Sercanca Çözümler..

Switch – IP-COM F1118p-16-150W

08.01.2019
2.489
Switch – IP-COM F1118p-16-150W

Genellikle yönetilemez switchleri tavsiye etmemekle birlikte kullanmıyorum. Fakat bu sefer tabularımı yıkıp IP tabanlı kamera projesinde kullanma kararı aldım. Ürün olarak 16 Port Poe ve SFP yuvasına sahip bir switch ihtiyacı vardı. Kamera sisteminde kullanılacağı için L2 tercih etmedim. Bu yazıda kullandığım ürün hakkında bilgilendirme yapacağım.

Bu yazıya konu olan IP-COM marka olan ürünümüz ÇİN menşei olup Türkiye’de distribütörü bulunmaktadır. Daha çok IP tabanlı kamera sistemlerinde tercih edilse de Aktif Poe ihtiyacı olan başka ürünlerde de kullanılabilir.

Çok gerekli olmamakla birlikte ambalajından başlayalım.

Gördüğünüz gibi basit dizayn edilmiş bir ambalaj ile elinize ulaşıyor. İçeriğinin resmini çekmemişim ama şunu söyleyebilirim içerisinde solda ve sağda switchi ortada tutabilecek köpük malzemeleri mevcut. Ağır darbelerden ziyade hafif sallantı ve darbeleri engelleyebilir.

Ürünü kutusundan çıkarınca içerisinde switch haricinde extra olarak power kablosu, kabin Bağlantı kulakçıkları ve vidaları, masaüstü kullanımı için alt pabuçları, bilgilendirme kitapçığı yer almaktadır. Özellikle Rackmount bağlantısının olması bence gayet iyi. 19 inç her türü kabinlerde kullanabilirsiniz.

Switchin ön yüzüne bakınca Sol tarafında Portlara ait link ve poe ışıkları yer almaktadır. kullandığınız portların durumları hakkında görsel bilgileri sunar.

Hemen sağ tarafında bir seçme anahtarı göreceksiniz. bence en güzel özelliğinin bu olduğunu düşünüyorum. Her konumun ayrı özelliği mevcut. şimdi bunları tek tek inceleyelim.

CCTV : Bu modda port önbelleği optimie edilmiştir ve 1-8 arası Poe portları diğer portlara göre daha yüksek önceliğe sahiptir. Eğer switch’e birden fazla IP Kamera bağlı ise, bu modu etkinleştirmeniz ve bu switch’in G1 veya SFP1 portunu, izleme bilgisayarının bağlandığı üst cihaza bağlamanız önerilir. Bu daha sorunsuz izleme videosu oynatmayı sağlar. Switch’in tüm portları birbiriyle iletişim kurabilir.

Eğer hem kamera sistemi hemde başka cihazları da bağlayacaksanız bu modu seçtiğinizde 1-8 arası portları kamerada kullanmanız tavsiye edilir.

Standart : Bu modda switch yönetilmeyen bir switch gibi çalışır ve tüm portlar birbirleri ile iletişim kurar. Varsayılan olarak seçili gelir.

VLAN : Bu modda, switch’in Poe olan portları (1-16) birbirleri ile kendi aralarında iletişim kuramazlar. lakin G1 ve SFP portları ile iletişim kurabilirler. Eğer 1-16 arası portları kendi aralarında yalıtmak isterseniz bu modu kullanmalısınız.

Nerede kullanılacağına şöyle örnek verebilirim. Misafir ağınızda misafir bilgisayarları birbirlerine erişmesini istemeyip G1 veya SFP portuna takılı olan internete erişmesini isterseniz tercih edilebilir.

Extend : Bu modda, switch üzerinde 1-8 arası Poe portlarının hızını 100 Mbit’ten 10Mbit hıza düşürür.Bu sayede data iletim mesafesini 250 metreye kadar arttırılmasını sağlar. Tüm portlar kendi aralarında iletişim kurabilir.

Genellikle Kamera sistemlerinde 100 metreden fazla 250 metreden az olan mesafelerde Poe alsanız bile Data iletişimi alamazsınız. Data iletişimi için Port hızının düşürülmesi gerekir. Bu ürün Sadece bu mod için bile tercih edilebilir.

Bilgilendirme kitapçığında yer alan performans bilgileri aşağıdaki gibidir.

 • MAC adres tablosu : 4K
 • MAC ARP : Otomatik Öğrenme ve Eksiltme Destekleniyor.
 • Bant Genişliği : 7.2 Gbps
 • Poe Standartı : IEEE 802.03af ve IEEE 802.3at
 • Bir Port Maksimum Poe gücü : 30W
 • Maksimum Toplam Poe Güç çıkışı : 150W
 • 10/100 Mbps Rj45 : 16 Port
 • 10/100/1000 Mbps RJ45 : 1 Port
 • SFP Port : 1 Port
 • Yıldırımdan Koruma : 6 kV
 • Çalışma Ortamı : 0 – 40 Derece arası.
 • Çalışma Nemi : 10%-90%RH, yoğuşmasız
 • Tavsiye edilen Kablo : CAT5,CAT5E,CAT6 UDP/STP
 • Desteklenen Ağ Standartları : IEEE 802.3, IEEE802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x, IEEE802.3z

RJ45 Portlarını incelediğimizde 1-8 arasının beyaz şerit ile renklendirildiğini görürsünüz. Kullanılan Modlara göre 1-8 arasındaki portların özelliklerinin değiştiğini vurgulamak için yapılmıştır.

En sağda yer alan portlar Uplink portu olarak kullanılır. Mesela Fiber kullanmak isterseniz SFP portuna uygun SFP modül alınması gereklidir. G1 portu ise RJ45 formunda olduğu için direkt kullanabilirsiniz.

Bu ürünü Pars Bilgi Teknolojilerinden temin edebilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere

Sercan TEK

ETİKETLER: , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.