Sercanca Çözümler..

Tekirdağ – Geçmişten Bugüne 1

08.12.2017
3.461
Tekirdağ – Geçmişten Bugüne 1

Merhaba arkadaşlar,

Biliyorum sitenin akışına uygun değil. Fakat doğup büyüdüğüm yer olan Tekirdağ iline özel bazı kareleri paylaşmak istedim. Özellikle eski zamanlarda çekilmiş resimlerini bulup aynı yada yakın açılardan güncel hallerini çekip sizlere sunmak istiyorum. Elimde hazırladığım bir kaç resim var. Öncelikle onlardan başlayacağım. Zamanla hazırladığım resimleri yüklerim.

1 – Hükümet Caddesi ve Peştamalcı Caddesi Kesişimi. Halk arasında Çinili Fırın önü

1980 ler olduğunu düşündüğüm soldaki resme bakarsanız Tekirdağ Merkez‘in en yoğun caddelerinden biri olan hükümet caddesinin ne kadar sakin ve düzgün olduğunu görebilirsiniz. Zamanın en popüler araçları olan Hacı Murat 124, Serçe, Murat 131, Kartal, Doğan, Anadol,  vs .. cadde boyunca park edilmiş halde. Günümüzde aynı yer için sakin ve düzgün diyemeyeceğim.

İlimiz büyükşehir olduktan sonra merkez artık Süleymanpaşa olarak ismi değişmiştir. Resimdeki caddemiz şuanda tek yöne akan trafiğe sahip. Belediye başkanımız tarafından prestij cadde olarak anılmaktadır. Gelecekte değişir mi bilmiyorum.

Fark etti iseniz solda bulunan eczane halen günümüzde aktif ve aynı isimde devam etmektedir. Resimde görülmeyen sağ tarafta muratlı caddesi bağlantısı yer almaktadır. Eskiden hatırlıyorum bir çok kez ağır vasıtalar frenleri patlayınca soluğu eczanede alıyorlardı. Zamanla ağır vasıtalar şehiriçinde yasaklandı da eczane kurtuldu.

Ben sağdaki resmi çektiğimde Tekirdağ’ın kurtuluşundan kalan bayraklar asılıydı. Aynı zamanda Tekirdağspor’un bayrağıda vardı. Biraz kareyi kapatsa da bence bulunmaz bir manzara..

Binalarda dış cepheler günümüzde yenilenmiş olduğu için belki birebir tanıyamayabilirsiniz. Mesela eczanenin olduğu bina 2.kata çıkmış ve dışı cephe kaplaması ile kaplanmış. Daha modern bir görünüm oluşturulmuş.

Bu arada solda caddenin ortasında bulunan 6 katlı binanın en altındaki çinili fırın eski resimde de lahmacuncu dükkanıymış. Belki günümüzdeki işletmecileri o dönemde açmıştır yada devir almıştır. Herhangi bir bilgim yok.

Eski resimde belli olsada yeni resimde belli olmayan bayol pasajı halen yerinde ve halen içerisinde faaliyetine devam eden bir çok işletme var.

Fark ettinizmi bilmiyorum ama eski resimde sağda bulunan bir çok ağaç yeni resimde maalesef yoklar. Gene iyi niyetle düşünerek kuruyup kesildiğini aklımdan geçiriyorum.

Eski resimde enerji,telefon kabloları havadan salkım saçak geçiyormuş. Allah’tan teknoloji ilerledi de hepsi yeraltına alındı.

Bu resim için yazacaklarım bu kadar. Elimde başka resimlerde var. Zamanla ekler ve ufak notlarla süslerim.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Sercan TEK

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Melo 14526372525362727 dedi ki:

  Selam

 2. Erhan dedi ki:

  Selam

  1. Sercan TEK dedi ki:

   Ve aleykümselam

Yayımlanan tüm yazılar Sercan TEK tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kullanımı yasaktır.