Sercanca Çözümler..

Seat Marbella – Gösterge Aydınlatması

23.06.2018
3.381
Seat Marbella – Gösterge Aydınlatması

Bu yazımızda Marbella aracımızın gösterge aydınlatmasını elden geçireceğiz. İlk geldiğinde gece hiç gözükmüyordu. Artık gayet güzel bir görüntü elde ettik. Hep şoförü de rahatsız etmiyor hemde iyi aydınlatıyor.

Öncelikle ön konsolda bulunan kontrol buton ve anahtarlarını sökmeliyiz. Sökerken dikkatli olun kırılmasın yoksa bulamazsınız. Kalorifer kollarını da çekerek çıkartın çıkmıyorsa zorlamayın ve kontrol kalemi ile biraz kanırtmayı deneyin.

Butonları ve anahtarları sökerken en çok nereden çıkarttığınıza dikkat edin. birde her butona kağıt bant ile yazın. sis,park,silecek vs.. aynısını kablosuna da yazın. Yoksa toplarken çok uğraşırsınız.

Gerekli butonlar ve anahtarla sökülünce göstergeyi tutan vidalarıda sökün. Göstergeyi yerinden çıkarın. Aşağıdaki resimdeki gibi arkasında bulunan tüm lambbaları sökün ve kontrol edin. Eğer patlaksa yenisini takın. 12V 1.2W dipsiz ampül kullanabilirsiniz. Sadece resimdeki sol üstte bulunan gri renkli duydaki daha büyük bir ampül. Arabalarda  genelde park ampülü olarak bilinir.

İşlem bitince ön camıda temizlemeden olmaz. Gerekli tırnakları dikkatlice ayırın ve içini güzelce temizleyin. Göstergede önemli olan aşağıdaki resimdeki üst aydınlatmadır. Ben onu LED ile değiştireceğim. Daha güzel olacağına inanıyorum.

Duy biraz kötü durumda ama işimizi görecek gibi duruyor. Ben elimde bulunan beyaz led şeritten uygun bir parça kestim ve içine yerleştirdim.

Yerine bağlamadan önce dışarıda +12 vererek testini gerçekleştirdim. Tavsiyemdir takmadan önce deneyin.

Yerine monte edince aşağıdaki gibi gözüküyor. Resimde gördüğünüz gibi kablo bağlantılarını yapın. Burada artı ve eksi uç önemli. Kırmızı artı uç iken siyah eksi uçtur.

İşlemler bitince artık konsolu toplayabilirsiniz.

Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır. Resmi çektiğimde hava aydınlıktı. Ama sonucun nasıl olduğu konusunda fikir verecektir.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ertuğrul akan dedi ki:

  Bu aracın tüm parçalarını Ankara’da alanlar seat Ertuğrul akan dan temin edebilirsiniz tel. 05337603634

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Babamda Ertuğrul Beyden Alışveriş Yapıyor. Ertuğrul Beyi Tavsiye ederim.

 2. ÖZKAN dedi ki:

  Merhaba bu araçtan alsak yedek parça da çok sorun yaşar mıyım acaba

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Biz henüz yaşadık diyemem. Şimdiye kadar motor conta takımı, motor takozu, radyatör, su pompası, fren merkezi ve arka fren hortumu değişti ve bunları temin ettik. henüz temin edemeyeceğimiz bir arıza çıkmadı.

 3. Victor Aischdeon dedi ki:

  congratulations brother !!

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.