farklar 10A üstünde çekerse sigorta sistemi korumak adına atsın. Tamam. sigorta attı ve biz buraya 20A taktık. Bu durumda farlar 20A kadar akımı çekebilecek. Kablolar 10A göre olduğunu düşünürsek bu durumda eriyip yangına sebep olabilecektir.

uno-70s-sigorta-panosu-degerler

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 181 YORUM
 1. yalçın dedi ki:

  2008 reno clio smbol aracım var birine akü takviyesi yaptım kabloyu sökerken – kutup başı yerinden çıktı tekrar yerine taktım ve teyip kodunu girdim fakat kaleriför göstergesi gösteriyor fakat çalışmıyor sebebi siğorta olabilirmi değilse nedir

 2. Gökhan dedi ki:

  Sigorta kutusndaki lehimleri yenilemeyi kaça yaparlar

 3. murat dedi ki:

  merhaba,opel corsa 2010 model 1.4 enjoy twinport.
  YANLISLIKLA farrkli bir sigortayi bos ilan MOTOR KONTROL BIRIMI(6 numarali sigorta) takmisim.arac mars basmiyor.log isiklari yanmiyor.teyp calisiyor

  1. Sercan TEK dedi ki:

   yanlış bir işlem yaptı iseniz ustaya gösterin.

   1. Mesut dedi ki:

    Sercan bey kolay gelsin focus 2015 aracim geri vites ışıkları yapmadığı için elektrikçi baktı torpido altında sigorta değişti birkac gun sonra tekrar yanmadığını gördüm nasıl bir arızası olabilir şimdiden teşekkür ederim iyi gunler

 4. Anıl dedi ki:

  Sercan bey 96 model UNO 70 sxie var farı yaktığım zaman direk uzun, arka ve ön sis farlarını yakıyor hararet ve benzin göstergesi en yukarıyı çıkıyor bunun sebebi ne olabilir teşekkür ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   nokta atışı söylemek zor. ama bir yerinde kablolarda kısa devre var gibi yada şase almama sorunu var gibi duruyor. basit araba bunlar oto elektrikçi halledecektir.

 5. Antep dedi ki:

  Aracım 97 model doğan SLX
  Bugün motor fln yikattim bir far Park ta yanıyor uzun ve kisada ikiside yanmıyor

 6. s.a aracamın teypi çalışmıyor sigortası kaç amper oluyor arac pejo 206 dedi ki:

  aracım pejo 206 teyp çalışmıyor teyp sigortası kaç acaba bilen varsa yazabilirmi

 7. Anıl dedi ki:

  Sercan abi bende Fiat 70 sx var abi sinyal lambası ve 4 flaşör çalışmıyor ses var ama ekranda gösterge yok sorun nerededir abi

 8. Orhan dedi ki:

  Merhabalar hayırlı günler. Bende uno 70s var , fan bazen açmıyor sigortayı çıkartıp geri taktıgımda düzeliyor . Bilgi verebilirmisiniz sorun ne olabilir.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sorun elektriksel belli ama nokta atışı söylemek zor. Far rolesi, far kolu, bağlantılar vs hepsinin kontrol edilmesi gerekiyor.

 9. Salih dedi ki:

  Sercan bey Toplam 28 sigorta var bunların sekiz tanesinde akım yok,sigortalar sağlam sigorta yuvasında akım yok.araç şu an çılışmıyor.sorun nedir sizce.

 10. altaş dedi ki:

  Sercan bey,benim sormak istediğim şu: Kontak açıldığı anda örneğin farlar,silecekler,fan,vs. bunlara giden bütün akım kontak anahtarı üzerinden nasıl kontrol ediliyor,kontak anahtarı açıldığı zaman ACC den çıkan akım tekrar sigorta kutusuna geri dönüp sigorta ve röleleri akif mi ediyor?Sonuçta birtane kalın ACC kablosu var, sigorta kutusunda kablo çoğaltılıyor mu?Kime sorduysam bir türlü sağlıklı cevap alamadım.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu soruyu sorduğunuza göre yeterli teknik bilginiz yok sanırım. sigorta kutusu Akü ile diğer alıcı sistemler arasındaki köprü gibidir. bazı sigortalar direk aküden beslenir ve kontaktan bağımsızdır. Ama baz sistemler mesela en basiti çakmaklık Kontağa bağlıdır. Şöyle ki Kontağı çevirdiğinizde sigorta kutusundaki bir röleyi aktif etmiş ve o röle; akü ile alıcı sistem arasındaki bağlantıyı aktif hale getirmiştir. Sonuç olarak Orjinal sistemde her hâlükârda Akü ile alıcı sistem arasında Sigorta kutusu yer almaktadır. Kontak yada başka birşey tetikleyici görevi görmektedir. Bu tasarım tüm araçlarda aynı olsa da üreticiye göre bazı değişiklikle gösterebilir.

 11. Altaş dedi ki:

  Sercan bey,sadece kontak anahtarını çevirerek nasıl bütün alıcılar aktif hale geliyor(Örneğin farlar,silecekler vb),kontak anahtarı üzerinden fazla akim gecmezmi?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu tarz işlemlerde röleler kullanılıyor. Kontak anahtarı aslında röleyi tetikleyip açıyor. Her sistemin kendine ait rölesi mevcut. Tasarlanırken ona göre yapılıyor.

 12. Ferhat dedi ki:

  Merhaba! Uno aracımda sağa sinyal verince sisler yanıyor frene basıncada sisler yanıyor geri vitese takınca da sisler yanıyor sorun ne olabilir acaba
  Bi
  Türlü bulamadım

 13. Mehmet Aydın dedi ki:

  Laguna 1 ön silecek sigortası kaç amper olmali.bide torpido lambası sigortası hangisi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   arabanın kullanım kılavuzuna bakarsan sigorta kutusu planını yazmışlardır. hiç fikrim yok.

 14. Fikret dedi ki:

  Geçen sene de havalar soğuyunca aynı şekilde tavan lambası, korna, dörtlüler, radyo çalışmaz oldu bu sene havalar soğuyunca tekrar yapmaya başladı. Sigorta kutusunun mu değişmesi gerekiyor acaba.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   büyük ihtimal evet. ama usta bakarsa daha yerinde birşey söyler.

 15. mustafa altundemir dedi ki:

  unoda tavan lambasının sigortası hangisi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sigorta kutusunundaki sigortaların açıklamalarını yazı içinde paylaştım.

 16. Hakan dedi ki:

  Merhaba çakmaklık aydınlatmasıyla uğraşırken çıt diye ateş attı şu an ayna üzerindeki lamba orta lamba bagaj lambası ve saat gitti sıkıntı neden olabilir siğorta yanmış olabilir mi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta atmış olabilir.

 17. Erkan dedi ki:

  Merhabalar, bende clio/seybol 2008 sedan var, elektrik arızası mevcut fakat nererden yapar bilemiyorum.
  > araç anahtardan kilit açıp kaparken sinyaller canı istediği zaman yanıyor.
  > araç parklar açık bırakılınca uyarı veriyor, 3 senede sadece 1 defa duydum 🙂 .
  > tavan aydınlatma yine 3 sene içinde sadece 1 defa dışarıdan kilit açınca otomatik yandı.
  > çukura girmiştim, tavan lamba yanmaz oldu düzeldi geri.
  > araç motoru canı istedimi yağ gibi gidiyor, canı istemedimi hafiften titreme mevcut oluyor hep.
  >>> bu sorunların kararsızlıkların temeli belliki temassızlık fakat nerede, beyin fişini çektim baktım temiz, başka nereye bakmalıyım.
  > iletişim adresim onekey_963@hotmail.com
  Hayırlı günler

 18. Engin dedi ki:

  Merhabalar Sercan Bey, Renault Clio Symbol 2006 aracım var. Kapı hoparlörlerini değiştirdim, Pioneer 13cm 230 watt taktım ön kapılara. İkisi de çok güzel çalışıyordu fakat otomatik cam sigortasını attırıyordu. Sigortayı kısa devre yapıp taktım eritti. Hoparlörleri söküp kisa devre sigorta ile camları kapattım, sigortada herhangi bir ısınma erime olmadı. Hoparlör bağlantılarında sorun olsa hoparlörler çalışmazdı. Hoparlörlerin +, – uçları sağ tarafta ters olsa örneğin bu hataya sebep olabilir mi? Veya sizce sorun neden kaynaklanıyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hoparlör ile otomatik cam sigortasının nasıl bir bağı var anlamadım açıkçası. bence oto elektrikçiye gösterin.

 19. Salih dedi ki:

  Selamun aleykum hayırlı günler bende uno 70 sx ie var sağ cam otomatik çalışmıyor düğmeyi degistirdim yine aynı sigortası falan mi yandı acaba şoför tarafı çalışıyo ama yolcu tarafı çalışmıyor bilgi verebilir misiniz neden olduğuna dair

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sigortasını kontrol edin. büyük ihtimal atıktır. hatta sigorta kutusundaki tüm sigortalara bakın.

 20. yusuf dedi ki:

  merhaba. 99 model polo aracıma çalışmadığı için merkezi kilit komple yenilendi. 15 gün filan sorunsuz çalıştı fakat şimdi sigorta atıyor. önce sağ sinyal çalışmamaya başladı kilit çalışıyordu sonradan sağ sinyal çalışmaya başlayınca kilit çalışmadı. sigorta atmış usta değiştirdi fakat 2 gün sonra yine calismamaya basladi muhtemelen yine sigorta atti. bunu nasıl çözebiliriz. o kadar masraf yaptik ama kullanamiyoruz. iyi günler

 21. DURSUN KIRAN dedi ki:

  teşekkürler bilgiler işime yaradı…ben elektronikçiyim ..tesisat işlerini de bekiştiriyorum..

 22. Serkan ALTINEL dedi ki:

  Merhabalar sercan bey arka cam rezistansı çalışmıyor sigortası sağlam duruyor sebebi başka ne olabilir

  1. Alperen Mert dedi ki:

   Merhaba Serkan bey, aynı sorun bende de var, siz çözüm bulabildiniz mi?

 23. Fikret dedi ki:

  Merhabalar. Bir kaç gün önce UNO 70sx aracımda dörtlüler, teyp, tavan lambası ve camlar çalışmamaya başladı. Sigortaları kontrol ettim sıkıntı görmedim, kontrol ettikten sonra sinyallerde gitti. Bir kaç ay önce de yapmıştı fakat kendi kendine düzelmişti. Ne yapmam gerek

  1. Fikret dedi ki:

   4lülerin düğmesi bozulmuş. Değiştirdim herşey düzeldi.

   1. Yunus dedi ki:

    Usta ayni problem bende de var

 24. Fatih Bozkurt dedi ki:

  Merhaba Sercan bey 90 model şahin kalorifer ve sis farların sigortası iç Amper olması lazım arabayı stop ettiğimde tekrar çalıştırdıgımda sigortalara yukarı aşagı dokunmayınca çalışmıyor sebebi nedir

 25. Fikret Biçer dedi ki:

  93 doğan sl sigorta kutusundan çıt çıt sesler geliyor neden

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sigorta tablasında boşluklar vardır ark yaptırıyordur. kısa sürede ustaya gösterin.

 26. Ahmet dedi ki:

  Ustam benim UNO soğuk havada role sesi geliyor motor ısınınca geçiyor tumseklerdrn geçerken de geliyor roleyi değiştirdim yine geliyor

 27. recep dedi ki:

  s.aleykü m şimdi usta benim sigorta kutumda 20 amper düz yazıyor calorifer sigortam 25 a yazıyor ben bu sigortayı 25a değilde 25 düz taksam oluırmus

  1. Sercan TEK dedi ki:

   A Amper demek. 25A ve 25 aynı Amper sigortadır. takın sorun olmaz.

 28. Mustafa dedi ki:

  S.a serçe aracımın sigorta kutusunda far lambası park icin olan sigortanın yenisini takıyorum fakat far açma düğmesini eritiyor sürekli sorun nedir acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Büyük ihtimal farları daha yüksek taktılar. direkt far kolundan enerjiyi geçirdiler. Bu durumda erime yapar. önerim far ile far kolu arasına Far rölesi taktırmanız. mümkünse oto elektrikçiye taktırın.

 29. Ebubekir hacıarifoğlu dedi ki:

  Merhaba Sercan bey benim aracım 2002 1,9 Kango sarı sigorta yerinden çıkmış halde ve ne işe yarıyor tam olarak bilmiyorum ama sanki ondan sonra aracım çalışmamaya başladı hep vurduruyorum aracımı çalıştırmak için,sizce bununla ilgili olabilir mi..

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Tecrübemin olduğu bir araç değil. ustaya danışın derim.

 30. ali dedi ki:

  sercan bey merhaba. bende ford focus 2012 var. würt klima temizleyici aldım klima gözüne sıktım torpido altına olduğu gibi aktı. şimdi araç çalışmıyor. sizce ne olmuş olabilir ?elektrik aksamı mı ıslandı ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Yüksek ihtimal sıvı temas oluştu. bakıp temizleme gerekebilir. inşallah başka birşeye zarar vermemiştir.

 31. Murat dedi ki:

  Abi bende mazda 626 var arbanın uzun far kısa far ve selektör yanmıyor sigortalara baktım sağlam sorunu anlamadım. Dörtlüler sinyaller sıkıntısız bir şekilde çalışıo ama farlar ve selektör çalışmıyor sizce sorun nedir

 32. Cewik dedi ki:

  İyi günler sercan bey benim araba bmw e46 kombi 99 model otomatik vites sorunu kısaca anlatayım araba aeyir halindeyken birden akü lambası yandi kontagi kapatıncada tekrara calışmadi sarj dinamosu yanmış dediler degiştirk sorun ayni devam yanlız 10 amperlik sigortayı patlatıyo dewamlı motordan komple elektirigi kestik kontagi actigimiz anda galen 10 amp patlıyo motor kısmındaki elektirik pkablolarının ghectigi kutuya 2 litre kadar yavmur suyu dolmuş ve kabloların hepsi ıslaktı suyu tahliye ettik kablolarının kurumasıni beklioz acaba sorun hallolmuşmudur kuruyunca çalışırmı yoksa sorun dewam edermi

 33. ERDİNÇ dedi ki:

  SERCAN BEY İYİ GÜNLER UNO 70S İE ARACIMIN FREN LAMBASI BAZEN YANIYOR BAZEN YANMIYOR SİGORTA KUTUSUNU DOKUNUNCA YANIYOR OTO ELEKTRİKÇİYE GÖSTERDİM SİGORTA KUTUN ARIZALI DEDİ. TAMİR EDECEGİM KUTUYU DEDİ. TAMİRİ SIKINTI OLUR MU BİR KAÇ KİŞİYE SORDUM TERDÜTTE KALDIM YENİSİNİ Mİ ALSAM ? TAMİR Mİ YAPTIRSAM DİYE YARDIMCI OLURMUSUNUZ? BİRDE KONTAK KAPILIYKEN FRENE BASINCA FREN LAMBASI YANIYOR NORMAL BİR DURUM MU?

 34. Erdinç dedi ki:

  Sercan bey merhaba. Uno 70s ie 99 model aracımın fren lambası bazen yanıyor bazen yanmıyor sigorta kutusuna dokununca yanıyor bir kaç elektrikciye gösterdim kutu arzali değişecek dediler bir baska elektrikçi ise kutu tamir edecegim dedi. Ama kararsız kaldım tamir mi yaptırsam yenisini mi alsam sknti yaratir mi tamir ettirsem yardımci olurmusuniz görüşünüz nedir?

  1. Seçkin dedi ki:

   Erdinç bey merhaba aynı sorun bende de var. Siz çözebildiniz mi nasıl çözdünüz

   1. erdinç dedi ki:

    sigorta kutusunu değiştiriyorum bakalım sonucu ne olacak

 35. Gökhan dedi ki:

  Sercan bey merhaba ben iki cami otomatik yaptirdim elektrikci bunu kornaya baglamis bende teybin +sini buraya bagliyim diyorum cunku saati calisiyor hep ama korna 20 lik sigorta ile besleniyor teybi buraya baglasam sorun olurmu?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sorun olacağını sanmıyorum.

 36. Ahmet dedi ki:

  Sisler yanıyordu artık yanmıyor sigortaya baktığımda 10 Luk sigorta sağlam sigortayı cikardigimda oraya ampul denedim yakması yani sigortaya elektrik gelmiyor sebebi nedir

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta kutusunun içerisindeki bacaklarda iletkenlik sorunu olabilir. Kontrol etmek lazım. Yada değiştirmek gerek.

 37. Abdulbari işik dedi ki:

  Sercan bey 97 model uno70s aracım hararet yapıyor su kaynatıyor fan çalışmıyor ben elimle sigorta panelini salladığımda fan çalışıyor ve hararet düşüyor ne yapmamı önerirsiniz ?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta kutusunda temasızlik vardır. Oto elektrikçiye bastırmanızı öneriyorum.

 38. Umut dedi ki:

  Merhaba
  2015 jetta sigorta semasini hicbiryerde bulamadim, yerli yabanci butun forumlari aradim, acaba bulabilcegim bi yer biliuyormusunuz ?
  Bilmiyorsaniz bile soyle bi sey sorayim
  mor renkte uzerinde 15 yazan kucuk bir sigorta var, bu nedir 15 amper mi ?
  mavi renkte uzerinde 15 yazan buyuk bir sigorta daha var, peki bu kac amper ? Buda mi 15 ?

 39. Enes dedi ki:

  İyi günler ben arabayı yeni aldım
  (uno s 70 1998 model) sigortaya bağlı olan dörtlüler, tavan lambası ve korna çalışmıyor. Fakat sigorta kutusunda bulunan iki adet bataryaya benzeyen siyah aksamlar var. İkisine elimle bastırıp korna haricinde hepsi çalışıyor. Elimi çekince tekrar gidiyor. Yeni sigorta taktık aynı tepkiyi verdi. Ne yapmamız gerekiyor.

 40. ali dedi ki:

  s a serkan bey volvo v50 1.6 d 2007 arac yolda giderken sarz lambasi yandi elektrik problmi yazdi stop ettim ve akuyu
  bitirdi takviye yaptik onuda bitirdi sarz dinamosunun kablosunu soktum kalin olanini takarsam akuyu bitiriyor sokersem aku bitmiyor ne olmus olabili

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Alternator yada ona bağlı birsey bozuk ve aküyü boşaltıyor olabilir. Oto elektrikçiye mutlaka gösterin.

 41. Erol yıldız dedi ki:

  S.a kardesim 98 unom var teyip ve kornanin sigortalari surekli atiyor eletrikci bakti sigorta kutusu degiscek dedi bana pek mantikli gelmedi neden dersen gecen senede bu arizayi veriyordu kisin hic vermedi simdi yaza girdik yine tekrarlamaya basladi sebebi nedir. Degistirirsem hangi marka olsun ve 2. El alirsam olurmu

  1. Sercan TEK dedi ki:

   O zaman değişecek mecburen.

 42. Sedat T. dedi ki:

  Merhaba Sercan Tek Kardeşim, 1998 sx ie uno aracımızda meydana gelen sorunlar şu şekilde: Kendi kendine gaz veriyordu kesilmiyordu dijifex e şaze attık bu durum nispeten azaldı yani eskisi gibi sona dayanmıyor gaz ve gaz verince tekrar düzeliyor ama sorun devam ediyor. dörtlüleri yandığı otomatik camlar kapanmıyor bir süre sonra normale dönüyor. Arabanın teybi o esnada sıfırlanıyor yani elektrik resetleniyor. Kapılardan birisi kilitlenmiyor. Akü bağlığını söküp takınca düzeliyor gibi oluyor ama bu sorunlar devam edip duruyor. Sizce bunların nedeni ne olabilir ? Selam ve dua ile.

  1. Hasbi Y. dedi ki:

   “Kendi kendine gaz verme” olayı benim unoda da olmuştu.Çok uğraştım karbüratör aksamında değişmedik yer kalmadı.En son ” Motor Suyu Sıcaklık Sensörü” mavi bir parça bu parçayı değiştirdim ve sorun çözüldü.Bu parçanın görevi motor suyu sıcaklığını beyine gönderip rolanti devrini ayarlamak haliyle bu parça arızalanınca sıcak motoru soğuk olarak algılayıp rolantiyi yükseltiyor ve araç kendi kendine gaz verip güya aracı ısıtmaya çalışıyor ,araç da zaten sıcak olduğundan temelli boğuluyor.

 43. Sesat dedi ki:

  Merhaba sercan abi 98 model uno var bende arabam güneşin altında uzun süre çalışmadan durursa çalıştırdığımda hem benzin hemde hararet göstergesi çalışmıyor sigorta kutusunu gösterdim hiçbir sorun yok araba biraz gölgede durup serinlediğinde ikiside çalışıyor birde bir gün bile hiç çalıştırmasam gazda çalışmıyor ama benzine alınca çalışıyor bu konuda bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   İlk defa güneşten etkilenen uno duydum. Hiç bir fikrim yok bu konuda.cozerseniz çözümü bekliyorum. Gazda calismamasi ve benzinde çalısması durumuna bakmak incelemek gerekiyor. Bir çok nedeni olabilir.

 44. Cemal dedi ki:

  Mrb Sercan abi s. A bende de 99 uno var. Enjeksiyon lu klimalı falan. Araç ilk bastığımızda çalışıyor stop edince tekrar marş basıyor ancak çalışmıyor kontak açık şekilde kaputu açıp bobin kablosu gibi kablolara dokunuyorum çat diye sesliyor ses gelince tekrar basıyorum çalışıyor. İlk etapta elektrik gelmiyor herhalde kesiyor gibi sigorta kutusu ile alakası varmı acaba 4 tane ustaya götürdüm anlayan yok aracım LPG li benzinli her ikisindede yapıyor iyi geceler

 45. Salim Ocak dedi ki:

  Abi bende d uno 70s var silecekler çalışmıyor kutuya dokununca çalışıyordu simdi hic calismiyor dokununcada fiyatina baktim 250 lira yaziyor tamiri yok mudur bu kutunun

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bazı oto Elektrikçiler tamir ediyor. Önce bir göster istersen oto elektrikçiye. Gösterdiğin kişi uğraşmayıp değişecekte diyebilir.

 46. Erhan dedi ki:

  Sercan bey 1997 model uno 70s var park ve farlar beraber yanıyor bunu nasıl ayırabiliriz birde elektrikçiye sorduk 700 TL fiyat söyledi

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bu arıza icin 700 tl nedir böyle. ?? 700 tl ye ne yapacakmis ? Bence başka bir kaç ustaya daha gösterin.

   1. Ergin Taşkesen dedi ki:

    Sigorta tablası değişecekmiş sigorta tablası da arızalı zaten fiyatıda 330 TL dediler

 47. Davut dedi ki:

  Sercan bey UNO ie aracım hararet yapıyor ve fan devreye girmiyor daha doğrusu fan hiç çalışmıyor sigortadan olabilirmi?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Isı Müşürü , Fan ,Sigorta ya da kablo bağlantısını kontrol etmek gerekiyor.

 48. Görkem dedi ki:

  Hyundai aracim var ön panelde tüm göstergeler calişiyoken ariza lambasi yanmiyor kullanma kitapciginda bulamadik an tarafdan baktik sanirsam yok sizcr lamba mi arizali yoksa sigortasi filan varmisir pc bagladik ariza ışık lambasi gibi bişey yaziyodu.?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Arıza lambası ecu ya yanı beyne bağlıdır. Yanmıyorsa ya hersey yolunda yada lamba arızalıdır.

 49. Murat dedi ki:

  Serkan bey araç golf 6 tdı. Yıkama sonrası aracın elektriği tümden kesik. Hiçbir ışık ve gösterge çalışmıyor. Merkezi kilit açılmıyor kontağa anahtarı takınca göstergelerde hiçbir tepki yok. Sorun sigorta olabilir mi???

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Olma ihtimali yüksek. Ustanın bakması ve ölçümler yapması gerekiyor.

 50. Sebati akkan dedi ki:

  Merhabalar Sercan bey. Aracım Chevrolet cruz 2011 model. Aracın sinyal kolunda bulunan menü tuşuna bastığımda değişmesi gereken Bilgi ekranı değişmiyor. Klima kendi kendine çalışıyor. Elektrikçiye götürdüm, bilgisayara bağladı. Tuşta herhangi bir problem olmadığını ancak ekrana yansımadığını belirtti.( kilometre ve diğer göstergeler gayet sağlıklı) eğer sorun ekrandaysa değişecek, sistemdeyse tamir edilecek dedi. Verdiği fiyatı fazla buldum. Geçen senede kapı kilitleri otomatik kapanmıyordu, işinin ehli başka bir usta devredeki oksitlenmeyi temizleyin halletmişti. Aynı şeyi kendim yapsam problemi çözebilirmiyim. Saygılarımla

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sebati Bey, Sadece bir ustaya göstermeyin. Buton, Ekran,Beyin hepsinden kaynaklı olabilir. Emin olmak için tecrübeli birilerine göstermek gerek.

 51. Ali dedi ki:

  Slm uno marka aracımın farları ve gösterge panelinin ışıkları yanıyorken ertesi gün hiç birinin yanmaması neden olabilir ve diğer herşey çalışıyor sıgorta tablasına soketlere tek tek baktım hiç bir sorun yok sorun başka neden olabilir şimdiden tşkler cevabınız için

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Atık sigorta , temassızlık, kopmuş bir kablo eki gibi nedenleri olabilir. tesisatı kontrol etmek gerekiyor.

 52. Murat uygun dedi ki:

  Slm iyi sabahlar Sercan bey bende 99 model 70 s uno war ara sıra kapı otomatiği kitlemiyor sonradan çalışmaya başlıyor bu sabahta korna sinyal tepe lambası teyp çalışmıyor sadece farlar ve silecek çalıştı sorun n olabilir saygılar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   sigorta kutusunda temassızlık söz konusu olabilir. arka soketlerine ve sigorta yuvarına bakmakta fayda var. Ama komple sökülmesi gerekiyor. dışarıdan birşey anlaşılmaz.

 53. Berk dedi ki:

  Sercan bey selamlar. 2004 model opel astra kullanıcısıyım. Dün sabah abimi bıraktığım anda radyodan birden pat pat pat sesleri geldi ve radyonun sesi gitti. Radyo çalışıyor Cd’yi görüyor ve çalıyor ama hiçbir türlü ses gelmiyor. Sıkıntı hoparlörde büyük ihtimalle. 10 dakika sonra başka birisini indirmek için durdum aynı kapıdan inen kişiden sonra tekrar pat pat pat sesi geldi ve radyo düzeldi. Birkaç dakika sonra fren yaptım ses tekrar gitti. Bugün ise araca bindiğimde radyo çalışıyordu. Birini indirdiğimde yine aynı kapıdan ses gitti. Sonradan aklıma geldi seyir halindeyken arkada oturanların kapıyı açmasını söyledim ve kapıyı açtıklarında radyo çalıyo kapattıklarında sanki hoparlör patlarmış gibi pat pat sesi geliyor ve ses gidiyor. Kısaca sağ arka kapı açılıp kapandıkça ses gelip gidiyor. Acaba temazsızlıktan dolayı mı ? Sizce sorun ne olabilir, yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kapı içinde hoparlör varsa temassızlık veya kısa devreden kaynaklıdır. Test etmek ölçmek biçmek gerekiyor.

 54. onur kuyumcu dedi ki:

  selam iyi sabahlar kolay gelsin bende 96 model uno 70s sabahları ve soguk havalarda ilk marşa bastıgımda aku ışıgı yanıp sönüyor jikleyi çekmezsemde stop ediyor jikleyi tam çektiğimde direksiyonda hiç titreme olmuyor ama yarım jikle çekersem direksiyonda tirremeler oluyor ayrıca fan devreye girdiğindede titremeler oluyor bir diğer sorunda kısa far yada uzun farları açtıgımda gösterge ekranındaki uzun far sembolu pır pır edio özellikle uzun farları açtıgımda farlarda pır pır ediyor bir dengesizlik var ama anlayamadım yanlız araç ısınınca aku ışıgı yanıp sönmüyor normale dönüyor sorun ne olabilir teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Arabanın rolanti devri dusuk gibi. Motor soğukken çalışınca tam devirli dönmüyor. Alternator Gerekli voltajı üretemiyor. Mümkünse oto elektrikçiye gidin ve ölçüm yaptırın. Durumu anlatın motor soğukken ölçmesi daha iyi olur. Soğukken titremesi normaldir. Motor takozları kopuk ise sallantılı dusuk devirde çok hissettirir. Motor ustasının bakması lazım bunada

 55. soner dedi ki:

  2007 seat cordoba 1.4 tdi aracımda merkezi kilit devreye girince sigorta yanıyor. içten kitleme düşmesine de bassam dışardan anahtarla da kitlesem yakıyor. 2 kere düzgün çalışsa 3. de aynı sorun oluyor sebebi ne olabilir ? Teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta atması için 2 durum söz konusu.

   1. Durum : Kısa Devre Durumu. Eğer Kısa devre söz konusu ise Sigorta Direkt atacaktır.
   2. Durum : Aşırı yük durumu. Merkezi kilitler zorlanıp yüksek akım çekiyorsa sigortayı attırır. Yada merkezi kilit veya Bağlantılarda bir şase söz konusu ise ve arada değiyor değmiyor gibi bir durum varsa anlık yüksek akımdan dolayı sigorta atar.

   İlavetten kullanılan sigortanın çalışma akımına karşı az gelmesi söz konusu ise sigorta atacaktır.

   Bu durumları tespit etmek gerekiyor.

 56. Atilla dedi ki:

  Sercan bey selamlar. 70sx kullanıcısıyım. Aracımda ön ve arka sis düğmesi var. Ön sis düğmesine bastığımda ön sisler yanıyor fakat arka sis düğmesine bastığımda arka sisler yanmıyor. Ayrıca şu dikkatimi çekti, ön sis düğmesine bastığımda sigorta kutusundan çıt diye bir ses geliyor ama arka sis düğmesine bastığımda ses gelmiyor. Yardımcı olabilir misiniz

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Çıt sesi röle çekme sesidir. Arka sisler için direkt düğmeden gidiyordur. Aracın tesisatını bilmeden yorumlamak zor. ölçüm yapmak gerek vs. Eğer kullanmak isterseniz oto elektrikçiye tesisatı kontrol ettirebilirsiniz. Belkide sigortası atıktır.

 57. Furkan dedi ki:

  S. A bnm uno 70sx var on camları orterken çalışmamaya başladı otomatiklerin ışıkları falan yanmıyor ne yapabilirm

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kendin uğraşma oto elektrikçiye götür.

 58. Mustafa kaya dedi ki:

  Teşekürler.

 59. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba Benim arabanın markası volvo s40 2010 model ve 33 numaralı sigorta kontağı çevirir çevirmez yanıyor. 33 numaralı sigorta disel pompayi gösteriyor ve motora disel pompalaamıyor. Sorunu nasıl bulabilirim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sorun belli o zaman. Ya pompa arızalı yada pompanın kablo hattında kisadevre mevcut. Multimeter ile ölçüm yapılarak tespit edilebilir. Yada pompayı devre dişi bırakın sigorta atmıyorsa kablo Hattı sağlamdır pompa bozuktur.

   1. Ibrahim dedi ki:

    Tesekkur ederim kolay gelsin

 60. alper dedi ki:

  hayırlı günler ustam benim araba audi a4 1998 model kış ayında arabamı anahtar kumandasından açmaya çalıştım açılmadı neyse manuel olarak açtım arabamı çalıştırdım 20 dk sürdüm sonra içerden camları açma tuşuna bastım camlarda açılmadı sonra kontağı kapattım arabadan indim kapı kitleme tuşuna bastım kapılar kitlemedi. Sorunum kapılar ne açılıyor nede kapanıyor camlarda kapanmıyor açılmıyor Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Elektriksel sorun olduğu belli belki bir sigorta atmış belkide değişmesi gereken kablo yada bağlantılar mevcut. Varsa kontrol modulleride sorunlu olabilir. Tavsiyem oto elektrikçiye baktırmaniz.

 61. murat dedi ki:

  ustam SELAMIN ALEYKÜM
  peugeot 206 aracımla kaza yaptım toplattıkdan sonra elektrik ciye götürdüm elektrik tesisatı için elektrik tesisatı değişmesini söyledi tmm değiştir dedim pazarlığımızı yaptık sonrasında bana sigorta tablası şu almış arızalı tamirle düzelte bilirsem 300 e tamiratını yaparım dedi
  yanlız arkadaşımın biri kafamı karıştırdı sigorta tablası arızalı olsa far sitop sinyal silecek camlar radyo vs vs çalışmaz dedi benim hepsi çalışır durumda ne yapmam gerek yardım ederseniz sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta tavlasının içinde bağlantı yolları var. Bazıları oksit yapmış yada hasar almış olabilir. Saydıklarınız dışında çalışmayan kısımlarda bu hasarlı yerlerde ise zaten çalışmaz. Usta baksın yapılacak birsey ise halleder

  2. Erdal dedi ki:

   Benim opel vectra a kasa sinyal sigorta sürekli kesiyor buna istinaden dörtlü ve arka stop da aynı 10amp takılı büyük sigorta 15/20 taksam birşey olurmu acaba ince ufak amper olduğu için kesiyor

   1. Sercan TEK dedi ki:

    Takıp deneyin ama direkt 20A takmayın. 15A takın test edin. yetmez ise 20A takın. Çok büyük takarsanız sorun olunca sigorta atmayacağı için kabloları yakabilir.

 62. İlker dedi ki:

  Arabayi stop edip kontagi kapatiyorum ama araba hala calismaya devam ediyor nedir sizce sebep usta araç tempra

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Tempralari hiç bilmiyorum. Unoda olsa elektriksel sorun var derdim çünkü Kontagi kapatmak ateşlemeyi devre dışı bırakacaktır. Demek bırakmıyor derdim.

 63. Gözde dedi ki:

  Merhaba opel corsa 2005?dizel otomatik aracım normal seyır halınde dıreksıyon kıtlendı eps lambası yandı dıreksıyon saga sola cokmzor agır donuyor arabayı zor cevırıyorum dıreksıyon zor cevrılıyorm
  Acaba neden kaynaklanır
  Neden kaynaklanır

  1. Sercan TEK dedi ki:

   nedeni elektronikte olabilir mekanikte. ama bu şekilde kullanmayın en kısa sürede ustaya gösterin. Yeni nesil araba olduğu için büyük zararlar açabilirsiniz.

 64. Ali dedi ki:

  Merhaba sercan bey uno 1.4 i.e nin uzun kısa farlarında ve radyotör fanında temazsızlık var her binişte sıgortalara elimle üzerine basarak çalışıyor asgari ücretle çalıştığım için çok tutar hesabından kendim çözmeye karar verdim araç muayene geldiğinde o sorunu gidermek için yeni sıgorta tablosu aldım soketleri çıkardım taktım olmadı aynı şeyi tekrarladı geri vermek zorunda kaldım bende kendimce başka şeyler denemeye karar verdim sıgorta lehimlerinde skotlerinde ve kablolarında heran gibi bi tahriş kopma falan yok sıgorta tablosunu ve caklarının uçlarını çıkarıp içini vidi40 la ve balata sipreyiyle temizledim 10 dk sonra taktım o gün muayenede nasıl olduysa yandı hatta sıraya girdiğimde bana gelmeden farları kontrol ediyordum bi sıkıntı çıkarmadı ama araç muayenesinden sonra aynı şeyler tekrarladı elle bastırarak çalışıyor 1 yıldır sorun neden olabilir anlamış deyilim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Arızanın temassizliktan kaynaklı olduğu belli ama yerini bulmak zahmetli. Eger çözüme ulaşamazsanız oto elektrikçinin bakması gerekiyor. Bu tarz arızaları tecrübe edinmeden bulmak zaman ve şans işi.

 65. Fırat dedi ki:

  S.a üstad.2005 kangoo sahibiyim.Araçta olan bir kaç sıkıntı var.4’lü leri yaktığım zaman nerdeyse tüm göstergelerinde ışığı yanıp sönüyo yağ / benzin / servis vs. frene basınca sol sinyal göstergesi yanıyo. çalışır haldeyken 4 lü açınca fren lambalarıda yanıyor ve genel olarak kapı açık göstergeside yanıyo arada bi gidiyor ama genel olarak yanıyo.Motorda üfleme var etki edermi elektriğe bilmiyorum ama nasıl bi yol izlemeliyim.Bana ne kadar bi masraf çıkarır bu konu ile alakalı tahmini bi fiyat ve yapılabilcekler hakkında örnek verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Fırat merhaba,

   Aracınındaki sorun elektrik tesisatındaki bir temasızlıktır. genelde şase alamayınca bu sorun görülür. Üfleme ile alakalı sorun değil. Oto elektrikçinin müdahale etmesi gerekiyor. Fiyat konusu ustaya bağlı.

 66. Özgür dedi ki:

  Kardeşim yazın çok faydalı belli ki bilgilisin. Bir soru sor ak istiyorum.

  Dün aracımın farını değiştirdim eve viderken aracı yıkattım daha sonra sağ ön far hiçbir şekilde çalışmadı. İçerideki sigırta kutusunun kapağı yok, arkadaş orayıda sildi ıslak bezle. Daha sonra oradan su damladığını da gördüm. Si yaller çalışıyor sol far uzunları yakmıyor park yanıyor. Sağ farda hiçbir şekilde hareketlenme yok. Beşki yıkatmadan kaynaklı belkide değil. Ama ben yıkadıktan sonra farları açtığım için ozaman fark ettim. Ancak taktırdığım yer kontrol etmeden teslim etmeyiz kontrol ettik dedi. Geri gidemiyorum yoğunluktan dolayı. Ne yapmam gerek ?

  Aracım wolkvagen polo 1.6 1999 model.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta kutusu su ile buluştu ise kesin bir kac sigorta atmis olabilir. En güzel hareket Tek tek sigortalara bakmak olacaktır. Yada oto elektrikçiye baktırmak olacaktır.

   1. Özgür dedi ki:

    Baktım onlarda herhangi bir sorun yok. Yani kırılmamış yanma izi yok içlerindeki tel filan da sağlam. Yani bu benim baktığım kadarı ile tabi. Başka ne gibi bir yol izlemem gerek.

    1. Sercan TEK dedi ki:

     Kablo tesisatına bakmak lazım. Ama elektrik işi sıkıntılıdır. Ben olsam oto elektrikçiye verirdim.

 67. Ali dedi ki:

  Slmlar Arkadaslar,
  Benim Arabam Seat Leon 2012 model dün eve giderken birden Radyo gitti artik acilmiyor.
  Motor bölümündeki sigorta kutusunu actim baktim Mavi 15 Amper olan sigorta atmis, bende yenisini taktim ama o anda oda gitti ve ben elektrik kacagi testi yaptim ve malesef aracimda alektrik kacagi oldugunu ögrendim.
  Simdi sorum bu arizanin nerden olabilecegidir? Not: Kornada calmiyor ayrica radyoyu sötüm cikardim kacagi birde öyle denedim ama nafile halen kacak var ve suan kafayi siyirmak üzereyim arizayi bulamiyorum.
  Siz bilgisi olan arkadaslar lütfen bana yardimci olun.
  Saygilarimla

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Kacak işi zordur. Bence oto elektrikçiye baktırın. Aracınız elektronik Eger hata yaparsanız çok basınızi ağrıtır

 68. Oktay dedi ki:

  Merhaba megane 2 dizel aracim var akununun ustundeki kutup basi sigortasi surekli atiyor kablo ile direk beragladim elektrikci cozemedi 100 amper yerine 200 amper takti fakat 3 gun sonra oda atti yine kablo taktim neden olduguna dair bir fikriniz varmi oneriniz nedir tesekkurler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sorun büyük desenize. Sigorta iki nedenden dolayı atar. Ya değeri ufak gelir yada kısa devre var bir yerde.

   200a taktığınızda düzelmedi ise kisa devre olma ihtimali yüksek.

   Kisa devre olması icin ya kablo eriyip ara ara baska yerle temas ediyor yada Arabada bulunan birşey arızalı devreye gerince kısa devre oluşturuyor.

   Burada elektrikçinin bilgisi tecrübesi işin sonuçlanmasını sağlayacaktır. Eger çözülmez ise baska bir elektrikçiye gösterin.

   Kablo takip kullanmak İnanin büyük risktir. Çünkü devreyi koruyacak bir elemanı çıkartmışsinizz. Kisa devre durumunda atacak sigorta olmayışı yangına bile sebep verebilir.

   Elektrikten dolayı Durup dururken yanan arabalarda genelde sigorta gorevini yapmadığı icin oluşur.

 69. Metehan dedi ki:

  Merhaba audi aracım var on çakmaklık sigortası kırılmış söktüm aracı böyle kullansam bir sorun olurmu zaten şehire uzaktayım en yakın zamanda alacağım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba

   Sigorta arızalı ise veya çıkardığınızda Ona bağlı olan ben ise o çalışmaz. Yeni Takınca çalışır.

 70. Mustafa dedi ki:

  Selamün aleyküm Hocam benim UNO 70s bugün teyp kesti 4 luler otomatik camlar tavan lambası korno çalışmıyor sorun nedir acaba ilginiz için teşekkür ederim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigortaları kontrol edin.

 71. Murat Karaca dedi ki:

  Merhaba hocam benzin pompasının sigortası nerede acaba bulamadım fotoğraflı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sercan TEK dedi ki:

   SX lerde nerede bilgim yok. SX kullanan birisi daha net cevap verir.

 72. engin44 dedi ki:

  Digiplex hortuma monifoldan geliyor mu

 73. Çınar dedi ki:

  Merhabalar,
  23 yıldır Fiat Uno 60s kullanıcısıyız ailecek. Otomobilin pek çok birimiyle aşinayım bu sebeple. Fakat yakınlarda karşılaştığım bir problem dolayısıyla sigorta kutusunu/tablasını değiştirmem gerektiğini söyledi servis. Fakat bu parça Uno 60’larda ve 70’lerde birbirlerinden farklı mıdır ? İngilizce ve almanca forumlarda bu konu ile ilgili bir bilgi bulamadım, sizin sitenizde bu konunun incelendiğini görünce sormak istedim. Bir bilginiz var ise şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Merhaba,

   Farklı olduğunu duymuştum. Sahibinden gibi sitelerden çıkma bulabilirsiniz. Yada parçacılara sipariş verdirebilirsiniz.

 74. murat mumcu dedi ki:

  Merhabalar Sercan bey 93 tempra sigorta kutusundan servis olan sigortayi söktüm geri baktığımda göstergeler geri vites ve silecek fıskiye gitti hangi elektrikciye gittiysem çözüm yok önerimiz sizce ne olabilir sigorta yı yanlışlıkla söktüm tekrar takdigimda geldi hemen geri gitti

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Bence sigorta kutusunda temas sorunu var gibi. çıkartınız ve tekrar taktınız. Sorun yoktu şimdi var. mantıksız bir olay olmuş. Ama tahminim enerji gitmesi gereken yere gidemiyor.

 75. Alican Hamza dedi ki:

  Merhaba benim de bir sorum olacak, 96 70s uno araba. İlk olarak teyp gitti sonra merkezi kilit çalışmadı ve son olrak da sinyaller çalışmıyor. Ustaya gösterdim kablo cıkmıs dedi taktı anında oldu. Fakat aksamına aynı sekılde yıne çalışmadılar. Kendim baktım ama çok anlamadığından hangi kablo vs çözemedim. Mavi olan (15 amper) yerinden çıkmıs gibi görünüyor ama nereye takılcak bilemedim. Acaba ne yapmak gerekir, teşekkür ederim.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Görmeden yorum yapmamam. Usta kabloyu takarken neden çıkmayacak gibi yapmadı ? Bence tekrar ustaya götürün. Eğer temasızlık söz konusu ise yangına sebebiyet verir.

 76. gökhan dedi ki:

  sercan bey lütfen bana da yardım edebilirmisiniz? aracım 1996 uno 70 s aracımda sol sinyalin düşmesiyle beraber sorun başladı (yaptığım bir kaza ile sağ sinyal tırnakları kırılmıştı) akabinde silikonla yaptık oda tutmadı yolda düşmüş şehirden sinyal lambası alıp taktırdım ama sinyal verdiğimde hızlı hızlı oluyor sinyal geri vitesde sol sinyaldede aynısı oluyor

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Elektrikci cozer. Şase sorunu vardır.yada kısa devre sorunu.

   1. gokhan dedi ki:

    Onu cozdum simdi sole bisey dusunuyorum araca icerden acilmali radyator duymesi koydum simdi adam o dugmeyi haporlor kismina bagladi haporlor baglamiycaktim ama bagliycaktim haporloru koymamla birlikte cit diye bi ses geldi korkudan yapamadim oraya koysam bi sakinca olurmu?şase gibi birde son sorum araca akuden kablo cektim ucunada bir priz bagladim bununla kettle calistiriyorum buna sigorta koyucam sizce kac amper olmali

 77. Murat Karaca dedi ki:

  Selamlar sercan bey 96 model UNO sxie var dün gece yolda önce farların gücü düştü akabinde radyo kapandı ve araç elektrik kesti stop etti ve tekrar marş almadı kontağı çevirdiğimde ön sağ taraftan şase sesi geliyor başka bi araçla takviye yaptığımızda çalıştı ancak farları açınca aynı sorunlar tekrarlanıyor şu an hiç bir hayat belirtisi yok akü yeni göstergesi yeşil yanıyor yardımlarınızı bekliyorum saygılar

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Murat Bey Merhaba,

   Sanki sorun kısa devre gibi duruyor. Teknik bilginiz yoksa mutlaka oto elektrikçiye gönderin. ciddi bir konu aküyü de bozabilir. Aracıda yakabilirsiniz.

 78. Muhammed emin dedi ki:

  İyi akşamlar Sercan bey benim sorum şu kısa farları açtığım zaman sorunsuz çalışıyor ama uzunlar gectigim zaman yanmıyor selektör çekiyorum sonra uzunlar yanıyor sonra kisadan uzunlar alıyorum sorun yok çalışıyor bu arada sigorta kutusundaki far sigortası çıtir çıtır ses yapıyor teşekkürler şimdiden

  1. Sercan TEK dedi ki:

   yazdıklarınızdan sadece temasızlık sorunu olduğunu çıkartabilirim. Ama Far kolu, sigorta kutusu ve Far rölesi kontrol edilmeli. İhmal etmeyin çünkü yangınların temelinde temasızlık var.

 79. ender filiz dedi ki:

  Sercan bey bendede uno 70s var merkezi kilit tavan ışığı 4luler silecekler ve motor fanı bazen çalışıyor çoğu zaman çalışmıyor bazen biriki tanesi bazen hiçbiri çalışmıyor acaba sorun sigorta kutusumu teşekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta kutusunda temassızlık olduğu zaman bu sorun ortaya çıkar. Ya sigorta kutusu değişecek yada temassızlık giderilecek.

 80. Yusuf dedi ki:

  sercan bey hayırlı akşamlar. bende de uno 95 model sx var. gosterge ve geri vites sigortası sürekli atıyor 1 dk geçmiyor. yardımcı olur musunuz.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   tesisatta kısa devre var. kabloları kurcalamak lazım. tavsiyem oto elektrikçiye götür.

 81. Ramazan dedi ki:

  İyi günler abç 97 model uno 70 sx im var araba rolantide elektrik kesiyor yolda giderken yapıyorsu o sorun suan yok sadece rolantide kesiyor suan buji kabloları dispiratör komple yenilendi acaba neydenir

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Genelde Digiplex in şase almamasından kaynaklı olabilir. digiplexin dış yüzeyinden arabanın amortisör bağlantı vidasından bir kablo ile birbirine bağlayın. genelde sorunların çoğu bu yöntem ile çözülür.

 82. yusuf dedi ki:

  Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Yerinde ve sağlıklı olmuş.

 83. ibrahim dedi ki:

  hocam mrb uno s70 1999 model var bende gecen ön silcek arka silecek vs kalorifer calismadi biraz yok gitti calisti sonra ertesi gun ayni sey geldi basima sizce neden olabilir

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sigorta kutusu yada silecek kolu arızalı olma ihtimali var. İlavetten silecegi kaldırın ve çalıştırın calisirken cama koydugunuzda duruyorsa motor bobinleri kavrulmuş olabilir. Geçen benim ön silecek motoru kavruldu 140 tl muadil alıp taktım.

 84. Taner dedi ki:

  Slmlar herkeze simdi size garip ama gerçek bir problem hakkinda soru yonelticegin.4 lu butonunna bastigimda 4luler ynmiyor sinyallerde calismiyor kontagi acik konuma getirdigimde 4lu dugmesi acik konumdayken 4ler yan miyor fakat sag sol sin yal verdigimde calisiyor 4 lu digmesini kapattim mi ne sinyal calisiyor nede dortlu sorun nerde olabilir acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Sanki bağlantıda sorun var gibi. Biri tarafindan bir şekilde kurcalandi mi ?

  2. Murat Karaca dedi ki:

   Aynı sorun bendede başladı nasıl çözdünüz acaba

 85. Doğan dedi ki:

  Uno 70 S kontak sigortası attı. Ama sigorta nerede bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Konyalı çevirince hiç bir hareket Yok arabada.

  1. Doğan dedi ki:

   Kontaktan aküye giden kablo gevşemiş. ÇöZüldü

   1. Sercan TEK dedi ki:

    Geçmiş olsun..

 86. Samyy dedi ki:

  Başkan Bnm golf 6 var sigorta eritiyor bır tarafını fakat bu 3 4 ay suruyor eritmesi araba Orjınal hiç bişey takılmamış sigortanın sadece bır tarafını eritiyor girdiği yerinide eritiyor nedendir acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   nedenlerini aşağıda sıralayım.

   1- sigorta orjinal değil çakmadır.
   2- Sigortanın girdiği yuva bollaşmıştır. Akım temasızlık olunca ısı açığa çıkartır ve eritir.
   3- sigorta devresine gereğinden fazla yüklenilmiştir. ve bu senaryoda sigorta Amperi attırılmıştır. Doğal olarak ısınır ve bir yeri erir.

   Ben 2. maddeden olduğunu düşünüyorum.

 87. Mehmet dedi ki:

  İyi günler 2 sorum olacak.
  1 . Aracımın torpidosuna çakmalıktan aydınlatma çektim. Sigortaya gerek var mı?
  2. Araç kayıt cihazı şarj için sigorta kutusundan camların sigortasına bağlasak kontak ile beraber çalışır mı? ekstra sigortaya gerek var mı?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Birinci sorunuza yanıt olarak çakmaklıktan enerji aldı iseniz doğal olarak çakmaklık sigortasını kullanıyorsunuz demektir. Eğer bağlayacağınız aydınlatma çok akım çekmeyecek ise sorun olmaz.Böyle kullanabilirsiniz. Ama fazla akım çekecek ise sigortayı attıracaktır. Çakmaklık sigortası 10A dir.

   Camların sigortasına bağlayın. Bir değişiklik yapılmadı ise çalışması gerekli.

 88. Destan dedi ki:

  Valla harika olmuş bilgiler için teşekkürler.
  4lüleri çalıştırdığımda onlar yanıp sönerken tavan lambası ve gösterge paneli ışıkları da soluklaşıp yanıp sönüyor çok sinir oluyorum.
  Bazen de sadece kapıyı açınca yanan tavan lambası çoğu kez birşey çalışmıyorken kendi kendine pırpır ediyor ışık gelip gidiyor soluklaşıyor.Ön farlar motor çalışırken onunla birlikte ritim tutuyor pır pır pır parlak soluk parlak soluk tarzı..

  Çok oldu biliyorum ama sorun nedir? Sigortalarda mı var bişey? Arka cam ısıtma telleri de çalışmıyor bu arada… :(((

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Hocam arabalar eski olunca sorunları bitmez. dediğiniz tüm sorunlar elektriksel nedenlerden kaynaklı. Temassızlık ve şase almama sorunları gibi duruyor. Ama nokta atışı şuradan buradan diyemem. Oto elektrik ustasının bakması icap eder.

   1. Destan dedi ki:

    Teşekkürler

 89. Kartal dedi ki:

  Teşekkürler az önce lazım oldu bilgi sahibi olduk

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ne mutlu bana..

 90. emre sakarya dedi ki:

  kardeşim benimde bi sorum var unocan sadece cama sıcak hava veriyor. ön tarafdan sıcak hava üflemediğini biliyorum bide ayaklara sıcak vermiyor bunlarda termostat kışlık yazlık ayarımı var?

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Unolarda 70s lerde sadece ayak kısmına ve cama sıcak hava verir. 70sx lerde klimalı tiplerde durum farklı.

   kalorifer musluğunda sorun olabilir. termostat yazlık – kışlık var elbette. Ama cama sıcak veriyorsa ayağıda vermesi gerek. vermemesinin nedeni üfleyeceği yeri seçen seçme düğmesinde problem olabilir. siz sağ sol oynatsanızda o içeriden görevini yapmıyor olabilir.

 91. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar. Guzel bilgileriniz icin tessekurler . birsey sormak istiyorum benim unocanin kalorifer fani uflemiyor gecen yanlislikla kaldirma ciktim aracta bi sarsinti oldu kalorifer uflemeye basladi. Ama tabi daha sonra yine ayni uflemiyor bu yazinizi gorunce acaba dedim sigortayla alakali bisi olabilirmi.

  1. Sercan TEK dedi ki:

   olabilir. Fakat aklıma ilk gelen fanın yağlanması gerektiği oldu. Belki toz pislik zamanla fanın dönmesini zorlaştırıyor olabilir. daha sonra sigorta kutusundan yapabilir. temassızlık söz konusuda olabilir. kabloları ve sigorta kutusunu kontrol etmekte fayda var.

 92. Kamil dedi ki:

  Bu konuyu okumadan önce sigortanın usta tarafından degiştirilecegini sanıyordum. Çok basitmiş tesekkürler

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Birilerine birseyler ogretebildi isem ne mutlu bana

 93. Onus dedi ki:

  Sis farım çalışmıyor üstadım aküden – ucu sis ampüle değdiğinde yanıyor rölesi ve sigortayı bulamadım yardımcı olabilirmisiniz tsklerr

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Röle Orjinalinde Sigorta kutusunun yanındadır. Harici bir aparat gibi takılıyor. Sigortasıda A sembölü ile gösteriliyor.
   aşağıdaki kullanım kitapçığının 69-70. sayfalarını inceleyin.

   http://www.fiat.com.tr/modeller/KullanimKlavuzlari/UNO/2000/Uno_Kullanim_Kilavuzu_2000.pdf

   ama orjinal değilde sonradan takılma ise o zaman durum farklı. Montajı yapan kişi nereye koydu ise arayıp bulmak gerek.

 94. Reff dedi ki:

  Kullanım kitapçığında bir bu kadar veri yok hocam Thanx

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Teşekkürler.

 95. hamit Eren dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler. Yararlı bir konu olmuş.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.